Czym charakteryzuje się niedoczynność tarczycy w jaki sposób ją leczyć?

Czym charakteryzuje się niedoczynność tarczycy w jaki sposób ją leczyć?

Niedoczynność tarczycy ma zazwyczaj swoją przyczynę w uszkodzeniu gruczołu tarczowego. Przekłada się to na zbyt małą produkcją hormonu TSH. Obecnie szczególnie popularnym powodem schorzenia jest choroba Hashimoto, czyli stałe i przewlekłe na zapalenie tarczycy. To autoimmunologiczna reakcje organizmu na zachodzące w nim procesy aktywności przeciwciał. Oczywiście wpływ na niedoczynność może mieć również wiele innych czynników. Będzie to między innymi niedobór jodu, ale też zmiany wynikające całego gruczołu lub jego elementu. W praktyce więc można zauważyć, że problemy z tarczycą mogą mieć bardzo zróżnicowane źródła. Stąd tak ważna jest regularna konsultacja u endokrynologa. Niezbędne są również zaawansowane badania diagnostyczne, które już w założeniach uwzględniają na przykład dobre prywatne pakiety medyczne.

Co świadczy o niedoczynności tarczycy

Objawy w dużej mierze uzależnione są od specyfiki schorzenia - czy ma ono charakter czy tylko częściowe. W łagodniejszym przypadku niedoczynności tarczycy można wręcz nie zauważyć, ponieważ sygnały od organizmu są relatywnie niewielkie. Będzie to ogólne osłabienie i apatia czy też stan zmęczenia. W efekcie więc, ktoś regularnie pracujący może uznać, go odczucia mają charakter nie chorobowy, ale po prostu wynikają z dużego obciążenia.

Jeśli niedoczynność tarczycy ma szerszy wymiar, bardzo ważne jest długotrwały obserwowanie organizmu pod kątem wspomnianych objawów. Na tej podstawie endokrynolog wybierze odpowiednią drogę leczenia, który opiera się głównie na farmakologii.

Najczęściej odnotowywany objawem niedoczynności tarczycy jest wyraźny przyrost masy ciała. Odbywa się to w dużej mierze samoczynnie i wręcz niezależnie od trybu życia chorego. Wynika to między innymi z zaburzeń metabolizmu charakteryzującymi się częstymi zaparciami.

Wśród objawów można wyróżnić również tak, przekładają się na mobilność chorego. Odczuwać może on ciągły stan bólu stawów i mięśni. Wyraźnym sygnałem jest również wrażenie sztywności kończyn. Niestety powoduje to niechęć do aktywności fizycznej, która z kolei jest nieodzowna wobec ograniczenia efektów wspomnianego przyrostu masy ciała.

Innymi objawami są problemy z koncentracja. Wynika to z częstych i regularnych bólów głowy. Odnotować można również opłaty seksualnością pacjenta. Jeśli odczuwalny jest spadek libido oraz w przypadku mężczyzn impotencja, jest to sygnał nie tylko do tego by spotkać się seksuologiem, ale również zweryfikować organizm pod kątem potencjalnych problemów endokrynologicznych.

Leczenie niedoczynności tarczycy

Co zrobić, jeśli ogólne objawy niedoczynności tarczycy znajdują potwierdzenie w codzienności? Przede wszystkim niezbędne spotkanie z lekarzem. Dobry endokrynolog już podczas wywiadu z chorym jest w stanie ocenić jego stan zdrowia pod kątem potwierdzenia lub wykluczenia tej choroby. Oczywiście do bardziej zaawansowanych form pomocy konieczne będzie zrealizowanie zaawansowanych badań diagnostycznych. Przede wszystkim jest to stężenie TSH we krwi. Innym z badań jest pomiar wolnej tyroksyny, czyli FT4. Analiza tych parametrów daje precyzyjną odpowiedź dotyczącą tego, co dzieje się z organizmem pacjenta pod endokrynologii. Oczywiście w przypadku choroby Hashimoto należy wykonać analizę przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie. Wszystkie te badania oraz konsultacje lekarskie można zrealizować mając jeden z rozbudowanych prywatnych pakietów medycznych.

Znaczenie tarczycy pod kątem niedoczynności przede wszystkim opiera się na zewnętrznym podawaniu hormonów, tak aby stężenie wróciło do prawidłowego poziomu. Większości przypadków podawanie lewotyroksynę ma charakter stały.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Endokrynolog Endokrynolog Dostępny w wybranych pakietach
Ginekolog Endokrynologi Ginekolog Endokrynologi Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Zielona Góra to pierwsze miasto w Polsce, w którym wykryto przypadek pacjenta z koronawirusem. Co robić w sytuacji, gdy mieszkasz w w mieście, gdzie doszło do zakażenia?
Jakie są różnice pomiędzy koronawirusem a grypą - to jedno z najczęstszych pytań zdrowotnych w 2020 r. Jeśli porównać objawy obu chorób widać nieco innych schematów.
Inhalacja - inaczej określana nebulizacją - to rozwiązanie, które łączy pokolenia. Starsi czy młodsi, w przypadku schorzeń związanych z m.in. oskrzelami wymagają dostarczenia organizmowi specyficznych pęcherzyków płucnych miejscowo rozwiązujących problemy zdrowotne. Efekt to niesłabnąca popularność inhalacji. 
Cukrzyca to jedna z najpoważniejszych obecnie chorób dotykających całą populację. Jakie są jej objawy? Po czym rozpoznać cukrzycę? Choć nie jest to łatwe, warto zapamiętać podstawowe symptomy choroby. Ważne, by przy ich odnotowaniu nie czekać na samoczynną zmianę - prawidłowe leczenie może odbywać się wyłącznie we współpracy z wyspecjalizowanym lekarzem. 
40 lat to dobry wiek na to, by sprawdzić swój stan zdrowia pod kątem ogólnej kondycji, ale i szczegółowych parametrów odpowiadających na pytanie, czy organizm działa prawidłowo. Podstawą do tego typu analiz jest zestaw badań laboratoryjnych.
Nadciśnienie to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w ujęciu cywilizacyjnym. Choć jest ono bardzo konsekwentnie monitorowane podczas np. Badań okresowych, bywa nieodczuwalne  - a zarazem niezauważalne. Tymczasem prowadzi niestety do bardzo poważnych powikłań, które rzutują nie tylko na ogólny stan zdrowia, ale i mogą doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać nadciśnienie i który lekarz może pomóc pod tym względem?
Wysypka na ciele to szczególnie częsty powód wizyty u dermatologa. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju zmiany na skórze trudno usystematyzować i postrzegać jako jednolity problem. Wysypka wysypce nierówna – szczególnie, jeśli spojrzeć na nią przez pryzmat przyczyny i tego, co ją spowodowało.
Dobre tętno to temat-rzeka. Jaki jest prawidłowy puls, a jaki – powinien być optymalny w zależności od wieku? Co szczególnie ważne, problemy z tętnem bywają problemem dla każdego – nie tylko dla osób starszych i z założenia mających inne choroby współistniejące.
Hemoroidy to przykry, bolesny i – nie ukrywajmy – nieco wstydliwy problem. Niepotrzebnie: to przypadłość zdrowotna taka, jakich wiele. Co zrobić, jeśli pojawiają się podejrzenia związane z hemoroidami? Ważny niewątpliwie jest dobry wybór lekarza, który odpowiednio dobierze badania oraz właściwą terapię.
Bóle kręgosłupa mogą być wywołane zarówno bieżącym problemem – np. przeciążeniem – jak efektem poważniejszych problemów o bardziej złożonej specyfice. Bardzo ważny w tym kontekście jest właściwy wybór lekarza. U jakiego specjalisty niezbędna jest wizyta jeśli kręgosłup sprawia spore problemy?
Wątroba to ten organ, który jest szczególnie ważny dla organizmu, a zarazem - niewątpliwie trudno prawidłowo odczytać potencjalne objawy jego schorzenia. Na co zwrócić uwagę? Oto symptomy, które powinny stanowić impuls do tego, by udać się do lekarza. 
Zapalenie stawów o charakterze jest szczególnie trudnym i bolesnym schorzeniem, który na dodatek przewlekłością. dłuższej perspektywie prowadzi do deformacji oraz poczucia sztywności. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju choroba reumatoidalne w skrócie określana jako RZS może być w dużej mierze kontrolowana przez pacjenta.
Ból kręgosłupa w odcinku lędzwiowym to szczególnie dotkliwy problem. Jak pozbyć się uczucia blokady i unieruchomienia w dolnej części pleców? Lędźwie to odcinek specyficzny – m.in. ze względu na duże obciążenia szczególnie w przypadku spędzania czasu w pozycji siedzącej. Niemniej jednak istnieją sposoby, by ograniczyć ból oraz dyskomfort; ważna w tym kontekście jest również regularna praca nad własną sprawnością.
Miażdżyca to choroba, której objawy można zauważyć i odnotować relatywnie szybko. Problem tkwi w jednak mentalności pacjentów. Objawy miażdżycy bywają często lekceważone i ignorowane. To błąd, ponieważ nawet małe kroki w ograniczeniu miażdżycy mogą skutecznie powstrzymywać potencjalnie duże zmiany. Kluczowe jest jednak prawidłowe rozpoznanie symptomów tej choroby.
Omikron to wariant koronawirusa budzący szczególne obawy. Rozprzestrzenia się zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje, co już na przełomie roku 2021 i 2022 zmusiło niektóre rządy do wprowadzenia lockdownów. Co ważne, należy pamiętać, że kolejne warianty koronawirusa dają nieco inne symptomy. O ile w przypadku wcześniejszych odnotowywane były najczęściej utrata węchu, smaku i gorączka połączona z kaszlem, Omikron charakteryzuje się nieco innym zestawieniem. Jak rozpoznać koronawirus Omikron i jakie są najważniejsze objawy zakażenia?
Fizjoterapia postrzegana jest często jako pomoc doraźna, jednostkowa, zależna od danej przypadłości medycznej. Można na nią spojrzeć zdecydowanie szerzej. Mając dostęp do niej np. poprzez prywatne pakiety medyczne można działać w pewien sposób prewencyjnie i wyprzedzająco. W takim przypadku pomoc fizjoterapeuty jest nieoceniona. Kto powinien zwrócić szczególną uwagę na to, czy dany pakiet LUX MED obejmuje konsultacje z fizjoterapeutą?
Kardiolog jest lekarzem specjalistą, do którego często niełatwo jest się dostać. Będąc ekspertem w zakresie chorób serca i układu krążenia zazwyczaj ma dziesiątki pacjentów o różnym stopniu zaawansowania problemów. Szczególne wątpliwości często budzi pierwsza wizyta u kardiologa. Jak przebiega, na co zwrócić uwagę i czy można się do niej w jakikolwiek sposób przygotować?
Cukrzyca to choroba, które ma skalę ogólnoświatową i cywilizacyjną. Czym się objawia i na co zwrócić uwagę? Aby skutecznie filtrować potencjalne symptomy cukrzycy należy przede wszystkim zrozumieć całokształt jej działania – m.in. to, na czym polegają problemy diabetologiczne.
40 lat to wiek, w którym w szczególnym stopniu zaczyna się analizowanie stanu zdrowia oraz większy nacisk na to, by żyć zgodnie z potrzebami organizmu. Na co zwrócić uwagę w kontekście zdrowia przekraczając tę symboliczną granicę?
Okulary to dla osób, które nigdy nie wykorzystywały szkieł do poprawy wzroku prawdziwy szok. Często bywa tak, że latami funkcjonuje się z wadą wzroku nie wiedząc po prostu, że istnieje inny świat, w którym np. światła po zmroku widać wyraźnie i ostro.
Anemia bywa w wielu przypadkach traktowana dość pobłażliwie, choć w rzeczywistości stanowi bardzo duży problem społeczny w kontekście zdrowia. Kiedy dochodzi do anemii i jak jej przeciwdziałać?