Narodziny dziecka? Czas na serię badań – oto te, które należy zrobić

Narodziny dziecka? Czas na serię badań – oto te, które należy zrobić

Dobór odpowiednich badań oraz ich interpretacja nie powinny opierać się wyłącznie na informacjach znalezionych w Internecie czy na forach internetowych. Choć są one cennym źródłem wiedzy, nie mogą zastąpić opinii doświadczonego pediatry, który indywidualnie oceni stan zdrowia Twojego dziecka.

Stąd tak istotne jest to, by regularnie móc liczyć na konsultacje z pediatrą – umożliwiają to prywatne pakiety medyczne, które w LUX MED zawierają opcje specjalnie uwzględniające opcje dla dzieci i rodziców.

Lista badań dla niemowląt - jakie należy zrobić w pierwszym roku życia?

Jednym z podstawowych powinno być badanie Guthriego. To analiza zakładająca przesiewowe badanie noworodków na fenoketonurię i inne choroby metaboliczne. Dzięki niemu możliwe jest wczesne wykrycie kilku dziedzicznych chorób metabolicznych. Zazwyczaj przeprowadzane jest między 48 a 72 godziną życia niemowlęcia, ale może być wykonane aż do 7. dnia życia.

Sama analiza nie wiąże się z problemami – polega na pobraniu kilku kropli krwi z pięty noworodka. Krew jest umieszczana na specjalnej bibułce i wysyłana do laboratorium, gdzie dochodzi do identyfikacji specyficznych enzymów lub metabołitów charakterystycznych dla badanych chorób. W ten sposób – w razie problemów – można szybko wdrożyć właściwą dietę i leczeniem, co może zapobiec rozwojowi schorzeń.

W ten sposób badanie Guthriego postrzegane jest jako kluczowy element wczesnej diagnostyki medycznej, który umożliwia identyfikację i wczesne leczenie chorób metabolicznych, zapobiegając poważnym komplikacjom zdrowotnym.

Wśród standardowych form diagnostyki wyróżnić można:

  • badania wzroku i słuchu, które pozwalają wykryć wczesne zaburzenia
  • badania krwi i moczu
  • szczepienia zgodne z kalendarzem szczepień, chroniące przed groźnymi chorobami zakaźnymi.

Czy wizyty u pediatry należy robić cyklicznie czy tylko w razie problemów?

Regularne wizyty u pediatry są kluczowe dla monitorowania zdrowia i rozwoju niemowlęcia. Nie zaleca się ograniczania się wyłącznie do wizyt w razie problemów czy wątpliwości. Wiele prywatnych pakietów medycznych oferuje nielimitowane konsultacje z pediatrami, co daje pewność szybkiej konsultacji, zawsze wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Pediatra Pediatra Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Jak prowadzić ciążę w podczas pandemii i ograniczeń, które generuje koronawirus? Epidemia sprawiła, że placówki grupy LUX MED uruchomiły specjalne rozwiązania dla kobiet spodziewających się dziecka.
Wizyta u ginekologa nie musi być – a bywa – źródłem stresu. Wiedząc, jak wygląda konsultacja ginekologiczna można się do niej odpowiednio przygotować. To szczególnie ważne, jeśli pacjentką jest nastolatka, dla której to pierwsza wizyta u ginekologa.
Informacja o tym, że kobieta jest w ciąży bywa zarówno spodziewana jak i spada niczym symboliczny grom z nieba. Łatwo wtedy zapomnieć o procedurach, wśród których na pierwszy plan wychodzi karta ciąży. Co warto o niej wiedzieć? Szczególnie istotne jest m.in. to, kiedy lekarz zakłada kartę ciąży.  
Pierwsze dziecko zawsze jest niemałym wyzwaniem – swoistą rewolucją dla rodziców nie mających wcześniejszego doświadczenia w tej roli. Na co zwrócić uwagę będąc młodą mamą? Oto najważniejsze elementy, które są szczególnie ważne tuż po porodzie.
Ciąża to – patrząc z perspektywy kobiety – radość, satysfakcja, ale też niemałe, zdrowotne wyzwanie. Dotyczy to nie tylko sfery ciała, ale i ducha. Stąd coraz większa popularność specjalnych pakietów medycznych, które uwzględniają wszystko co niezbędne do tego, by przez wyjątkowych 9 miesięcy przejść pod doskonałą kontrolą i z pakietem szczegółowych badań. 
Poród dziecka czy też zaplanowany – ze względów medycznych – zabieg cesarskiego cięcia to często niemałe wyzwanie dla kobiety i jej rodziny. Stąd decyzja, by zapewnić sobie jak najlepsze warunki wykorzystując prywatną medycynę. Na co zwrócić uwagę wybierając szpital na prywatny poród dziecka?