Jakie leki wziąć na katar - sposoby na ograniczenie nieżytu nosa

Jakie leki wziąć na katar - sposoby na ograniczenie nieżytu nosa

Niewątpliwie kataru lekceważyć nie można. Choć bywa, że się do niego przyzwyczajamy, w praktyce stanowi sygnał od organizmu – nos i prowadzące do niego drogi nie działają prawidłowo.

Katar może być bowiem sygnałem poważniejszych problemów zdrowotnych. Chociaż często jest objawem przeziębienia, może być również oznaką alergii lub infekcji wirusowej. Oczywiście na sam katar trzeba spojrzeć szerzej – np. szukając przyczyny jego pojawienia się w organizmie. Wracając np. z ciepłego kraju i wychodząc z wychłodzonego klimatyzacją samolotu w naturalny sposób może bowiem dojść do np. czasowego nieżytu nosa. Stąd ważne jest, by na katar patrzeć pod kątem przyczyny i objawów.

Skąd bierze się katar - przyczyny problemów z nieżytem

Spójrzmy na katar nie jak na coś – to błąd! – co nam po prostu towarzyszy, ale jako na formę schorzenia. Naturalnym stanem organizmu jest bowiem nos, który umożliwia swobodne oddychanie bez regularnego przedmuchiwania przegród. W praktyce katar jest reakcją organizmu na różne bodźce. Może wynikać z różnych powodów – to np. wirusy (jak w przypadku przeziębienia lub grypy). Inną przyczyną bywają bakterie pojawiające się w przypadku zakażeń górnych dróg oddechowych. Czynnikiem bardzo generującym katar są też alergeny - np. pyłki i roztocza. W takiej sytuacji niezbędny będzie dobry alergolog.

Niezależnie od swoistej przyczyny, reakcje organizmu na te bodźce są podobne – skutkują produkcją śluzu w nosie, który pomaga ochronić błony śluzowe przed dalszym podrażnieniem.

Rodzaje kataru - chorobowy czy alergiczny?

Mimo, że katar w sensie mechanicznym jest taki sam, jego rodzaje bywają różne. Katar chorobowy, najczęściej związany z infekcją wirusową lub bakteryjną, często towarzyszy objawy takie jak ból gardła, kaszel, gorączka. Zwykle trwa od kilku dni do tygodnia.

Katar alergiczny jest reakcją na alergen, takie jak pyłki, sierść zwierząt czy roztocza kurzu domowego. Objawy mogą obejmować kichanie, swędzenie nosa, zaczerwienienie oczu. Katar alergiczny może występować sezonowo (np. podczas sezonu pylenia) lub przez cały rok, w zależności od alergenu.

Dlatego ważne jest, by – lecząc katar – ustalić przyczynę jego występowania. Wykorzystując prywatne pakiety medyczne możesz niewątpliwie szybko umówić wizytę lekarską i dostać skierowanie np. na badania alergiczne.

Sposoby na katar - jakie lekarstwa?

Jakie leki można stosować na katar? Decyzję w tym względzie musi podjąć lekarz. Wśród leków, które bywają podawane najczęściej są:

  • Xylometazolina (np. Otrivin) - dostępna bez recepty, jest środkiem zwężającym naczynia krwionośne, dzięki czemu zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa.
  • Pseudoefedryna (np. Sudafed) - dostępna bez recepty, działa podobnie do xylometazoliny.
  • Fenyloefryna (np. Neo-Synephrine) - dostępna bez recepty, działa na zatoki i ułatwia oddychanie.
  • Antybiotyki - na receptę, stosowane tylko w przypadku zakażeń bakteryjnych.
  • GKS do nosa (np. Flonase, Nasonex) - na receptę, stosowane w przypadku alergicznego nieżytu nosa.
  • Cetirizyna (np. Zyrtec) - dostępna bez recepty, to antyhistaminik stosowany w alergiach.
  • Loratadyna (np. Claritin) - dostępna bez recepty, jest antyhistaminikiem stosowanym w alergiach.
  • Desloratadyna (np. Aerius) - na receptę, jest antyhistaminikiem stosowanym w alergiach.
  • Paracetamol - dostępny bez recepty, łagodzi objawy grypy i przeziębienia, w tym katar.
  • Ibuprofen - dostępny bez recepty, działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.

Nie można stosować ich bez konsultacji z lekarzem – ważne jest, o czym wspomniano wcześniej, by ustalić przyczynę kataru.

Dlaczego nie można lekceważyć kataru?

Choć katar często jest niegroźny i ustępuje samoistnie, nie powinien być lekceważony. Błędem jest np. czekanie, aż samoczynnie przeminie. Długotrwały katar, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne objawy, takie jak gorączka, ból głowy, ból ucha czy utrata węchu, może wskazywać na poważniejszy problem, takie jak infekcja czy grypa.

Nieco inaczej wygląda to w kontekście kataru alergicznego. Tu lekceważenie objawów może prowadzić do przewlekłych problemów zdrowotnych, takich jak astma, przewlekły kaszel, a nawet problemy ze snem.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Internista Internista Dostępny w wybranych pakietach
Alergolog Alergolog Dostępny w wybranych pakietach
Alergolog dziecięcy Alergolog dziecięcy Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Diagnostyka medyczna stale rozwija swoje możliwości, a rezonans magnetyczny (MRI) jąder jest jednym z najbardziej precyzyjnych narzędzi w wykrywaniu schorzeń układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Od wykrywania nowotworów po ocenę stanów zapalnych i urazów – to badanie oferuje dokładność i niezawodność, której nie zapewniają inne metody diagnostyczne.
Rehabilitacja po artroskopii kolana jest kluczowym elementem procesu powrotu do pełnej sprawności. Rodzaj, intensywność oraz długość rehabilitacji są uzależnione od kilku istotnych czynników, takich jak typ uszkodzenia, skala zabiegu oraz zaangażowanie pacjenta w proces terapeutyczny. Dzięki zastosowaniu małoinwazyjnej techniki artroskopowej, czas potrzebny na regenerację jest znacznie krótszy, jednak odpowiednio zaplanowana rehabilitacja odgrywa decydującą rolę w optymalizacji wyników leczenia.
Dbałość o tę kwestię jest szczególnie ważna w przypadku mężczyzn po 40 roku życia. Na co warto zwrócić uwagę?
Choroby tarczycy stały się jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych XXI wieku, dotykając zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Choć leczenie farmakologiczne jest niezbędne, równie ważna jest odpowiednia suplementacja witamin i minerałów, która wspiera funkcjonowanie tego małego, ale istotnego organu.
Regularne badania profilaktyczne są kluczowe dla utrzymania zdrowia i wczesnego wykrywania potencjalnych problemów zdrowotnych. Wiele chorób, takich jak rak, choroby serca czy cukrzyca, może być skuteczniej leczonych, jeśli zostaną zdiagnozowane na wczesnym etapie.
Artroskopia kolana to procedura chirurgiczna, która polega na minimalnie inwazyjnym dostępie do stawu kolanowego za pomocą małych nacięć, przez które wprowadzane są specjalistyczne instrumenty - kamera oraz narzędzia chirurgiczne.
Chrapanie postrzegane jest jako uciążliwe – dla samej osoby, ale też np. tych, którzy spędzają w sypialni noc obok niej. Nie można na to jednak patrzeć jak na prozaiczną niedogodność. To problem zdrowotny, który należy leczyć. Co robić z chrapaniem? Oto, jaki lekarz pomoże na chrapanie i jak wygląda proces leczenia.
Hormony są niezbędnymi chemicznymi posłańcami w organizmie, które regulują liczne procesy fizjologiczne, od wzrostu i metabolizmu po nastrój i funkcje reprodukcyjne. Produkowane głównie przez gruczoły endokrynne takie jak przysadka mózgowa, tarczyca, trzustka, nadnercza, jajniki i jądra, hormony krążą w krwiobiegu, docierając do różnych tkanek i oddziałując na specyficzne receptory komórkowe.