40 lat? Oto choroby, które w tym wieku nadchodzą najczęściej

40 lat? Oto choroby, które w tym wieku nadchodzą najczęściej

40 lat to wiek, w którym w szczególnym stopniu zaczyna się analizowanie stanu zdrowia oraz większy nacisk na to, by żyć zgodnie z potrzebami organizmu. Na co zwrócić uwagę w kontekście zdrowia przekraczając tę symboliczną granicę? Oto najczęściej spotykane choroby, które dotykają ludzi w średnim wieku – co ważne, wiele z nich można kontrolować dzięki opiece, którą zapewniają prywatne pakiety medyczne.

Jeśli spojrzeć na zdrowie przeciętnego mieszkańca Europy, ok. 1/3 z nich cierpi na mniej lub bardziej zaawansowane problemy zdrowotne. Wnioski takie można wysnuć z analiz przeprowadzanych w różnych krajach – rezultaty ich są w miarę zbieżne. Przykładem jest Anglia. Tam istnieją instytuty, które na stałe śledzą stan zdrowia ok. 17 tys. Osób. Okazuje się, że po przekroczeniu 40 roku życia, ok. 34 proc. ma dwa – lub nawet więcej – przewlekłe problemy zdrowotne. Najczęściej zdarzają się wysokie ciśnienie krwi oraz… problemy ze zdrowiem psychicznym. W drugim z tych przypadków nie chodzi oczywiście wyłącznie o zaawansowane kłopoty, ale też np. schorzenia zdecydowanie lżejsze.

40-latek a badania: jakie warto zrobić?

Bardzo prawdopodobne jest, że osoba w wieku ok. 40 lat nie ma za sobą żadnych poważniejszych zdarzeń medycznych. Oczywiście zdarzają się takie sytuacje, jak poród czy złamanie kości, ale w większości przypadków 40-latkowie nie mają chorób przewlekłych. Jednak wraz z upływającym czasem wiele się zmienia. Jakie problemy odnotowywane są najczęściej?

Problemy urologiczne

Wraz z wiekiem zmieniają się możliwości pęcherza. Dotyczy to jego unerwienia oraz działania mięśni, które mogą zmniejszać pojemność. Już w wieku 40 lat warto zdecydować się na regularne wizyty u urologa – te można znaleźć w wielu pakietach medycznych. Często do zapewnienia kontroli wystarczy połączenie leczenia medykamentami oraz ćwiczeń fizycznych.

Zmiany hormonalne

Z jednej strony to problem, który dotyczy kobiet przechodzących wkrótce menopauzę. Z drugiej – mężczyzn zmagających się ze spadkiem testosteronu. W obu przypadkach dobrze byłoby skontaktować się z endykronologiem, który pomoże zapanować nad zmianami, jakie w organizmie zachodzą wraz z przekroczeniem 40 roku życia.

Kamienice nerkowe

Nawet niewielkie kamienie nerkowe tworzące się w drogach moczowych są wyjątkowo bolesne. Wynika to z faktu, że wraz z upływem czasu ludzie są często bardziej odwodnieni. Sprzyja to rozwojowi kamieni nerkowych. Te zdecydowanie częściej występują u mężczyzn. Nie są jednak wykluczone również u kobiet. W wielu przypadkach kamienie nerkowe ustępują samoistnie; jeśli jest inaczej, konieczna bywa operacja. Jak zapobiec tworzeniu się kamieni nerkowych? Należy niewątpliwie zwrócić uwagę na stały proces nawodnienia organizmu.

Choroby dróg moczowych i prostaty

Niezależnie od płci, 40-latkowie mogą zdecydowanie częściej niż wcześniej doświadczać infekcji układu moczowo-płciowego. Zapobieganie również powinno opierać się na nawodnieniu organizmu. Problemem generującym potencjalne choroby jest również siedzący tryb życia.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Wiek 40 lat to częsty okres, w którym pojawiają się problemy stawowe. Wynika to z faktu zużywania się chrząstki. Jest to forma tkanki łącznej, która amortyzuje przestrzeń pomiędzy stawami. To w niej dochodzi do irytujących bóli i poczucia nieprawidłowości. Pierwszym symptomem jest sztywnienie kończyn. By temu przeciwdziałać należy stosować zdrową, zbilansowaną dietę oraz wykonywać ćwiczenia fizyczne z obciążeniami.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Urolog Urolog Dostępny w wybranych pakietach
Ortopeda Ortopeda Dostępny w wybranych pakietach
Endokrynolog Endokrynolog Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Diagnostyka medyczna stale rozwija swoje możliwości, a rezonans magnetyczny (MRI) jąder jest jednym z najbardziej precyzyjnych narzędzi w wykrywaniu schorzeń układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Od wykrywania nowotworów po ocenę stanów zapalnych i urazów – to badanie oferuje dokładność i niezawodność, której nie zapewniają inne metody diagnostyczne.
Rehabilitacja po artroskopii kolana jest kluczowym elementem procesu powrotu do pełnej sprawności. Rodzaj, intensywność oraz długość rehabilitacji są uzależnione od kilku istotnych czynników, takich jak typ uszkodzenia, skala zabiegu oraz zaangażowanie pacjenta w proces terapeutyczny. Dzięki zastosowaniu małoinwazyjnej techniki artroskopowej, czas potrzebny na regenerację jest znacznie krótszy, jednak odpowiednio zaplanowana rehabilitacja odgrywa decydującą rolę w optymalizacji wyników leczenia.
Dbałość o tę kwestię jest szczególnie ważna w przypadku mężczyzn po 40 roku życia. Na co warto zwrócić uwagę?
Choroby tarczycy stały się jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych XXI wieku, dotykając zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Choć leczenie farmakologiczne jest niezbędne, równie ważna jest odpowiednia suplementacja witamin i minerałów, która wspiera funkcjonowanie tego małego, ale istotnego organu.
Regularne badania profilaktyczne są kluczowe dla utrzymania zdrowia i wczesnego wykrywania potencjalnych problemów zdrowotnych. Wiele chorób, takich jak rak, choroby serca czy cukrzyca, może być skuteczniej leczonych, jeśli zostaną zdiagnozowane na wczesnym etapie.
Artroskopia kolana to procedura chirurgiczna, która polega na minimalnie inwazyjnym dostępie do stawu kolanowego za pomocą małych nacięć, przez które wprowadzane są specjalistyczne instrumenty - kamera oraz narzędzia chirurgiczne.
Chrapanie postrzegane jest jako uciążliwe – dla samej osoby, ale też np. tych, którzy spędzają w sypialni noc obok niej. Nie można na to jednak patrzeć jak na prozaiczną niedogodność. To problem zdrowotny, który należy leczyć. Co robić z chrapaniem? Oto, jaki lekarz pomoże na chrapanie i jak wygląda proces leczenia.
Hormony są niezbędnymi chemicznymi posłańcami w organizmie, które regulują liczne procesy fizjologiczne, od wzrostu i metabolizmu po nastrój i funkcje reprodukcyjne. Produkowane głównie przez gruczoły endokrynne takie jak przysadka mózgowa, tarczyca, trzustka, nadnercza, jajniki i jądra, hormony krążą w krwiobiegu, docierając do różnych tkanek i oddziałując na specyficzne receptory komórkowe.