Oto najważniejsze przyczyny suchości skóry, a także sposoby zapobiegania i leczenia suchego naskórka.
Na czym polega suchość skóry?
Skóra w naturalny sposób potrzebuje wody, dzięki której jest rozciągliwa i elastyczna. Jest pierwszą linią obrony organizmu podczas infekcji. Jej zadaniem jest skuteczne powstrzymanie mikroorganizmów: od wirusów po bakterie. Gdy skóra traci swoją elastyczność, staje się zdecydowanie bardziej podatna na wszelkie mankamenty.
Suchość skóry może prowadzić do różnego rodzaju problemów. Z jednej strony będą to plamy swędzącej lub łuszczącej się skóry lub tkanka łuszcząca się i o specyficznej, szorstkiej strukturze. W skrajnych przypadkach może dojść do pęknięcia naskórka czy uczucia pęknięcia lub pieczenia. Brak wody w organizmie poskutkuje również tym, że tkanka zrobi się luźna i wręcz pomarszczona.
Najczęściej problemy ze skórą, w przypadku których niezbędna jest wizyta lekarska u dermatologa miewają osoby po 40. roku życia. Ważny bywa też klimat – im chłodniej, tym większe ryzyko suchości skóry. Badania wskazują też, że narażone na problemy z naskórkiem mają palacze papierosów.
Co wpływa na wysuszanie skóry?
Lekarze wskazują tu m.in.:
- stosowanie nadmiernie intensywnych dezodorantów
- zbyt długie kąpiele i prysznice
- chłód we wnętrzu
- mieszkanie w zimnych, suchych warunkach
- mieszkanie w domu, w którym jest nadmiar suchego powietrza
Trzeba jednak również pamiętać, że do suchości skóry prowadzi odwodnienie. W przypadku deficytu, ciało reaguje na niego właśnie wysuszaniem tkanki. Stąd tak ważne jest regularne spożywanie wody każdego dnia.
Inną z przyczyn bywają stany zapalne i schorzenia skóry. To najczęściej stany zapalne czy wypryski oraz łojotokowe zapalenie skóry.
Na problemy tego typu narażeni są cukrzycy. Gdy organizm nie może prawidłowo regulować ilości cukru we krwi, konsekwencją bywa suchość skóry z dodatkowym poczuciem swędzenia.
Suchej skóry nie można lekceważyć
Nieleczona suchość skóry może prowadzić do poważnych powikłań. Najczęstszym są infekcje. Wynikają one z faktu, że pękająca skóra nie stanowi skutecznej przeszkody i bariery dla bakterii i wirusów dostających się do organizmu. Z kolei patrząc na do od strony estety, problemem bywają też trwałe zmiany na skórze. Mogą to być przebarwienia czy pogrubienia, w przypadku których potrzebny może być lekarz medycyny estetycznej.
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny

Operator medyczny

Operator medyczny
