Specjaliści fizjoterapii doskonale łączą różne sfery wiedzy dotyczące budowy anatomicznej człowieka, poszczególnych układów ruchu czy biomechaniki oraz fizjologii. Okraszając to wiedzą praktyczną – nie tylko teoretyczną – związaną z ortopedią czy traumatologią, fizjoterapeuci są świetnie wykształconymi ekspertami doskonale diagnozującymi już aktualne problemy zdrowotne jak i te możliwe w przyszłości.
Całość można uznać za sytuację, w której fizjoterapeuta na podstawie zróżnicowanych danych i parametrów czy cech jest w stanie ograniczyć źródło schorzenia i bólu. Co ważne, fizjoterapeuta patrzy na każdego pacjenta w sposób w pełni indywidualny. Dany pacjent jest oceniany pod kątem nie tylko ogólnego stanu zdrowia, ale też szczegółów. Może okazać się np. że ból kręgosłupa, który ma charakter uciążliwy, pochodzi nie z poważnych problemów zdrowotnych, ale jest po prostu efektem złego układu stóp i bioder.
Kiedy należy zgłosić się do fizjoterapeuty?
Regularnie zadawanym pytaniem jest optymalny czas, w którym należy zgłosić się do fizjoterapeuty. Czy należy to robić z dużym wyprzedzeniem – wręcz profilaktycznie? Czy wizyty u fizjoterapeuty powinny być regularne, czy wystarczą sporadycznie – niejako kontrolnie? To tylko cześć z pytań, które powstają w związku z tym, kiedy należy zgłosić się do fizjoterapeuty.
Można założyć, że pomoc fizjoterapeuty jest konieczna wtedy, gdy odczuwalne są nawet niewielkie dysfunkcje ruchowe. Szybsza reakcja pozwala na bardziej skuteczne wsparcie. W efekcie, każdy kto odczuwa problemy z narządami ruchu – nawet jeśli skala jest niewielka – powinien jak najszybciej trafić do dobrego fizjoterapeuty.
Oczywiście nadzwyczaj ważna staje się pomoc fizjoterapeuty w momencie, gdy ból jest stały, permanentny. Sporym błędem jest uznawanie dolegliwości bardzo swobodnie. Gdy dochodzi do lekceważenia objawów i ich bagatelizowania – wiary w to, że miną samodzielnie – mogą się one nasilać do stopnia, w którym trudno będzie już o skuteczną pomoc.
Konsultacja z fizjoterapeutą konieczna jest m.in. w takich sytuacjach, kiedy:
- odczuwalny jest nawracający ból w trakcie określonych schematów: np. schylania się
- dochodzi do bólu stawów w kontekście ich ruchomości
- ból odczuwalny jest w połączeniu z drętwieniem i mrowieniem.
Fizjoterapia powinna być traktowana jako swoisty standard, gdy pacjent ma za sobą urazy mechaniczne – np. zwichnięcie, skręcenie czy złamanie. W takiej sytuacji wnikliwa rehabilitacja prowadzona pod okiem specjalisty korzystnie wpłynie na szybkość powrotu do zdrowia.
Warto w tym kontekście zwrócić uwagę np. na stan wzmożonego napięcia mięśniowego. Dla wielu osób to coś całkowicie naturalnego: budząc się czują ból mięśni i stan ich ciągłego zmęczenia. Można się do tego dyskomfortu przyzwyczaić. Tymczasem organizm może takim napięciem mięśniowym reagować na poważne problemy zdrowotne – np. nieprawidłowość postawy czy układu kostnego. O ile w pierwszym etapie można z napięciem mięśniowym funkcjonować w sposób normalny, stopniowo będzie on rzutował na komfort codzienności.
Fizjoterapia w pakietach medycznych
Korzystanie z pomocy fizjoterapeuty to sporo wyraźnych zalet. Pozwala skutecznie ograniczać ból i równocześnie redukować ilość stosowanych środków przeciwbólowych.
Prywatne pakiety medyczne LUX MED zapewniają – w ramach różnych wariantów – bardzo szeroki zakres pomocy fizjoterapeutów. Nie są to wyłącznie konsultacje, ale też np. elektrostymulacje, fonoforezy, galwanizacje. Usługi dotyczą zarówno kręgosłupa jak i podudzia, ramion, stawów barkowych czy stóp.
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny

Operator medyczny

Operator medyczny
