Na czym polega skuteczne leczenie kanałowe?

Na czym polega skuteczne leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest niezbędne w sytuacji, gdy dochodzi do próchnicy, która pozostaje ignorowana. W ten sposób prowadzi do zapalenia miazgi zębowej. Efekt to poważna infekcja, która od lat budzi wśród pacjentów spore emocje. Wynika to z poziomu bólu, który generuje uszkodzenie miazgi zęba. Zapalenie sprawia, że jest on nie tylko długotrwały i stały, ale przede wszystkim bardziej intensywny niż standardowy. 

Próchnica, która nie jest leczona działa stopniowo. W pierwszym etapie uszkadza zębinę. To często nie budzi jeszcze emocji - chory odczuwa niewielką dolegliwość, która jednak stopniowo promieniuje. To efekt rozszerzającego się działania próchnicy. Gdy dochodzi do miazgi zęba i stanu zapalnego, uczucie bólu znacząco rośnie i utrzymuje się długotrwale. 

Co może świadczyć o tym, że doszło do poważnej infekcji uzębienia? Przede wszystkim ząb reaguje bardzo intensywnie na znaczące zmiany temperatury posiłku. Nagłe zmiany - ciepło zmieniające się w zimno - prowadzą do intensywnego poczucia dyskomfortu. Podobnie jest w przypadku potraw lub produktów, które zawierają cukier. Słodkość w tym przypadku ma raczej gorzki smak - szybko prowadzi do świdrującego miejscowego bólu. Warto również zwrócić uwagę na to, czy nie pojawia się on w przypadku nagłych zmian pozycji ciała. Np. nagłe schylenie się - a więc nieco inny nacisk kostny i ciśnienie - może powodować odczucia bólu we wrażliwych miejscach. 

Leczenie kanałowe a usunięcie zęba

stomatologia przyrządy

Poważna infekcja uzębienia nie ogranicza się jednak wyłącznie do samego bólu. W praktyce ma szersze konsekwencje:

  • może przenosić się na nowe fragmenty szczęki

  • wpływa na zaburzenia układu trawienia

  • negatywnie oddziałowuje na twarzoczaszkę - może doprowadzić do deformacji tkanek i innych dolegliwości. 

Stąd, w przypadku zaawansowanych infekcji w przeszłości pacjenci często decydowali się na usunięcie chorego zęba. Alternatywą stało się leczenie kanałowe. Specyfika jego działania sprawia, że dochodzi do usunięcia źródła bólu bez potrzeby usuwania zęba. Podczas znieczulenia miejscowego stomatolog oczyszcza kanały z pozostałości tkanek oraz bakterii, a następnie dokonuje wypełnienia kanałów zębowych. Odbywa się to na całej długości tej przestrzeni. W ten sposób dochodzi do usunięcia zakażonej miazgi. Po oczyszczeniu i osuszeniu kanałów te poddane są zamknięciu przy wykorzystaniu naturalnego materiału wypełniającego. Dzięki jego plastyczności, doświadczony lekarz-stomatolog może zapewnić precyzyjną szczelność struktury. Pacjent w ten sposób przechodzi od poczucia dużego bólu po równie dużą ulgę. 

Ile kosztuje dobre leczenie kanałowe

Cena leczenia kanałowego jest uzależniona zarówno od stopnia uszkodzeń jak i ilości kanałów, które muszą zostać poddane leczeniu. Ważne jest także to, który ząb wymaga pracy ze strony stomatologa. 

Najmniej kanałów - a więc najmniej kosztowne - okazują się zęby mające jeden korzeń. To jedynki, dwójki, trójki - zarówno górne jak i dolne. Do tej grupy zalicza się też czwórki i piątki, ale wyłącznie dolne. 

Nieco droższe w wycenie są zęby, które mają więcej kanałów. To trzonowce; w ich przypadku może być niezbędna praca nawet nad czterema kanałami. W efekcie wycena leczenia kanałowego zawsze wymaga zdjęcia RTG i analizy ze strony lekarza-stomatologa. 

Ceny leczenia kanałowego zależą też od miasta, w którym prowadzony jest zabieg oraz własnej wyceny lekarza - w zależności np. od jego doświadczenia czy daty leczenia. W sytuacji, gdy ból jest bardzo intensywny i niezbędna będzie ekspresowa usługa, trzeba spodziewać się wyższych cen niż standardowe. 

A te nie należą do najniższych. Leczenie kanałowe zęba jednokanałowego kosztuje ok. 400 zł. Przy dwóch kanałach cena wzrosnąć może do 600 zł. Przy trzech lub czterech kanałach sięgnąć może nawet 800 zł. Doliczyć do tego należy również koszty dodatkowe - np. zdjęcia RTG. 

Warto zauważyć, że leczenie kanałowe to usługa, która jest w zestawieniach stomatologicznych dostępnych poprzez prywatne pakiety medyczne. Regularne korzystanie z takich rozwiązań w praktyce pozwala znacząco obniżyć koszt leczenia w razie potrzeby. Jednocześnie zapewnia szereg innych korzyści: od regularnych konsultacji po diagnostykę i pielęgnację stomatologiczną.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Przeczytaj też

Prywatna stomatologia bywa wyjątkowo kosztowna. Sposobem na to, by mieć lepsza kontrolę nad kosztami – a jednocześnie utrzymać wysoki standard usług prowadzących do pięknego uśmiechu – stały się pakiety medyczne.
Koszt dentysty bywa sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Stąd pojawiają się pytania: ile kosztuje wizyta u stomatologa czy też z jakim wydatkiem trzeba się liczyć w razie plombowania lub ekstrakcji zęba.
Dobry stomatolog we Wrocławiu bywa na wagę złota. Stolica Dolnego Śląska niezmiennie potrzebuje wysokiej klasy specjalistów zapewniających usługi zarówno podstawowe jak i bardziej zaawansowane. Zastanawiając się, jakiego denstystę we Wrocławiu wybrać, warto rozważyć ofertę, jaką zapewnia w tym mieście nowe centrum stomatologiczne LUX MED.
Jakiego dentystę wybrać w Gdańsku? Oferta gabinetów stomatologicznych poszerza się z miesiąca na miesiąc – co ważne, z coraz większych możliwości można skorzystać w ramach grupy LUX MED. Skład jej grupy w Gdańsku powiększył się o dwie lecznice stomatologiczne Mediss Dental Clinic.
LUX MED to nie tylko kompleksowe pakiety medyczne, które można dostosować zarówno do potrzeb osób młodszych jak i seniorów. Duże znaczenie odgrywa również stomatologia. W Krakowie LUX MED poszerzył swoje możliwości.
Zęby dzieci są szczególnie ważne na każdym etapie rozwoju. Mleczne - pod względem ułożenia - stanowią zawiązkę tego, jak ukształtują się w przyszłości stałe. Stąd tak istotne jest, by zwrócić uwagę na opiekę stomatologiczną od najmłodszych lat. Na co zwrócić uwagę? 
Efektowny uśmiech to efekt dbałości o zęby - ich kształt, biel, trwałość. Jednak warto na to spojrzeć szerzej. Dzięki prywatnym pakietom medycznym oraz wariantom stomatologicznym można kompleksowo zadbać o zaawansowaną higienę jamy ustnej. 
Wada zgryzu dziecka zwykle zaczyna się podobnie: rodzic zauważa, iż układ szczęki lub uzębienia jest nienaturalny i kieruje się do stomatologa. Ignorowanie nieprawidłowości to spory błąd – w tym przypadku zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Na co zwrócić uwagę gdy wsparcie ortodonty jest jednak niezbędne?
Stomatologia i ortodoncja to detale, zabiegi ukierunkowane często na bardzo szczegółowy zakres prac tak, by poprawić komfort pacjenta. Przykładem jest leczenie TMJD. Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego dobitnie pokazuje, jak bardzo częste – bo obejmująca nawet kilkanaście procent populacji – schorzenie negatywnie wpływa na codzienność, przekłada się na problemy ze snem czy generuje stany zapalne w organizmie.
Dbałość o zęby – czy patrząc szerzej: całą jamę ustną – nie może ograniczać się wyłącznie do konsultacji ze stomatologiem wtedy, gdy dochodzi do bólu czy innych dolegliwości. Bardzo ważna jest profilaktyka i spojrzenie na cały proces od strony swoistej estetyki.