Dlaczego skóra jest sucha? Powód to nie tylko genetyka

Dlaczego skóra jest sucha? Powód to nie tylko genetyka

Oto najważniejsze przyczyny suchości skóry, a także sposoby zapobiegania i leczenia suchego naskórka.

Na czym polega suchość skóry?

Skóra w naturalny sposób potrzebuje wody, dzięki której jest rozciągliwa i elastyczna. Jest pierwszą linią obrony organizmu podczas infekcji. Jej zadaniem jest skuteczne powstrzymanie mikroorganizmów: od wirusów po bakterie. Gdy skóra traci swoją elastyczność, staje się zdecydowanie bardziej podatna na wszelkie mankamenty.

Suchość skóry może prowadzić do różnego rodzaju problemów. Z jednej strony będą to plamy swędzącej lub łuszczącej się skóry lub tkanka łuszcząca się i o specyficznej, szorstkiej strukturze. W skrajnych przypadkach może dojść do pęknięcia naskórka czy uczucia pęknięcia lub pieczenia. Brak wody w organizmie poskutkuje również tym, że tkanka zrobi się luźna i wręcz pomarszczona.

Najczęściej problemy ze skórą, w przypadku których niezbędna jest wizyta lekarska u dermatologa miewają osoby po 40. roku życia. Ważny bywa też klimat – im chłodniej, tym większe ryzyko suchości skóry. Badania wskazują też, że narażone na problemy z naskórkiem mają palacze papierosów.

Co wpływa na wysuszanie skóry?

Lekarze wskazują tu m.in.:

  • stosowanie nadmiernie intensywnych dezodorantów
  • zbyt długie kąpiele i prysznice
  • chłód we wnętrzu
  • mieszkanie w zimnych, suchych warunkach
  • mieszkanie w domu, w którym jest nadmiar suchego powietrza

Trzeba jednak również pamiętać, że do suchości skóry prowadzi odwodnienie. W przypadku deficytu, ciało reaguje na niego właśnie wysuszaniem tkanki. Stąd tak ważne jest regularne spożywanie wody każdego dnia.

Inną z przyczyn bywają stany zapalne i schorzenia skóry. To najczęściej stany zapalne czy wypryski oraz łojotokowe zapalenie skóry.

Na problemy tego typu narażeni są cukrzycy. Gdy organizm nie może prawidłowo regulować ilości cukru we krwi, konsekwencją bywa suchość skóry z dodatkowym poczuciem swędzenia.

Suchej skóry nie można lekceważyć

Nieleczona suchość skóry może prowadzić do poważnych powikłań. Najczęstszym są infekcje. Wynikają one z faktu, że pękająca skóra nie stanowi skutecznej przeszkody i bariery dla bakterii i wirusów dostających się do organizmu. Z kolei patrząc na do od strony estety, problemem bywają też trwałe zmiany na skórze. Mogą to być przebarwienia czy pogrubienia, w przypadku których potrzebny może być lekarz medycyny estetycznej.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Dermatolog Dermatolog Dostępny w wybranych pakietach
Dermatolog dziecięcy Dermatolog dziecięcy Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Diagnostyka medyczna stale rozwija swoje możliwości, a rezonans magnetyczny (MRI) jąder jest jednym z najbardziej precyzyjnych narzędzi w wykrywaniu schorzeń układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Od wykrywania nowotworów po ocenę stanów zapalnych i urazów – to badanie oferuje dokładność i niezawodność, której nie zapewniają inne metody diagnostyczne.
Rehabilitacja po artroskopii kolana jest kluczowym elementem procesu powrotu do pełnej sprawności. Rodzaj, intensywność oraz długość rehabilitacji są uzależnione od kilku istotnych czynników, takich jak typ uszkodzenia, skala zabiegu oraz zaangażowanie pacjenta w proces terapeutyczny. Dzięki zastosowaniu małoinwazyjnej techniki artroskopowej, czas potrzebny na regenerację jest znacznie krótszy, jednak odpowiednio zaplanowana rehabilitacja odgrywa decydującą rolę w optymalizacji wyników leczenia.
Dbałość o tę kwestię jest szczególnie ważna w przypadku mężczyzn po 40 roku życia. Na co warto zwrócić uwagę?
Choroby tarczycy stały się jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych XXI wieku, dotykając zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Choć leczenie farmakologiczne jest niezbędne, równie ważna jest odpowiednia suplementacja witamin i minerałów, która wspiera funkcjonowanie tego małego, ale istotnego organu.
Regularne badania profilaktyczne są kluczowe dla utrzymania zdrowia i wczesnego wykrywania potencjalnych problemów zdrowotnych. Wiele chorób, takich jak rak, choroby serca czy cukrzyca, może być skuteczniej leczonych, jeśli zostaną zdiagnozowane na wczesnym etapie.
Artroskopia kolana to procedura chirurgiczna, która polega na minimalnie inwazyjnym dostępie do stawu kolanowego za pomocą małych nacięć, przez które wprowadzane są specjalistyczne instrumenty - kamera oraz narzędzia chirurgiczne.
Chrapanie postrzegane jest jako uciążliwe – dla samej osoby, ale też np. tych, którzy spędzają w sypialni noc obok niej. Nie można na to jednak patrzeć jak na prozaiczną niedogodność. To problem zdrowotny, który należy leczyć. Co robić z chrapaniem? Oto, jaki lekarz pomoże na chrapanie i jak wygląda proces leczenia.
Hormony są niezbędnymi chemicznymi posłańcami w organizmie, które regulują liczne procesy fizjologiczne, od wzrostu i metabolizmu po nastrój i funkcje reprodukcyjne. Produkowane głównie przez gruczoły endokrynne takie jak przysadka mózgowa, tarczyca, trzustka, nadnercza, jajniki i jądra, hormony krążą w krwiobiegu, docierając do różnych tkanek i oddziałując na specyficzne receptory komórkowe.