Stomatologia u dziecka. Jak zadbać o prawidłowy zgryz i zęby?

Stomatologia u dziecka. Jak zadbać o prawidłowy zgryz i zęby?

Posiadając prywatne pakiety medyczne można w ich ramach zapewnić sobie i rodzinie kompleksową ochronę stomatologiczną. W kontekście dzieci to kilka rozwiązań, które szczególnie powinny zwrócić uwagę rodziców. 

Zęby u dzieci - co powinno być standardem?

Aby dbać o zęby dziecka, ważne jest, aby pomóc im utrzymać ich czystość poprzez regularne mycie i nitkowanie. Dzieci powinny myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, z użyciem pasty z fluorem. Powinny też nitkować zęby przynajmniej raz dziennie. Rodzice powinni również pomagać dzieciom w utrzymaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej, póki nie nauczą się robić tego samodzielnie.
Ważne jest również, aby dziecko odwiedzało dentystę co najmniej raz w roku, aby upewnić się, że zęby rosną prawidłowo i aby wykryć i leczyć ewentualne problemy.

Dobrym pomysłem jest też zachęcanie dziecka do jedzenia zdrowych posiłków i unikanie cukrów i kwasów, które mogą uszkadzać zęby.

Kontrola stomatologiczna u dzieci powinna odbywać się co najmniej raz w roku. Zaleca się jednak, aby dzieci odwiedzały dentystę już od pierwszego roku życia, nawet jeśli jeszcze nie mają zębów stałych. W ten sposób dentysta może monitorować rozwój jamy ustnej dziecka i zapobiegać ewentualnym problemom zębów w przyszłości.

Jeśli u dziecka występują problemy z zębami lub dziąsłami, kontrole powinny odbywać się częściej, tak często jak zaleci lekarz. Należy pamiętać, że regularne kontrole stomatologiczne są ważne nie tylko dla utrzymania zdrowych zębów, ale również dla utrzymania dobrego stanu ogólnego zdrowia dziecka.

Różnica między stomatologią zębów mlecznych a stałych

Zęby mleczne, zwane również zębami młodzieńczymi, różnią się od zębów stałych kilkoma istotnymi cechami:

  • liczba: dziecko ma 20 zębów mlecznych, podczas gdy dorosły ma 32 zęby stałe
  • kształt: zęby mleczne są mniejsze i bardziej okrągłe niż zęby stałe
  • kolor: zęby mleczne są jaśniejsze niż zęby stałe, co wynika z mniejszej ilości minerałów w ich skorupie
  • twardość: zęby mleczne są mniej trwałe niż zęby stałe, dlatego łatwiej je uszkodzić
  • czas trwania: zęby mleczne wyrastają między 6 a 30 miesiącem życia, a następnie są wymieniane przez zęby stałe między 6 a 12 rokiem życia
  • funkcja: zęby mleczne pełnią funkcję tymczasową, pomagając dziecku w rozwijaniu umiejętności mówienia i przeżuwania pokarmów, a także przygotowując miejsce dla zębów stałych.

W jakim wieku należy założyć aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny może być zakładany już u dzieci w wieku około 7-8 lat, kiedy pojawiają się pierwsze zęby stałe. Jednak wiek, w którym dziecko może nosić aparat ortodontyczny, zależy od indywidualnych potrzeb i jest ustalany przez ortodontę po dokładnym przebadaniu i ocenie jamy ustnej dziecka.

Niektóre dzieci mogą potrzebować aparatu już w wieku 5-6 lat, zwłaszcza jeśli występują u nich poważne problemy z zgryzem lub wadami zgryzu. Inne dzieci mogą potrzebować aparatu dopiero w wieku nastoletnim, kiedy ich zęby są już całkowicie wykształcone. Należy pamiętać, że aparat ortodontyczny nie jest tylko "korektą estetyczną", ale przede wszystkim pomaga w poprawie funkcjonalności i zdrowia jamy ustnej, dlatego ważne jest aby decyzja o założeniu aparatu była podejmowana przez specjalistę./ FOT: Freepik drobotdean

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Pediatra Pediatra Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Czy leczenie kanałowe boli? Czym różni się od zwykłej pracy stomatologa? Na ile leczenie kanałowe jest skuteczne? To tylko część wątpliwości, które dotyczą jednego z najczęstszych problemów stomatologicznych.
Prywatna stomatologia bywa wyjątkowo kosztowna. Sposobem na to, by mieć lepsza kontrolę nad kosztami – a jednocześnie utrzymać wysoki standard usług prowadzących do pięknego uśmiechu – stały się pakiety medyczne.
Koszt dentysty bywa sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Stąd pojawiają się pytania: ile kosztuje wizyta u stomatologa czy też z jakim wydatkiem trzeba się liczyć w razie plombowania lub ekstrakcji zęba.
Dobry stomatolog we Wrocławiu bywa na wagę złota. Stolica Dolnego Śląska niezmiennie potrzebuje wysokiej klasy specjalistów zapewniających usługi zarówno podstawowe jak i bardziej zaawansowane. Zastanawiając się, jakiego denstystę we Wrocławiu wybrać, warto rozważyć ofertę, jaką zapewnia w tym mieście nowe centrum stomatologiczne LUX MED.
Jakiego dentystę wybrać w Gdańsku? Oferta gabinetów stomatologicznych poszerza się z miesiąca na miesiąc – co ważne, z coraz większych możliwości można skorzystać w ramach grupy LUX MED. Skład jej grupy w Gdańsku powiększył się o dwie lecznice stomatologiczne Mediss Dental Clinic.
LUX MED to nie tylko kompleksowe pakiety medyczne, które można dostosować zarówno do potrzeb osób młodszych jak i seniorów. Duże znaczenie odgrywa również stomatologia. W Krakowie LUX MED poszerzył swoje możliwości.
Efektowny uśmiech to efekt dbałości o zęby - ich kształt, biel, trwałość. Jednak warto na to spojrzeć szerzej. Dzięki prywatnym pakietom medycznym oraz wariantom stomatologicznym można kompleksowo zadbać o zaawansowaną higienę jamy ustnej. 
Wada zgryzu dziecka zwykle zaczyna się podobnie: rodzic zauważa, iż układ szczęki lub uzębienia jest nienaturalny i kieruje się do stomatologa. Ignorowanie nieprawidłowości to spory błąd – w tym przypadku zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Na co zwrócić uwagę gdy wsparcie ortodonty jest jednak niezbędne?