Ból kręgosłupa lędźwiowego a leczenie – co zrobić, by odzyskać komfort?

Ból kręgosłupa lędźwiowego a leczenie – co zrobić, by odzyskać komfort?

Jaki lekarz pomoże na ból kręgosłupa na dolnym odcinku? – takie pytanie zadają zarówno osoby starsze jak i 30- czy 40-latkowie, którzy spędzają sporo czasu w pracy siedzącej. Co więcej – dolegliwości te mogą spotkać nawet osoby młodsze, które m.in. na skutek nieprawidłowego trybu życia zaniedbują aktywność fizyczną. A to jedna z przyczyn, dla których kręgosłup boli na dolnym odcinku lędźwiowym.

Ból krzyża, czyli skąd kłopoty z odcinkiem lędźwiowym

Potocznym określeniem problemów z dolnym odcinkiem kręgosłupa jest „ból krzyża”. Nic bardziej mylnego. Lędźwie to pięć kręgów, które znajdują się poniżej odcinka krzyżowego – warto o tym pamiętać wybierając się na konsultacje z ortopedą, który ma pomóc w związku z sygnałami bólowymi.

Najczęstszym problemem generującym ból kręgosłupa w dolnej części jest uraz dysku. To kręgi, które stanowią swoisty korpus kręgosłupa. Mogą zmieniać swoje położenie dzięki centralnej części – to jądro zapewniające możliwości ruchowe. Jeśli dochodzi do zwyrodnienia krążków międzykręgowych – odpowiedzialnych za amortyzację poszczególnych części i ogólne zabezpieczenie „konstrukcji” – dochodzi do dyskopatii. To proces, który w dość naturalny sposób rozwija się wraz z wiekiem. W sytuacji, gdy dochodzi do mikrouszkodzeń i innych urazów, na poziomie lędźwiowym powstają niewielkie przemieszczenia. Początkowo są niezauważalne. Z czasem generują jednak – na skutek swojej nienaturalności – duże obciążenie bólowe. W efekcie dyskopatia staje się często problemem, który paraliżuje wręcz codzienność – nie pozwala na swobodne siedzenie, prowadzenie samochodu czy pracę biurową.

Ból kręgosłupa a rwa kulszowa

Procesów tych nie należy mylić z innym problemem jakim jest rwa kulszowa. Tego typu uraz następuje wtedy, gdy dochodzi do wysunięcia dysku obraz jego nacisku na kanał kręgowy. Chory odczuwa wtedy znacznie bardziej intensywny ból, który najczęściej powiązany jest z charakterystycznym poczuciem promieniowania – to wrażenie, że ból przenosi się z części pleców na nogę. Może być to zarówno część udowa jak i końcówka stopy.

Mięśniowy ból w dolnym odcinku

Warto pamiętać również o tym, że intensywny ból w części lędźwiowej kręgosłupa wcale nie musi mieć przyczyny w układzie kostnym. Zdarza się, że jest efektem przeciążeń czy drastycznego skurczu i napięcia mięśniowego. Jeśli obejmuje ono tkankę przykręgosłupową, pacjent może mylić to właśnie z poważniejszym urazem konstrukcyjnym. Tymczasem tego typu schorzenia zdarzają się równie często – wynikają z napięcia wynikającego z długotrwałego prowadzenia samochodu czy siedzenia w pracy ciągle w tej samej pozycji.

Oczywiście należy zwrócić uwagę również na fakt, że bóle kręgosłupa mogą wynikać z innych p[powodów – chorób wewnętrznych. Najczęściej będą to kłopoty z nerkami i ogólnym układem moczowym.

Zdarza się również tak, że ortopeda do którego trafia pacjentka sygnalizująca bóle kręgosłupa nie odnotowuje problemów z samym układem kostnym. Uciążliwy dyskomfort w części lędźwiowej może być efektem na przykład bolesnych miesiączek lub Stanów zapalnych w układzie rozrodczym.

 Ból kręgosłupa w lędźwiach jak i lekarz?

 gdy ból kręgosłupa jest permanentne i uciążliwe, powstaje pytanie do jakiego lekarza zgłosić się na konsultacje? Podstawowym wyborem powinien być ortopeda, choć wcześniej warto skonsultować ze swoim lekarzem rodzinnym. może on skierować pacjenta na badania szczegółowe. takimi są wszelkie analizy obrazowe. będę to prześwietlenie rentgenowskie, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny kręgosłup. wybierając się na tego typu badania trzeba mieć świadomość sporych kosztównawet kilkuset zł w zależności od zaawansowania. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na szerokość oferty, jakie mają dobre prywatne pakiety medyczne – w ich przypadku wiele tego rodzaju analiz jest już w cenie comiesięcznych abonamentów.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Ortopeda Ortopeda Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Zielona Góra to pierwsze miasto w Polsce, w którym wykryto przypadek pacjenta z koronawirusem. Co robić w sytuacji, gdy mieszkasz w w mieście, gdzie doszło do zakażenia?
Jakie są różnice pomiędzy koronawirusem a grypą - to jedno z najczęstszych pytań zdrowotnych w 2020 r. Jeśli porównać objawy obu chorób widać nieco innych schematów.
Inhalacja - inaczej określana nebulizacją - to rozwiązanie, które łączy pokolenia. Starsi czy młodsi, w przypadku schorzeń związanych z m.in. oskrzelami wymagają dostarczenia organizmowi specyficznych pęcherzyków płucnych miejscowo rozwiązujących problemy zdrowotne. Efekt to niesłabnąca popularność inhalacji. 
Cukrzyca to jedna z najpoważniejszych obecnie chorób dotykających całą populację. Jakie są jej objawy? Po czym rozpoznać cukrzycę? Choć nie jest to łatwe, warto zapamiętać podstawowe symptomy choroby. Ważne, by przy ich odnotowaniu nie czekać na samoczynną zmianę - prawidłowe leczenie może odbywać się wyłącznie we współpracy z wyspecjalizowanym lekarzem. 
40 lat to dobry wiek na to, by sprawdzić swój stan zdrowia pod kątem ogólnej kondycji, ale i szczegółowych parametrów odpowiadających na pytanie, czy organizm działa prawidłowo. Podstawą do tego typu analiz jest zestaw badań laboratoryjnych.
Nadciśnienie to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w ujęciu cywilizacyjnym. Choć jest ono bardzo konsekwentnie monitorowane podczas np. Badań okresowych, bywa nieodczuwalne  - a zarazem niezauważalne. Tymczasem prowadzi niestety do bardzo poważnych powikłań, które rzutują nie tylko na ogólny stan zdrowia, ale i mogą doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać nadciśnienie i który lekarz może pomóc pod tym względem?
Wysypka na ciele to szczególnie częsty powód wizyty u dermatologa. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju zmiany na skórze trudno usystematyzować i postrzegać jako jednolity problem. Wysypka wysypce nierówna – szczególnie, jeśli spojrzeć na nią przez pryzmat przyczyny i tego, co ją spowodowało.
Dobre tętno to temat-rzeka. Jaki jest prawidłowy puls, a jaki – powinien być optymalny w zależności od wieku? Co szczególnie ważne, problemy z tętnem bywają problemem dla każdego – nie tylko dla osób starszych i z założenia mających inne choroby współistniejące.
Hemoroidy to przykry, bolesny i – nie ukrywajmy – nieco wstydliwy problem. Niepotrzebnie: to przypadłość zdrowotna taka, jakich wiele. Co zrobić, jeśli pojawiają się podejrzenia związane z hemoroidami? Ważny niewątpliwie jest dobry wybór lekarza, który odpowiednio dobierze badania oraz właściwą terapię.
Bóle kręgosłupa mogą być wywołane zarówno bieżącym problemem – np. przeciążeniem – jak efektem poważniejszych problemów o bardziej złożonej specyfice. Bardzo ważny w tym kontekście jest właściwy wybór lekarza. U jakiego specjalisty niezbędna jest wizyta jeśli kręgosłup sprawia spore problemy?
Wątroba to ten organ, który jest szczególnie ważny dla organizmu, a zarazem - niewątpliwie trudno prawidłowo odczytać potencjalne objawy jego schorzenia. Na co zwrócić uwagę? Oto symptomy, które powinny stanowić impuls do tego, by udać się do lekarza. 
Zapalenie stawów o charakterze jest szczególnie trudnym i bolesnym schorzeniem, który na dodatek przewlekłością. dłuższej perspektywie prowadzi do deformacji oraz poczucia sztywności. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju choroba reumatoidalne w skrócie określana jako RZS może być w dużej mierze kontrolowana przez pacjenta.
Niedoczynność tarczycy jest schorzeniem, która bezpośrednio wynika ze zbyt małej ilości hormonów wytwarzanych przez organizm. Trudno jednak jest generalizować niedoczynność tarczycy i sprowadzać ją do zarówno jednej przyczyny jak i wąskiego zestawienia efektów. Problem ten należy traktować jako chorobę, która może mieć zarówno zróżnicowane powody jak i sporo efektów oddziaływania na ciało.
Miażdżyca to choroba, której objawy można zauważyć i odnotować relatywnie szybko. Problem tkwi w jednak mentalności pacjentów. Objawy miażdżycy bywają często lekceważone i ignorowane. To błąd, ponieważ nawet małe kroki w ograniczeniu miażdżycy mogą skutecznie powstrzymywać potencjalnie duże zmiany. Kluczowe jest jednak prawidłowe rozpoznanie symptomów tej choroby.
Omikron to wariant koronawirusa budzący szczególne obawy. Rozprzestrzenia się zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje, co już na przełomie roku 2021 i 2022 zmusiło niektóre rządy do wprowadzenia lockdownów. Co ważne, należy pamiętać, że kolejne warianty koronawirusa dają nieco inne symptomy. O ile w przypadku wcześniejszych odnotowywane były najczęściej utrata węchu, smaku i gorączka połączona z kaszlem, Omikron charakteryzuje się nieco innym zestawieniem. Jak rozpoznać koronawirus Omikron i jakie są najważniejsze objawy zakażenia?
Fizjoterapia postrzegana jest często jako pomoc doraźna, jednostkowa, zależna od danej przypadłości medycznej. Można na nią spojrzeć zdecydowanie szerzej. Mając dostęp do niej np. poprzez prywatne pakiety medyczne można działać w pewien sposób prewencyjnie i wyprzedzająco. W takim przypadku pomoc fizjoterapeuty jest nieoceniona. Kto powinien zwrócić szczególną uwagę na to, czy dany pakiet LUX MED obejmuje konsultacje z fizjoterapeutą?
Kardiolog jest lekarzem specjalistą, do którego często niełatwo jest się dostać. Będąc ekspertem w zakresie chorób serca i układu krążenia zazwyczaj ma dziesiątki pacjentów o różnym stopniu zaawansowania problemów. Szczególne wątpliwości często budzi pierwsza wizyta u kardiologa. Jak przebiega, na co zwrócić uwagę i czy można się do niej w jakikolwiek sposób przygotować?
Cukrzyca to choroba, które ma skalę ogólnoświatową i cywilizacyjną. Czym się objawia i na co zwrócić uwagę? Aby skutecznie filtrować potencjalne symptomy cukrzycy należy przede wszystkim zrozumieć całokształt jej działania – m.in. to, na czym polegają problemy diabetologiczne.
40 lat to wiek, w którym w szczególnym stopniu zaczyna się analizowanie stanu zdrowia oraz większy nacisk na to, by żyć zgodnie z potrzebami organizmu. Na co zwrócić uwagę w kontekście zdrowia przekraczając tę symboliczną granicę?
Okulary to dla osób, które nigdy nie wykorzystywały szkieł do poprawy wzroku prawdziwy szok. Często bywa tak, że latami funkcjonuje się z wadą wzroku nie wiedząc po prostu, że istnieje inny świat, w którym np. światła po zmroku widać wyraźnie i ostro.
Anemia bywa w wielu przypadkach traktowana dość pobłażliwie, choć w rzeczywistości stanowi bardzo duży problem społeczny w kontekście zdrowia. Kiedy dochodzi do anemii i jak jej przeciwdziałać?