Badanie ciśnienia krwi w domu nabrało szczególnego znaczenia odkąd - m.in. ze względu na COVID-19 - wiele osób ograniczyło wizyty lekarskie, a tego rodzaju testy wykonują samodzielnie, w domu. Jak to robić właściwie i bez błędu, który mógłby rzutować na ostateczne wyniki ciśnienia krwi?
Jak wybrać ciśnieniomierz domowy?
Bardzo ważne jest przede wszystkim to, by wybrać do domu naprawdę dobry ciśnieniomierz. Należy sięgnąć po urządzenia zwalidowane - takie, które spełniają kryteria stowarzyszeń medycznych. Można je znaleźć w serwisach internetowych właściwych jednostek regularnie aplikujących urządzenia do mierzenia ciśnienia krwi.
Drugą kwestią jest to, by dane urządzenie mierzyło ciśnienie krwi na ramieniu. Takie badanie daje zdecydowanie bardziej wiarygodne wyniki niż analizy odbywające się na podstawie pomiarów wprost z nadgarstka.
Inną kwestią jest wygoda wygenerowania pomiarów. Dobrze, by używać ciśnieniomierza, który jest automatyczny. Wystarczy wtedy założyć odpowiedni rękaw, a następnie nacisnąć przycisk. W ten sposób dochodzi do wygenerowania wyników, które zostają wyświetlone w formie cyfrowej.
Tu pojawia się kwestia archiwizacji danych. Bardzo ważne jest, by porównywać dane w konkretnych przedziałach czasu. Nie trzeba więc zapisywać wyników; dobre ciśnieniomierze mogą przechowywać odczyty. W sytuacji, gdy lekarz powinien sprawdzać urządzenie mniej więcej raz w roku, archiwzacja i łatwe sięgnięcie po dane jest szczególnie istotne.
Jak mieć dokładny wynik pomiaru ciśnienia krwi?
Przede wszystkim ważne jest to, w jakim stanie podchodzi się do badania. Nie można więc ani palić, ani pić napojów, które zawierają kofeinę. Istotne jest także to, by nie ćwiczyć w ciągu 30 minut przed pomiarem ciśnienia krwi.
Dodatkowo należy zwrócić uwagę na sam sprzęt, który służy do pomiarów. Opaska powinna dobrze pasować do ramienia. Jeśli jest ona za mała, w nienaturalny sposób może sztucznie podnosić ciśnienie krwi.
Jak wykonać badanie ciśnienia krwi?
Najpierw załóż opaskę na gołe ramię. Następnie usiądź - pozycja powinna być wyprostowana, a stopy muszą leżeć płasko na podłodze. Istotne jest, by ramię oprzeć na wysokości serca.
Zwróć uwagę na to, czy dolna część opaski do badania ciśnienia krwi istnieje bezpośrednio nad zgięciem łokcia. Nie koncentruj się nad badaniem - podejdź do niego w pełni naturalnie. Zanim wykonasz pomiar, postaraj się zrelaksować. Wystarczy do tego pięć minut - nie rozmawiaj w tym czasie, ogranicz kontakt ze smartfonem.
Ważne, by przed badaniem zadbać o fizjologię. To często kwestie prozaiczne. Istotne, by np. pęcherz nie był wypełniony - nie chodzi o potrzebę szybkiego oddania moczu. Presja na pęcherz wygeneruje... wyższe ciśnienie krwi, a więć zaburzy wynik badania.
Samo sprawdzanie ciśnienia krwi powinno odbywać się o tej samej porze każdego dnia, np. dwa razy rano i dwa razy wieczorem przez tydzień. Tak zebrana grupa wyników będzie idealna do tego, by później przedstawić ją do analizy lekarzowi.
Ważne jest, by unikać produktów i leków, które mogą podwyższać ciśnienie. To m.in. alkohol, kofeina, tytoń, sól i stres.
Jakie jest dobre ciśnienie krwi?
Ciśnieniomierz podaje wartość skurczową (górną) - ciśnienie przypadające na ściany tętnic, kiedy serce bije. Wskazuje też wartość rozkurczową (dolną) - a więc ciśnienie między uderzeniami. Standardowy wynik powinien być niższy niż 120/80. Jeśli górna wartość przekracza 130 lub więcej, lub dolny wskaźnik wynosi 80 lub więcej, warto skontaktować się z lekarzem. Gdy wyniki są bardzo wysokie, należy zadzwonić do lekarza natychmiast - nie czekając na np. poprawnienie wyników.
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny

Operator medyczny

Operator medyczny
