Bezobjawowy koronawirus jest niemniej groźny dla organizmu jak ten, który już minął. Różnica tkwi jednak w leczeniu pacjenta. Osoba po COVID-19, wiedząc o chorobie może dostosować się do konkretnych zaleceń lekarza. Tymczasem pacjenci bezobjawowi nie mają zwykle świadomości tego, że na ich organizm wpływ miał - i ma - COVID-19. Jakie w tym kontekście są skutki koronawirusa?
Od mgły mózgowej po zmęczenie organizmu
Uboczne powikłania po koronawirusie to zagrożenie równie spore jak sama choroba leczona objawowo. Choć główną uwagę przyciągają - co naturalne - zakażenia koronawirusem, wizyta u lekarza jest niezbędna również w przypadku skutków. Warto również zdecydować się na testy diagnostyczne weryfikujące, czy nie doszło do bezobjawowego przejścia infekcji. Nieleczone powikłania mogą na lata wpływać na ogólny stan zdrowia. Co lekarze-specjaliści uznają za podstawowe objawy przejścia COVID-19?
Podstawowym okazuje się charakterystyczne uczucie zmęczenia. Nie chodzi tu jednak o klasyczne wrażenie znużenia fizycznego po intensywnym wysiłku. Określa się to jako zespół chronicznego zmęczenia. Prawdopodobnie - jak sądzą naukowcy jednej z uczelni medycznych w Irlandii - wynika to z zaburzeń systemu odpornościowego. Organizm ma wyraźne problemy z tym, by podołać wyzwaniom codzienności. Stąd apatia, brak energii, senność niezależnie od pory dnia. Jeśli taki stan zdrowia jest czymś nowym - np. występuje w przypadku osoby dotychczas bardzo energicznej - warto umówić się na kontrolną wizytę u specjalisty. W ten sposób internista oceni ogólny stan zdrowia i ewentualnie skieruje na dodatkowe badania.
Charakterystycznymi problemami po COVID-19 są również:
-
duszność wysiłkowa podczas aktywności fizycznej, która może występować nawet dwa miesiące po infekcji
-
“mgła mózgowa” - ogólny brak orientacji w terenie, łatwe zapominanie, problematyczna komunikacja z otoczeniem
-
specyficzne odczucia skórne - np. mrowienie, chłód, drętwienie kończyn; niezbędny będzie w tym przypadku neurolog
-
zaburzenia psychiczne - zespoły stresowe, zaburzenia lękowe, bezsenność, depresja
-
stany zapalne mięśnia sercowego - bardzo częsty problem po przebytym COVID-19
-
wypadanie włosów - nagłe zmiany i łysienie mogą stanowić powikłanie związane ze stresem po koronawirusie.
Co zrobić, jeśli odczuwalne są skutki COVID-19
Pod żadnym pozorem nie powinny być one lekceważone i ignorowane. W ten sposób może dojść do poważnych powikłań - szczególnie problemy z sercem są bardzo groźne dla organizmu, który ma za sobą COVID-19. O ile osoby, które wiedzą, że mają koronawirusa za sobą zwracają na to dużą uwagę, pacjenci bezobjawowi są w diametralnie innej sytuacji. Oni - nie mając świadomości poważnego osłabienia organizmu - decydują się np. na duży wysiłek, który poskutkować może poważnymi konsekwencjami - np. zapaścią.
Stąd tak istotne jest, by - wobec pandemii COVID 19 - sprawdzić stan zdrowia podczas ogólnych badań diagnostycznych. W przypadku wszelkich dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem, który doradzi właściwą drogę leczenia.
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny