Cukrzyca jest chorobą natury metabolicznej – z tego powodu dość trudno jest ją zdiagnozować bez szczegółowych badań. Impulsem do ich wykonania powinny być zachodzące zmiany w ciele – właśnie na to należy zwrócić uwagę; szczególnie w przypadku inklinacji i skłonności do choroby cukrzycowej. Oczywiście należy w tym kontekście pamiętać, że dokładną diagnozę może postawić tylko lekarz na podstawie odpowiednich badań. Potencjalny chory może jednak zwrócić na wyraźne objawy, które mogą sugerować rozwój tej choroby.
Jakie są pierwsze sygnały organizmu, w którym rozwija się cukrzyca?
Część z nich można uznać za dosć naturalne i trudne do odnotowania, ale też wiele innych jest bardzo wyrazistych i jednoznacznych. Przykładem może być nadmierne pragnienie i częste oddawanie moczu. Latem może to traktowane jako coś relatywnie naturalnego, ale już w szerszej skali – absolutnie nie. Jeśli to codzienność, organizm sygnalizuje, że stara się pozbyć nadmiaru glukozy przez mocz. Właśnie to prowadzi do odwodnienia i zwiększonej pragnienie. W takiej sytuacji wysoki poziom glukozy w krwi prowadzi do odciągania wody z komórek, powodując odwodnienie i wzrost pragnienia. Nerki pracują nadmiernie, aby usunąć nadmiar cukru, co prowadzi do zwiększonej produkcji moczu.
Często jest to powiązane z uczuciem ciągłego zmęczenia i znużenia. I również to okazuje się pochodną problemów metabolicznych. Komórki nie mogą bowiem skutecznie wykorzystać glukozy jako źródła energii.
Czy można odnotować sygnały bardziej wyraziste? Zdecydowanie tak. Sygnałem cukrzycy jest np. swoiste zmętnienie wzroku wynikające z tego, że wysokie stężenie cukru może powodować obrzęk soczewki oka. W dłuższej perspektywie może prowadzić do powikłań takich jak retinopatia cukrzycowa. Problemy chorobowe sygnalizować będzie też słabszy system odpornościowy – np. regularne infekcje oraz ciężko gojące się rany. Warto też regularnie monitorować wagę. Nagła jej utrata – bez diety, samoczynna – może świadczyć o tym, że organizm rozkłada mięśnie i tłuszcz w celu pozyskania energii.
Podejrzewasz cukrzycę? Czas na szczegółowe badania
Podstawą działania – w razie zauważenia tych symptomów cukrzycy – musi być szybka konsultacja z lekarzem. Nie musi być to od razu np. Endokrynolog czy specjalista chorób metabolicznych. Również lekarz rodzinny może skierować na wszystkie badania niezbędne do zdiagnozowania cukrzycy.
Podstawowym jest analiza poziomu glukozy na czczo, która mierzy stężenie glukozy we krwi po minimum 8 godzinach postu. Specjaliści sprawdzają też, jak funkcjonuje organizm wobec testu obciążenia glukozą (OGTT) polegającego na na pomiarze stężenia glukozy we krwi na czczo, a następnie 2 godziny po wypiciu roztworu glukozy. Duże znaczenie dla prawidłowej oceny stanu pacjenta ma hemoglobina glikowana (HbA1c); ona wskazuje średni poziom glukozy we krwi w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy. W przypadku bardziej szczegółowych analiz wykonuje się też testy pomagające ocenić produkcję insuliny przez trzustkę.
Można więc przyjąć, że istnieją konkretne, bardzo przejrzyste objawy sugerujące rozwój cukrzycy. Nie można jednak ograniczać się wyłącznie do własnej oceny oraz – co będzie absolutnie niedopuszczalne – samodzielnego leczenia. Rzeczywistą diagnozę może postawić tylko lekarz na podstawie specjalistycznych badań. / FOT. jcomp Freepik.
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny

Operator medyczny

Operator medyczny
