Skóra pokryta nietypową wysypką może być efektem alergii ale równie dobrze może okazać się jednym z objawów bardzo poważnego stanu chorobowego, który wymagać będzie natychmiastowej konsultacji ze specjalistą. Niezależnie od okoliczności nie należy tych objawów lekceważyć. Tylko dobry dermatolog jest w stanie szybko zdiagnozować problem oraz odpowiednio dobrać leki ograniczające przyczyny wysypki.
Jeśli spojrzeć na częstotliwość tego rodzaju problemów, wysypka to często efekt przede wszystkim alergii. W takiej sytuacji pomoc nie jest skomplikowana. Najczęściej wystarczą sposoby domowe – np. aplikacja wapna oraz zastosowanie środków na skórę, które są powszechnie dostępne w aptekach. Iinaczej jest w sytuacji gdy wysypka na podłoże wirusowe. To zdecydowanie większe wyzwanie; trzeba bowiem nie tylko rozpoznać odpowiednio przyczyną wysypki ale też dobrać właściwe leki.
Należy pamiętać o tym że wysypki mogą mieć bardzo zróżnicowane formy zależności od choroby. Zwykła opryszczka - bardzo popularna w przypadku wargi - to niewielkie pęcherzyki, które mogą zniknąć z ciała już po kilku dniach. W przypadku bardziej zaawansowanych chorób, wysypka ma zdecydowanie bardziej charakterystyczny wygląd. Przykładem może być odra, która wytwarza na ciele nietypowe plamienie i grudki, które pojawiać się mogą na całym ciele. Z kolei rumień zakaźny występuje całymi placami i jest bardziej intensywny niż wszelkie inne rodzaje wykwitów. Charakterystyczna w ich przypadku jest specyfika plamisto-grudkowa. Inną często występującą wysypką o podobnej specyfice jest ta związana z różyczką. Zazwyczaj towarzyszy jej bolesne powiększenie węzłów chłonnych. Zmiany na skórze które pojawiają się nagle mogą być również powiązane z półpaścem lub ospą wietrzną.
Bakterie generujące wysypkę
Wysypka na skórze może być także spowodowana zróżnicowanymi chorobami bakteryjnymi. To wariant którego nie można pod żadnym pozorem zlekceważyć. Przykładem są zakażenia meningokokowe które zwracają uwagę wyjątkową agresywnością rozwoju. Wysypka jest wtedy jedynie początkiem problemów które mogą skończyć się bardzo wysoką gorączką. Zmiany skórne charakterystyczne są również w przypadku szkarlatyny. Przykładem jest tutaj typowy trójkąt powstający na twarzy i znajdujący się między nosem a brodą. Do zestawienia wysypek wywołanych chorobami bakteryjnymi zaliczyć można też liszajec zakaźny, który ze względu na swoje konsekwencje może być bardzo groźny dla skóry w przyszłości.
Co zrobić gdy na ciele pojawia się wysypka
Przede wszystkim nie wolno jej lekceważyć. Nie jest to problem, który zazwyczaj przemija samodzielnie. Podstawą jest wizyta u dermatologa, która powinna nastąpić możliwie jak najszybciej. Dobre prywatne pakiety medyczne zapewniają dostęp do tego specjalisty już standardzie dzięki czemu można zareagować na wysypkę natychmiast po jej pojawieniu. Warto pamiętać o tym, by zareagować również na objawy swędzenia skóry, mimo iż nie dochodzi do wysypki. Taka sytuacja świadczyć może o stanach zapalnych lub innych chorobach układów wewnętrznych. Niezależnie od tego jaki charakter ma wysypka i czym może być spowodowana, nie należy leczyć jej samodzielnie. To lekarz dermatolog powinien ocenić stan skóry, a następnie odszukać przyczynę problemów. Ich rozwiązaniem są nie tylko lekarstwa, ale też metody łagodzące. W wielu przypadkach ulgę pacjentom przynosi nie tylko konkretny specyfik. Pomocna bywa też prozaiczna zmiana odzieży na np. materiał, który nie wywołuje reakcji alergicznej.
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny
