Leczenie dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego – jak je leczyć?

Leczenie dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego – jak je leczyć?

Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego to przykład problemu, który bywa – niestety – lekceważony, a stanowi niemałe wyzwanie i czynnik generujący kolejne kłopoty zdrowotne. Na całość tej dysfunkcji można spojrzeć jako kompleksowe zestawienie czynników, które generują ból, dysfunkcję i zmiany zwyrodnieniowe w stawie skroniowo-żuchwowym i powiązanych z nim strukturach. To złożone zaburzenie może objawiać się bólem szczęki, trudnościami w żuciu, klikaniem, a nawet blokowaniem stawu.

Niezbędna w takiej sytuacji – wobec dużego zaawansowania problemu – może być interwencja chirurgiczna. W przypadku dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego to artroskopia stawu skroniowo-żuchwowego - wysoce wyspecjalizowany zabieg, który wymaga starannego rozważenia, precyzyjnej techniki i indywidualnego planowania leczenia. Dokładne kroki mogą się różnić w zależności od konkretnej patologii i preferencji chirurga.

Według badań epidemiologicznych, dysfunkcja tego typu dotyczy około 5-12% populacji. Najczęściej występuje u osób dorosłych w wieku od 20 do 40 lat; przy czym zdecydowanie częściej spotyka kobiety. Trzeba w tym kontekście zwrócić uwagę na fakt, że etiologia choroby może być wieloczynnikowa i obejmować czynniki mechaniczne, zwyrodnieniowe, zapalne i psychologiczne.

Strategie leczenia dysfunkcji stawu skroniowo-żuchowego

Leczenie dysfunkcji jest zindywidualizowane i może zakładać kilka różnych metod – uzależnione są one od tego, w jakim stopniu zaawansowania jest degeneracja.

Podstawą jest leczenie zachowawcze. Obejmuje terapię farmakologiczną (np. leki zwiotczające mięśnie), fizykoterapię oraz stosowanie szyn doustnych lub aparatów okluzyjnych. Gdy problem jest zdecydowanie bardziej zaawansowany, niezbędna jest interwencja chirurgiczna. W zależności od nasilenia i podstawowej patologii, wskazana może być artrocenteza, artroskopia lub operacja na otwartym stawie.

Taka artroskopia zakłada 2-milimetrowe nacięcie w pobliżu stawu i wprowadzenie cienkiego artroskopu do stawu. W ten sposób dochodzi do dokładnego zbadania go pod kątem nieprawidłowości, takich jak przemieszczenie krążka, zrosty czy stan zapalny. W sytuacji, gdy badanie wskazuje, że doszło do nieprawidłowości, możliwe chirurgiczne repozycjonowanie.

Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na znaczenie terapia behawioralnej, która powinna stanowić integralną część leczenia dysfunkcji żuchwy. Musi ona obejmować interwencje poznawczo-behawioralne, zarządzanie stresem i edukację pacjenta w celu wyeliminowania czynników psychologicznych.

Leczenie stawu żuchwy u dzieci i dorosłych

Bezwzględnie inne powinny być założenia w przypadku leczenia schorzenia u dzieci oraz osób dorosłych – nie można ich ujednolicać i sprowadzać do swoistego jednego mianownika. W przypadku dzieci konieczne jest zwrócenie uwagi na czynniki okluzyjne - obecność wad zgryzu lub nieprawidłowości. Ważne są też czynniki związane ze wzrostem – kluczowa w tym kontekście jest ocena wzrostu i rozwoju szczęki. Odrębną kwestią pozostają nawyki funkcjonalne. Należy pamiętać, że do rozwoju dysfunkcji przyczyniają się np. bruksizm lub zaciskanie zębów – szczególnie w kontekście stresu.

Inaczej na kwestię leczenia trzeba spojrzeć w przypadku chorób w wieku dorosłym. Tu istotnym czynnikiem bywa patologia stawów: choroby zwyrodnieniowe stawów, przemieszczenie dysków lub hipermobilność stawów. Uwagę zwraca się również na zróżnicowane w przypadku dorosłych czynniki mięśniowe – tkliwość, skłonność do skurczy. Analizy wymagają względy okluzyjne – stopień zużycia oraz relacje między górnymi i dolnymi zębami. Na całość procesu leczenia u osób dorosłych trzeba też spojrzeć z szerszej perspektywy – biorąc pod uwagę ogólny stan zdrowia. Przykładowo: reumatoidalne zapalenie stawów może mieć wpływ na staw skroniowo-żuchwowy – tymczasem często pacjent nie zdaje sobie sprawy z tego typu genezy problemów. .

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Internista Internista Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Czy leczenie kanałowe boli? Czym różni się od zwykłej pracy stomatologa? Na ile leczenie kanałowe jest skuteczne? To tylko część wątpliwości, które dotyczą jednego z najczęstszych problemów stomatologicznych.
Prywatna stomatologia bywa wyjątkowo kosztowna. Sposobem na to, by mieć lepsza kontrolę nad kosztami – a jednocześnie utrzymać wysoki standard usług prowadzących do pięknego uśmiechu – stały się pakiety medyczne.
Koszt dentysty bywa sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Stąd pojawiają się pytania: ile kosztuje wizyta u stomatologa czy też z jakim wydatkiem trzeba się liczyć w razie plombowania lub ekstrakcji zęba.
Dobry stomatolog we Wrocławiu bywa na wagę złota. Stolica Dolnego Śląska niezmiennie potrzebuje wysokiej klasy specjalistów zapewniających usługi zarówno podstawowe jak i bardziej zaawansowane. Zastanawiając się, jakiego denstystę we Wrocławiu wybrać, warto rozważyć ofertę, jaką zapewnia w tym mieście nowe centrum stomatologiczne LUX MED.
Jakiego dentystę wybrać w Gdańsku? Oferta gabinetów stomatologicznych poszerza się z miesiąca na miesiąc – co ważne, z coraz większych możliwości można skorzystać w ramach grupy LUX MED. Skład jej grupy w Gdańsku powiększył się o dwie lecznice stomatologiczne Mediss Dental Clinic.
LUX MED to nie tylko kompleksowe pakiety medyczne, które można dostosować zarówno do potrzeb osób młodszych jak i seniorów. Duże znaczenie odgrywa również stomatologia. W Krakowie LUX MED poszerzył swoje możliwości.
Zęby dzieci są szczególnie ważne na każdym etapie rozwoju. Mleczne - pod względem ułożenia - stanowią zawiązkę tego, jak ukształtują się w przyszłości stałe. Stąd tak istotne jest, by zwrócić uwagę na opiekę stomatologiczną od najmłodszych lat. Na co zwrócić uwagę? 
Efektowny uśmiech to efekt dbałości o zęby - ich kształt, biel, trwałość. Jednak warto na to spojrzeć szerzej. Dzięki prywatnym pakietom medycznym oraz wariantom stomatologicznym można kompleksowo zadbać o zaawansowaną higienę jamy ustnej. 
Wada zgryzu dziecka zwykle zaczyna się podobnie: rodzic zauważa, iż układ szczęki lub uzębienia jest nienaturalny i kieruje się do stomatologa. Ignorowanie nieprawidłowości to spory błąd – w tym przypadku zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Na co zwrócić uwagę gdy wsparcie ortodonty jest jednak niezbędne?
Dbałość o zęby – czy patrząc szerzej: całą jamę ustną – nie może ograniczać się wyłącznie do konsultacji ze stomatologiem wtedy, gdy dochodzi do bólu czy innych dolegliwości. Bardzo ważna jest profilaktyka i spojrzenie na cały proces od strony swoistej estetyki.