Fizjoterapia w prywatnych pakietach medycznych: dlaczego powinna być regularna?

Fizjoterapia w prywatnych pakietach medycznych: dlaczego powinna być regularna?

Specjaliści fizjoterapii doskonale łączą różne sfery wiedzy dotyczące budowy anatomicznej człowieka, poszczególnych układów ruchu czy biomechaniki oraz fizjologii. Okraszając to wiedzą praktyczną – nie tylko teoretyczną – związaną z ortopedią czy traumatologią, fizjoterapeuci są świetnie wykształconymi ekspertami doskonale diagnozującymi już aktualne problemy zdrowotne jak i te możliwe w przyszłości.  

Całość można uznać za sytuację, w której fizjoterapeuta na podstawie zróżnicowanych danych i parametrów czy cech jest w stanie ograniczyć źródło schorzenia i bólu. Co ważne, fizjoterapeuta patrzy na każdego pacjenta w sposób w pełni indywidualny. Dany pacjent jest oceniany pod kątem nie tylko ogólnego stanu zdrowia, ale też szczegółów. Może okazać się np. że ból kręgosłupa, który ma charakter uciążliwy, pochodzi nie z poważnych problemów zdrowotnych, ale jest po prostu efektem złego układu stóp i bioder.

Kiedy należy zgłosić się do fizjoterapeuty?

Regularnie zadawanym pytaniem jest optymalny czas, w którym należy zgłosić się do fizjoterapeuty. Czy należy to robić z dużym wyprzedzeniem – wręcz profilaktycznie? Czy wizyty u fizjoterapeuty powinny być regularne, czy wystarczą sporadycznie – niejako kontrolnie? To tylko cześć z pytań, które powstają w związku z tym, kiedy należy zgłosić się do fizjoterapeuty.

Można założyć, że pomoc fizjoterapeuty jest konieczna wtedy, gdy odczuwalne są nawet niewielkie dysfunkcje ruchowe. Szybsza reakcja pozwala na bardziej skuteczne wsparcie. W efekcie, każdy kto odczuwa problemy z narządami ruchu – nawet jeśli skala jest niewielka – powinien jak najszybciej trafić do dobrego fizjoterapeuty.

Oczywiście nadzwyczaj ważna staje się pomoc fizjoterapeuty w momencie, gdy ból jest stały, permanentny. Sporym błędem jest uznawanie dolegliwości bardzo swobodnie. Gdy dochodzi do lekceważenia objawów i ich bagatelizowania – wiary w to, że miną samodzielnie – mogą się one nasilać do stopnia, w którym trudno będzie już o skuteczną pomoc.

Konsultacja z fizjoterapeutą konieczna jest m.in. w takich sytuacjach, kiedy:

  • odczuwalny jest nawracający ból w trakcie określonych schematów: np. schylania się
  • dochodzi do bólu stawów w kontekście ich ruchomości
  • ból odczuwalny jest w połączeniu z drętwieniem i mrowieniem.

Fizjoterapia powinna być traktowana jako swoisty standard, gdy pacjent ma za sobą urazy mechaniczne – np. zwichnięcie, skręcenie czy złamanie. W takiej sytuacji wnikliwa rehabilitacja prowadzona pod okiem specjalisty korzystnie wpłynie na szybkość powrotu do zdrowia.

Warto w tym kontekście zwrócić uwagę np. na stan wzmożonego napięcia mięśniowego. Dla wielu osób to coś całkowicie naturalnego: budząc się czują ból mięśni i stan ich ciągłego zmęczenia. Można się do tego dyskomfortu przyzwyczaić. Tymczasem organizm może takim napięciem mięśniowym reagować na poważne problemy zdrowotne – np. nieprawidłowość postawy czy układu kostnego. O ile w pierwszym etapie można z napięciem mięśniowym funkcjonować w sposób normalny, stopniowo będzie on rzutował na komfort codzienności.  

Fizjoterapia w pakietach medycznych

Korzystanie z pomocy fizjoterapeuty to sporo wyraźnych zalet. Pozwala skutecznie ograniczać ból i równocześnie redukować ilość stosowanych środków przeciwbólowych.

Prywatne pakiety medyczne LUX MED zapewniają – w ramach różnych wariantów – bardzo szeroki zakres pomocy fizjoterapeutów. Nie są to wyłącznie konsultacje, ale też np. elektrostymulacje, fonoforezy, galwanizacje. Usługi dotyczą zarówno kręgosłupa jak i podudzia, ramion, stawów barkowych czy stóp.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Ortopeda Ortopeda Dostępny w wybranych pakietach
Geriatra Geriatra Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Zielona Góra to pierwsze miasto w Polsce, w którym wykryto przypadek pacjenta z koronawirusem. Co robić w sytuacji, gdy mieszkasz w w mieście, gdzie doszło do zakażenia?
Jakie są różnice pomiędzy koronawirusem a grypą - to jedno z najczęstszych pytań zdrowotnych w 2020 r. Jeśli porównać objawy obu chorób widać nieco innych schematów.
Inhalacja - inaczej określana nebulizacją - to rozwiązanie, które łączy pokolenia. Starsi czy młodsi, w przypadku schorzeń związanych z m.in. oskrzelami wymagają dostarczenia organizmowi specyficznych pęcherzyków płucnych miejscowo rozwiązujących problemy zdrowotne. Efekt to niesłabnąca popularność inhalacji. 
Cukrzyca to jedna z najpoważniejszych obecnie chorób dotykających całą populację. Jakie są jej objawy? Po czym rozpoznać cukrzycę? Choć nie jest to łatwe, warto zapamiętać podstawowe symptomy choroby. Ważne, by przy ich odnotowaniu nie czekać na samoczynną zmianę - prawidłowe leczenie może odbywać się wyłącznie we współpracy z wyspecjalizowanym lekarzem. 
40 lat to dobry wiek na to, by sprawdzić swój stan zdrowia pod kątem ogólnej kondycji, ale i szczegółowych parametrów odpowiadających na pytanie, czy organizm działa prawidłowo. Podstawą do tego typu analiz jest zestaw badań laboratoryjnych.
Nadciśnienie to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w ujęciu cywilizacyjnym. Choć jest ono bardzo konsekwentnie monitorowane podczas np. Badań okresowych, bywa nieodczuwalne  - a zarazem niezauważalne. Tymczasem prowadzi niestety do bardzo poważnych powikłań, które rzutują nie tylko na ogólny stan zdrowia, ale i mogą doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać nadciśnienie i który lekarz może pomóc pod tym względem?
Wysypka na ciele to szczególnie częsty powód wizyty u dermatologa. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju zmiany na skórze trudno usystematyzować i postrzegać jako jednolity problem. Wysypka wysypce nierówna – szczególnie, jeśli spojrzeć na nią przez pryzmat przyczyny i tego, co ją spowodowało.
Dobre tętno to temat-rzeka. Jaki jest prawidłowy puls, a jaki – powinien być optymalny w zależności od wieku? Co szczególnie ważne, problemy z tętnem bywają problemem dla każdego – nie tylko dla osób starszych i z założenia mających inne choroby współistniejące.
Hemoroidy to przykry, bolesny i – nie ukrywajmy – nieco wstydliwy problem. Niepotrzebnie: to przypadłość zdrowotna taka, jakich wiele. Co zrobić, jeśli pojawiają się podejrzenia związane z hemoroidami? Ważny niewątpliwie jest dobry wybór lekarza, który odpowiednio dobierze badania oraz właściwą terapię.
Bóle kręgosłupa mogą być wywołane zarówno bieżącym problemem – np. przeciążeniem – jak efektem poważniejszych problemów o bardziej złożonej specyfice. Bardzo ważny w tym kontekście jest właściwy wybór lekarza. U jakiego specjalisty niezbędna jest wizyta jeśli kręgosłup sprawia spore problemy?
Wątroba to ten organ, który jest szczególnie ważny dla organizmu, a zarazem - niewątpliwie trudno prawidłowo odczytać potencjalne objawy jego schorzenia. Na co zwrócić uwagę? Oto symptomy, które powinny stanowić impuls do tego, by udać się do lekarza. 
Zapalenie stawów o charakterze jest szczególnie trudnym i bolesnym schorzeniem, który na dodatek przewlekłością. dłuższej perspektywie prowadzi do deformacji oraz poczucia sztywności. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju choroba reumatoidalne w skrócie określana jako RZS może być w dużej mierze kontrolowana przez pacjenta.
Niedoczynność tarczycy jest schorzeniem, która bezpośrednio wynika ze zbyt małej ilości hormonów wytwarzanych przez organizm. Trudno jednak jest generalizować niedoczynność tarczycy i sprowadzać ją do zarówno jednej przyczyny jak i wąskiego zestawienia efektów. Problem ten należy traktować jako chorobę, która może mieć zarówno zróżnicowane powody jak i sporo efektów oddziaływania na ciało.
Ból kręgosłupa w odcinku lędzwiowym to szczególnie dotkliwy problem. Jak pozbyć się uczucia blokady i unieruchomienia w dolnej części pleców? Lędźwie to odcinek specyficzny – m.in. ze względu na duże obciążenia szczególnie w przypadku spędzania czasu w pozycji siedzącej. Niemniej jednak istnieją sposoby, by ograniczyć ból oraz dyskomfort; ważna w tym kontekście jest również regularna praca nad własną sprawnością.
Miażdżyca to choroba, której objawy można zauważyć i odnotować relatywnie szybko. Problem tkwi w jednak mentalności pacjentów. Objawy miażdżycy bywają często lekceważone i ignorowane. To błąd, ponieważ nawet małe kroki w ograniczeniu miażdżycy mogą skutecznie powstrzymywać potencjalnie duże zmiany. Kluczowe jest jednak prawidłowe rozpoznanie symptomów tej choroby.
Omikron to wariant koronawirusa budzący szczególne obawy. Rozprzestrzenia się zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje, co już na przełomie roku 2021 i 2022 zmusiło niektóre rządy do wprowadzenia lockdownów. Co ważne, należy pamiętać, że kolejne warianty koronawirusa dają nieco inne symptomy. O ile w przypadku wcześniejszych odnotowywane były najczęściej utrata węchu, smaku i gorączka połączona z kaszlem, Omikron charakteryzuje się nieco innym zestawieniem. Jak rozpoznać koronawirus Omikron i jakie są najważniejsze objawy zakażenia?
Kardiolog jest lekarzem specjalistą, do którego często niełatwo jest się dostać. Będąc ekspertem w zakresie chorób serca i układu krążenia zazwyczaj ma dziesiątki pacjentów o różnym stopniu zaawansowania problemów. Szczególne wątpliwości często budzi pierwsza wizyta u kardiologa. Jak przebiega, na co zwrócić uwagę i czy można się do niej w jakikolwiek sposób przygotować?
Cukrzyca to choroba, które ma skalę ogólnoświatową i cywilizacyjną. Czym się objawia i na co zwrócić uwagę? Aby skutecznie filtrować potencjalne symptomy cukrzycy należy przede wszystkim zrozumieć całokształt jej działania – m.in. to, na czym polegają problemy diabetologiczne.