Ból, który generuje rwa kulszowa jest jednym z najbardziej charakterystycznych, z jakimi spotkać się można w codziennych zmaganiach zdrowotnych. Rwa to schrzenie bardzo odczuwalne i trudne do pomylenia z czymkolwiek innym. Swoista blokada lędźwi, problemy z prozaicznymi procesami jak poruszanie się z pokoju do pokoju – to tylko część z problemów, które powstają, gdy odczuwalna jest rwa. Pacjenci najczęściej trafiają do lekarza wtedy, gdy ból i ogólna blokada jest już trudna do zaakceptowania.
Jaki lekarz zajmuje się rwą kulszową?
To, jaki lekarz pomoże na rwę kulszową bywa tematem wielu wątpliwości ze strony pacjentów. Zastanawiają się m.in:
- Który lekarz zajmuje się rwą kulszową: ortopeda czy neurolog?
- Czy lekarz rodzinny może dać zastrzyki na ból rwy kulszowej
- Czego nie wolno robić mając rwę kulszową.
Ważne jest, by trafić do odpowiedniego lekarza w zależności od stanu zdrowia. Można przyjąć, że w pierwszym etapie – przy stosunkowo lekkich atakach rwy kulszowej – lekarz może przepisać zastrzyki domięśniowe i wspierać proces leczenia tabletkami. Gdy jednak stan pacjenta jest gorszy, lekarz rodzinny przekazuje sprawę specjaliście. Wystawia skierowanie, które najczęściej trafia do neurologa. Ponieważ terminy standardowych wizyt bywają odległe, bardzo przydatne w tym kontekście bywają prywatne pakiety medyczne, dzięki którym można na konsultacje z neurologiem umówić się znacznie szybciej.
Rwa kulszowa a leczenie: gdzie sie zgłosić?
Choć lekarz pierwszego kontaktu – czyli rodzinny – nie ma specjalizacji ortopedycznej czy neurologicznej, ma wiedze wystarczającą do tego, by sprawnie zdiagnozować pacjenta i ustalić kolejne kroki w zakresie leczenia. Pierwszym krokiem jest przepisanie mocniejszych środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Nie brak jednak sytuacji, w których lekarz rodzinny podejmuje od razu decyzję o tym, by skierować pacjenta na zastrzyki domięśniowe. To znane powszechnie blokady, które mają rozwiązać problemy bólowe pacjenta.
Należy jednak przyjąć, że osoba uskarżająca się na rwę kulszową powinna przejść konsultację ortopedyczną i neurologiczną obejmującą m.in. bardzo drobiazgową analizę ułożenia kręgów.
Diagnozowaniem rwy kulsztowej – a także odnalezieniem jej przyczyny zajmuje się ortopeda. Opiera się głównie na badaniach USG i rezonansie magnetycznym. Dzięki wygenerowanym w ten sposób obrazom może ustalić przyczyny problemów i wskazać np. Gdzie doszło do miejscowej przepukliny ograniczającej swobodę. To pierwszy krok do tego, by ukierunkować leczenie pod kątem rehabilitacji, która – o czym należy pamiętać – również jest obejmowana przez prywatne pakiety medyczne.
Z kolei konsultacja z neurologiem jest niezbędna wtedy, gdy bóle rwy kulszowej nie ustępują przez wiele dni z rzędu. Często wiąże się to z charakterystycznym zanikaniem czucia w nodze. Tu najszybciej jak to możliwe należy udać się do neurologa – a w kolejnym etapie najczęściej do szpitala.
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny

Operator medyczny

Operator medyczny
