Pulmonolog – czym się zajmuje i kiedy iść na wizytę?

Pulmonolog – czym się zajmuje i kiedy iść na wizytę?

Pulmonolog to jeden z lekarzy-specjalistów, do których dostęp zapewniają prywatne pakiety medyczne. O ile w przypadku standardowej służby zdrowia konsultacja z medykiem może być utrudniona – np. przez dłuższy czas oczekiwania – tak w ramach abonamentu można zdecydowanie przyspieszyć termin.

Kim jest pulmonolog i czym się zajmuje

Pulmonologia to ta część medycyny, która koncentruje się na diagnostyce, leczeniu i profilaktyce wszelkich chorób związanych z układem oddechowym. Do pulmonologa najczęściej trafiamy więc w razie wszelkich nawrotów infekcji oraz przy cyklicznych kłopotach z oddychaniem. Wbrew temu co mogłoby się wydawać, pulmonolog nie koncentruje się wyłącznie na płucach. Niemniej ważne są dla niego wszelkie kanały dróg oddechowych. Będą to gardło, krtań, tchawica czy oskrzela.

W praktyce, w wielu przypadkach i podstawowych problemach zdrowotnych do rozwiązania problemów wystarczy konsultacja z lekarzem rodzinnym lub internistą. Pulmonolog wkracza w razie bardziej zaawansowanych schorzeń. Najczęściej dzieje się tak po skierowaniu od chociażby lekarza medycyny rodzinnej.

Kiedy trzeba udać się do pulmonologa?

O tym, że niezbędna jest wizyta lekarska u pulmonologa świadczyć mogą takie objawy jak:

  • poczucie duszności
  • nietypowy oddech – płytki, zaburzony, świszczący
  • bóle w klatce piersiowej lub inne wrażenie ucisku na tę część ciała
  • długotrwały kaszel, którego nie można ograniczyć w innych sposób
  • regularne odkrztuszanie wydzieliny gromadzącej się w gardle
  • powikłania po infekcjach związanych z ukłądem oddychania.

Jakimi chorobami zajmuje się pulmonolog?

Wśród chorób, które leczy pulmonolog są:

  • gruźlica
  • choroby alergiczne rzutujące na układ oddechowy
  • zapalenie płuc i oskrzeli
  • bezdech
  • astma.

Leczenie u pulmonologa w dużej mierze opiera się na diagnostyce i bardzo dokładnym badaniu wydajności płuc. Lekarz może też zlecić badanie dróg oddechowych – np. w ramach ednoskopii, tomografii, rezonansu czy USC i RTG. Zakres badań zazwyczaj ma charakter kompleksowy – tzn. Obejmuje zarówno prześwietlenia jak i np. analizy biochemiczne.

Coraz częściej na wizyty u pulmonologa umawiają się osoby, które mają za sobą przebyty COVID-19. W ich przypadku choroba prowadzi do uszkodzeń w płucach co z założenia wymaga regularnej kontroli ze strony specjalisty.

Konsultacje z pulmonologiem możliwe są w ramach prywatnych pakietów medycznych – aby sprawdzić, które abonamenty LUX MED obejmują te usługi sprawdź ofertę lub skontaktuj się z działem obsługi klientów.  

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Pulmonolog Pulmonolog Dostępny w wybranych pakietach
Pulmonolog dziecięcy Pulmonolog dziecięcy Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Diagnostyka medyczna stale rozwija swoje możliwości, a rezonans magnetyczny (MRI) jąder jest jednym z najbardziej precyzyjnych narzędzi w wykrywaniu schorzeń układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Od wykrywania nowotworów po ocenę stanów zapalnych i urazów – to badanie oferuje dokładność i niezawodność, której nie zapewniają inne metody diagnostyczne.
Rehabilitacja po artroskopii kolana jest kluczowym elementem procesu powrotu do pełnej sprawności. Rodzaj, intensywność oraz długość rehabilitacji są uzależnione od kilku istotnych czynników, takich jak typ uszkodzenia, skala zabiegu oraz zaangażowanie pacjenta w proces terapeutyczny. Dzięki zastosowaniu małoinwazyjnej techniki artroskopowej, czas potrzebny na regenerację jest znacznie krótszy, jednak odpowiednio zaplanowana rehabilitacja odgrywa decydującą rolę w optymalizacji wyników leczenia.
Dbałość o tę kwestię jest szczególnie ważna w przypadku mężczyzn po 40 roku życia. Na co warto zwrócić uwagę?
Choroby tarczycy stały się jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych XXI wieku, dotykając zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Choć leczenie farmakologiczne jest niezbędne, równie ważna jest odpowiednia suplementacja witamin i minerałów, która wspiera funkcjonowanie tego małego, ale istotnego organu.
Regularne badania profilaktyczne są kluczowe dla utrzymania zdrowia i wczesnego wykrywania potencjalnych problemów zdrowotnych. Wiele chorób, takich jak rak, choroby serca czy cukrzyca, może być skuteczniej leczonych, jeśli zostaną zdiagnozowane na wczesnym etapie.
Artroskopia kolana to procedura chirurgiczna, która polega na minimalnie inwazyjnym dostępie do stawu kolanowego za pomocą małych nacięć, przez które wprowadzane są specjalistyczne instrumenty - kamera oraz narzędzia chirurgiczne.
Chrapanie postrzegane jest jako uciążliwe – dla samej osoby, ale też np. tych, którzy spędzają w sypialni noc obok niej. Nie można na to jednak patrzeć jak na prozaiczną niedogodność. To problem zdrowotny, który należy leczyć. Co robić z chrapaniem? Oto, jaki lekarz pomoże na chrapanie i jak wygląda proces leczenia.
Hormony są niezbędnymi chemicznymi posłańcami w organizmie, które regulują liczne procesy fizjologiczne, od wzrostu i metabolizmu po nastrój i funkcje reprodukcyjne. Produkowane głównie przez gruczoły endokrynne takie jak przysadka mózgowa, tarczyca, trzustka, nadnercza, jajniki i jądra, hormony krążą w krwiobiegu, docierając do różnych tkanek i oddziałując na specyficzne receptory komórkowe.