Jaki lekarz pomoże na ból kręgosłupa na dolnym odcinku? – takie pytanie zadają zarówno osoby starsze jak i 30- czy 40-latkowie, którzy spędzają sporo czasu w pracy siedzącej. Co więcej – dolegliwości te mogą spotkać nawet osoby młodsze, które m.in. na skutek nieprawidłowego trybu życia zaniedbują aktywność fizyczną. A to jedna z przyczyn, dla których kręgosłup boli na dolnym odcinku lędźwiowym.
Ból krzyża, czyli skąd kłopoty z odcinkiem lędźwiowym
Potocznym określeniem problemów z dolnym odcinkiem kręgosłupa jest „ból krzyża”. Nic bardziej mylnego. Lędźwie to pięć kręgów, które znajdują się poniżej odcinka krzyżowego – warto o tym pamiętać wybierając się na konsultacje z ortopedą, który ma pomóc w związku z sygnałami bólowymi.
Najczęstszym problemem generującym ból kręgosłupa w dolnej części jest uraz dysku. To kręgi, które stanowią swoisty korpus kręgosłupa. Mogą zmieniać swoje położenie dzięki centralnej części – to jądro zapewniające możliwości ruchowe. Jeśli dochodzi do zwyrodnienia krążków międzykręgowych – odpowiedzialnych za amortyzację poszczególnych części i ogólne zabezpieczenie „konstrukcji” – dochodzi do dyskopatii. To proces, który w dość naturalny sposób rozwija się wraz z wiekiem. W sytuacji, gdy dochodzi do mikrouszkodzeń i innych urazów, na poziomie lędźwiowym powstają niewielkie przemieszczenia. Początkowo są niezauważalne. Z czasem generują jednak – na skutek swojej nienaturalności – duże obciążenie bólowe. W efekcie dyskopatia staje się często problemem, który paraliżuje wręcz codzienność – nie pozwala na swobodne siedzenie, prowadzenie samochodu czy pracę biurową.
Ból kręgosłupa a rwa kulszowa
Procesów tych nie należy mylić z innym problemem jakim jest rwa kulszowa. Tego typu uraz następuje wtedy, gdy dochodzi do wysunięcia dysku obraz jego nacisku na kanał kręgowy. Chory odczuwa wtedy znacznie bardziej intensywny ból, który najczęściej powiązany jest z charakterystycznym poczuciem promieniowania – to wrażenie, że ból przenosi się z części pleców na nogę. Może być to zarówno część udowa jak i końcówka stopy.
Mięśniowy ból w dolnym odcinku
Warto pamiętać również o tym, że intensywny ból w części lędźwiowej kręgosłupa wcale nie musi mieć przyczyny w układzie kostnym. Zdarza się, że jest efektem przeciążeń czy drastycznego skurczu i napięcia mięśniowego. Jeśli obejmuje ono tkankę przykręgosłupową, pacjent może mylić to właśnie z poważniejszym urazem konstrukcyjnym. Tymczasem tego typu schorzenia zdarzają się równie często – wynikają z napięcia wynikającego z długotrwałego prowadzenia samochodu czy siedzenia w pracy ciągle w tej samej pozycji.
Oczywiście należy zwrócić uwagę również na fakt, że bóle kręgosłupa mogą wynikać z innych p[powodów – chorób wewnętrznych. Najczęściej będą to kłopoty z nerkami i ogólnym układem moczowym.
Zdarza się również tak, że ortopeda do którego trafia pacjentka sygnalizująca bóle kręgosłupa nie odnotowuje problemów z samym układem kostnym. Uciążliwy dyskomfort w części lędźwiowej może być efektem na przykład bolesnych miesiączek lub Stanów zapalnych w układzie rozrodczym.
Ból kręgosłupa w lędźwiach jak i lekarz?
gdy ból kręgosłupa jest permanentne i uciążliwe, powstaje pytanie do jakiego lekarza zgłosić się na konsultacje? Podstawowym wyborem powinien być ortopeda, choć wcześniej warto skonsultować ze swoim lekarzem rodzinnym. może on skierować pacjenta na badania szczegółowe. takimi są wszelkie analizy obrazowe. będę to prześwietlenie rentgenowskie, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny kręgosłup. wybierając się na tego typu badania trzeba mieć świadomość sporych kosztów – nawet kilkuset zł w zależności od zaawansowania. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na szerokość oferty, jakie mają dobre prywatne pakiety medyczne – w ich przypadku wiele tego rodzaju analiz jest już w cenie comiesięcznych abonamentów.
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny
