Jakie są powikłania po COVID-19 i skutki koronawirusa dla organizmu?

Jakie są powikłania po COVID-19 i skutki koronawirusa dla organizmu?

Bezobjawowy koronawirus jest niemniej groźny dla organizmu jak ten, który już minął. Różnica tkwi jednak w leczeniu pacjenta. Osoba po COVID-19, wiedząc o chorobie może dostosować się do konkretnych zaleceń lekarza. Tymczasem pacjenci bezobjawowi nie mają zwykle świadomości tego, że na ich organizm wpływ miał - i ma - COVID-19. Jakie w tym kontekście są skutki koronawirusa? 

Od mgły mózgowej po zmęczenie organizmu

kaszel koronawirus

Uboczne powikłania po koronawirusie to zagrożenie równie spore jak sama choroba leczona objawowo. Choć główną uwagę przyciągają - co naturalne - zakażenia koronawirusem, wizyta u lekarza jest niezbędna również w przypadku skutków. Warto również zdecydować się na testy diagnostyczne weryfikujące, czy nie doszło do bezobjawowego przejścia infekcji. Nieleczone powikłania mogą na lata wpływać na ogólny stan zdrowia. Co lekarze-specjaliści uznają za podstawowe objawy przejścia COVID-19?

Podstawowym okazuje się charakterystyczne uczucie zmęczenia. Nie chodzi tu jednak o klasyczne wrażenie znużenia fizycznego po intensywnym wysiłku. Określa się to jako zespół chronicznego zmęczenia. Prawdopodobnie - jak sądzą naukowcy jednej z uczelni medycznych w Irlandii - wynika to z zaburzeń systemu odpornościowego. Organizm ma wyraźne problemy z tym, by podołać wyzwaniom codzienności. Stąd apatia, brak energii, senność niezależnie od pory dnia. Jeśli taki stan zdrowia jest czymś nowym - np. występuje w przypadku osoby dotychczas bardzo energicznej - warto umówić się na kontrolną wizytę u specjalisty. W ten sposób internista oceni ogólny stan zdrowia i ewentualnie skieruje na dodatkowe badania. 

Charakterystycznymi problemami po COVID-19 są również:

  • duszność wysiłkowa podczas aktywności fizycznej, która może występować nawet dwa miesiące po infekcji

  • “mgła mózgowa” - ogólny brak orientacji w terenie, łatwe zapominanie, problematyczna komunikacja z otoczeniem

  • specyficzne odczucia skórne - np. mrowienie, chłód, drętwienie kończyn; niezbędny będzie w tym przypadku neurolog

  • zaburzenia psychiczne - zespoły stresowe, zaburzenia lękowe, bezsenność, depresja

  • stany zapalne mięśnia sercowego - bardzo częsty problem po przebytym COVID-19

  • wypadanie włosów - nagłe zmiany i łysienie mogą stanowić powikłanie związane ze stresem po koronawirusie. 

Co zrobić, jeśli odczuwalne są skutki COVID-19

Pod żadnym pozorem nie powinny być one lekceważone i ignorowane. W ten sposób może dojść do poważnych powikłań - szczególnie problemy z sercem są bardzo groźne dla organizmu, który ma za sobą COVID-19. O ile osoby, które wiedzą, że mają koronawirusa za sobą zwracają na to dużą uwagę, pacjenci bezobjawowi są w diametralnie innej sytuacji. Oni - nie mając świadomości poważnego osłabienia organizmu - decydują się np. na duży wysiłek, który poskutkować może poważnymi konsekwencjami - np. zapaścią. 

Stąd tak istotne jest, by - wobec pandemii COVID 19 - sprawdzić stan zdrowia podczas ogólnych badań diagnostycznych. W przypadku wszelkich dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem, który doradzi właściwą drogę leczenia.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Indywidualny
okres opieki 24 miesiące
Standard
49 zł miesięcznie

Operator medyczny

Grupa LUX MED - prywatna opieka medyczna

Przeczytaj też

Umówienie wizyty lekarskiej w LUX MED - szczególnie w sytuacji wprowadzonych ograniczeń w służbie zdrowia - coraz częściej wywołuje pytanie o to, jakie są aktualne formy konsultacji lekarskich.