Jakie są powikłania po COVID-19 i skutki koronawirusa dla organizmu?

Jakie są powikłania po COVID-19 i skutki koronawirusa dla organizmu?

Bezobjawowy koronawirus jest niemniej groźny dla organizmu jak ten, który już minął. Różnica tkwi jednak w leczeniu pacjenta. Osoba po COVID-19, wiedząc o chorobie może dostosować się do konkretnych zaleceń lekarza. Tymczasem pacjenci bezobjawowi nie mają zwykle świadomości tego, że na ich organizm wpływ miał - i ma - COVID-19. Jakie w tym kontekście są skutki koronawirusa? 

Od mgły mózgowej po zmęczenie organizmu

kaszel koronawirus

Uboczne powikłania po koronawirusie to zagrożenie równie spore jak sama choroba leczona objawowo. Choć główną uwagę przyciągają - co naturalne - zakażenia koronawirusem, wizyta u lekarza jest niezbędna również w przypadku skutków. Warto również zdecydować się na testy diagnostyczne weryfikujące, czy nie doszło do bezobjawowego przejścia infekcji. Nieleczone powikłania mogą na lata wpływać na ogólny stan zdrowia. Co lekarze-specjaliści uznają za podstawowe objawy przejścia COVID-19?

Podstawowym okazuje się charakterystyczne uczucie zmęczenia. Nie chodzi tu jednak o klasyczne wrażenie znużenia fizycznego po intensywnym wysiłku. Określa się to jako zespół chronicznego zmęczenia. Prawdopodobnie - jak sądzą naukowcy jednej z uczelni medycznych w Irlandii - wynika to z zaburzeń systemu odpornościowego. Organizm ma wyraźne problemy z tym, by podołać wyzwaniom codzienności. Stąd apatia, brak energii, senność niezależnie od pory dnia. Jeśli taki stan zdrowia jest czymś nowym - np. występuje w przypadku osoby dotychczas bardzo energicznej - warto umówić się na kontrolną wizytę u specjalisty. W ten sposób internista oceni ogólny stan zdrowia i ewentualnie skieruje na dodatkowe badania. 

Charakterystycznymi problemami po COVID-19 są również:

  • duszność wysiłkowa podczas aktywności fizycznej, która może występować nawet dwa miesiące po infekcji

  • “mgła mózgowa” - ogólny brak orientacji w terenie, łatwe zapominanie, problematyczna komunikacja z otoczeniem

  • specyficzne odczucia skórne - np. mrowienie, chłód, drętwienie kończyn; niezbędny będzie w tym przypadku neurolog

  • zaburzenia psychiczne - zespoły stresowe, zaburzenia lękowe, bezsenność, depresja

  • stany zapalne mięśnia sercowego - bardzo częsty problem po przebytym COVID-19

  • wypadanie włosów - nagłe zmiany i łysienie mogą stanowić powikłanie związane ze stresem po koronawirusie. 

Co zrobić, jeśli odczuwalne są skutki COVID-19

Pod żadnym pozorem nie powinny być one lekceważone i ignorowane. W ten sposób może dojść do poważnych powikłań - szczególnie problemy z sercem są bardzo groźne dla organizmu, który ma za sobą COVID-19. O ile osoby, które wiedzą, że mają koronawirusa za sobą zwracają na to dużą uwagę, pacjenci bezobjawowi są w diametralnie innej sytuacji. Oni - nie mając świadomości poważnego osłabienia organizmu - decydują się np. na duży wysiłek, który poskutkować może poważnymi konsekwencjami - np. zapaścią. 

Stąd tak istotne jest, by - wobec pandemii COVID 19 - sprawdzić stan zdrowia podczas ogólnych badań diagnostycznych. W przypadku wszelkich dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem, który doradzi właściwą drogę leczenia.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Internista Internista Dostępny w wybranych pakietach
Neurolog Neurolog Dostępny w wybranych pakietach
Kardiolog Kardiolog Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Diagnostyka medyczna stale rozwija swoje możliwości, a rezonans magnetyczny (MRI) jąder jest jednym z najbardziej precyzyjnych narzędzi w wykrywaniu schorzeń układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Od wykrywania nowotworów po ocenę stanów zapalnych i urazów – to badanie oferuje dokładność i niezawodność, której nie zapewniają inne metody diagnostyczne.
Rehabilitacja po artroskopii kolana jest kluczowym elementem procesu powrotu do pełnej sprawności. Rodzaj, intensywność oraz długość rehabilitacji są uzależnione od kilku istotnych czynników, takich jak typ uszkodzenia, skala zabiegu oraz zaangażowanie pacjenta w proces terapeutyczny. Dzięki zastosowaniu małoinwazyjnej techniki artroskopowej, czas potrzebny na regenerację jest znacznie krótszy, jednak odpowiednio zaplanowana rehabilitacja odgrywa decydującą rolę w optymalizacji wyników leczenia.
Dbałość o tę kwestię jest szczególnie ważna w przypadku mężczyzn po 40 roku życia. Na co warto zwrócić uwagę?
Choroby tarczycy stały się jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych XXI wieku, dotykając zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Choć leczenie farmakologiczne jest niezbędne, równie ważna jest odpowiednia suplementacja witamin i minerałów, która wspiera funkcjonowanie tego małego, ale istotnego organu.
Regularne badania profilaktyczne są kluczowe dla utrzymania zdrowia i wczesnego wykrywania potencjalnych problemów zdrowotnych. Wiele chorób, takich jak rak, choroby serca czy cukrzyca, może być skuteczniej leczonych, jeśli zostaną zdiagnozowane na wczesnym etapie.
Artroskopia kolana to procedura chirurgiczna, która polega na minimalnie inwazyjnym dostępie do stawu kolanowego za pomocą małych nacięć, przez które wprowadzane są specjalistyczne instrumenty - kamera oraz narzędzia chirurgiczne.
Chrapanie postrzegane jest jako uciążliwe – dla samej osoby, ale też np. tych, którzy spędzają w sypialni noc obok niej. Nie można na to jednak patrzeć jak na prozaiczną niedogodność. To problem zdrowotny, który należy leczyć. Co robić z chrapaniem? Oto, jaki lekarz pomoże na chrapanie i jak wygląda proces leczenia.
Hormony są niezbędnymi chemicznymi posłańcami w organizmie, które regulują liczne procesy fizjologiczne, od wzrostu i metabolizmu po nastrój i funkcje reprodukcyjne. Produkowane głównie przez gruczoły endokrynne takie jak przysadka mózgowa, tarczyca, trzustka, nadnercza, jajniki i jądra, hormony krążą w krwiobiegu, docierając do różnych tkanek i oddziałując na specyficzne receptory komórkowe.