Jak właściwie szczotkować zęby i dbać o jamę ustną?

Jak właściwie szczotkować zęby i dbać o jamę ustną?

Duże znaczenie odgrywają, jak się okazuje, detale. Kto z nas wie bowiem o tym, że istnieją różne metody i techniki czyszczenia zębów?

Higiena jamy ustnej to kluczowy aspekt zdrowia – oczywiście naciska się na to, by budować świadomość, iż należy pielęgnować to od dzieciństwa, ale praktyka bywa inna. Tymczasem ugruntowanie właściwych nawyków higieny jamy ustnej to najlepsza droga do tego, by mieć zdrowe zęby i zapobiegać powszechnym schorzeniom, które są – niestety – naszą codziennością. Próchnica, choroby dziąseł, utrata zębów, jakże irytujący nieświeży oddech – to bardzo często efekty ignorowania zabiegów higienistycznych.

Szczotkowanie zębów - właściwe czyszczenie

Dość prozaicznym, ale bardzo często zadawanym pytaniem jest to, jak właściwie i bezbłędnie myć zęby. Prawidłowe i rzeczywiście wnikliwie szczotkowanie jest podstawą w zakresie usuwania płytki nazębnej, która – o czym trzeba pamiętać – jest podstawą próchnicy i chorób dziąseł.

Bardzo ważny jest właściwy wybór narzędzi do czyszczenia. Myślisz, że wystarczy do tego pierwsza z brzegu szczoteczka? To błąd! Używaj miękkiej szczoteczki z pastą z fluorem. Znacznie skuteczniejsze są szczoteczki o zaokrąglonych końcówkach, dzięki czemu można uniknąć uszkodzenia dziąseł. Inną kwestią jest odpowiednia technika oczyszczania, na co nie zwraca się często odpowiedniej uwagi. Tymczasem na skuteczność czyszczenia ma chociażby to, jak trzyma się szczoteczkę. Ideałem jest osiągnięcie kąta 45 stopni wobec dziąseł – i dopiero na tej podstawie odpowiedni nacisk. Szczotkowanie powinno odbywać się krótkimi ruchami w przód i w tył tak, by dotrzeć do wszystkich powierzchni. Warto od dziecka ugruntowywać regułę dwóch minut – tyle należy poświęcić, dwa razy dziennie, na mycie zębów.

Ciekawostką są różne metodologie mycia zębów – wynikające z analiz indywidualnych przypadków.

Metoda Bassa jest szczególnie sugerowana w przypadku osób dorosłych i ma na celu usuwanie płytki nazębnej w pobliżu linii dziąseł. Należy umieścić szczoteczkę pod kątem 45 stopni względem linii dziąseł. Ruchy powinny być delikatne, wibracyjne, a samo czyszczenie – powolne, polegające na przesuwaniu szczoteczki w dół po powierzchni zęba, usuwając płytkę nazębną. Metoda ta jest skuteczna w usuwaniu płytki nazębnej z trudno dostępnych miejsc i może zapobiegać chorobom przyzębia.

Alternatywą jest technika Fonesa – prostszą i lepszą w przypadku dzieci. Zakłada zamknięcie ust i wykonywanie szczoteczką dużych, okrężnych ruchów, które obejmują zarówno zęby, jak i dziąsła. Jest to łatwa metoda do nauczenia, a okrężne ruchy są łagodniejsze dla delikatnych dziąseł dzieci.

Co zrobić, jeśli dziąsła są nadwrażliwe? Tu rozwiązaniem jest metodologia Stillmana. Należy umieścić szczoteczkę pod kątem 45 stopni do dziąseł. Ruchy szczoteczki powinny być delikatne – na zmianę boczne i okrężne. W ten sposób metodologia ta łączy techniki Bassa i Fonesa. Stosowanie odpowiedniej techniki może znacznie zwiększyć skuteczność codziennego czyszczenia zębów i pomóc w zapobieganiu problemom z jamą ustną. Uwagę należy zwrócić nie tylko na samo czyszczenie zębów, ale również języka. Istotne jest to, by wymieniać szczoteczkę najpóźniej co trzy miesiące lub gdy dojdzie do uszkodzeń włókien.

Higiena jamy ustnej – na co zwrócić uwagę?

Specjalistyczne kliniki estetyczne oferują różne metody zaawansowanej higieny jamy ustnej. Podstawą jest oczywiście profesjonalne czyszczenie zębów, wykonane przez wykwalifikowanego higienistę stomatologicznego. Dzięki niemu możliwe jest usunięcie kamienia nazębnego i trudno dostępnej płytki nazębnej. Proces ten obejmuje:

  • skaling (usuwanie kamienia nazębnego za pomocą specjalistycznych narzędzi)
  • polerowanie (usuwanie plam i wygładzanie powierzchni zębów)
  • irygacja (czyszczenie przestrzeni między zębami i pod linia dziąseł)
  • fluoryzacja (wzmocnienie szkliwa).

Coraz popularniejsze bywają w tych założeniach aparaty ortodontyczne służące do korekty nieprawidłowego ułożenia zębów i zgryzu. Mogą to być stałe aparaty, ruchome aparaty, czy nowoczesne, przezroczyste nakładki. Leczenie obejmuje w takiej sytuacji:

  • diagnostykę wykrywająca nieprawidłowości zgryzu.
  • tworzenie indywidualnego planu leczenia.
  • regularne wizyty u ortodonty na dostosowywanie aparatu.

Osoby kierujące się głównie kwestią estetyki za priorytet uważają wybielanie zębów. To proces rozjaśniania koloru zębów za pomocą specjalnych środków chemicznych. Stosując żel wybielający, często aktywowany światłem szybko można osiągnąć efekt wręcz śnieżnobiałych zębów, które są głównym celem w zakresie wyglądu, a nie samego zdrowia.

Jak często należy być u dentysty?

W przypadku osób mających konkretne problemy, odpowiedź jest prosta – jak najczęściej. Jeśli ktoś nie ma problemów z zębami, ale chce dbać o nie na bieżąco, powinien stawiać przede wszystkim na regularne kontrole – zakładające dwa razy w roku profesjonalne czyszczenie i badania. Dobrą opcją bywa profilaktyczne badanie rentgenowskie - raz w roku lub w razie potrzeby, aby wykryć ukryte problemy. Dobrym ruchem jest wykorzystywanie pakietów stomatologicznych – prywatne abonamenty medyczne umożliwiają to w zakresie zarówno profilaktyki, jak i diagnostyki czy działań bieżących./ FOT. Halayalaex Freepik.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Przeczytaj też

Czy leczenie kanałowe boli? Czym różni się od zwykłej pracy stomatologa? Na ile leczenie kanałowe jest skuteczne? To tylko część wątpliwości, które dotyczą jednego z najczęstszych problemów stomatologicznych.
Prywatna stomatologia bywa wyjątkowo kosztowna. Sposobem na to, by mieć lepsza kontrolę nad kosztami – a jednocześnie utrzymać wysoki standard usług prowadzących do pięknego uśmiechu – stały się pakiety medyczne.
Koszt dentysty bywa sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Stąd pojawiają się pytania: ile kosztuje wizyta u stomatologa czy też z jakim wydatkiem trzeba się liczyć w razie plombowania lub ekstrakcji zęba.
Dobry stomatolog we Wrocławiu bywa na wagę złota. Stolica Dolnego Śląska niezmiennie potrzebuje wysokiej klasy specjalistów zapewniających usługi zarówno podstawowe jak i bardziej zaawansowane. Zastanawiając się, jakiego denstystę we Wrocławiu wybrać, warto rozważyć ofertę, jaką zapewnia w tym mieście nowe centrum stomatologiczne LUX MED.
Jakiego dentystę wybrać w Gdańsku? Oferta gabinetów stomatologicznych poszerza się z miesiąca na miesiąc – co ważne, z coraz większych możliwości można skorzystać w ramach grupy LUX MED. Skład jej grupy w Gdańsku powiększył się o dwie lecznice stomatologiczne Mediss Dental Clinic.
LUX MED to nie tylko kompleksowe pakiety medyczne, które można dostosować zarówno do potrzeb osób młodszych jak i seniorów. Duże znaczenie odgrywa również stomatologia. W Krakowie LUX MED poszerzył swoje możliwości.
Zęby dzieci są szczególnie ważne na każdym etapie rozwoju. Mleczne - pod względem ułożenia - stanowią zawiązkę tego, jak ukształtują się w przyszłości stałe. Stąd tak istotne jest, by zwrócić uwagę na opiekę stomatologiczną od najmłodszych lat. Na co zwrócić uwagę? 
Efektowny uśmiech to efekt dbałości o zęby - ich kształt, biel, trwałość. Jednak warto na to spojrzeć szerzej. Dzięki prywatnym pakietom medycznym oraz wariantom stomatologicznym można kompleksowo zadbać o zaawansowaną higienę jamy ustnej. 
Wada zgryzu dziecka zwykle zaczyna się podobnie: rodzic zauważa, iż układ szczęki lub uzębienia jest nienaturalny i kieruje się do stomatologa. Ignorowanie nieprawidłowości to spory błąd – w tym przypadku zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Na co zwrócić uwagę gdy wsparcie ortodonty jest jednak niezbędne?
Stomatologia i ortodoncja to detale, zabiegi ukierunkowane często na bardzo szczegółowy zakres prac tak, by poprawić komfort pacjenta. Przykładem jest leczenie TMJD. Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego dobitnie pokazuje, jak bardzo częste – bo obejmująca nawet kilkanaście procent populacji – schorzenie negatywnie wpływa na codzienność, przekłada się na problemy ze snem czy generuje stany zapalne w organizmie.