Puls bez tajemnic. Jakie powinno być prawidłowe tętno?

Puls bez tajemnic. Jakie powinno być prawidłowe tętno?

Dobre prywatne pakiety medyczne niejako z założenia zawierają możliwość konsultacji z kardiologiem oraz rozbudowywane – w zależności od wykupionego abonamentu – usługi diagnostyczne. Dlaczego są one tak ważne? Prawidłowy puls jest ważny dla zdrowia samego w sobie, ale należy na niego patrzeć również jako wyznacznik ogólnej kondycji organizmu.

Puls określany również jako tętno to nic innego jak regularne ruchy ścian tętnicy, które generowane są podczas skurczy mięśnia sercowego. Nie jest on oczywiście wartością stałą. Podwyższony puls wielu przypadkach jest procesem całkowicie naturalnym, który wynikać może podwyższonego wysiłku fizycznego lub na przykład czynników stresowych. Problemem jest jednak podwyższony puls bez jakichkolwiek czynników zewnętrznych i utrzymujący się dłuższej perspektywy czasowej. to sygnał niezbędna jest ocena stanu zdrowia przez kardiologa oraz wykonanie bardziej szczegółowych badań.

Jaki jest prawidłowy puls?

Za standardowy puls przypadku osób dorosłych uznaje się dość szeroki przedział pomiędzy 60 a stoma urzędu uderzeniami serca na minutę. Wartość ta oczywiście może jednak zależeć od różnych okoliczności. To na przykład kwestia wysiłku. wystarczy badanie pulsu odbywało się na piętrze, na które trzeba dostać się schodami a pomiar wykonywane natychmiast i bez chwili odpoczynku będzie zawyżony nieprawidłowy.

Dobry puls u osób dorosłych to około 70 uderzeń na minutę. Nieco wyższy czyli 85 uderzeń zakładany jest w przypadku młodzieży. Najszybszy puls mają niemowlęta oraz małe dzieci. to odpowiednio 130 uderzeń na minutę. W przypadku osób starszych kardiolog nie będzie zaskoczony tym że puls wynosi. Tylko około 60 uderzeń na minutę.

Należy pamiętać że wyniki pulsu są również pochodną ogólnego stanu organizmu, kondycji fizycznej i regularnej aktywności. Osoby które systematycznie uprawiają sport lub po prostu spędzają na przykład dużo czasu w ogrodzie podczas prac będą charakteryzowały się niższym poziomem pulsu niż ich rówieśnicy, którzy większość czasu spędzają siedząc przed telewizory.

O czym świadczy podwyższony puls

Niewątpliwie wysoki puls po zdecydowanej większości przypadków efekt podwyższonego wysiłku fizycznego. Generuje on szybszą akcję serca, a idzie za tym wyraźny wzrost ciśnienia. Wysoki puls to również efekt emocji. Stres, podniecenie, wszelkie inne sytuacje, które wywołują zastrzyk adrenaliny powodują, że częstotliwość skurczowa jest wyższa od standardowej.

Innym czynnikiem który wpływa na podwyższenie tętna są używki. Wysoki puls najczęściej kojarzony jest z dużą ilością spożywanej kawy. Ma ona oczywiście wpływ na ciśnienie, ale nie jest jednostkowym przypadkiem. Wpływ na puls może mieć również regularne picie alkoholu lub nałóg nikotynowy.

Choć wysoki puls można ograniczać farmaceutycznie, jest to problem, którego nie wolno zlekceważyć. wskazywać może bowiem na, niewydolność serca co w połączeniu z na przykład cukrzycą lub otyłością jest szczególnie ryzykowne. Innymi chorobami, które lekarze obowiązują z nadciśnieniem tętniczym są anemia, niedocukrzenie, nadczynność tarczycy.

Stąd tak ważne jest wy regularnie sprawdzać ciśnienie krwi, ale co nadzwyczaj ważne z uwzględnieniem tego, robić to w warunkach spokoju i bez wysiłku fizycznego.

Jaki lekarz zajmie się nadciśnieniem

W przypadku wszelkich anomalii związanych z pulsem pierwszym krokiem ze strony chorego powinny być konsultacje u lekarza rodzinnego. On podczas rozmowy pozna między innymi inne dolegliwości pacjenta i będzie mógł skierować chorego do konkretnego specjalisty w dużej mierze będzie nim kardiolog. Lekarz rodzinny zleci z pewnością standardowe badania diagnostyczne. Warto zauważyć że dobre prywatne pakiety medyczne zawierają już w pakiecie zarówno konsultacje z lekarzem rodzinnym, wspomnianym kardiologiem jak i kompleksowe badania diagnostyczne.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Internista Internista Dostępny w wybranych pakietach
Kardiolog Kardiolog Dostępny w wybranych pakietach
Lekarz medycyny rodzinnej Lekarz medycyny rodzinnej Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Zielona Góra to pierwsze miasto w Polsce, w którym wykryto przypadek pacjenta z koronawirusem. Co robić w sytuacji, gdy mieszkasz w w mieście, gdzie doszło do zakażenia?
Jakie są różnice pomiędzy koronawirusem a grypą - to jedno z najczęstszych pytań zdrowotnych w 2020 r. Jeśli porównać objawy obu chorób widać nieco innych schematów.
Inhalacja - inaczej określana nebulizacją - to rozwiązanie, które łączy pokolenia. Starsi czy młodsi, w przypadku schorzeń związanych z m.in. oskrzelami wymagają dostarczenia organizmowi specyficznych pęcherzyków płucnych miejscowo rozwiązujących problemy zdrowotne. Efekt to niesłabnąca popularność inhalacji. 
Cukrzyca to jedna z najpoważniejszych obecnie chorób dotykających całą populację. Jakie są jej objawy? Po czym rozpoznać cukrzycę? Choć nie jest to łatwe, warto zapamiętać podstawowe symptomy choroby. Ważne, by przy ich odnotowaniu nie czekać na samoczynną zmianę - prawidłowe leczenie może odbywać się wyłącznie we współpracy z wyspecjalizowanym lekarzem. 
40 lat to dobry wiek na to, by sprawdzić swój stan zdrowia pod kątem ogólnej kondycji, ale i szczegółowych parametrów odpowiadających na pytanie, czy organizm działa prawidłowo. Podstawą do tego typu analiz jest zestaw badań laboratoryjnych.
Nadciśnienie to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w ujęciu cywilizacyjnym. Choć jest ono bardzo konsekwentnie monitorowane podczas np. Badań okresowych, bywa nieodczuwalne  - a zarazem niezauważalne. Tymczasem prowadzi niestety do bardzo poważnych powikłań, które rzutują nie tylko na ogólny stan zdrowia, ale i mogą doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać nadciśnienie i który lekarz może pomóc pod tym względem?
Wysypka na ciele to szczególnie częsty powód wizyty u dermatologa. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju zmiany na skórze trudno usystematyzować i postrzegać jako jednolity problem. Wysypka wysypce nierówna – szczególnie, jeśli spojrzeć na nią przez pryzmat przyczyny i tego, co ją spowodowało.
Hemoroidy to przykry, bolesny i – nie ukrywajmy – nieco wstydliwy problem. Niepotrzebnie: to przypadłość zdrowotna taka, jakich wiele. Co zrobić, jeśli pojawiają się podejrzenia związane z hemoroidami? Ważny niewątpliwie jest dobry wybór lekarza, który odpowiednio dobierze badania oraz właściwą terapię.
Bóle kręgosłupa mogą być wywołane zarówno bieżącym problemem – np. przeciążeniem – jak efektem poważniejszych problemów o bardziej złożonej specyfice. Bardzo ważny w tym kontekście jest właściwy wybór lekarza. U jakiego specjalisty niezbędna jest wizyta jeśli kręgosłup sprawia spore problemy?
Wątroba to ten organ, który jest szczególnie ważny dla organizmu, a zarazem - niewątpliwie trudno prawidłowo odczytać potencjalne objawy jego schorzenia. Na co zwrócić uwagę? Oto symptomy, które powinny stanowić impuls do tego, by udać się do lekarza. 
Zapalenie stawów o charakterze jest szczególnie trudnym i bolesnym schorzeniem, który na dodatek przewlekłością. dłuższej perspektywie prowadzi do deformacji oraz poczucia sztywności. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju choroba reumatoidalne w skrócie określana jako RZS może być w dużej mierze kontrolowana przez pacjenta.
Niedoczynność tarczycy jest schorzeniem, która bezpośrednio wynika ze zbyt małej ilości hormonów wytwarzanych przez organizm. Trudno jednak jest generalizować niedoczynność tarczycy i sprowadzać ją do zarówno jednej przyczyny jak i wąskiego zestawienia efektów. Problem ten należy traktować jako chorobę, która może mieć zarówno zróżnicowane powody jak i sporo efektów oddziaływania na ciało.
Ból kręgosłupa w odcinku lędzwiowym to szczególnie dotkliwy problem. Jak pozbyć się uczucia blokady i unieruchomienia w dolnej części pleców? Lędźwie to odcinek specyficzny – m.in. ze względu na duże obciążenia szczególnie w przypadku spędzania czasu w pozycji siedzącej. Niemniej jednak istnieją sposoby, by ograniczyć ból oraz dyskomfort; ważna w tym kontekście jest również regularna praca nad własną sprawnością.
Miażdżyca to choroba, której objawy można zauważyć i odnotować relatywnie szybko. Problem tkwi w jednak mentalności pacjentów. Objawy miażdżycy bywają często lekceważone i ignorowane. To błąd, ponieważ nawet małe kroki w ograniczeniu miażdżycy mogą skutecznie powstrzymywać potencjalnie duże zmiany. Kluczowe jest jednak prawidłowe rozpoznanie symptomów tej choroby.
Omikron to wariant koronawirusa budzący szczególne obawy. Rozprzestrzenia się zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje, co już na przełomie roku 2021 i 2022 zmusiło niektóre rządy do wprowadzenia lockdownów. Co ważne, należy pamiętać, że kolejne warianty koronawirusa dają nieco inne symptomy. O ile w przypadku wcześniejszych odnotowywane były najczęściej utrata węchu, smaku i gorączka połączona z kaszlem, Omikron charakteryzuje się nieco innym zestawieniem. Jak rozpoznać koronawirus Omikron i jakie są najważniejsze objawy zakażenia?
Fizjoterapia postrzegana jest często jako pomoc doraźna, jednostkowa, zależna od danej przypadłości medycznej. Można na nią spojrzeć zdecydowanie szerzej. Mając dostęp do niej np. poprzez prywatne pakiety medyczne można działać w pewien sposób prewencyjnie i wyprzedzająco. W takim przypadku pomoc fizjoterapeuty jest nieoceniona. Kto powinien zwrócić szczególną uwagę na to, czy dany pakiet LUX MED obejmuje konsultacje z fizjoterapeutą?
Kardiolog jest lekarzem specjalistą, do którego często niełatwo jest się dostać. Będąc ekspertem w zakresie chorób serca i układu krążenia zazwyczaj ma dziesiątki pacjentów o różnym stopniu zaawansowania problemów. Szczególne wątpliwości często budzi pierwsza wizyta u kardiologa. Jak przebiega, na co zwrócić uwagę i czy można się do niej w jakikolwiek sposób przygotować?
Cukrzyca to choroba, które ma skalę ogólnoświatową i cywilizacyjną. Czym się objawia i na co zwrócić uwagę? Aby skutecznie filtrować potencjalne symptomy cukrzycy należy przede wszystkim zrozumieć całokształt jej działania – m.in. to, na czym polegają problemy diabetologiczne.
40 lat to wiek, w którym w szczególnym stopniu zaczyna się analizowanie stanu zdrowia oraz większy nacisk na to, by żyć zgodnie z potrzebami organizmu. Na co zwrócić uwagę w kontekście zdrowia przekraczając tę symboliczną granicę?
Okulary to dla osób, które nigdy nie wykorzystywały szkieł do poprawy wzroku prawdziwy szok. Często bywa tak, że latami funkcjonuje się z wadą wzroku nie wiedząc po prostu, że istnieje inny świat, w którym np. światła po zmroku widać wyraźnie i ostro.
Anemia bywa w wielu przypadkach traktowana dość pobłażliwie, choć w rzeczywistości stanowi bardzo duży problem społeczny w kontekście zdrowia. Kiedy dochodzi do anemii i jak jej przeciwdziałać?