Nadciśnienie bywa bagatelizowane lub wręcz ignorowane – wynika to często z braku umiejętności odnotowania tego problemu ze zdrowiem. Oczywiście pewnym rozwiązaniem są regularne kontrole zdrowotne, ale niewątpliwie to każdy człowiek powinien zwrócić – niezależnie od lekarzy – uwagę na potencjalne problemy.
Jak powinno to wyglądać w praktyce? Standardem musi być regularne mierzenie ciśnienia krwi, które jest pierwszym krokiem do zdiagnozowania anomalii. Wartości ciśnienia krwi 140/90 mmHg lub wyższe wskazują na nadciśnienie, które powinno znaleźć się pod kontrolą lekarską. Co dalej? Ważna jest sama obserwacja objawów: choć nadciśnienie często przebiega bezobjawowo, niektóre osoby mogą doświadczać bólów głowy, zawrotów głowy lub krwawień z nosa. To musi stanowić pewien sygnał alarmowy dla organizmu.
Skąd problemy z nadciśnieniem? Czynników jest aż nadto!
Spójrzmy na nadciśnienie z nieco innej perspektywy – co wpływa na generowanie się tego problemu? To niewątpliwie przede wszystkim czynniki genetyczne oraz styl życia. Na takie problemy zwróci uwagę np. kardiolog.
Udowodniono bowiem, że historia nadciśnienia w rodzinie zwiększa ryzyko jego wystąpienia. Mając wśród przodków osoby o podobnych problemach, warto poddawać się bardziej zaawansowanemu monitoringowi zdrowia. A sam styl życia? Na pierwszy plan wychodzi niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu - to czynniki ryzyka szczególnie wpływające na potencjalny rozwój choroby. Dodatkowo zwrócić uwagę trzeba na schorzenia – np. nerek - oraz zaburzenia hormonalne i cukrzycę. To kolejne czynniki, które mają wpływ na prawidłowość – czy raczej nieprawidłowość – przepływu krwi.
Dlaczego nadciśnienie jest tak groźne?
Mówi się o nim jako o „cichym zabójcy”. Choć nazwa budzi groźne skojarzenia, nie jest na wyrost. Nadciśnienie często rozwija się bez wyraźnych objawów, co utrudnia wczesne wykrycie choroby.
To jedna z głównych przyczyn rozwoju poważnych schorzeń sercowo-naczyniowych, a jego nieleczenie i brak kontroli mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia. Przykłady można mnożyć. To chociażby uszkodzenie naczyń krwionośnych wynikające z tego, ze wysokie ciśnienie krwi stale obciąża ściany tętnic. Stopniowo prowadzi to do ich uszkodzenia i twardnienia.
Efektem nadciśnienia jest też nadmierne obciążenie mięśnia sercowego i ryzyka udaru mózgu – wspomniane wcześniej uszkodzone i zatwardziałe tętnice są bardziej podatne na tworzenie się skrzepów krwi, co może zablokować przepływ krwi do mózgu. Na problem nadciśnienia spojrzeć trzeba też z perspektywy nefrologa: niewłaściwie kontrolowane nadciśnienie może uszkodzić naczynia krwionośne w nerkach, co w konsekwencji może prowadzić do ich niewydolności. Jak widać, potencjalne problemy mają charakter szeroki - kompleksowy, a nie połączony wyłącznie z jednym aspektem./ FOT: freepik.com
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny

Operator medyczny

Operator medyczny
