Ozempic (nazwa handlowa Semaglutide) to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest to lek na receptę, który jest dostępny w postaci zastrzyków. I one w Polsce - ale i nie tylko - stały się prawdziwie pożądanym towarem. Wynika to z opinii, iż Ozempic sprawdza się jako lek, który tłumi łaknienie, a co za tym idzie - pomaga w walce z nadmiernymi kilogramami. Czy tak jest rzeczywiście?
Jak Ozempic wpływa na ciało?
Ozempic działa na organizm, stymulując wydzielanie insuliny i zmniejszając wydzielanie glukozy przez wątrobę. W ten sposób pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi i kontrolować cukrzycę.
Lek jest stosowany jako uzupełnienie diety i ćwiczeń fizycznych w celu kontrolowania poziomu glukozy we krwi. Należy pamiętać, że Ozempic nie powinien być stosowany u pacjentów z cukrzycą typu 1 i u pacjentów, u których stwierdzono niedocukrzenie.
W praktyce Ozempic ogranicza łaknienie - zmniejsza apetyt, czego w dłuższej perspektywie efektem może być utrata nadmiernych kilogramów. Stąd jego popularność wśród osób zmagających się z nadwagą czy otyłością.
Kluczowy w tym kontekście jest semaglutyd. Jest on lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2. Działa poprzez hamowanie uwalniania insulinotropowego peptydy-1 (GLP-1), co powoduje, że trzustka produkuje więcej insuliny i jednocześnie zmniejsza produkcję glukozy w wątrobie.
Semaglutyd działa także na układ pokarmowy, powodując uczucie sytości i zmniejszając apetyt. W rezultacie może to pomóc w zmniejszeniu masy ciała i poprawie kontroli nad poziomem glukozy we krwi.
Przed rozpoczęciem stosowania Ozempic, należy skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy lek jest odpowiedni dla konkretnego pacjenta i czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do jego stosowania. Oczywiście Ozempic jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę.
Gdzie można kupić Ozempic?
Działanie Ozempic sprawia, że w na przełomie 2022 i 2023 r. lek mimo swojej ceny - ponad 300 zł za opakowanie wystarczające na miesiąc - błyskawicznie znikał z półek aptecznych. Nie zmienia tego fakt, że częściowo jest on w dystrubucji nie refundowanej - nawet mimo tego zakupić Ozempic jest wyjątkowo trudno.
Lek jest dostępny w postaci zastrzyków i jest stosowany jako dodatkowe leczenie do diety, ćwiczeń fizycznych i innych leków na cukrzycę, jeśli nie są one w stanie samodzielnie utrzymać odpowiedniego poziomu glukozy we krwi.
Ozempic jest dostępny w postaci zastrzyków podskórnych, które należy stosować raz w tygodniu. Przed użyciem należy dokładnie umyć i osuszyć miejsce, w którym będzie wstrzykiwana insulina, aby zminimalizować ryzyko infekcji.
Jaki lekarz pomoże w walce z otyłością?
Lekarzem specjalizującym się w leczeniu cukrzycy i insulinoporności - które w naturalny sposób powiązane są z otyłością i nadwagą - jest endokrynolog. Endokrynolodzy są lekarzami zajmującymi się chorobami hormonalnymi, w tym cukrzycą, która jest powiązana z hormonem insuliną. Endokrynolodzy pomagają pacjentom z cukrzycą w kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi i zapobieganiu powikłaniom związanym z tą chorobą. Leczenie może wymagać włączenia insuliny i innych leków, a także dostosowania diety i stylu życia. Dodatkowo warto korzystać z wiedzy jaką ma dietetyk. Dostęp do tych specjalistów możliwy jest m.in. w ramach oferty, którą zapewniają prywatne pakiety medyczne. / FOT: Freepik hb100
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny

Operator medyczny

Operator medyczny
