Jak rozpoznać kleszczowe zapalenie mózgu i co robić?

Jak rozpoznać kleszczowe zapalenie mózgu i co robić?

Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba wirusowa, która jest przenoszona przez kleszcze. Wbrew temu co mogłoby się wydawać, nie jest to problem globalny. Do KFZ dochodzi głównie w niektórych częściach Europy i Azji, w tym w Rosji, Austrii i Niemczech oraz Polsce. Bardzo ważne jest to, by szybko i sprawnie rozpoznać objawy KZM – czas odgrywa tu dużą rolę. Trzeba zdiagnozować zapalenie jak najwcześniej, aby zapobiec długotrwałym powikłaniom.

Ukąszenie klesza a skutki – co grozi, gdy dojdzie do infekcji?

Załóżmy, że masz podejrzenia, iż doszło do ugryzienia przez kleszcza. Dlaczego nie można tego ignorować? Przede wszystkim ze względu na na ryzyko zachorowania na zapalenie mózgu. Kleszcze są znanymi nosicielami wielu chorób. Oczywiście ryzyko rozwoju kleszczowego zapalenia mózgu na skutek ukąszenia wynika z tego, jak insekt doczepił się do skóry oraz tego, jak długo był z nią w kontakcie. Szacuje się iż kleszcze muszą być przyczepione przez dobę, by doszło do przenoszenia wirusa.

Załóżmy ponownie, że ignorujesz ten problem. Tymczasem nieleczone kleszczowe zapalenie mózgu może prowadzić do poważnych uszkodzeń neurologicznych, w tym zapalenia opon mózgowych, zapalenia mózgu i paraliżu.

Objawy kleszczowego zapalenia mózgu

Symptomy mogą się różnić w zależności od stadium zakażenia. Początkowo pojawiają się takie oznaki jak gorączka, ból głowy, zmęczenie, bóle mięśni i ogólne złe samopoczucie. Dodatkowo bywa to połączone z osłabieniem – mogą też pojawić się wymioty i biegunka.

Im później, tym większe problemy. Mogą się bowiem rozwinąć poważniejsze symptomy, które obejmować będą powikłania neurologiczne. Często pojawia się np. zapalenie opon mózgowych lub zapalenie mózgu. Generują one dezorientację, zaburzenia orientacji, drgawki, a nawet paraliż. W niektórych przypadkach, kleszczowe zapalenie mózgu może być śmiertelne.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie każdy, kto zachoruje na kleszczowe zapalenie mózgu doświadczy dokładnie takich objawów. To w dużej mierze kwestia indywidualna. W niektórych przypadkach, infekcja może przebiegać bezobjawowo, co czyni ją jeszcze trudniejszą do zdiagnozowania.

Ukąsił Cię kleszcz? Oto, co trzeba zrobić

Ponownie: załóżmy, że ugryzł Cię kleszcz – co robić? Przede wszystkim należy usunąć go jak najszybciej ze skóry. Zrób to umiejętnie i pewnie – jeśli jest taka możliwość, użyj pęsety, aby chwycić kleszcza jak najbliżej skóry i delikatnie go wyciągnąć. Błędem będą próby zgniatania lub wykręcania kleszcza. W ten sposób efekty będą odwrotne od zamierzonych, bo kleszcz uwolni więcej środków do miejsca ukąszenia.

Po wyjęciu kleszcza trzeba oczyścić skórę wodą z mydłem. Koniecznie trzeba też obserwować ją pod kątem jakichkolwiek oznak infekcji czy zmian. Zaniepokoić powinny np. zaczerwienienie, obrzęk lub wydzielina. Należy patrzeć na to długoterminowo. Jeśli w ciągu kilku tygodni od ukąszenia kleszcza pojawi się wysypka lub gorączka, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

Warto też działać prewencyjnie – np. odpowiednio się ubierać idąc do lasu. Według badań naukowych, największa liczba ataków kleszczy występuje w miesiącach wiosennych i letnich. Wtedy kleszcze są najbardziej aktywne.

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Internista Internista Dostępny w wybranych pakietach
Dermatolog Dermatolog Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Diagnostyka medyczna stale rozwija swoje możliwości, a rezonans magnetyczny (MRI) jąder jest jednym z najbardziej precyzyjnych narzędzi w wykrywaniu schorzeń układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Od wykrywania nowotworów po ocenę stanów zapalnych i urazów – to badanie oferuje dokładność i niezawodność, której nie zapewniają inne metody diagnostyczne.
Rehabilitacja po artroskopii kolana jest kluczowym elementem procesu powrotu do pełnej sprawności. Rodzaj, intensywność oraz długość rehabilitacji są uzależnione od kilku istotnych czynników, takich jak typ uszkodzenia, skala zabiegu oraz zaangażowanie pacjenta w proces terapeutyczny. Dzięki zastosowaniu małoinwazyjnej techniki artroskopowej, czas potrzebny na regenerację jest znacznie krótszy, jednak odpowiednio zaplanowana rehabilitacja odgrywa decydującą rolę w optymalizacji wyników leczenia.
Dbałość o tę kwestię jest szczególnie ważna w przypadku mężczyzn po 40 roku życia. Na co warto zwrócić uwagę?
Choroby tarczycy stały się jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych XXI wieku, dotykając zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Choć leczenie farmakologiczne jest niezbędne, równie ważna jest odpowiednia suplementacja witamin i minerałów, która wspiera funkcjonowanie tego małego, ale istotnego organu.
Regularne badania profilaktyczne są kluczowe dla utrzymania zdrowia i wczesnego wykrywania potencjalnych problemów zdrowotnych. Wiele chorób, takich jak rak, choroby serca czy cukrzyca, może być skuteczniej leczonych, jeśli zostaną zdiagnozowane na wczesnym etapie.
Artroskopia kolana to procedura chirurgiczna, która polega na minimalnie inwazyjnym dostępie do stawu kolanowego za pomocą małych nacięć, przez które wprowadzane są specjalistyczne instrumenty - kamera oraz narzędzia chirurgiczne.
Chrapanie postrzegane jest jako uciążliwe – dla samej osoby, ale też np. tych, którzy spędzają w sypialni noc obok niej. Nie można na to jednak patrzeć jak na prozaiczną niedogodność. To problem zdrowotny, który należy leczyć. Co robić z chrapaniem? Oto, jaki lekarz pomoże na chrapanie i jak wygląda proces leczenia.
Hormony są niezbędnymi chemicznymi posłańcami w organizmie, które regulują liczne procesy fizjologiczne, od wzrostu i metabolizmu po nastrój i funkcje reprodukcyjne. Produkowane głównie przez gruczoły endokrynne takie jak przysadka mózgowa, tarczyca, trzustka, nadnercza, jajniki i jądra, hormony krążą w krwiobiegu, docierając do różnych tkanek i oddziałując na specyficzne receptory komórkowe.