Lekarz do rwy kulszowej: ortopeda, neurolog czy może rodzinny?

Lekarz do rwy kulszowej: ortopeda, neurolog czy może rodzinny?

Ból, który generuje rwa kulszowa jest jednym z najbardziej charakterystycznych, z jakimi spotkać się można w codziennych zmaganiach zdrowotnych. Rwa to schrzenie bardzo odczuwalne i trudne do pomylenia z czymkolwiek innym. Swoista blokada lędźwi, problemy z prozaicznymi procesami jak poruszanie się z pokoju do pokoju – to tylko część z problemów, które powstają, gdy odczuwalna jest rwa. Pacjenci najczęściej trafiają do lekarza wtedy, gdy ból i ogólna blokada jest już trudna do zaakceptowania.

Jaki lekarz zajmuje się rwą kulszową?

To, jaki lekarz pomoże na rwę kulszową bywa tematem wielu wątpliwości ze strony pacjentów. Zastanawiają się m.in:

  • Który lekarz zajmuje się rwą kulszową: ortopeda czy neurolog?
  • Czy lekarz rodzinny może dać zastrzyki na ból rwy kulszowej
  • Czego nie wolno robić mając rwę kulszową.

Ważne jest, by trafić do odpowiedniego lekarza w zależności od stanu zdrowia. Można przyjąć, że w pierwszym etapie – przy stosunkowo lekkich atakach rwy kulszowej – lekarz może przepisać zastrzyki domięśniowe i wspierać proces leczenia tabletkami. Gdy jednak stan pacjenta jest gorszy, lekarz rodzinny przekazuje sprawę specjaliście. Wystawia skierowanie, które najczęściej trafia do neurologa. Ponieważ terminy standardowych wizyt bywają odległe, bardzo przydatne w tym kontekście bywają prywatne pakiety medyczne, dzięki którym można na konsultacje z neurologiem umówić się znacznie szybciej.

Rwa kulszowa a leczenie: gdzie sie zgłosić?

Choć lekarz pierwszego kontaktu – czyli rodzinny – nie ma specjalizacji ortopedycznej czy neurologicznej, ma wiedze wystarczającą do tego, by sprawnie zdiagnozować pacjenta i ustalić kolejne kroki w zakresie leczenia. Pierwszym krokiem jest przepisanie mocniejszych środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Nie brak jednak sytuacji, w których lekarz rodzinny podejmuje od razu decyzję o tym, by skierować pacjenta na zastrzyki domięśniowe. To znane powszechnie blokady, które mają rozwiązać problemy bólowe pacjenta.

Należy jednak przyjąć, że osoba uskarżająca się na rwę kulszową powinna przejść konsultację ortopedyczną i neurologiczną obejmującą m.in. bardzo drobiazgową analizę ułożenia kręgów.

Diagnozowaniem rwy kulsztowej – a także odnalezieniem jej przyczyny zajmuje się ortopeda. Opiera się głównie na badaniach USG i rezonansie magnetycznym. Dzięki wygenerowanym w ten sposób obrazom może ustalić przyczyny problemów i wskazać np. Gdzie doszło do miejscowej przepukliny ograniczającej swobodę. To pierwszy krok do tego, by ukierunkować leczenie pod kątem rehabilitacji, która – o czym należy pamiętać – również jest obejmowana przez prywatne pakiety medyczne.

Z kolei konsultacja z neurologiem jest niezbędna wtedy, gdy bóle rwy kulszowej nie ustępują przez wiele dni z rzędu. Często wiąże się to z charakterystycznym zanikaniem czucia w nodze. Tu najszybciej jak to możliwe należy udać się do neurologa – a w kolejnym etapie najczęściej do szpitala.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Internista Internista Dostępny w wybranych pakietach
Ortopeda Ortopeda Dostępny w wybranych pakietach
Neurolog Neurolog Dostępny w wybranych pakietach
Lekarz medycyny rodzinnej Lekarz medycyny rodzinnej Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Diagnostyka medyczna stale rozwija swoje możliwości, a rezonans magnetyczny (MRI) jąder jest jednym z najbardziej precyzyjnych narzędzi w wykrywaniu schorzeń układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Od wykrywania nowotworów po ocenę stanów zapalnych i urazów – to badanie oferuje dokładność i niezawodność, której nie zapewniają inne metody diagnostyczne.
Rehabilitacja po artroskopii kolana jest kluczowym elementem procesu powrotu do pełnej sprawności. Rodzaj, intensywność oraz długość rehabilitacji są uzależnione od kilku istotnych czynników, takich jak typ uszkodzenia, skala zabiegu oraz zaangażowanie pacjenta w proces terapeutyczny. Dzięki zastosowaniu małoinwazyjnej techniki artroskopowej, czas potrzebny na regenerację jest znacznie krótszy, jednak odpowiednio zaplanowana rehabilitacja odgrywa decydującą rolę w optymalizacji wyników leczenia.
Dbałość o tę kwestię jest szczególnie ważna w przypadku mężczyzn po 40 roku życia. Na co warto zwrócić uwagę?
Choroby tarczycy stały się jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych XXI wieku, dotykając zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Choć leczenie farmakologiczne jest niezbędne, równie ważna jest odpowiednia suplementacja witamin i minerałów, która wspiera funkcjonowanie tego małego, ale istotnego organu.
Regularne badania profilaktyczne są kluczowe dla utrzymania zdrowia i wczesnego wykrywania potencjalnych problemów zdrowotnych. Wiele chorób, takich jak rak, choroby serca czy cukrzyca, może być skuteczniej leczonych, jeśli zostaną zdiagnozowane na wczesnym etapie.
Artroskopia kolana to procedura chirurgiczna, która polega na minimalnie inwazyjnym dostępie do stawu kolanowego za pomocą małych nacięć, przez które wprowadzane są specjalistyczne instrumenty - kamera oraz narzędzia chirurgiczne.
Chrapanie postrzegane jest jako uciążliwe – dla samej osoby, ale też np. tych, którzy spędzają w sypialni noc obok niej. Nie można na to jednak patrzeć jak na prozaiczną niedogodność. To problem zdrowotny, który należy leczyć. Co robić z chrapaniem? Oto, jaki lekarz pomoże na chrapanie i jak wygląda proces leczenia.
Hormony są niezbędnymi chemicznymi posłańcami w organizmie, które regulują liczne procesy fizjologiczne, od wzrostu i metabolizmu po nastrój i funkcje reprodukcyjne. Produkowane głównie przez gruczoły endokrynne takie jak przysadka mózgowa, tarczyca, trzustka, nadnercza, jajniki i jądra, hormony krążą w krwiobiegu, docierając do różnych tkanek i oddziałując na specyficzne receptory komórkowe.