Czas na dermatologa czyli co zrobić w razie wysypki

Czas na dermatologa czyli co zrobić w razie wysypki

Skóra pokryta nietypową wysypką może być efektem alergii ale równie dobrze może okazać się  jednym z objawów bardzo poważnego stanu chorobowego, który wymagać będzie natychmiastowej konsultacji ze specjalistą. Niezależnie od okoliczności nie należy tych objawów lekceważyć. Tylko dobry dermatolog jest w stanie szybko zdiagnozować problem oraz odpowiednio dobrać leki ograniczające przyczyny wysypki.

Jeśli spojrzeć na częstotliwość tego rodzaju problemów, wysypka to często efekt przede wszystkim alergii. W takiej sytuacji pomoc nie jest skomplikowana. Najczęściej wystarczą sposoby domowe – np. aplikacja wapna oraz zastosowanie środków na skórę, które są powszechnie dostępne w aptekach. Iinaczej jest w sytuacji gdy wysypka na podłoże wirusowe. To zdecydowanie większe wyzwanie; trzeba bowiem nie tylko rozpoznać odpowiednio przyczyną wysypki ale też dobrać właściwe leki.

Należy pamiętać o tym że wysypki mogą mieć bardzo zróżnicowane formy zależności od choroby. Zwykła opryszczka - bardzo popularna w przypadku wargi - to niewielkie pęcherzyki,  które mogą zniknąć z ciała już po kilku dniach. W przypadku bardziej zaawansowanych chorób, wysypka ma zdecydowanie bardziej charakterystyczny wygląd. Przykładem może być odra, która wytwarza na ciele nietypowe plamienie i grudki, które pojawiać się mogą na całym ciele. Z kolei rumień zakaźny występuje całymi placami i jest bardziej intensywny niż wszelkie inne rodzaje wykwitów. Charakterystyczna w ich przypadku jest specyfika plamisto-grudkowa. Inną często występującą wysypką o podobnej specyfice jest ta związana z różyczką. Zazwyczaj towarzyszy jej bolesne powiększenie węzłów chłonnych. Zmiany na skórze które pojawiają się nagle mogą być również powiązane z półpaścem lub ospą wietrzną.

Bakterie generujące wysypkę

Wysypka na skórze może być także spowodowana zróżnicowanymi chorobami bakteryjnymi. To wariant którego nie można pod żadnym pozorem zlekceważyć. Przykładem są zakażenia meningokokowe które zwracają uwagę wyjątkową agresywnością rozwoju. Wysypka jest wtedy jedynie początkiem problemów które mogą skończyć się bardzo wysoką gorączką. Zmiany skórne charakterystyczne są również w przypadku szkarlatyny. Przykładem jest tutaj typowy trójkąt powstający na twarzy i znajdujący się między nosem a brodą. Do zestawienia wysypek wywołanych chorobami bakteryjnymi zaliczyć można też liszajec zakaźny, który ze względu na swoje konsekwencje może być bardzo groźny dla skóry w przyszłości.

Co zrobić gdy na ciele pojawia się wysypka

Przede wszystkim nie wolno jej lekceważyć. Nie jest to problem, który zazwyczaj przemija samodzielnie. Podstawą jest wizyta u dermatologa, która powinna nastąpić możliwie jak najszybciej. Dobre prywatne pakiety medyczne zapewniają dostęp do tego specjalisty już standardzie dzięki czemu można zareagować na wysypkę natychmiast po jej pojawieniu. Warto pamiętać o tym, by zareagować również na objawy swędzenia skóry, mimo iż nie dochodzi do wysypki. Taka sytuacja świadczyć może o stanach zapalnych lub innych chorobach układów wewnętrznych. Niezależnie od tego jaki charakter ma wysypka i czym może być spowodowana, nie należy leczyć jej samodzielnie. To lekarz dermatolog powinien ocenić stan skóry,  a następnie odszukać przyczynę problemów. Ich rozwiązaniem są nie tylko lekarstwa, ale też metody łagodzące. W wielu przypadkach ulgę pacjentom przynosi nie tylko konkretny specyfik. Pomocna bywa też prozaiczna zmiana odzieży na np. materiał, który nie wywołuje reakcji alergicznej.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Dermatolog Dermatolog Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Zielona Góra to pierwsze miasto w Polsce, w którym wykryto przypadek pacjenta z koronawirusem. Co robić w sytuacji, gdy mieszkasz w w mieście, gdzie doszło do zakażenia?
Jakie są różnice pomiędzy koronawirusem a grypą - to jedno z najczęstszych pytań zdrowotnych w 2020 r. Jeśli porównać objawy obu chorób widać nieco innych schematów.
Inhalacja - inaczej określana nebulizacją - to rozwiązanie, które łączy pokolenia. Starsi czy młodsi, w przypadku schorzeń związanych z m.in. oskrzelami wymagają dostarczenia organizmowi specyficznych pęcherzyków płucnych miejscowo rozwiązujących problemy zdrowotne. Efekt to niesłabnąca popularność inhalacji. 
Cukrzyca to jedna z najpoważniejszych obecnie chorób dotykających całą populację. Jakie są jej objawy? Po czym rozpoznać cukrzycę? Choć nie jest to łatwe, warto zapamiętać podstawowe symptomy choroby. Ważne, by przy ich odnotowaniu nie czekać na samoczynną zmianę - prawidłowe leczenie może odbywać się wyłącznie we współpracy z wyspecjalizowanym lekarzem. 
40 lat to dobry wiek na to, by sprawdzić swój stan zdrowia pod kątem ogólnej kondycji, ale i szczegółowych parametrów odpowiadających na pytanie, czy organizm działa prawidłowo. Podstawą do tego typu analiz jest zestaw badań laboratoryjnych.
Nadciśnienie to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w ujęciu cywilizacyjnym. Choć jest ono bardzo konsekwentnie monitorowane podczas np. Badań okresowych, bywa nieodczuwalne  - a zarazem niezauważalne. Tymczasem prowadzi niestety do bardzo poważnych powikłań, które rzutują nie tylko na ogólny stan zdrowia, ale i mogą doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać nadciśnienie i który lekarz może pomóc pod tym względem?
Dobre tętno to temat-rzeka. Jaki jest prawidłowy puls, a jaki – powinien być optymalny w zależności od wieku? Co szczególnie ważne, problemy z tętnem bywają problemem dla każdego – nie tylko dla osób starszych i z założenia mających inne choroby współistniejące.
Hemoroidy to przykry, bolesny i – nie ukrywajmy – nieco wstydliwy problem. Niepotrzebnie: to przypadłość zdrowotna taka, jakich wiele. Co zrobić, jeśli pojawiają się podejrzenia związane z hemoroidami? Ważny niewątpliwie jest dobry wybór lekarza, który odpowiednio dobierze badania oraz właściwą terapię.
Bóle kręgosłupa mogą być wywołane zarówno bieżącym problemem – np. przeciążeniem – jak efektem poważniejszych problemów o bardziej złożonej specyfice. Bardzo ważny w tym kontekście jest właściwy wybór lekarza. U jakiego specjalisty niezbędna jest wizyta jeśli kręgosłup sprawia spore problemy?
Wątroba to ten organ, który jest szczególnie ważny dla organizmu, a zarazem - niewątpliwie trudno prawidłowo odczytać potencjalne objawy jego schorzenia. Na co zwrócić uwagę? Oto symptomy, które powinny stanowić impuls do tego, by udać się do lekarza. 
Zapalenie stawów o charakterze jest szczególnie trudnym i bolesnym schorzeniem, który na dodatek przewlekłością. dłuższej perspektywie prowadzi do deformacji oraz poczucia sztywności. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju choroba reumatoidalne w skrócie określana jako RZS może być w dużej mierze kontrolowana przez pacjenta.
Niedoczynność tarczycy jest schorzeniem, która bezpośrednio wynika ze zbyt małej ilości hormonów wytwarzanych przez organizm. Trudno jednak jest generalizować niedoczynność tarczycy i sprowadzać ją do zarówno jednej przyczyny jak i wąskiego zestawienia efektów. Problem ten należy traktować jako chorobę, która może mieć zarówno zróżnicowane powody jak i sporo efektów oddziaływania na ciało.
Ból kręgosłupa w odcinku lędzwiowym to szczególnie dotkliwy problem. Jak pozbyć się uczucia blokady i unieruchomienia w dolnej części pleców? Lędźwie to odcinek specyficzny – m.in. ze względu na duże obciążenia szczególnie w przypadku spędzania czasu w pozycji siedzącej. Niemniej jednak istnieją sposoby, by ograniczyć ból oraz dyskomfort; ważna w tym kontekście jest również regularna praca nad własną sprawnością.
Miażdżyca to choroba, której objawy można zauważyć i odnotować relatywnie szybko. Problem tkwi w jednak mentalności pacjentów. Objawy miażdżycy bywają często lekceważone i ignorowane. To błąd, ponieważ nawet małe kroki w ograniczeniu miażdżycy mogą skutecznie powstrzymywać potencjalnie duże zmiany. Kluczowe jest jednak prawidłowe rozpoznanie symptomów tej choroby.
Omikron to wariant koronawirusa budzący szczególne obawy. Rozprzestrzenia się zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje, co już na przełomie roku 2021 i 2022 zmusiło niektóre rządy do wprowadzenia lockdownów. Co ważne, należy pamiętać, że kolejne warianty koronawirusa dają nieco inne symptomy. O ile w przypadku wcześniejszych odnotowywane były najczęściej utrata węchu, smaku i gorączka połączona z kaszlem, Omikron charakteryzuje się nieco innym zestawieniem. Jak rozpoznać koronawirus Omikron i jakie są najważniejsze objawy zakażenia?
Fizjoterapia postrzegana jest często jako pomoc doraźna, jednostkowa, zależna od danej przypadłości medycznej. Można na nią spojrzeć zdecydowanie szerzej. Mając dostęp do niej np. poprzez prywatne pakiety medyczne można działać w pewien sposób prewencyjnie i wyprzedzająco. W takim przypadku pomoc fizjoterapeuty jest nieoceniona. Kto powinien zwrócić szczególną uwagę na to, czy dany pakiet LUX MED obejmuje konsultacje z fizjoterapeutą?
Kardiolog jest lekarzem specjalistą, do którego często niełatwo jest się dostać. Będąc ekspertem w zakresie chorób serca i układu krążenia zazwyczaj ma dziesiątki pacjentów o różnym stopniu zaawansowania problemów. Szczególne wątpliwości często budzi pierwsza wizyta u kardiologa. Jak przebiega, na co zwrócić uwagę i czy można się do niej w jakikolwiek sposób przygotować?
Cukrzyca to choroba, które ma skalę ogólnoświatową i cywilizacyjną. Czym się objawia i na co zwrócić uwagę? Aby skutecznie filtrować potencjalne symptomy cukrzycy należy przede wszystkim zrozumieć całokształt jej działania – m.in. to, na czym polegają problemy diabetologiczne.
40 lat to wiek, w którym w szczególnym stopniu zaczyna się analizowanie stanu zdrowia oraz większy nacisk na to, by żyć zgodnie z potrzebami organizmu. Na co zwrócić uwagę w kontekście zdrowia przekraczając tę symboliczną granicę?
Okulary to dla osób, które nigdy nie wykorzystywały szkieł do poprawy wzroku prawdziwy szok. Często bywa tak, że latami funkcjonuje się z wadą wzroku nie wiedząc po prostu, że istnieje inny świat, w którym np. światła po zmroku widać wyraźnie i ostro.
Anemia bywa w wielu przypadkach traktowana dość pobłażliwie, choć w rzeczywistości stanowi bardzo duży problem społeczny w kontekście zdrowia. Kiedy dochodzi do anemii i jak jej przeciwdziałać?