Anemia bez tajemnic. Jak do niej dochodzi i co robić?

Anemia bez tajemnic. Jak do niej dochodzi i co robić?

Anemia powstaje wtedy, gdy nie ma wystarczającej ilości zdrowych czerwonych krwinek zapewniających przenoszenie tlenu do narządów organizmu. Efektem są odczucia dyskomfortu. To np. poczucie zimna, duże zmęczenie czy ogólne wrażenie wszechobecnego osłabienia organizmu.

Oczywiście konkretne rezultaty wynikają z poszczególnych typów anemii. Niemniej jednak można w jej przypadku znaleźć kilka mianowników, które są wspólne dla każdego z typów schorzenia.

Na czym polega anemia?

Do anemii dochodzi, gdy organizm nie posiada wystarczającej ilości czerwonych krwinek. Kluczową kwestią jest tu specyfika komórek. One zawierają żelazo i hemoglobinę, czyli białko, które wspomaga proces przenoszenia tlenu przez krwiobieg do narządów.

Efektem jest wspomniane osłabienie. Nieprzypadkowo o osobach wręcz bezsilnych mówi się, iż sprawiają wrażenie anemicznych. Co kryje się pod tym określeniem? To m.in. poczucie zmęczenia, bladość skóry czy brak siły. Wynika to z faktu niedotlenienia organów.

Anemii nie można generalizować i sprowadzać do jednego typu. Odnotować można bowiem kilka różnych rodzajów anemii. W każdym z nich zauważalny jest spadek liczby czerwonych krwinek w obiegu.

Dlaczego dochodzi do takiego procesu. Wyodrębnić można przynajmniej kilka przyczyn. To m.in.:

  • wytwarzanie zbyt niskich poziomów hemoglobiny
  • deficyt czerwonych krwinek w organizmie
  • niedobory żelaza.

Czy można mówić o skłonności do anemii? Ponadprzeciętnie narażone na anemię są kobiety – szczególnie, gdy dochodzi do dużych utrat krwi przy menstruacji. Narażone na anemię są również małe dzieci – tu przyczyną jest głównie deficyt żelaza.

Podobnie jest w przypadku seniorów. Osoby powyżej 65 roku życia z założenia są bardziej narażone na dietę ubogą w żelazo i niektóre choroby przewlekłe.

Jak można rozpoznać anemię?

Wśród symptomów anemii lekarze wymieniają m.in.:

  • poczucie zmęczenia
  • odczucie chłodu
  • wrażenie zawrotów głowy
  • migreny
  • problemy skórne (bladość, suchość)
  • arytmię serca.

Na symptomy anemii spojrzeć trzeba szerzej – problemy z nią negatywnie wpływają na inne sfery życia. Nie chodzi wyłącznie o dyskomfort, ale również poważne komplikacje z układem krążenia czy oddychania.

W przypadku dzieci anemia doprowadzi do opóźnień w zakresie rozwoju motoryki, ale też spadku koncentracji i problemów z nauką. Anemia stanowi zagrożenie też dla osób starszych. Tu może doprowadzić np. do problemów z poruszaniem i – co oczywiste – depresji.

Skąd bierze się anemia?

Jeśli spojrzeć na przyczyny anemii, zdecydowanie najczęściej wynika ona z ogólnego deficytu żelaza w organizmie. To pierwiastek wręcz niezbędny do produkcji hemoglobiny, czyli substancji, która przenosi tlen w całym organizmie. Do anemii mogą doprowadzić również braki witamin – np. D12 – czy kwasu foliowego.

Wpływ na szybkość rozwoju anemii mają też zaburzenia krwi – np. czynniki wpływające na szybki rozpad czerwonych krwinek.

Inną kwestią są stany chorobowe. Gdy są one przewlekłe i stałe, ciało nie jest w stanie wytwarzać wystarczająco wiele czerwonych krwinek. Dzieje się tak np. przy chorobach tarczycy – nadczynności i niedoczynności.

Czy brak mięsa w diecie prowadzi do anemii?

Wśród kilku rodzajów anemii pojawia się typ określany jako wegetariańska lub wegańska. Zakłada on, że ludzie rezygnujący z mięsa w diecie mają problemy z tym, by uzyskać wystarczającą ilość żelaza. Według specjalistów nie jest to zgodne z prawdą. Można liczyć na wiele alternatywnych sposobów pozwalających uzyskać wystarczającą ilość żelaza z dietą opartą na roślinach.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Diabetolog Diabetolog Dostępny w wybranych pakietach
Endokrynolog Endokrynolog Dostępny w wybranych pakietach
Dietetyk Dietetyk Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Zielona Góra to pierwsze miasto w Polsce, w którym wykryto przypadek pacjenta z koronawirusem. Co robić w sytuacji, gdy mieszkasz w w mieście, gdzie doszło do zakażenia?
Jakie są różnice pomiędzy koronawirusem a grypą - to jedno z najczęstszych pytań zdrowotnych w 2020 r. Jeśli porównać objawy obu chorób widać nieco innych schematów.
Inhalacja - inaczej określana nebulizacją - to rozwiązanie, które łączy pokolenia. Starsi czy młodsi, w przypadku schorzeń związanych z m.in. oskrzelami wymagają dostarczenia organizmowi specyficznych pęcherzyków płucnych miejscowo rozwiązujących problemy zdrowotne. Efekt to niesłabnąca popularność inhalacji. 
Cukrzyca to jedna z najpoważniejszych obecnie chorób dotykających całą populację. Jakie są jej objawy? Po czym rozpoznać cukrzycę? Choć nie jest to łatwe, warto zapamiętać podstawowe symptomy choroby. Ważne, by przy ich odnotowaniu nie czekać na samoczynną zmianę - prawidłowe leczenie może odbywać się wyłącznie we współpracy z wyspecjalizowanym lekarzem. 
40 lat to dobry wiek na to, by sprawdzić swój stan zdrowia pod kątem ogólnej kondycji, ale i szczegółowych parametrów odpowiadających na pytanie, czy organizm działa prawidłowo. Podstawą do tego typu analiz jest zestaw badań laboratoryjnych.
Nadciśnienie to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w ujęciu cywilizacyjnym. Choć jest ono bardzo konsekwentnie monitorowane podczas np. Badań okresowych, bywa nieodczuwalne  - a zarazem niezauważalne. Tymczasem prowadzi niestety do bardzo poważnych powikłań, które rzutują nie tylko na ogólny stan zdrowia, ale i mogą doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać nadciśnienie i który lekarz może pomóc pod tym względem?
Wysypka na ciele to szczególnie częsty powód wizyty u dermatologa. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju zmiany na skórze trudno usystematyzować i postrzegać jako jednolity problem. Wysypka wysypce nierówna – szczególnie, jeśli spojrzeć na nią przez pryzmat przyczyny i tego, co ją spowodowało.
Dobre tętno to temat-rzeka. Jaki jest prawidłowy puls, a jaki – powinien być optymalny w zależności od wieku? Co szczególnie ważne, problemy z tętnem bywają problemem dla każdego – nie tylko dla osób starszych i z założenia mających inne choroby współistniejące.
Hemoroidy to przykry, bolesny i – nie ukrywajmy – nieco wstydliwy problem. Niepotrzebnie: to przypadłość zdrowotna taka, jakich wiele. Co zrobić, jeśli pojawiają się podejrzenia związane z hemoroidami? Ważny niewątpliwie jest dobry wybór lekarza, który odpowiednio dobierze badania oraz właściwą terapię.
Bóle kręgosłupa mogą być wywołane zarówno bieżącym problemem – np. przeciążeniem – jak efektem poważniejszych problemów o bardziej złożonej specyfice. Bardzo ważny w tym kontekście jest właściwy wybór lekarza. U jakiego specjalisty niezbędna jest wizyta jeśli kręgosłup sprawia spore problemy?
Wątroba to ten organ, który jest szczególnie ważny dla organizmu, a zarazem - niewątpliwie trudno prawidłowo odczytać potencjalne objawy jego schorzenia. Na co zwrócić uwagę? Oto symptomy, które powinny stanowić impuls do tego, by udać się do lekarza. 
Zapalenie stawów o charakterze jest szczególnie trudnym i bolesnym schorzeniem, który na dodatek przewlekłością. dłuższej perspektywie prowadzi do deformacji oraz poczucia sztywności. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju choroba reumatoidalne w skrócie określana jako RZS może być w dużej mierze kontrolowana przez pacjenta.
Niedoczynność tarczycy jest schorzeniem, która bezpośrednio wynika ze zbyt małej ilości hormonów wytwarzanych przez organizm. Trudno jednak jest generalizować niedoczynność tarczycy i sprowadzać ją do zarówno jednej przyczyny jak i wąskiego zestawienia efektów. Problem ten należy traktować jako chorobę, która może mieć zarówno zróżnicowane powody jak i sporo efektów oddziaływania na ciało.
Ból kręgosłupa w odcinku lędzwiowym to szczególnie dotkliwy problem. Jak pozbyć się uczucia blokady i unieruchomienia w dolnej części pleców? Lędźwie to odcinek specyficzny – m.in. ze względu na duże obciążenia szczególnie w przypadku spędzania czasu w pozycji siedzącej. Niemniej jednak istnieją sposoby, by ograniczyć ból oraz dyskomfort; ważna w tym kontekście jest również regularna praca nad własną sprawnością.
Miażdżyca to choroba, której objawy można zauważyć i odnotować relatywnie szybko. Problem tkwi w jednak mentalności pacjentów. Objawy miażdżycy bywają często lekceważone i ignorowane. To błąd, ponieważ nawet małe kroki w ograniczeniu miażdżycy mogą skutecznie powstrzymywać potencjalnie duże zmiany. Kluczowe jest jednak prawidłowe rozpoznanie symptomów tej choroby.
Omikron to wariant koronawirusa budzący szczególne obawy. Rozprzestrzenia się zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje, co już na przełomie roku 2021 i 2022 zmusiło niektóre rządy do wprowadzenia lockdownów. Co ważne, należy pamiętać, że kolejne warianty koronawirusa dają nieco inne symptomy. O ile w przypadku wcześniejszych odnotowywane były najczęściej utrata węchu, smaku i gorączka połączona z kaszlem, Omikron charakteryzuje się nieco innym zestawieniem. Jak rozpoznać koronawirus Omikron i jakie są najważniejsze objawy zakażenia?
Fizjoterapia postrzegana jest często jako pomoc doraźna, jednostkowa, zależna od danej przypadłości medycznej. Można na nią spojrzeć zdecydowanie szerzej. Mając dostęp do niej np. poprzez prywatne pakiety medyczne można działać w pewien sposób prewencyjnie i wyprzedzająco. W takim przypadku pomoc fizjoterapeuty jest nieoceniona. Kto powinien zwrócić szczególną uwagę na to, czy dany pakiet LUX MED obejmuje konsultacje z fizjoterapeutą?
Kardiolog jest lekarzem specjalistą, do którego często niełatwo jest się dostać. Będąc ekspertem w zakresie chorób serca i układu krążenia zazwyczaj ma dziesiątki pacjentów o różnym stopniu zaawansowania problemów. Szczególne wątpliwości często budzi pierwsza wizyta u kardiologa. Jak przebiega, na co zwrócić uwagę i czy można się do niej w jakikolwiek sposób przygotować?
Cukrzyca to choroba, które ma skalę ogólnoświatową i cywilizacyjną. Czym się objawia i na co zwrócić uwagę? Aby skutecznie filtrować potencjalne symptomy cukrzycy należy przede wszystkim zrozumieć całokształt jej działania – m.in. to, na czym polegają problemy diabetologiczne.
40 lat to wiek, w którym w szczególnym stopniu zaczyna się analizowanie stanu zdrowia oraz większy nacisk na to, by żyć zgodnie z potrzebami organizmu. Na co zwrócić uwagę w kontekście zdrowia przekraczając tę symboliczną granicę?
Okulary to dla osób, które nigdy nie wykorzystywały szkieł do poprawy wzroku prawdziwy szok. Często bywa tak, że latami funkcjonuje się z wadą wzroku nie wiedząc po prostu, że istnieje inny świat, w którym np. światła po zmroku widać wyraźnie i ostro.
Zwolnienie z pracy, czyli powszechnie znane L4 można otrzymać nie tylko bezpośrednio u lekarza, ale również przez internet. Jak dostać zwolnienie online? Oto wszystko, co warto wiedzieć o tym, jak działa L4 online.
Konsultacja u pulmonologa nie należy do najczęściej spotykanych w codzienności zmagań medycznych. Czym zajmuje się pulmonolog i co może świadczyć o tym, że niezbędna jest jego pomoc? Oto, co warto wiedzieć o tej specjalizacji.