Nie ma w świecie medycyny wątpliwości co do tego, że regularne badania krwi są kluczowym elementem prewencji i monitorowania stanu zdrowia. Co jednak kryje się za tymi – dość ogólnymi – słowami?
Przede wszystkim na badania krwi trzeba spojrzeć jak na fundament diagnostyki. To podstawa do analizy postępu wielu chorób, w tym anemii, cukrzycy, chorób serca i innych zaburzeń metabolicznych. Warunkiem jest jednak właściwa interpretacja danych.
Analiza biochemiczna krwi – co oznaczają odejścia od normy?
Spójrzmy na to, jak wiele potencjalnych ryzyk można odczytać na podstawie dość podstawowych informacji wynikających z badania krwi.
Np. Analiza glukozy na czczo daje odpowiedź – w razie podwyższonego stężenia – że może dojść w organiźmie do cukrzycy. Z kolei cholesterol całkowity, LDL, HDL to bazowe parametry w ocenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
O stanie nerek odpowie kreatynina, a hemoglobina wskazuje potencjalny poziom anemii. Ważnym parametrem jest poziom białka całkowitego: może być on niski w stanie zapalnym lub w przypadku infekcji czy nowotworach.
Coraz więcej osób otrzymuje zlecenia na badania TSH (Tyreoidea-Stimulating Hormone) – zazwyczaj wyników tego hormonu oczekuje endokrynolog (LINK). Wynik jest ważny w kontekście diagnostyki zaburzeń tarczycy. Jak widać, z wyników krwi można odczytać zaskakująco wiele – i z różnych sektorów medycyny.
Stąd tak ważne są cykliczne analizy krwi. Badania biochemiczne powinny być traktowane jako fundament ogólnego monitorowania stanu zdrowia – pomagają bezpośrednio we wczesnym wykrywaniu różnych patologii. Wskazują na to m.in. analitycy „Journal of Clinical Pathology”, według któych badania krwi są kluczowe dla osób w średnim i starszym wieku, osób z chorobami przewlekłymi oraz tych, które są narażone na czynniki ryzyka.
I tu pojawia się szczególnie często zadawane pytanie, czyli...
Jak często profilaktycznie robić badania krwi?
Odpowiedź jest przez medycynę dość precyzyjnie nakreślona:
- osoby poniżej 30 lat: co najmniej raz na dwa lata
- osoby w przedziale wiekowym 30-50 lat: co roku
- osoby powyżej 50 lat: co sześć miesięcy lub zgodnie z zaleceniami lekarza.
Warto w tym kontekście wykorzystać możliwości, jakie niosą za sobą prywatne pakiety medyczne zapewniające zaawansowaną diagnostykę. Pierwszym krokiem powinna być konsultacja z lekarzem rodzinnym, który może zlecić badania i w razie potrzeby skierować do odpowiedniego specjalisty. Możliwość regularnych badań krwi w ramach sieci LUX MED zdecydowanie przyspiesza proces analizy i doboru właściwego leczenia. Wspomniana cykliczność w wykonywaniu badań jest zalecana jako element kompleksowej opieki medycznej i powinna być ściśle powiązana z konsultacjami lekarskimi.
Wnioski po badaniu krwi – co może uznać lekarz?
Dlaczego, patrząc z perspektywy lekarza, badania krwi są tak ważne? Z jednej strony umożliwiają one ocenę ogólnego stanu zdrowia pacjenta, monitorowanie przewlekłych chorób czy wczesne wykrywanie potencjalnych problemów medycznych. Patrząc na zestawienie powyższe, lekarz może je ocenić zdecydowanie bardziej szczegółowo – np.:
- profil lipidowy (cholesterol całkowity, LDL, HDL) ocenia ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i może wskazywać na dyslipidemię
- podwyższone enzymy wątrobowe mogą sugerować uszkodzenie wątroby, jak w przypadku hepatytu czy marskości
- podwyższony poziom białych krwinek może sugerować stan zapalny, infekcję lub rzadziej choroby krwi jak białaczka
- zmiany w liczbie płytek mogą wskazywać na problemy z krzepnięciem.
Niezbędna do takiej analizy jest wiedza lekarska – stąd ważne jest, by diagnostyką zajął się specjalista, a nie pozostawiać tej kwestii tylko do własnego osądu.
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny

Operator medyczny

Operator medyczny
