Typowy kawosz to osoba, która nie wyobraża sobie początku dnia bez małej czarnej, którą później – często co kilka godzin – zastępuje typowe latte lub cappuccino. Gdy na dodatek towarzyszy temu papieros, co dla wielu osób stanowi wręcz standardowy pakiet, będzie to już nawyk dość niebezpieczny. Warto w tym kontekście zamówić badania kardiologiczne i stanu mięśnia sercowego - dostępne na Mediccentre.pl
Jak dużo kawy można wypić dziennie, czyli ile kofeiny to „dużo”?
Dobowe spożycie kawy budzi niemało wątpliwości. Z jednej strony można znaleźć osoby, które po wypiciu jednej filiżanki twierdzą, iż dla nich to już wręcz zbyt wiele. Z kolei inne mogą zmienić espresso w swój rytuał wypijany co kilka godzin. Co na to badania i medycyna?
Analizy wykazują, że za bezpieczna dawkę można uznać maksymalnie 400 mg kofeiny dziennie – w przypadku standardowej, zdrowej osoby dorosłej. Będzie to odpowiednik 3-4 filiżanek typowej kawy. Trzeba jednak mieć świadomość, że wartość ta łączy się z innymi specyfikami zawierającymi kofeinę – jeśli np. pijasz coca-colę, pułap będzie mniejszy. Dotyczy to także popularnych energetyków.
Duże znaczenie ma stan zdrowia danej osoby. Np. kobiety w ciąży lub próbujące zajść w ciążę oraz te, które karmią piersią powinny nie przekraczać granicy 200 mg kofeiny dziennie – a więc 1-1,5 filiżanki.
Co dzieje się z organizmem, gdy pije się dużo kawy?
Nadmierne spożycie kofeiny – również wśród osób zdrowych - może powodować niepożądane. Trzeba zwrócić na to szczególną uwagę jeśli dana osoba na stałe przyjmuje leki lub cierpi na określone choroby przewlekłe. Stąd warto np. o kawę zapytać podczas wizyty u kardiologa – napój ten będzie miał przecież spory wpływ na funkcjonowanie serca.
Wśród często pojawiających się efektów ubocznych picia kawy przez osoby mające problemy ze zdrowiem są:
- ból głowy;
- bezsenność;
- nerwowość;
- drażliwość;
- częste oddawanie moczu lub niemożność kontrolowania oddawania moczu;
- tachykardia;
- drżenia mięśni.
Odrębną kwestią są nadmierne pobudzenie i problemy ze snem.
Regularne picie kawy a przyzwyczajenie organizmu do napoju
Sposób, w jaki organizm działa wobec dużej ilości kawy jest współzależny od tego, jak jest do niej… przyzwyczajony. Niewątpliwie osoby, które nie piją kofeiny regularnie, odczują jej działanie zdecydowanie bardziej intensywnie.
Trzeba również pamiętać o tym, że niektóre leki i suplementy ziołowe mogą wchodzić w interakcje z kofeiną. Jak wygląda to w praktyce?
Efedryna mieszana z kofeiną wpływa na większe ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi, zawału serca, udaru lub drgawek. Wątpliwości lekarzy budzi też teofilina. To medykament, który stosuje się przy infekcjach oskrzeli. Ponieważ działa podobnie jak kofeina, rezultatem połączenia mogą być nudności i kołatanie serca. Warto być czujnym nawet w przypadku ziołowych suplementów, bo ich działanie wpływa na zwiększenie stężenia kofeiny we krwi – to także prowadzi do określonych efektów zdrowotnych./ FOT: freepik mrsiraphol
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny

Operator medyczny

Operator medyczny
