Choroba Hashimoto a jedzenie. Co jeśli przy zapaleniu tarczycy?

Choroba Hashimoto a jedzenie. Co jeśli przy zapaleniu tarczycy?

Schorzenie Hashimoto to zaburzenie autoimmunologiczne, które prowadzi do stanu zapalenia tarczycy. Hashimoto jest więc stopniową niewydolnością tego organu. W przypadku uszkodzenia tarczycy, ilość produkowanego przez nią hormonu może okazać się zbyt mała wobec potrzeb organizmu.

W razie tego rodzaju schorzeń niezbędna jest wizyta u endokrynologa.

Jaka dieta przy chorobie Hashimoto?

Bardzo ważnym elementem ograniczającym skutki Hashimoto jest odpowiednia dieta. Może ona pozytywnie wpłynąć na najbardziej irytujące skutki zapalenia tarczycy – to m.in. zaparcia, zmęczenie i nadmierny wzrost masy ciała.

Jaka jest najlepsza dieta przy chorobie Hashimoto? Korzystne będzie niewątpliwie stosowanie diety bogatej w warzywa, zdrowe tłuszcze i wysokiej jakości białka. Należy jednocześnie pamiętać, że jedzenie przetworzonej żywności – np. Produktów o wysokiej zawartości cukru czy niezdrowego tłuszczu i soli – skutkuje problemami natury autoimmunologicznej.

Dobrą opcją jest stosowanie diety śródziemnomorskiej. Zakłada ona duże ilości chudego białka, ziaren i ogólnie świeżych, nieprzetworzonych produktów.

Ważne, by dieta była oparta na roślinach. Owoce, warzywa, orzechy – bardzo dobrze współgrają z organizmem, który zmaga się z chorobą tarczycy. Jednocześnie można przy nich jeść mięso, jajka i nabiał. Nie powinny być one po prostu priorytetem żywieniowym.

Dzieje się tak dlatego, że dieta oparta na roślinach obniża stan zapalny.

Inną opcją może być dieta nieco inna od opisanej wcześniej – zakładającej eliminację we wczesnym etapie eliminację takich produktów jak: nabiał, gluten, ziarna, orzechy i nasiona, rośliny strączkowe i kawa. Oczywiście należy odrzucić też cukry i słodziki.

Jakie produkty są wskazane przy Hashimoto?

Przygotowanie listy żywności przy chorobie Hashimoto musi uwzględniać w szczególny sposób składniki odżywcze, białka i zdrowe tłuszcze. Ważny jest jednak też czynnik indywidualny – dostosowanie diety do potrzeb konkretnego odbiorcy. W tym kontekście bardzo pomocny będzie dietetyk – to niego warto iść dopiero po zrobieniu np. badań tarczycy. Co jest zalecane przy Hashimoto?

Przykładem może być mięso kurczaka. To chude źródło białka – w przeciwieństwie np. do wołowiny. Lepszą opcją będzie sięgnięcie po ryby, które nie tylko zapewnią białko, ale też kwasy Omega-3.

Należy unikać produktów, na skutek których może dochodzić do nagłego zwiększenia poziomu cukru we krwi. Nie dotyczy to tylko produktów wysoko kalorycznych. Dobrze będzie np. zastąpić ziemniaki innymi produktami, które nie wywołują takiej reakcji organizmu.

Jeśli owoce, to tylko te o niskiej zawartości cukru. Wyklucza to praktycznie winogrona, wiśnie i banany, które mają ponadprzeciętnie dużą zawartość cukru. Lepszą opcją będą np. jabłka.
Oczywiście dieta nie powinna też zawierać źródeł węglowodanów prostych. To np. biały chleb, biała mąka i taki sam ryż. / FOT: stefamerpik Freepik.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Endokrynolog Endokrynolog Dostępny w wybranych pakietach
Ginekolog Endokrynologi Ginekolog Endokrynologi Dostępny w wybranych pakietach
Dietetyk Dietetyk Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Diagnostyka medyczna stale rozwija swoje możliwości, a rezonans magnetyczny (MRI) jąder jest jednym z najbardziej precyzyjnych narzędzi w wykrywaniu schorzeń układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Od wykrywania nowotworów po ocenę stanów zapalnych i urazów – to badanie oferuje dokładność i niezawodność, której nie zapewniają inne metody diagnostyczne.
Rehabilitacja po artroskopii kolana jest kluczowym elementem procesu powrotu do pełnej sprawności. Rodzaj, intensywność oraz długość rehabilitacji są uzależnione od kilku istotnych czynników, takich jak typ uszkodzenia, skala zabiegu oraz zaangażowanie pacjenta w proces terapeutyczny. Dzięki zastosowaniu małoinwazyjnej techniki artroskopowej, czas potrzebny na regenerację jest znacznie krótszy, jednak odpowiednio zaplanowana rehabilitacja odgrywa decydującą rolę w optymalizacji wyników leczenia.
Dbałość o tę kwestię jest szczególnie ważna w przypadku mężczyzn po 40 roku życia. Na co warto zwrócić uwagę?
Choroby tarczycy stały się jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych XXI wieku, dotykając zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Choć leczenie farmakologiczne jest niezbędne, równie ważna jest odpowiednia suplementacja witamin i minerałów, która wspiera funkcjonowanie tego małego, ale istotnego organu.
Regularne badania profilaktyczne są kluczowe dla utrzymania zdrowia i wczesnego wykrywania potencjalnych problemów zdrowotnych. Wiele chorób, takich jak rak, choroby serca czy cukrzyca, może być skuteczniej leczonych, jeśli zostaną zdiagnozowane na wczesnym etapie.
Artroskopia kolana to procedura chirurgiczna, która polega na minimalnie inwazyjnym dostępie do stawu kolanowego za pomocą małych nacięć, przez które wprowadzane są specjalistyczne instrumenty - kamera oraz narzędzia chirurgiczne.
Chrapanie postrzegane jest jako uciążliwe – dla samej osoby, ale też np. tych, którzy spędzają w sypialni noc obok niej. Nie można na to jednak patrzeć jak na prozaiczną niedogodność. To problem zdrowotny, który należy leczyć. Co robić z chrapaniem? Oto, jaki lekarz pomoże na chrapanie i jak wygląda proces leczenia.
Hormony są niezbędnymi chemicznymi posłańcami w organizmie, które regulują liczne procesy fizjologiczne, od wzrostu i metabolizmu po nastrój i funkcje reprodukcyjne. Produkowane głównie przez gruczoły endokrynne takie jak przysadka mózgowa, tarczyca, trzustka, nadnercza, jajniki i jądra, hormony krążą w krwiobiegu, docierając do różnych tkanek i oddziałując na specyficzne receptory komórkowe.