Czym charakteryzuje się niedoczynność tarczycy w jaki sposób ją leczyć?

Czym charakteryzuje się niedoczynność tarczycy w jaki sposób ją leczyć?

Niedoczynność tarczycy ma zazwyczaj swoją przyczynę w uszkodzeniu gruczołu tarczowego. Przekłada się to na zbyt małą produkcją hormonu TSH. Obecnie szczególnie popularnym powodem schorzenia jest choroba Hashimoto, czyli stałe i przewlekłe na zapalenie tarczycy. To autoimmunologiczna reakcje organizmu na zachodzące w nim procesy aktywności przeciwciał. Oczywiście wpływ na niedoczynność może mieć również wiele innych czynników. Będzie to między innymi niedobór jodu, ale też zmiany wynikające całego gruczołu lub jego elementu. W praktyce więc można zauważyć, że problemy z tarczycą mogą mieć bardzo zróżnicowane źródła. Stąd tak ważna jest regularna konsultacja u endokrynologa. Niezbędne są również zaawansowane badania diagnostyczne, które już w założeniach uwzględniają na przykład dobre prywatne pakiety medyczne.

Co świadczy o niedoczynności tarczycy

Objawy w dużej mierze uzależnione są od specyfiki schorzenia - czy ma ono charakter czy tylko częściowe. W łagodniejszym przypadku niedoczynności tarczycy można wręcz nie zauważyć, ponieważ sygnały od organizmu są relatywnie niewielkie. Będzie to ogólne osłabienie i apatia czy też stan zmęczenia. W efekcie więc, ktoś regularnie pracujący może uznać, go odczucia mają charakter nie chorobowy, ale po prostu wynikają z dużego obciążenia.

Jeśli niedoczynność tarczycy ma szerszy wymiar, bardzo ważne jest długotrwały obserwowanie organizmu pod kątem wspomnianych objawów. Na tej podstawie endokrynolog wybierze odpowiednią drogę leczenia, który opiera się głównie na farmakologii.

Najczęściej odnotowywany objawem niedoczynności tarczycy jest wyraźny przyrost masy ciała. Odbywa się to w dużej mierze samoczynnie i wręcz niezależnie od trybu życia chorego. Wynika to między innymi z zaburzeń metabolizmu charakteryzującymi się częstymi zaparciami.

Wśród objawów można wyróżnić również tak, przekładają się na mobilność chorego. Odczuwać może on ciągły stan bólu stawów i mięśni. Wyraźnym sygnałem jest również wrażenie sztywności kończyn. Niestety powoduje to niechęć do aktywności fizycznej, która z kolei jest nieodzowna wobec ograniczenia efektów wspomnianego przyrostu masy ciała.

Innymi objawami są problemy z koncentracja. Wynika to z częstych i regularnych bólów głowy. Odnotować można również opłaty seksualnością pacjenta. Jeśli odczuwalny jest spadek libido oraz w przypadku mężczyzn impotencja, jest to sygnał nie tylko do tego by spotkać się seksuologiem, ale również zweryfikować organizm pod kątem potencjalnych problemów endokrynologicznych.

Leczenie niedoczynności tarczycy

Co zrobić, jeśli ogólne objawy niedoczynności tarczycy znajdują potwierdzenie w codzienności? Przede wszystkim niezbędne spotkanie z lekarzem. Dobry endokrynolog już podczas wywiadu z chorym jest w stanie ocenić jego stan zdrowia pod kątem potwierdzenia lub wykluczenia tej choroby. Oczywiście do bardziej zaawansowanych form pomocy konieczne będzie zrealizowanie zaawansowanych badań diagnostycznych. Przede wszystkim jest to stężenie TSH we krwi. Innym z badań jest pomiar wolnej tyroksyny, czyli FT4. Analiza tych parametrów daje precyzyjną odpowiedź dotyczącą tego, co dzieje się z organizmem pacjenta pod endokrynologii. Oczywiście w przypadku choroby Hashimoto należy wykonać analizę przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie. Wszystkie te badania oraz konsultacje lekarskie można zrealizować mając jeden z rozbudowanych prywatnych pakietów medycznych.

Znaczenie tarczycy pod kątem niedoczynności przede wszystkim opiera się na zewnętrznym podawaniu hormonów, tak aby stężenie wróciło do prawidłowego poziomu. Większości przypadków podawanie lewotyroksynę ma charakter stały.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Indywidualny
okres opieki 24 miesiące
Standard
49 zł miesięcznie

Operator medyczny

Grupa LUX MED - prywatna opieka medyczna
Indywidualny
okres opieki 24 miesiące
Złoty
99 zł miesięcznie

Operator medyczny

Grupa LUX MED - prywatna opieka medyczna
Indywidualny
okres opieki 24 miesiące
Platynowy
159 zł miesięcznie

Operator medyczny

Grupa LUX MED - prywatna opieka medyczna

Przeczytaj też

Zielona Góra to pierwsze miasto w Polsce, w którym wykryto przypadek pacjenta z koronawirusem. Co robić w sytuacji, gdy mieszkasz w w mieście, gdzie doszło do zakażenia?
Jakie są różnice pomiędzy koronawirusem a grypą - to jedno z najczęstszych pytań zdrowotnych w 2020 r. Jeśli porównać objawy obu chorób widać nieco innych schematów.
Inhalacja - inaczej określana nebulizacją - to rozwiązanie, które łączy pokolenia. Starsi czy młodsi, w przypadku schorzeń związanych z m.in. oskrzelami wymagają dostarczenia organizmowi specyficznych pęcherzyków płucnych miejscowo rozwiązujących problemy zdrowotne. Efekt to niesłabnąca popularność inhalacji. 
Cukrzyca to jedna z najpoważniejszych obecnie chorób dotykających całą populację. Jakie są jej objawy? Po czym rozpoznać cukrzycę? Choć nie jest to łatwe, warto zapamiętać podstawowe symptomy choroby. Ważne, by przy ich odnotowaniu nie czekać na samoczynną zmianę - prawidłowe leczenie może odbywać się wyłącznie we współpracy z wyspecjalizowanym lekarzem. 
40 lat to dobry wiek na to, by sprawdzić swój stan zdrowia pod kątem ogólnej kondycji, ale i szczegółowych parametrów odpowiadających na pytanie, czy organizm działa prawidłowo. Podstawą do tego typu analiz jest zestaw badań laboratoryjnych.
Nadciśnienie to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w ujęciu cywilizacyjnym. Choć jest ono bardzo konsekwentnie monitorowane podczas np. Badań okresowych, bywa nieodczuwalne  - a zarazem niezauważalne. Tymczasem prowadzi niestety do bardzo poważnych powikłań, które rzutują nie tylko na ogólny stan zdrowia, ale i mogą doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać nadciśnienie i który lekarz może pomóc pod tym względem?
Wysypka na ciele to szczególnie częsty powód wizyty u dermatologa. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju zmiany na skórze trudno usystematyzować i postrzegać jako jednolity problem. Wysypka wysypce nierówna – szczególnie, jeśli spojrzeć na nią przez pryzmat przyczyny i tego, co ją spowodowało.
Dobre tętno to temat-rzeka. Jaki jest prawidłowy puls, a jaki – powinien być optymalny w zależności od wieku? Co szczególnie ważne, problemy z tętnem bywają problemem dla każdego – nie tylko dla osób starszych i z założenia mających inne choroby współistniejące.
Hemoroidy to przykry, bolesny i – nie ukrywajmy – nieco wstydliwy problem. Niepotrzebnie: to przypadłość zdrowotna taka, jakich wiele. Co zrobić, jeśli pojawiają się podejrzenia związane z hemoroidami? Ważny niewątpliwie jest dobry wybór lekarza, który odpowiednio dobierze badania oraz właściwą terapię.
Bóle kręgosłupa mogą być wywołane zarówno bieżącym problemem – np. przeciążeniem – jak efektem poważniejszych problemów o bardziej złożonej specyfice. Bardzo ważny w tym kontekście jest właściwy wybór lekarza. U jakiego specjalisty niezbędna jest wizyta jeśli kręgosłup sprawia spore problemy?
Wątroba to ten organ, który jest szczególnie ważny dla organizmu, a zarazem - niewątpliwie trudno prawidłowo odczytać potencjalne objawy jego schorzenia. Na co zwrócić uwagę? Oto symptomy, które powinny stanowić impuls do tego, by udać się do lekarza. 
Zapalenie stawów o charakterze jest szczególnie trudnym i bolesnym schorzeniem, który na dodatek przewlekłością. dłuższej perspektywie prowadzi do deformacji oraz poczucia sztywności. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju choroba reumatoidalne w skrócie określana jako RZS może być w dużej mierze kontrolowana przez pacjenta.