Czym grozi nadciśnienie? Oto jego przyczyny i potencjalne skutki

Czym grozi nadciśnienie? Oto jego przyczyny i potencjalne skutki

Nadciśnienie bywa bagatelizowane lub wręcz ignorowane – wynika to często z braku umiejętności odnotowania tego problemu ze zdrowiem. Oczywiście pewnym rozwiązaniem są regularne kontrole zdrowotne, ale niewątpliwie to każdy człowiek powinien zwrócić – niezależnie od lekarzy – uwagę na potencjalne problemy.

Jak powinno to wyglądać w praktyce? Standardem musi być regularne mierzenie ciśnienia krwi, które jest pierwszym krokiem do zdiagnozowania anomalii. Wartości ciśnienia krwi 140/90 mmHg lub wyższe wskazują na nadciśnienie, które powinno znaleźć się pod kontrolą lekarską. Co dalej? Ważna jest sama obserwacja objawów: choć nadciśnienie często przebiega bezobjawowo, niektóre osoby mogą doświadczać bólów głowy, zawrotów głowy lub krwawień z nosa. To musi stanowić pewien sygnał alarmowy dla organizmu.

Skąd problemy z nadciśnieniem? Czynników jest aż nadto!

Spójrzmy na nadciśnienie z nieco innej perspektywy – co wpływa na generowanie się tego problemu? To niewątpliwie przede wszystkim czynniki genetyczne oraz styl życia. Na takie problemy zwróci uwagę np. kardiolog.

Udowodniono bowiem, że historia nadciśnienia w rodzinie zwiększa ryzyko jego wystąpienia. Mając wśród przodków osoby o podobnych problemach, warto poddawać się bardziej zaawansowanemu monitoringowi zdrowia. A sam styl życia? Na pierwszy plan wychodzi niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu - to czynniki ryzyka szczególnie wpływające na potencjalny rozwój choroby. Dodatkowo zwrócić uwagę trzeba na schorzenia – np. nerek - oraz zaburzenia hormonalne i cukrzycę. To kolejne czynniki, które mają wpływ na prawidłowość – czy raczej nieprawidłowość – przepływu krwi.

Dlaczego nadciśnienie jest tak groźne?

Mówi się o nim jako o „cichym zabójcy”. Choć nazwa budzi groźne skojarzenia, nie jest na wyrost. Nadciśnienie często rozwija się bez wyraźnych objawów, co utrudnia wczesne wykrycie choroby.

To jedna z głównych przyczyn rozwoju poważnych schorzeń sercowo-naczyniowych, a jego nieleczenie i brak kontroli mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia. Przykłady można mnożyć. To chociażby uszkodzenie naczyń krwionośnych wynikające z tego, ze wysokie ciśnienie krwi stale obciąża ściany tętnic. Stopniowo prowadzi to do ich uszkodzenia i twardnienia.

Efektem nadciśnienia jest też nadmierne obciążenie mięśnia sercowego i ryzyka udaru mózgu – wspomniane wcześniej uszkodzone i zatwardziałe tętnice są bardziej podatne na tworzenie się skrzepów krwi, co może zablokować przepływ krwi do mózgu. Na problem nadciśnienia spojrzeć trzeba też z perspektywy nefrologa: niewłaściwie kontrolowane nadciśnienie może uszkodzić naczynia krwionośne w nerkach, co w konsekwencji może prowadzić do ich niewydolności. Jak widać, potencjalne problemy mają charakter szeroki - kompleksowy, a nie połączony wyłącznie z jednym aspektem./ FOT: freepik.com

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Kardiolog Kardiolog Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Diagnostyka medyczna stale rozwija swoje możliwości, a rezonans magnetyczny (MRI) jąder jest jednym z najbardziej precyzyjnych narzędzi w wykrywaniu schorzeń układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Od wykrywania nowotworów po ocenę stanów zapalnych i urazów – to badanie oferuje dokładność i niezawodność, której nie zapewniają inne metody diagnostyczne.
Rehabilitacja po artroskopii kolana jest kluczowym elementem procesu powrotu do pełnej sprawności. Rodzaj, intensywność oraz długość rehabilitacji są uzależnione od kilku istotnych czynników, takich jak typ uszkodzenia, skala zabiegu oraz zaangażowanie pacjenta w proces terapeutyczny. Dzięki zastosowaniu małoinwazyjnej techniki artroskopowej, czas potrzebny na regenerację jest znacznie krótszy, jednak odpowiednio zaplanowana rehabilitacja odgrywa decydującą rolę w optymalizacji wyników leczenia.
Dbałość o tę kwestię jest szczególnie ważna w przypadku mężczyzn po 40 roku życia. Na co warto zwrócić uwagę?
Choroby tarczycy stały się jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych XXI wieku, dotykając zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Choć leczenie farmakologiczne jest niezbędne, równie ważna jest odpowiednia suplementacja witamin i minerałów, która wspiera funkcjonowanie tego małego, ale istotnego organu.
Regularne badania profilaktyczne są kluczowe dla utrzymania zdrowia i wczesnego wykrywania potencjalnych problemów zdrowotnych. Wiele chorób, takich jak rak, choroby serca czy cukrzyca, może być skuteczniej leczonych, jeśli zostaną zdiagnozowane na wczesnym etapie.
Artroskopia kolana to procedura chirurgiczna, która polega na minimalnie inwazyjnym dostępie do stawu kolanowego za pomocą małych nacięć, przez które wprowadzane są specjalistyczne instrumenty - kamera oraz narzędzia chirurgiczne.
Chrapanie postrzegane jest jako uciążliwe – dla samej osoby, ale też np. tych, którzy spędzają w sypialni noc obok niej. Nie można na to jednak patrzeć jak na prozaiczną niedogodność. To problem zdrowotny, który należy leczyć. Co robić z chrapaniem? Oto, jaki lekarz pomoże na chrapanie i jak wygląda proces leczenia.
Hormony są niezbędnymi chemicznymi posłańcami w organizmie, które regulują liczne procesy fizjologiczne, od wzrostu i metabolizmu po nastrój i funkcje reprodukcyjne. Produkowane głównie przez gruczoły endokrynne takie jak przysadka mózgowa, tarczyca, trzustka, nadnercza, jajniki i jądra, hormony krążą w krwiobiegu, docierając do różnych tkanek i oddziałując na specyficzne receptory komórkowe.