Niedoczynność tarczycy ma zazwyczaj swoją przyczynę w uszkodzeniu gruczołu tarczowego. Przekłada się to na zbyt małą produkcją hormonu TSH. Obecnie szczególnie popularnym powodem schorzenia jest choroba Hashimoto, czyli stałe i przewlekłe na zapalenie tarczycy. To autoimmunologiczna reakcje organizmu na zachodzące w nim procesy aktywności przeciwciał. Oczywiście wpływ na niedoczynność może mieć również wiele innych czynników. Będzie to między innymi niedobór jodu, ale też zmiany wynikające całego gruczołu lub jego elementu. W praktyce więc można zauważyć, że problemy z tarczycą mogą mieć bardzo zróżnicowane źródła. Stąd tak ważna jest regularna konsultacja u endokrynologa. Niezbędne są również zaawansowane badania diagnostyczne, które już w założeniach uwzględniają na przykład dobre prywatne pakiety medyczne.
Co świadczy o niedoczynności tarczycy
Objawy w dużej mierze uzależnione są od specyfiki schorzenia - czy ma ono charakter czy tylko częściowe. W łagodniejszym przypadku niedoczynności tarczycy można wręcz nie zauważyć, ponieważ sygnały od organizmu są relatywnie niewielkie. Będzie to ogólne osłabienie i apatia czy też stan zmęczenia. W efekcie więc, ktoś regularnie pracujący może uznać, go odczucia mają charakter nie chorobowy, ale po prostu wynikają z dużego obciążenia.
Jeśli niedoczynność tarczycy ma szerszy wymiar, bardzo ważne jest długotrwały obserwowanie organizmu pod kątem wspomnianych objawów. Na tej podstawie endokrynolog wybierze odpowiednią drogę leczenia, który opiera się głównie na farmakologii.
Najczęściej odnotowywany objawem niedoczynności tarczycy jest wyraźny przyrost masy ciała. Odbywa się to w dużej mierze samoczynnie i wręcz niezależnie od trybu życia chorego. Wynika to między innymi z zaburzeń metabolizmu charakteryzującymi się częstymi zaparciami.
Wśród objawów można wyróżnić również tak, przekładają się na mobilność chorego. Odczuwać może on ciągły stan bólu stawów i mięśni. Wyraźnym sygnałem jest również wrażenie sztywności kończyn. Niestety powoduje to niechęć do aktywności fizycznej, która z kolei jest nieodzowna wobec ograniczenia efektów wspomnianego przyrostu masy ciała.
Innymi objawami są problemy z koncentracja. Wynika to z częstych i regularnych bólów głowy. Odnotować można również opłaty seksualnością pacjenta. Jeśli odczuwalny jest spadek libido oraz w przypadku mężczyzn impotencja, jest to sygnał nie tylko do tego by spotkać się seksuologiem, ale również zweryfikować organizm pod kątem potencjalnych problemów endokrynologicznych.
Leczenie niedoczynności tarczycy
Co zrobić, jeśli ogólne objawy niedoczynności tarczycy znajdują potwierdzenie w codzienności? Przede wszystkim niezbędne spotkanie z lekarzem. Dobry endokrynolog już podczas wywiadu z chorym jest w stanie ocenić jego stan zdrowia pod kątem potwierdzenia lub wykluczenia tej choroby. Oczywiście do bardziej zaawansowanych form pomocy konieczne będzie zrealizowanie zaawansowanych badań diagnostycznych. Przede wszystkim jest to stężenie TSH we krwi. Innym z badań jest pomiar wolnej tyroksyny, czyli FT4. Analiza tych parametrów daje precyzyjną odpowiedź dotyczącą tego, co dzieje się z organizmem pacjenta pod endokrynologii. Oczywiście w przypadku choroby Hashimoto należy wykonać analizę przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie. Wszystkie te badania oraz konsultacje lekarskie można zrealizować mając jeden z rozbudowanych prywatnych pakietów medycznych.
Znaczenie tarczycy pod kątem niedoczynności przede wszystkim opiera się na zewnętrznym podawaniu hormonów, tak aby stężenie wróciło do prawidłowego poziomu. Większości przypadków podawanie lewotyroksynę ma charakter stały.
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny

Operator medyczny
