Bardzo ważne jest to, by nie sprowadzać każdej arytmii do tego samego wspólnego mianownika: tego typu zaburzenia mają niejedną genezę i skutki. Sam nieregularny rytm serca, nazywany medycznie arytmiami, można uznać ogólnie za każde odchylenie od normalnego rytmu serca. Dotyczy to sytuacj, w których dochodzi do nieregularności w zakresie częstotliwości, jak i regularności bicia.
Dodatkowo, co ważne, nie jest to schorzenie charakterystyczne dla osób wyłącznie starszych. Nic bardziej mylnego: arytmie mogą wystąpić u osób w każdym wieku, ale częstość ich występowania rośnie wraz z wiekiem i w obecności innych schorzeń sercowo-naczyniowych.
Rozpoznanie arytmii serca – co powinno skłaniać do niepokoju?
Sporo problemów sprawia często rozpoznanie tego, czy dana osoba ma do czynienia z arytmią, chwilowym problemem czy bardziej zaawansowanymi kłopotami. Sama artytmia, czyli objawy nieregularnego rytmu serca to kołatanie serca, które sprawia wrażenie, jakby nagle serce zaczynało bić zbyt szybko lub wolno. Uwagę musi zwrócić też uczucie pewnej nieregularności w tym względzie.
Często powiązane bywa to z innymi odczuciami. Najczęściej zdarza się ból w klatce piersiowej, który może być łagodny lub silny; łączą się z nim nieraz duszności, czyli problemy z oddychaniem nawet podczas spoczynku.
Sama arytmia generuje – niczym w dominie – olejne problemy. To np. zawroty głowy lub omdlenia, które są nagłym efektem osłabienia.
Ważne jest postrzeganie arytmii w kontekście wieku osoby, której dotyczy. W przypadku osób starszych nieregularny rytm serca może prowadzić do ogólnego osłabienia – efekt to stałe, niemijające uczucie zmęczenia lub braku energii. Bywa, ze błędnie jest to postrzegane jako standardowy objaw starzenia organizmu – tymczasem genezą kłopotów jest niewłaściwe działanie mięśnia sercowego.
Dodatkowo osoby starsze odczuwają przy arytmii duszność przy wysiłku i obrzęk nóg – tego typu problemy od razu powinny stanowić impuls, by zgłosić się do lekarza-kardiologa.
Arytmia u osoby młodej – czy to naturalne?
O ile arytmia u starszych bywa postrzegana jako coś naturalnego – co oczywiście jest błędem w analizie – w przypadku młodszych stanowi niemałe zakoczenie. Tymczasem np. Osoby poniżej 40 roku życia mogą doświadczać kołatania serca, szczególnie po intensywnym wysiłku fizycznym, spożyciu kofeiny lub w stresujących sytuacjach. Może to również prowadzić do uczucia niepokoju lub paniki, które są mylone z atakami lękowymi.
Kluczowe jest jednak zapamiętanie, iż młody wiek nie wyklucza arytmii – ta może dotknąć każdego, niezależnie od metryki.
Dodatkowo, w obu grupach wiekowych ważne jest, aby zwrócić uwagę na połączenie objawów, takich jak ból w klatce piersiowej w połączeniu z dusznościami czy zawrotami głowy. Tego typu sytuacje mogą wskazywać na poważniejszy problem zdrowotny; w razie jego odnotowania ważne jest możliwie jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem
Nie musi być to kardiolog, choć oczywiście najlepszym wariantem byłaby właśnie doraźna pomoc od takiego specjalisty – z pewnością przydatne w tym względzie mogą być prywatne pakiety medyczne. Regularna kontrola i odpowiednie leczenie mogą zapobiec poważniejszym komplikacjom związanym z arytmiami i pomóc w utrzymaniu zdrowego rytmu serca./ FOT: Freepik