Na czym polega dieta keto i czy warto ją stosować?

Na czym polega dieta keto i czy warto ją stosować?

Otyłość, ale też skłonność do zmiany trybów żywieniowych powodują, że coraz więcej osób szuka pomocy w zakresie wagi. Świetnym rozwiązaniem w tym kontekście mogą być konsultacje dietetyka - dostępne np. w ramach prywatnych pakietów medycznych LUX MED. Szczególnie wiele pytań dotyczy tego, jak działa - i czy jest zdrowa - dieta ketogeniczna. Co warto o niej wiedzieć?

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna, znana również jako dieta keto, polega na ograniczeniu spożycia węglowodanów i zwiększeniu ilości tłuszczów w diecie. Celem jest wywołanie stanu ketozy, w którym organizm zaczyna spalać tłuszcz zamiast węglowodanów jako głównego źródła energii. Dieta ta jest często stosowana jako sposób na utratę wagi, a także jako leczenie cukrzycy i innych chorób metabolicznych.

Niestety, o czym należy bezwzględnie pamiętać, nie jest to dieta dla wszystkich. Dieta ketogeniczna nie jest odpowiednia dla każdego. Jest to bardzo restrykcyjna dieta, która może być trudna do przestrzegania na dłuższą metę. Wymaga to również zmiany nawyków żywieniowych i zwiększenie ilości tłuszczów w diecie, co może być trudne dla niektórych osób.

Ponadto, dieta ta może być szkodliwa dla niektórych grup, takich jak kobiety w ciąży, karmiące matki, osoby z niedoczynnością tarczycy - tu pomocny może być endokrynolog, czy chorobami nerek. Przed rozpoczęciem diety ketogenicznej ważne jest skonsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem.

Proporcje żywieniowe w diecie keto

Dieta ketogeniczna w dużej mierze sprawia, iż organizm nie odczuwa nadmiernego głodu dzięki połączeniu białka i tłuszczy. Jakie są proporcje między nimi? W większości przypadków przyjmuje się, że stanowią one:

  • Tłuszcze: 70-80%
  • Białko: 15-20%
  • Węglowodany: 5-10%

Tłuszcze są głównym źródłem energii w diecie ketogenicznej, dlatego stanowią one największą część diety. Białko jest ważne dla utrzymania masy mięśniowej, a węglowodany są ograniczane do bardzo niskiego poziomu, aby wywołać stan ketozy. W diecie ketogenicznej ważne jest aby dobierać tłuszcze zdrowe, jak np. olej z awokado, orzechy, nasiona, tłuste ryby, jaja.

Skutki i efekty diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna może mieć kilka potencjalnych korzyści zdrowotnych, takie jak:

  1. utrata masy ciała: dieta ta może pomóc w utracie wagi, ponieważ tłuszcze są bardziej sycące niż węglowodany i mogą pomóc w ograniczeniu spożycia kalorii.
  2. poprawa glikemii: dieta ta może pomóc w utrzymaniu stabilnego poziomu glukozy we krwi, co jest korzystne dla osób z cukrzycą typu 2.
  3. redukcja ryzyka chorób serca: dieta ta może zwiększyć poziom dobrych cholesterolu (HDL) i zmniejszyć poziom złego cholesterolu (LDL)
  4. poprawa zdrowia mózgu: dieta ta może pomóc w poprawie funkcji mózgu, szczególnie u osób z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera.

Jednakże, dieta ketogeniczna nie jest odpowiednia dla wszystkich i nie zaleca się jej stosowanie bez konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Warto pamiętać, że nie ma jednej diety idealnej dla każdego, a skuteczność diety zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji każdego człowieka. / FOT: freepik nakaridore

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Endokrynolog Endokrynolog Dostępny w wybranych pakietach
Dietetyk Dietetyk Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Diagnostyka medyczna stale rozwija swoje możliwości, a rezonans magnetyczny (MRI) jąder jest jednym z najbardziej precyzyjnych narzędzi w wykrywaniu schorzeń układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Od wykrywania nowotworów po ocenę stanów zapalnych i urazów – to badanie oferuje dokładność i niezawodność, której nie zapewniają inne metody diagnostyczne.
Rehabilitacja po artroskopii kolana jest kluczowym elementem procesu powrotu do pełnej sprawności. Rodzaj, intensywność oraz długość rehabilitacji są uzależnione od kilku istotnych czynników, takich jak typ uszkodzenia, skala zabiegu oraz zaangażowanie pacjenta w proces terapeutyczny. Dzięki zastosowaniu małoinwazyjnej techniki artroskopowej, czas potrzebny na regenerację jest znacznie krótszy, jednak odpowiednio zaplanowana rehabilitacja odgrywa decydującą rolę w optymalizacji wyników leczenia.
Dbałość o tę kwestię jest szczególnie ważna w przypadku mężczyzn po 40 roku życia. Na co warto zwrócić uwagę?
Choroby tarczycy stały się jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych XXI wieku, dotykając zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Choć leczenie farmakologiczne jest niezbędne, równie ważna jest odpowiednia suplementacja witamin i minerałów, która wspiera funkcjonowanie tego małego, ale istotnego organu.
Regularne badania profilaktyczne są kluczowe dla utrzymania zdrowia i wczesnego wykrywania potencjalnych problemów zdrowotnych. Wiele chorób, takich jak rak, choroby serca czy cukrzyca, może być skuteczniej leczonych, jeśli zostaną zdiagnozowane na wczesnym etapie.
Artroskopia kolana to procedura chirurgiczna, która polega na minimalnie inwazyjnym dostępie do stawu kolanowego za pomocą małych nacięć, przez które wprowadzane są specjalistyczne instrumenty - kamera oraz narzędzia chirurgiczne.
Chrapanie postrzegane jest jako uciążliwe – dla samej osoby, ale też np. tych, którzy spędzają w sypialni noc obok niej. Nie można na to jednak patrzeć jak na prozaiczną niedogodność. To problem zdrowotny, który należy leczyć. Co robić z chrapaniem? Oto, jaki lekarz pomoże na chrapanie i jak wygląda proces leczenia.
Hormony są niezbędnymi chemicznymi posłańcami w organizmie, które regulują liczne procesy fizjologiczne, od wzrostu i metabolizmu po nastrój i funkcje reprodukcyjne. Produkowane głównie przez gruczoły endokrynne takie jak przysadka mózgowa, tarczyca, trzustka, nadnercza, jajniki i jądra, hormony krążą w krwiobiegu, docierając do różnych tkanek i oddziałując na specyficzne receptory komórkowe.