Na czym polega skuteczne leczenie kanałowe?

Na czym polega skuteczne leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest niezbędne w sytuacji, gdy dochodzi do próchnicy, która pozostaje ignorowana. W ten sposób prowadzi do zapalenia miazgi zębowej. Efekt to poważna infekcja, która od lat budzi wśród pacjentów spore emocje. Wynika to z poziomu bólu, który generuje uszkodzenie miazgi zęba. Zapalenie sprawia, że jest on nie tylko długotrwały i stały, ale przede wszystkim bardziej intensywny niż standardowy. 

Próchnica, która nie jest leczona działa stopniowo. W pierwszym etapie uszkadza zębinę. To często nie budzi jeszcze emocji - chory odczuwa niewielką dolegliwość, która jednak stopniowo promieniuje. To efekt rozszerzającego się działania próchnicy. Gdy dochodzi do miazgi zęba i stanu zapalnego, uczucie bólu znacząco rośnie i utrzymuje się długotrwale. 

Co może świadczyć o tym, że doszło do poważnej infekcji uzębienia? Przede wszystkim ząb reaguje bardzo intensywnie na znaczące zmiany temperatury posiłku. Nagłe zmiany - ciepło zmieniające się w zimno - prowadzą do intensywnego poczucia dyskomfortu. Podobnie jest w przypadku potraw lub produktów, które zawierają cukier. Słodkość w tym przypadku ma raczej gorzki smak - szybko prowadzi do świdrującego miejscowego bólu. Warto również zwrócić uwagę na to, czy nie pojawia się on w przypadku nagłych zmian pozycji ciała. Np. nagłe schylenie się - a więc nieco inny nacisk kostny i ciśnienie - może powodować odczucia bólu we wrażliwych miejscach. 

Leczenie kanałowe a usunięcie zęba

stomatologia przyrządy

Poważna infekcja uzębienia nie ogranicza się jednak wyłącznie do samego bólu. W praktyce ma szersze konsekwencje:

  • może przenosić się na nowe fragmenty szczęki

  • wpływa na zaburzenia układu trawienia

  • negatywnie oddziałowuje na twarzoczaszkę - może doprowadzić do deformacji tkanek i innych dolegliwości. 

Stąd, w przypadku zaawansowanych infekcji w przeszłości pacjenci często decydowali się na usunięcie chorego zęba. Alternatywą stało się leczenie kanałowe. Specyfika jego działania sprawia, że dochodzi do usunięcia źródła bólu bez potrzeby usuwania zęba. Podczas znieczulenia miejscowego stomatolog oczyszcza kanały z pozostałości tkanek oraz bakterii, a następnie dokonuje wypełnienia kanałów zębowych. Odbywa się to na całej długości tej przestrzeni. W ten sposób dochodzi do usunięcia zakażonej miazgi. Po oczyszczeniu i osuszeniu kanałów te poddane są zamknięciu przy wykorzystaniu naturalnego materiału wypełniającego. Dzięki jego plastyczności, doświadczony lekarz-stomatolog może zapewnić precyzyjną szczelność struktury. Pacjent w ten sposób przechodzi od poczucia dużego bólu po równie dużą ulgę. 

Ile kosztuje dobre leczenie kanałowe

Cena leczenia kanałowego jest uzależniona zarówno od stopnia uszkodzeń jak i ilości kanałów, które muszą zostać poddane leczeniu. Ważne jest także to, który ząb wymaga pracy ze strony stomatologa. 

Najmniej kanałów - a więc najmniej kosztowne - okazują się zęby mające jeden korzeń. To jedynki, dwójki, trójki - zarówno górne jak i dolne. Do tej grupy zalicza się też czwórki i piątki, ale wyłącznie dolne. 

Nieco droższe w wycenie są zęby, które mają więcej kanałów. To trzonowce; w ich przypadku może być niezbędna praca nawet nad czterema kanałami. W efekcie wycena leczenia kanałowego zawsze wymaga zdjęcia RTG i analizy ze strony lekarza-stomatologa. 

Ceny leczenia kanałowego zależą też od miasta, w którym prowadzony jest zabieg oraz własnej wyceny lekarza - w zależności np. od jego doświadczenia czy daty leczenia. W sytuacji, gdy ból jest bardzo intensywny i niezbędna będzie ekspresowa usługa, trzeba spodziewać się wyższych cen niż standardowe. 

A te nie należą do najniższych. Leczenie kanałowe zęba jednokanałowego kosztuje ok. 400 zł. Przy dwóch kanałach cena wzrosnąć może do 600 zł. Przy trzech lub czterech kanałach sięgnąć może nawet 800 zł. Doliczyć do tego należy również koszty dodatkowe - np. zdjęcia RTG. 

Warto zauważyć, że leczenie kanałowe to usługa, która jest w zestawieniach stomatologicznych dostępnych poprzez prywatne pakiety medyczne. Regularne korzystanie z takich rozwiązań w praktyce pozwala znacząco obniżyć koszt leczenia w razie potrzeby. Jednocześnie zapewnia szereg innych korzyści: od regularnych konsultacji po diagnostykę i pielęgnację stomatologiczną.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Indywidualny
okres opieki 24 miesiące
Optymalny
79 zł miesięcznie

Operator medyczny

Grupa LUX MED - prywatna opieka medyczna