Jakie są objawy miażdżycy i który lekarz zajmuje się tym schorzeniem?

Jakie są objawy miażdżycy i który lekarz zajmuje się tym schorzeniem?

Miażdżyca jest problemem, który najszybciej zauważyć można na bazie zachowania własnego organizmu. Niepokojące mogą być zarówno czynniki fizyczne jak i psychiczne. Jak wygląda to w praktyce? Warto zwracać uwagę przede wszystkim na reakcje ciała na wysiłek. Jeśli nawet krótki spacer lub wejście na niskie piętro powoduje zadyszkę, warto sprawdzić organizm pod kątem zmian miażdżycowych. Jeśli towarzyszy temu również charakterystyczne opuchnięcie obolałych łydek, ryzyko miażdżycy jest spore ponieważ może być to efekt nieprawidłowego krążenia w kończynach. Miażdżyca wpływa również na funkcjonowanie psychofizyczne. Jej skutkami może być regularna dekoncentracja, czasowe problemy z pamięcią czy chwile zwątpienia podczas wykonywania standardowych czynności. Wszystko to wynika zaburzeń krążenia przekładających się między innymi na tłoczenie krwi do mózgu.

 Jak sprawdzić czy chorujesz na miażdżycę?

 Trudno mówić o jednoznacznie, w pełni skutecznym, sposobie rozpoznania miażdżycy. Przede wszystkim kluczową kwestią jest tutaj regularny i staranny monitoring oraz obserwowanie własnego ciała pod kątem potencjalnych problemów i zmian. Nie oznacza to jednak, że nie istnieje diagnostyka miażdżycy. Podstawowym źródłem świadczącym o potencjalnym ryzyku jest podwyższony wynik cholesterolu. Jeśli jest on zdecydowanie nieprawidłowy, mamy do czynienia z relatywnie dużym ryzykiem zmian miażdżycowych.

 Ważna w kontekście zdiagnozowania miażdżycy będzie też sprawna analityka USG. Weryfikacja stanu naczyń krwionośnych odpowie na pytanie czy poszczególne elementy są drożne czy też występują w nich charakterystyczne zatory. O skłonności do miażdżycy świadczyć mogą również widoczne na skórze pogrubienia będące skutkiem złogów cholesterolowych. W takim przypadku pod tkanką - na przykład przy ścięgnach Achillesa - pojawiają się nierówności wskazując na zmiany miażdżycowe.

 Oczywiście jest to pierwszy etap widocznych zmian. Wprzypadku zaawansowanych problemów dochodzi do rozrostu mięśnia sercowego i bóli w klatce piersiowej.

 Do jakiego lekarza udać się z miażdżycą

 Odczuwając symptomy i objawy miażdżycy należy reagować szybko i nie ignorować problemów. Jedynie takie rozwiązanie pozwoli redukować zmiany w organizmie. Pierwszym wyborem powinien być oczywiście lekarz rodzinny, który dokona pierwszej oceny ogólnego stanu zdrowia i przekieruje pacjenta na specjalistyczną ścieżkę badań. Wbrew temu co mogłoby się wydawać, nie należy tego etapu ignorować. Lekarz rodzinny może bowiem skierować pacjenta na diagnostykę, która niewątpliwie będzie bardzo przydatna już podczas bezpośrednich konsultacji ze specjalistą.

 Sam proces udrożnienia naczyń krwionośnych i usuwania z nich tętniaków, zrostów czy powstałych zmian miażdżycowych to domena chirurga naczyniowego. W zdecydowanej większości przypadków zajmują się oni zmianami kończyn dolnych oraz miażdżycą tętnic szyjnych.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Chirurg Naczyniowy Chirurg Naczyniowy Dostępny w wybranych pakietach
Lekarz medycyny rodzinnej Lekarz medycyny rodzinnej Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Diagnostyka medyczna stale rozwija swoje możliwości, a rezonans magnetyczny (MRI) jąder jest jednym z najbardziej precyzyjnych narzędzi w wykrywaniu schorzeń układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Od wykrywania nowotworów po ocenę stanów zapalnych i urazów – to badanie oferuje dokładność i niezawodność, której nie zapewniają inne metody diagnostyczne.
Rehabilitacja po artroskopii kolana jest kluczowym elementem procesu powrotu do pełnej sprawności. Rodzaj, intensywność oraz długość rehabilitacji są uzależnione od kilku istotnych czynników, takich jak typ uszkodzenia, skala zabiegu oraz zaangażowanie pacjenta w proces terapeutyczny. Dzięki zastosowaniu małoinwazyjnej techniki artroskopowej, czas potrzebny na regenerację jest znacznie krótszy, jednak odpowiednio zaplanowana rehabilitacja odgrywa decydującą rolę w optymalizacji wyników leczenia.
Dbałość o tę kwestię jest szczególnie ważna w przypadku mężczyzn po 40 roku życia. Na co warto zwrócić uwagę?
Choroby tarczycy stały się jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych XXI wieku, dotykając zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Choć leczenie farmakologiczne jest niezbędne, równie ważna jest odpowiednia suplementacja witamin i minerałów, która wspiera funkcjonowanie tego małego, ale istotnego organu.
Regularne badania profilaktyczne są kluczowe dla utrzymania zdrowia i wczesnego wykrywania potencjalnych problemów zdrowotnych. Wiele chorób, takich jak rak, choroby serca czy cukrzyca, może być skuteczniej leczonych, jeśli zostaną zdiagnozowane na wczesnym etapie.
Artroskopia kolana to procedura chirurgiczna, która polega na minimalnie inwazyjnym dostępie do stawu kolanowego za pomocą małych nacięć, przez które wprowadzane są specjalistyczne instrumenty - kamera oraz narzędzia chirurgiczne.
Chrapanie postrzegane jest jako uciążliwe – dla samej osoby, ale też np. tych, którzy spędzają w sypialni noc obok niej. Nie można na to jednak patrzeć jak na prozaiczną niedogodność. To problem zdrowotny, który należy leczyć. Co robić z chrapaniem? Oto, jaki lekarz pomoże na chrapanie i jak wygląda proces leczenia.
Hormony są niezbędnymi chemicznymi posłańcami w organizmie, które regulują liczne procesy fizjologiczne, od wzrostu i metabolizmu po nastrój i funkcje reprodukcyjne. Produkowane głównie przez gruczoły endokrynne takie jak przysadka mózgowa, tarczyca, trzustka, nadnercza, jajniki i jądra, hormony krążą w krwiobiegu, docierając do różnych tkanek i oddziałując na specyficzne receptory komórkowe.