Jakie są objawy miażdżycy i który lekarz zajmuje się tym schorzeniem?

Jakie są objawy miażdżycy i który lekarz zajmuje się tym schorzeniem?

Miażdżyca jest problemem, który najszybciej zauważyć można na bazie zachowania własnego organizmu. Niepokojące mogą być zarówno czynniki fizyczne jak i psychiczne. Jak wygląda to w praktyce? Warto zwracać uwagę przede wszystkim na reakcje ciała na wysiłek. Jeśli nawet krótki spacer lub wejście na niskie piętro powoduje zadyszkę, warto sprawdzić organizm pod kątem zmian miażdżycowych. Jeśli towarzyszy temu również charakterystyczne opuchnięcie obolałych łydek, ryzyko miażdżycy jest spore ponieważ może być to efekt nieprawidłowego krążenia w kończynach. Miażdżyca wpływa również na funkcjonowanie psychofizyczne. Jej skutkami może być regularna dekoncentracja, czasowe problemy z pamięcią czy chwile zwątpienia podczas wykonywania standardowych czynności. Wszystko to wynika zaburzeń krążenia przekładających się między innymi na tłoczenie krwi do mózgu.

 Jak sprawdzić czy chorujesz na miażdżycę?

 Trudno mówić o jednoznacznie, w pełni skutecznym, sposobie rozpoznania miażdżycy. Przede wszystkim kluczową kwestią jest tutaj regularny i staranny monitoring oraz obserwowanie własnego ciała pod kątem potencjalnych problemów i zmian. Nie oznacza to jednak, że nie istnieje diagnostyka miażdżycy. Podstawowym źródłem świadczącym o potencjalnym ryzyku jest podwyższony wynik cholesterolu. Jeśli jest on zdecydowanie nieprawidłowy, mamy do czynienia z relatywnie dużym ryzykiem zmian miażdżycowych.

 Ważna w kontekście zdiagnozowania miażdżycy będzie też sprawna analityka USG. Weryfikacja stanu naczyń krwionośnych odpowie na pytanie czy poszczególne elementy są drożne czy też występują w nich charakterystyczne zatory. O skłonności do miażdżycy świadczyć mogą również widoczne na skórze pogrubienia będące skutkiem złogów cholesterolowych. W takim przypadku pod tkanką - na przykład przy ścięgnach Achillesa - pojawiają się nierówności wskazując na zmiany miażdżycowe.

 Oczywiście jest to pierwszy etap widocznych zmian. Wprzypadku zaawansowanych problemów dochodzi do rozrostu mięśnia sercowego i bóli w klatce piersiowej.

 Do jakiego lekarza udać się z miażdżycą

 Odczuwając symptomy i objawy miażdżycy należy reagować szybko i nie ignorować problemów. Jedynie takie rozwiązanie pozwoli redukować zmiany w organizmie. Pierwszym wyborem powinien być oczywiście lekarz rodzinny, który dokona pierwszej oceny ogólnego stanu zdrowia i przekieruje pacjenta na specjalistyczną ścieżkę badań. Wbrew temu co mogłoby się wydawać, nie należy tego etapu ignorować. Lekarz rodzinny może bowiem skierować pacjenta na diagnostykę, która niewątpliwie będzie bardzo przydatna już podczas bezpośrednich konsultacji ze specjalistą.

 Sam proces udrożnienia naczyń krwionośnych i usuwania z nich tętniaków, zrostów czy powstałych zmian miażdżycowych to domena chirurga naczyniowego. W zdecydowanej większości przypadków zajmują się oni zmianami kończyn dolnych oraz miażdżycą tętnic szyjnych.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Chirurg Naczyniowy Chirurg Naczyniowy Dostępny w wybranych pakietach
Lekarz medycyny rodzinnej Lekarz medycyny rodzinnej Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Zielona Góra to pierwsze miasto w Polsce, w którym wykryto przypadek pacjenta z koronawirusem. Co robić w sytuacji, gdy mieszkasz w w mieście, gdzie doszło do zakażenia?
Jakie są różnice pomiędzy koronawirusem a grypą - to jedno z najczęstszych pytań zdrowotnych w 2020 r. Jeśli porównać objawy obu chorób widać nieco innych schematów.
Inhalacja - inaczej określana nebulizacją - to rozwiązanie, które łączy pokolenia. Starsi czy młodsi, w przypadku schorzeń związanych z m.in. oskrzelami wymagają dostarczenia organizmowi specyficznych pęcherzyków płucnych miejscowo rozwiązujących problemy zdrowotne. Efekt to niesłabnąca popularność inhalacji. 
Cukrzyca to jedna z najpoważniejszych obecnie chorób dotykających całą populację. Jakie są jej objawy? Po czym rozpoznać cukrzycę? Choć nie jest to łatwe, warto zapamiętać podstawowe symptomy choroby. Ważne, by przy ich odnotowaniu nie czekać na samoczynną zmianę - prawidłowe leczenie może odbywać się wyłącznie we współpracy z wyspecjalizowanym lekarzem. 
40 lat to dobry wiek na to, by sprawdzić swój stan zdrowia pod kątem ogólnej kondycji, ale i szczegółowych parametrów odpowiadających na pytanie, czy organizm działa prawidłowo. Podstawą do tego typu analiz jest zestaw badań laboratoryjnych.
Nadciśnienie to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w ujęciu cywilizacyjnym. Choć jest ono bardzo konsekwentnie monitorowane podczas np. Badań okresowych, bywa nieodczuwalne  - a zarazem niezauważalne. Tymczasem prowadzi niestety do bardzo poważnych powikłań, które rzutują nie tylko na ogólny stan zdrowia, ale i mogą doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać nadciśnienie i który lekarz może pomóc pod tym względem?
Wysypka na ciele to szczególnie częsty powód wizyty u dermatologa. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju zmiany na skórze trudno usystematyzować i postrzegać jako jednolity problem. Wysypka wysypce nierówna – szczególnie, jeśli spojrzeć na nią przez pryzmat przyczyny i tego, co ją spowodowało.
Dobre tętno to temat-rzeka. Jaki jest prawidłowy puls, a jaki – powinien być optymalny w zależności od wieku? Co szczególnie ważne, problemy z tętnem bywają problemem dla każdego – nie tylko dla osób starszych i z założenia mających inne choroby współistniejące.
Hemoroidy to przykry, bolesny i – nie ukrywajmy – nieco wstydliwy problem. Niepotrzebnie: to przypadłość zdrowotna taka, jakich wiele. Co zrobić, jeśli pojawiają się podejrzenia związane z hemoroidami? Ważny niewątpliwie jest dobry wybór lekarza, który odpowiednio dobierze badania oraz właściwą terapię.
Bóle kręgosłupa mogą być wywołane zarówno bieżącym problemem – np. przeciążeniem – jak efektem poważniejszych problemów o bardziej złożonej specyfice. Bardzo ważny w tym kontekście jest właściwy wybór lekarza. U jakiego specjalisty niezbędna jest wizyta jeśli kręgosłup sprawia spore problemy?
Wątroba to ten organ, który jest szczególnie ważny dla organizmu, a zarazem - niewątpliwie trudno prawidłowo odczytać potencjalne objawy jego schorzenia. Na co zwrócić uwagę? Oto symptomy, które powinny stanowić impuls do tego, by udać się do lekarza. 
Zapalenie stawów o charakterze jest szczególnie trudnym i bolesnym schorzeniem, który na dodatek przewlekłością. dłuższej perspektywie prowadzi do deformacji oraz poczucia sztywności. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju choroba reumatoidalne w skrócie określana jako RZS może być w dużej mierze kontrolowana przez pacjenta.
Niedoczynność tarczycy jest schorzeniem, która bezpośrednio wynika ze zbyt małej ilości hormonów wytwarzanych przez organizm. Trudno jednak jest generalizować niedoczynność tarczycy i sprowadzać ją do zarówno jednej przyczyny jak i wąskiego zestawienia efektów. Problem ten należy traktować jako chorobę, która może mieć zarówno zróżnicowane powody jak i sporo efektów oddziaływania na ciało.
Ból kręgosłupa w odcinku lędzwiowym to szczególnie dotkliwy problem. Jak pozbyć się uczucia blokady i unieruchomienia w dolnej części pleców? Lędźwie to odcinek specyficzny – m.in. ze względu na duże obciążenia szczególnie w przypadku spędzania czasu w pozycji siedzącej. Niemniej jednak istnieją sposoby, by ograniczyć ból oraz dyskomfort; ważna w tym kontekście jest również regularna praca nad własną sprawnością.
Omikron to wariant koronawirusa budzący szczególne obawy. Rozprzestrzenia się zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje, co już na przełomie roku 2021 i 2022 zmusiło niektóre rządy do wprowadzenia lockdownów. Co ważne, należy pamiętać, że kolejne warianty koronawirusa dają nieco inne symptomy. O ile w przypadku wcześniejszych odnotowywane były najczęściej utrata węchu, smaku i gorączka połączona z kaszlem, Omikron charakteryzuje się nieco innym zestawieniem. Jak rozpoznać koronawirus Omikron i jakie są najważniejsze objawy zakażenia?
Fizjoterapia postrzegana jest często jako pomoc doraźna, jednostkowa, zależna od danej przypadłości medycznej. Można na nią spojrzeć zdecydowanie szerzej. Mając dostęp do niej np. poprzez prywatne pakiety medyczne można działać w pewien sposób prewencyjnie i wyprzedzająco. W takim przypadku pomoc fizjoterapeuty jest nieoceniona. Kto powinien zwrócić szczególną uwagę na to, czy dany pakiet LUX MED obejmuje konsultacje z fizjoterapeutą?
Kardiolog jest lekarzem specjalistą, do którego często niełatwo jest się dostać. Będąc ekspertem w zakresie chorób serca i układu krążenia zazwyczaj ma dziesiątki pacjentów o różnym stopniu zaawansowania problemów. Szczególne wątpliwości często budzi pierwsza wizyta u kardiologa. Jak przebiega, na co zwrócić uwagę i czy można się do niej w jakikolwiek sposób przygotować?
Cukrzyca to choroba, które ma skalę ogólnoświatową i cywilizacyjną. Czym się objawia i na co zwrócić uwagę? Aby skutecznie filtrować potencjalne symptomy cukrzycy należy przede wszystkim zrozumieć całokształt jej działania – m.in. to, na czym polegają problemy diabetologiczne.
40 lat to wiek, w którym w szczególnym stopniu zaczyna się analizowanie stanu zdrowia oraz większy nacisk na to, by żyć zgodnie z potrzebami organizmu. Na co zwrócić uwagę w kontekście zdrowia przekraczając tę symboliczną granicę?
Okulary to dla osób, które nigdy nie wykorzystywały szkieł do poprawy wzroku prawdziwy szok. Często bywa tak, że latami funkcjonuje się z wadą wzroku nie wiedząc po prostu, że istnieje inny świat, w którym np. światła po zmroku widać wyraźnie i ostro.
Anemia bywa w wielu przypadkach traktowana dość pobłażliwie, choć w rzeczywistości stanowi bardzo duży problem społeczny w kontekście zdrowia. Kiedy dochodzi do anemii i jak jej przeciwdziałać?