Schorzenie Hashimoto to zaburzenie autoimmunologiczne, które prowadzi do stanu zapalenia tarczycy. Hashimoto jest więc stopniową niewydolnością tego organu. W przypadku uszkodzenia tarczycy, ilość produkowanego przez nią hormonu może okazać się zbyt mała wobec potrzeb organizmu.
W razie tego rodzaju schorzeń niezbędna jest wizyta u endokrynologa.
Jaka dieta przy chorobie Hashimoto?
Bardzo ważnym elementem ograniczającym skutki Hashimoto jest odpowiednia dieta. Może ona pozytywnie wpłynąć na najbardziej irytujące skutki zapalenia tarczycy – to m.in. zaparcia, zmęczenie i nadmierny wzrost masy ciała.
Jaka jest najlepsza dieta przy chorobie Hashimoto? Korzystne będzie niewątpliwie stosowanie diety bogatej w warzywa, zdrowe tłuszcze i wysokiej jakości białka. Należy jednocześnie pamiętać, że jedzenie przetworzonej żywności – np. Produktów o wysokiej zawartości cukru czy niezdrowego tłuszczu i soli – skutkuje problemami natury autoimmunologicznej.
Dobrą opcją jest stosowanie diety śródziemnomorskiej. Zakłada ona duże ilości chudego białka, ziaren i ogólnie świeżych, nieprzetworzonych produktów.
Ważne, by dieta była oparta na roślinach. Owoce, warzywa, orzechy – bardzo dobrze współgrają z organizmem, który zmaga się z chorobą tarczycy. Jednocześnie można przy nich jeść mięso, jajka i nabiał. Nie powinny być one po prostu priorytetem żywieniowym.
Dzieje się tak dlatego, że dieta oparta na roślinach obniża stan zapalny.
Inną opcją może być dieta nieco inna od opisanej wcześniej – zakładającej eliminację we wczesnym etapie eliminację takich produktów jak: nabiał, gluten, ziarna, orzechy i nasiona, rośliny strączkowe i kawa. Oczywiście należy odrzucić też cukry i słodziki.
Jakie produkty są wskazane przy Hashimoto?
Przygotowanie listy żywności przy chorobie Hashimoto musi uwzględniać w szczególny sposób składniki odżywcze, białka i zdrowe tłuszcze. Ważny jest jednak też czynnik indywidualny – dostosowanie diety do potrzeb konkretnego odbiorcy. W tym kontekście bardzo pomocny będzie dietetyk – to niego warto iść dopiero po zrobieniu np. badań tarczycy. Co jest zalecane przy Hashimoto?
Przykładem może być mięso kurczaka. To chude źródło białka – w przeciwieństwie np. do wołowiny. Lepszą opcją będzie sięgnięcie po ryby, które nie tylko zapewnią białko, ale też kwasy Omega-3.
Należy unikać produktów, na skutek których może dochodzić do nagłego zwiększenia poziomu cukru we krwi. Nie dotyczy to tylko produktów wysoko kalorycznych. Dobrze będzie np. zastąpić ziemniaki innymi produktami, które nie wywołują takiej reakcji organizmu.
Jeśli owoce, to tylko te o niskiej zawartości cukru. Wyklucza to praktycznie winogrona, wiśnie i banany, które mają ponadprzeciętnie dużą zawartość cukru. Lepszą opcją będą np. jabłka.
Oczywiście dieta nie powinna też zawierać źródeł węglowodanów prostych. To np. biały chleb, biała mąka i taki sam ryż. / FOT: stefamerpik Freepik.
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny

Operator medyczny

Operator medyczny
