Jak dbać o higienę jamy ustnej? Najważniejsze zabiegi stomatologiczne

Jak dbać o higienę jamy ustnej? Najważniejsze zabiegi stomatologiczne

Dbanie o higienę jamy ustnej jest kluczowe dla zdrowia jamy ustnej i ogólnego zdrowia organizmu. Oto kilka podstawowych zasad, które pomogą utrzymać jamę ustną w dobrym stanie:

 • Szczotkowanie zębów: Szczotkuj zęby przynajmniej 2 razy dziennie, rano i wieczorem, przez co najmniej 2 minuty. Wybierz miękką szczoteczkę do zębów i pastę z fluorem.
 • Nicienie zębowe: Nicienie zębowe powinny być stosowane raz dziennie, najlepiej przed pójściem spać. Pomaga to usunąć resztki jedzenia i płytkę nazębną między zębami, których nie da się usunąć szczoteczką do zębów.
 • Płukanie jamy ustnej: Płukanie jamy ustnej może pomóc w usunięciu resztek jedzenia i bakterii z jamy ustnej. Wybierz płyn do płukania jamy ustnej z fluoru.
 • Unikanie szkodliwych nawyków: Unikaj palenia tytoniu i nadmiernej konsumpcji alkoholu.
 • Regularne wizyty u dentysty: Zaleca się regularne wizyty u dentysty raz na pół roku lub co najmniej raz w roku, aby ocenić stan zdrowia jamy ustnej i zidentyfikować problemy zanim staną się poważniejsze.
 • Zbilansowana dieta: Włącz do swojej diety produkty bogate w składniki odżywcze, takie jak warzywa i owoce, oraz unikaj słodyczy i produktów wysoko przetworzonych.

Dbanie o higienę jamy ustnej jest ważne dla zdrowia jamy ustnej i ogólnego zdrowia organizmu. Pamiętaj, że regularne czyszczenie zębów, stosowanie nici dentystycznych, płukanie jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych zębów i dziąseł.

Piaskowanie zębów - dobry sposób na oczyszczenie

Piaskowanie zębów to jedna z metod usuwania płytki nazębnej i osadu z zębów. Proces ten polega na strumieniu wody i specjalnego proszku piaskującego, który jest kierowany na powierzchnię zęba za pomocą urządzenia pod ciśnieniem. Ten proszek zazwyczaj składa się z soli morskiej, sody oczyszczonej lub węglanu wapnia.

Proszek jest kierowany pod ciśnieniem na powierzchnię zęba przez specjalną końcówkę piaskarki, a następnie jest odsysany wraz z osadem i płytką nazębną. Piaskowanie może być stosowane jako metoda profilaktyczna w celu usunięcia płytki nazębnej i plam powierzchniowych, które nie da się usunąć przez szczotkowanie i nitkowanie zębów.

Piaskowanie zębów jest zwykle bezbolesne, ale może powodować niewielkie uczucie dyskomfortu lub wrażenie szczotkowania na zębach. Ta metoda może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi metodami higieny jamy ustnej, takimi jak regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów.

Jak można wybielić zęby?

Istnieje wiele metod wybielania zębów, w tym:

 1. Wybielanie zębów u dentysty: Dentysta może zastosować bardziej skuteczną i bezpieczniejszą metodę wybielania zębów za pomocą specjalnych urządzeń i profesjonalnych produktów wybielających. W przypadku wybielania zębów u dentysty stosuje się zwykle światło LED, laser lub żel wybielający.
 2. Metody domowe: Istnieje wiele produktów wybielających do użytku domowego, takich jak taśmy wybielające, żele wybielające i specjalne pasty do zębów wybielające. Zwykle zawierają one perhydrol, nadtlenek wodoru lub karbamid i mogą pomóc w wybielaniu zębów. Warto jednak zwrócić uwagę, aby stosować je zgodnie z instrukcjami i nie przesadzać z ich użyciem, ponieważ mogą one uszkodzić szkliwo zębów.
 3. Wybielające płukanki: Płukanki do jamy ustnej z zawartością wybielających składników (np. wodorowęglan sodu, wodę utlenioną) również mogą pomóc w wybielaniu zębów.
 4. Zmiana nawyków żywieniowych: Zmiana nawyków żywieniowych, takich jak unikanie napojów barwiących (np. kawy, herbaty, czerwonego wina) i palenia tytoniu, może pomóc w wybielaniu zębów.

Należy pamiętać, że skuteczność wybielania zębów zależy od indywidualnych uwarunkowań, takich jak stopień przebarwień, struktura szkliwa oraz styl życia. 

Licówki - nie warto się spieszyć

Bywa tak, że w poszukiwaniu idealnego uśmiechu sięgamy po opcję wsparcia chirurgicznego lub ortodontycznego. Sporo pytań dotyczy tego, jak robi się licówki. To rozwiązanie dość drogie oraz - na co trzeba zwrócić uwagę - niełatwe. 

Licówki (inaczej koronki) to cienkie nakładki na zęby wykonane z porcelany lub innych materiałów, które służą do poprawy estetyki uzębienia. Proces wykonania licówek zazwyczaj obejmuje kilka wizyt u dentysty i składa się z następujących kroków:

 • Konsultacja: Na początku dentysta przeprowadza konsultację i ocenia stan uzębienia pacjenta. Jeśli licówki są odpowiednim rozwiązaniem, dentysta wyjaśnia, jakie są korzyści i jakie są ewentualne zagrożenia.
 • Przygotowanie zęba: Przygotowanie zęba do umieszczenia licówki jest zazwyczaj niezbędne. Dentysta usuwa cienką warstwę szkliwa z przedniej strony zęba, aby umożliwić przyklejenie licówki. Ten proces może wymagać zastosowania znieczulenia.
 • Pobranie wycisku: Po przygotowaniu zęba dentysta pobiera wycisk zęba, aby móc przygotować indywidualną licówkę. Wycisk ten jest wysyłany do laboratorium dentystycznego, gdzie licówki są wykonane.
 • Tymczasowe licówki: W międzyczasie, podczas gdy indywidualne licówki są wykonywane w laboratorium, dentysta może umieścić tymczasowe licówki na zębach pacjenta.
 • Umieszczenie licówek: Po przygotowaniu indywidualnych licówek, dentysta umieszcza je na zębach pacjenta, przyklejając je specjalnym klejem lub żywicą. Dentysta dokonuje też ewentualnych korekt, aby zapewnić odpowiedni wygląd i dopasowanie licówek do pozostałych zębów.
 • Kontrola i pielęgnacja: Po umieszczeniu licówek, pacjent powinien odwiedzać dentystę regularnie w celu kontroli stanu licówek i uzębienia. Ważne jest również zachowanie dobrego poziomu higieny jamy ustnej, w tym szczotkowanie zębów co najmniej 2 razy dziennie, stosowanie nici dentystycznych i płukanie jamy ustnej.

Wykonanie licówek jest procesem stosunkowo skomplikowanym i wymaga zaangażowania doświadczonego dentysty. Licówki mogą pomóc w poprawie estetyki uzębienia, ale ważne jest, aby pacjenci byli świadomi zarówno korzyści, jak i zagrożeń z nimi związanych./ FOT: Racool Studio Freepik

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Internista Internista Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Czy leczenie kanałowe boli? Czym różni się od zwykłej pracy stomatologa? Na ile leczenie kanałowe jest skuteczne? To tylko część wątpliwości, które dotyczą jednego z najczęstszych problemów stomatologicznych.
Prywatna stomatologia bywa wyjątkowo kosztowna. Sposobem na to, by mieć lepsza kontrolę nad kosztami – a jednocześnie utrzymać wysoki standard usług prowadzących do pięknego uśmiechu – stały się pakiety medyczne.
Koszt dentysty bywa sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Stąd pojawiają się pytania: ile kosztuje wizyta u stomatologa czy też z jakim wydatkiem trzeba się liczyć w razie plombowania lub ekstrakcji zęba.
Dobry stomatolog we Wrocławiu bywa na wagę złota. Stolica Dolnego Śląska niezmiennie potrzebuje wysokiej klasy specjalistów zapewniających usługi zarówno podstawowe jak i bardziej zaawansowane. Zastanawiając się, jakiego denstystę we Wrocławiu wybrać, warto rozważyć ofertę, jaką zapewnia w tym mieście nowe centrum stomatologiczne LUX MED.
Jakiego dentystę wybrać w Gdańsku? Oferta gabinetów stomatologicznych poszerza się z miesiąca na miesiąc – co ważne, z coraz większych możliwości można skorzystać w ramach grupy LUX MED. Skład jej grupy w Gdańsku powiększył się o dwie lecznice stomatologiczne Mediss Dental Clinic.
LUX MED to nie tylko kompleksowe pakiety medyczne, które można dostosować zarówno do potrzeb osób młodszych jak i seniorów. Duże znaczenie odgrywa również stomatologia. W Krakowie LUX MED poszerzył swoje możliwości.
Zęby dzieci są szczególnie ważne na każdym etapie rozwoju. Mleczne - pod względem ułożenia - stanowią zawiązkę tego, jak ukształtują się w przyszłości stałe. Stąd tak istotne jest, by zwrócić uwagę na opiekę stomatologiczną od najmłodszych lat. Na co zwrócić uwagę? 
Wada zgryzu dziecka zwykle zaczyna się podobnie: rodzic zauważa, iż układ szczęki lub uzębienia jest nienaturalny i kieruje się do stomatologa. Ignorowanie nieprawidłowości to spory błąd – w tym przypadku zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Na co zwrócić uwagę gdy wsparcie ortodonty jest jednak niezbędne?
Stomatologia i ortodoncja to detale, zabiegi ukierunkowane często na bardzo szczegółowy zakres prac tak, by poprawić komfort pacjenta. Przykładem jest leczenie TMJD. Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego dobitnie pokazuje, jak bardzo częste – bo obejmująca nawet kilkanaście procent populacji – schorzenie negatywnie wpływa na codzienność, przekłada się na problemy ze snem czy generuje stany zapalne w organizmie.
Dbałość o zęby – czy patrząc szerzej: całą jamę ustną – nie może ograniczać się wyłącznie do konsultacji ze stomatologiem wtedy, gdy dochodzi do bólu czy innych dolegliwości. Bardzo ważna jest profilaktyka i spojrzenie na cały proces od strony swoistej estetyki.