Hemoroidy nie muszą być problemem. Jaki lekarz i badania są potrzebne?

Hemoroidy nie muszą być problemem. Jaki lekarz i badania są potrzebne?

Hemoroidy – inaczej określane jako guzki krwawnicze – są żylakami odbytu, które są niestety zaskakująco częstym problemem. To m.in. efekt stylu życia: niewielkiej aktywności fizycznej,
nadwagi, spędzania całych godzin przy biurku.

Jak dokonać diagnozy hemoroidów? Diagnostyka tej choroby opiera się na kilku rodzajach badań. Ze względu na nietypowość schorzenia dość częstym pytaniem bywa jednak to, do
którego specjalisty należy się udać, jeśli pojawia się podejrzenie hemoroidów. Choroba hemoroidalna odczuwalna jest wtedy, gdy dochodzi do dużego nabrzmienia powstałych przy jej okazji guzków krwawnicznych. Typowe jest także pojawienie się stanu zapalnego. Nieleczone hemoroidy stopniowo stawać się będą coraz bardziej uciążliwe. Odczują to przede wszystkim unerwione okolice guzków.

Jakie są objawy hemoroidów?

Żylaki odbytu są bolesne. Jednak nie można ich objawów sprowadzać do samego bólu. Wśród potencjalnych symptomów wymienia się również:

  • wrażenie niepełnego wypróżnienia
  • pojawienie się śluzu w stolcu
  • ogólny dyskomfort; poczucie świądu.

Należy oczywiście zwrócić uwagę na ten problem, jeśli w stolcu widoczna jest krew. Co ważne, reagować na ryzyko hemoroidów należy zdecydowanie szybciej niż dopiero wtedy, gdy ból
będzie naprawdę duży. Już pierwsze nietypowe zachowania – np. wspomniany świąd – powinny stanowić impuls do tego, by spotkać się z lekarzem.

Jakie są przyczyny hemoroidów?

Trudno generalizować powody, które decydują o tym, że dany organizm cierpi na chorobę hemoroidalną. Wynika ona raczej ze stylu życia niż z konkretnych przyczyn. Można jednak wskazać potencjalne ryzyka, które zwiększają możliwość schorzenia. Można je sprowadzić do stylu życia. Z pewnością, większe ryzyko hemoroidów ma osoba, która:

  • pracuje przez większość czasu w pozycji siedzącej
  • prowadzi bardzo mało aktywny tryb życia
  • ma nadwagę lub – co gorsze – otyłość brzuszną.

W takich sytuacjach relatywnie często efektem są zaparcia, które w dużej mierze prowadzą do hemoroidów. Istotna w kontekście zapobiegania jest właściwa dieta. Powinna zawierać potrawy i produkty lekkostrawne i zawierające dużo błonnika.

Hemoroidy a leczenie - diagnostyka

Badania, których celem jest rozpoznanie hemoroidów w pierwszym etapie może wykonać lekarz pierwszego kontaktu. Odbywa się to dotykowo; poprzez sprawdzenie miejsca, w którym odczuwalny jest ból. W ramach konsultacji i badania, lekarz dokonuje oceny odbytu oraz narządów tak, by znaleźć potencjalnie największe źródło bólu i dyskomfortu.

Bardziej zaawansowany charakter ma badanie anoskopowe odbytu. Lekarz w jego trakcie nie tylko ocenia stan tkanki oraz potencjalnych problemów wynikających z hemoroidów. Może również dokonać pobrania wycinka pod kątem hispatologii. To jednak rozwiązanie wdrażane wyłącznie w sytuacji, gdy wcześniej doszło do krawienia z odbytu.

Jaki lekarz pomoże na hemoroidy?

Do jakiego lekarza się wybrać w sytuacji, gdy problemem są hemoroidy? Podstawowy wybór to lekarz pierwszego kontaktu, który dokona podstawowej oceny stanu zdrowia. Jeśli niezbędna jest dalsza diagnostyka i leczenie, niezbędne będzie wsparcie specjalisty. Takim jest proktolog – to specjalizacja, którą jest relatywnie rzadka. Niemniej dobre prywatne pakiety medyczne zawierają zarówno tego rodzaju konsultacje jak i bardziej zaawanowane badania diagnostyczne. Proktolog, specjalizując się w takich przypadkach jak leczenie końca jelita grubego, dobierze lekarstwa zmniejszające bolesne odczucia pacjenta., Ograniczają
one również wycieki, owrzodzenia czy śluz – cechy charakterystyczne dla hemoroidów. 

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Proktolog Proktolog Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Zielona Góra to pierwsze miasto w Polsce, w którym wykryto przypadek pacjenta z koronawirusem. Co robić w sytuacji, gdy mieszkasz w w mieście, gdzie doszło do zakażenia?
Jakie są różnice pomiędzy koronawirusem a grypą - to jedno z najczęstszych pytań zdrowotnych w 2020 r. Jeśli porównać objawy obu chorób widać nieco innych schematów.
Inhalacja - inaczej określana nebulizacją - to rozwiązanie, które łączy pokolenia. Starsi czy młodsi, w przypadku schorzeń związanych z m.in. oskrzelami wymagają dostarczenia organizmowi specyficznych pęcherzyków płucnych miejscowo rozwiązujących problemy zdrowotne. Efekt to niesłabnąca popularność inhalacji. 
Cukrzyca to jedna z najpoważniejszych obecnie chorób dotykających całą populację. Jakie są jej objawy? Po czym rozpoznać cukrzycę? Choć nie jest to łatwe, warto zapamiętać podstawowe symptomy choroby. Ważne, by przy ich odnotowaniu nie czekać na samoczynną zmianę - prawidłowe leczenie może odbywać się wyłącznie we współpracy z wyspecjalizowanym lekarzem. 
40 lat to dobry wiek na to, by sprawdzić swój stan zdrowia pod kątem ogólnej kondycji, ale i szczegółowych parametrów odpowiadających na pytanie, czy organizm działa prawidłowo. Podstawą do tego typu analiz jest zestaw badań laboratoryjnych.
Nadciśnienie to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w ujęciu cywilizacyjnym. Choć jest ono bardzo konsekwentnie monitorowane podczas np. Badań okresowych, bywa nieodczuwalne  - a zarazem niezauważalne. Tymczasem prowadzi niestety do bardzo poważnych powikłań, które rzutują nie tylko na ogólny stan zdrowia, ale i mogą doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać nadciśnienie i który lekarz może pomóc pod tym względem?
Wysypka na ciele to szczególnie częsty powód wizyty u dermatologa. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju zmiany na skórze trudno usystematyzować i postrzegać jako jednolity problem. Wysypka wysypce nierówna – szczególnie, jeśli spojrzeć na nią przez pryzmat przyczyny i tego, co ją spowodowało.
Dobre tętno to temat-rzeka. Jaki jest prawidłowy puls, a jaki – powinien być optymalny w zależności od wieku? Co szczególnie ważne, problemy z tętnem bywają problemem dla każdego – nie tylko dla osób starszych i z założenia mających inne choroby współistniejące.
Bóle kręgosłupa mogą być wywołane zarówno bieżącym problemem – np. przeciążeniem – jak efektem poważniejszych problemów o bardziej złożonej specyfice. Bardzo ważny w tym kontekście jest właściwy wybór lekarza. U jakiego specjalisty niezbędna jest wizyta jeśli kręgosłup sprawia spore problemy?
Wątroba to ten organ, który jest szczególnie ważny dla organizmu, a zarazem - niewątpliwie trudno prawidłowo odczytać potencjalne objawy jego schorzenia. Na co zwrócić uwagę? Oto symptomy, które powinny stanowić impuls do tego, by udać się do lekarza. 
Zapalenie stawów o charakterze jest szczególnie trudnym i bolesnym schorzeniem, który na dodatek przewlekłością. dłuższej perspektywie prowadzi do deformacji oraz poczucia sztywności. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju choroba reumatoidalne w skrócie określana jako RZS może być w dużej mierze kontrolowana przez pacjenta.
Niedoczynność tarczycy jest schorzeniem, która bezpośrednio wynika ze zbyt małej ilości hormonów wytwarzanych przez organizm. Trudno jednak jest generalizować niedoczynność tarczycy i sprowadzać ją do zarówno jednej przyczyny jak i wąskiego zestawienia efektów. Problem ten należy traktować jako chorobę, która może mieć zarówno zróżnicowane powody jak i sporo efektów oddziaływania na ciało.
Ból kręgosłupa w odcinku lędzwiowym to szczególnie dotkliwy problem. Jak pozbyć się uczucia blokady i unieruchomienia w dolnej części pleców? Lędźwie to odcinek specyficzny – m.in. ze względu na duże obciążenia szczególnie w przypadku spędzania czasu w pozycji siedzącej. Niemniej jednak istnieją sposoby, by ograniczyć ból oraz dyskomfort; ważna w tym kontekście jest również regularna praca nad własną sprawnością.
Miażdżyca to choroba, której objawy można zauważyć i odnotować relatywnie szybko. Problem tkwi w jednak mentalności pacjentów. Objawy miażdżycy bywają często lekceważone i ignorowane. To błąd, ponieważ nawet małe kroki w ograniczeniu miażdżycy mogą skutecznie powstrzymywać potencjalnie duże zmiany. Kluczowe jest jednak prawidłowe rozpoznanie symptomów tej choroby.
Omikron to wariant koronawirusa budzący szczególne obawy. Rozprzestrzenia się zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje, co już na przełomie roku 2021 i 2022 zmusiło niektóre rządy do wprowadzenia lockdownów. Co ważne, należy pamiętać, że kolejne warianty koronawirusa dają nieco inne symptomy. O ile w przypadku wcześniejszych odnotowywane były najczęściej utrata węchu, smaku i gorączka połączona z kaszlem, Omikron charakteryzuje się nieco innym zestawieniem. Jak rozpoznać koronawirus Omikron i jakie są najważniejsze objawy zakażenia?
Fizjoterapia postrzegana jest często jako pomoc doraźna, jednostkowa, zależna od danej przypadłości medycznej. Można na nią spojrzeć zdecydowanie szerzej. Mając dostęp do niej np. poprzez prywatne pakiety medyczne można działać w pewien sposób prewencyjnie i wyprzedzająco. W takim przypadku pomoc fizjoterapeuty jest nieoceniona. Kto powinien zwrócić szczególną uwagę na to, czy dany pakiet LUX MED obejmuje konsultacje z fizjoterapeutą?
Kardiolog jest lekarzem specjalistą, do którego często niełatwo jest się dostać. Będąc ekspertem w zakresie chorób serca i układu krążenia zazwyczaj ma dziesiątki pacjentów o różnym stopniu zaawansowania problemów. Szczególne wątpliwości często budzi pierwsza wizyta u kardiologa. Jak przebiega, na co zwrócić uwagę i czy można się do niej w jakikolwiek sposób przygotować?
Cukrzyca to choroba, które ma skalę ogólnoświatową i cywilizacyjną. Czym się objawia i na co zwrócić uwagę? Aby skutecznie filtrować potencjalne symptomy cukrzycy należy przede wszystkim zrozumieć całokształt jej działania – m.in. to, na czym polegają problemy diabetologiczne.
40 lat to wiek, w którym w szczególnym stopniu zaczyna się analizowanie stanu zdrowia oraz większy nacisk na to, by żyć zgodnie z potrzebami organizmu. Na co zwrócić uwagę w kontekście zdrowia przekraczając tę symboliczną granicę?
Okulary to dla osób, które nigdy nie wykorzystywały szkieł do poprawy wzroku prawdziwy szok. Często bywa tak, że latami funkcjonuje się z wadą wzroku nie wiedząc po prostu, że istnieje inny świat, w którym np. światła po zmroku widać wyraźnie i ostro.
Anemia bywa w wielu przypadkach traktowana dość pobłażliwie, choć w rzeczywistości stanowi bardzo duży problem społeczny w kontekście zdrowia. Kiedy dochodzi do anemii i jak jej przeciwdziałać?