Leczenie zgryzu u dzieci a błędy. Na co zwrócić uwagę rozpoczynając korekcję?

Leczenie zgryzu u dzieci a błędy. Na co zwrócić uwagę rozpoczynając korekcję?

Problemy ze zgryzem dotyczą oczywiście zarówno dzieci jak i nastolatków czy seniorów; niewątpliwie jednak szybkość i skuteczność działania w przypadku najmłodszych pozwala na osiągnięcie szczególnych efektów. Trzeba jednak precyzyjnie ustalić:

  • co jest przyczyną nieprawidłowego zgryzu?
  • jakie leczenie ortodontyczne może go skorygować?
  • jaki czasookres pracy nad zgryzem przyjąć?

Wady zgryzu pogłębiają się z czasem

Kluczową kwestią – patrząc na to z perspektywy ortodonty – jest uświadomienie pacjenta, iż wady zgryzu mogą pogarszać się z czasem z powodu kilku czynników. Jednym z najważniejszych czynników jest wzrost i rozwój. Wraz ze wzrostem i zmianami w budowie twarzy dziecka zmienia się pozycja zębów i szczęk. Może to prowadzić do dalszego nieprawidłowego ułożenia i pogorszenia wady zgryzu.

Innym czynnikiem, który może pogorszyć wadę zgryzu są nawyki, takie jak ssanie kciuka lub oddychanie przez usta. Nawyki te mogą wpływać na położenie zębów i szczęk i prowadzić do dalszego nieprawidłowego ustawienia zębów. Tymczasem – warto położyć na to nacisk w rozmowie z pacjentem – rodzice mają skłonność do bagatelizacji problemu. Warto korzystać z możliwości, jakie mają prywatne pakiety stomatologiczne i regularnie analizować stan uzębienia. 

Tymczasem ignorowane wady zgryzu mogą również prowadzić do innych problemów stomatologicznych, takich jak próchnica, choroby dziąseł, a nawet zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Potwierdzają to wyniki polskich badań – wynika z nich, że aż 90% dzieci ma wady zgryzu. Według danych Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego z 2019 roku, najczęściej występującą wadą zgryzu było przodozgryz (35% badanych dzieci), następnie zgryz otwarty (23%) oraz tyłozgryz (12%). Nieco inne wyniki przytacza Dentysta.pl niemniej są zbieżne z ogólnym opisem sytuacji: przodozgryz jest najczęściej występującą wadą zgryzu w Polsce. Według tego badania, przodozgryz dotyczył aż 47% dzieci, które skorzystały z konsultacji ortodontycznej. Drugą najczęstszą wadą zgryzu była zgryz otwarty, występujący u 17% dzieci, a trzecią - tyłozgryz, występujący u 10% badanych. Szokować za to może wręcz analiza naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Przeprowadzili badania na grupie 207 dzieci w wieku 8-12 lat i stwierdzili, że aż 93% - to nie błąd! - badanych dzieci miało co najmniej jedną wadę zgryzu, przy czym najczęściej występowały przodozgryz (47,8%) i tyłozgryz (26,1%).

Próchnica u dziecka a leczenie zgryzu – połączenie niemożliwe?

Jeśli higiena jamy szczękowej nie była odpowiednia, możliwa jest próchnica uzębienia – czy w takiej sytuacji można połączyć ogień z wodą, czyli stomatologię wraz ortodoncją? Odpowiedź jest prosta: tak. W rzeczywistości, leczenie ortodontyczne może pomóc zapobiec dalszej próchnicy i przywrócić prawidłowe ułożenie zębów.

Podczas leczenia ortodontycznego aparat lub nakładka typu clear aligner wywiera nacisk na zęby i szczęki, aby przesunąć je do właściwej pozycji. Nacisk ten może pomóc skorygować takie problemy, jak nadmierne stłoczenie zębów, nadgryz, podgryz i zgryz krzyżowy.

Ważne jednak, by zająć się próchnicą lub ubytkami przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, aby zapewnić najlepszy możliwy efekt w krótkim czasie. Tu warto położyć nacisk na ścisłą współpracę specjalistów: lekarz ortodonta może koordynować działania wraz z dentystą dziecka.

Prawidłowy dobór aparatu ortodontycznego

Proces leczenia sprowadza się do wykorzystywania możliwości, jakie daje aparat ortodontyczny. Stosowanie go – ale regularne! - to wszechstronna metoda leczenia, która może skorygować wiele różnych problemów ze zgryzem. To m.in.:

  • Przepełnienia występujące, kiedy w jamie ustnej nie ma wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich zębów. Aparat ortodontyczny może pomóc w stworzeniu odpowiedniego miejsca poprzez przesunięcie zębów do właściwej pozycji.
  • Nadgryzienie powstające gdy górne przednie zęby zachodzą zbyt mocno na dolne przednie zęby. Tego rodzaju nadgryz może zostać zredukowany ponieważ aparat ortodontyczny przesuwa górne zęby do tyłu, a dolne do przodu.
  • Zgryz krzyżowy, czyli sytuacja, w której niektóre górne zęby zagryzają się wewnątrz dolnych zębów. Aparat ortodontyczny wpływa wtedy na właściwe ustawienie zębów.

W sytuacji, gdy wady zgryzu są częstym problemem u osób poniżej 18 roku życia, należy zwrócić uwagę na perspektywę pogarszania się tego stanu wraz z czasem – oczywiście jeśli nie dochodzi do leczenia.

Wsparcie ortodontyczne przy wykorzystaniu aparatów cza alignerów , może pomóc skorygować różne problemy ze zgryzem i zapobiec dalszym komplikacjom, takim jak próchnica i choroby dziąseł. Ważne jest, aby zająć się wadami zgryzu możliwie jak najwcześniej.

Przeczytaj też

Luxmed oferuje kompleksowe usługi stomatologiczne w wielu placówkach na terenie całej Polski. W ofercie znajdują się m.in. stomatologia zachowawcza, dziecięca, protetyka, ortodoncja, implantologia, chirurgia stomatologiczna oraz leczenie w pełnym znieczuleniu.
Stomatologia zachowawcza to dziedzina stomatologii skupiająca się na diagnostyce, leczeniu i profilaktyce chorób zębów oraz jamy ustnej, ze szczególnym naciskiem na zachowanie naturalnych zębów przez jak najdłuższy czas.
Ceny zabiegów stomatologicznych bywają - niestety - zbyt drogie, by w przypadku niektórych osób sfinansować je jednorazowo. Jak rozwiązać taki problem? Nowością jest propozycja LUX MED.
Higienizacja jamy ustnej to pewien standard – coś, co na stałe powinno znaleźć się w kalendarzu zarówno osób dorosłych jak i dzieci. Warto pamiętać o tym, że w LUX MED – w przypadku akcji tej marki – można liczyć na tego typu pomoc bezpłatnie. 
Profilaktyka dentystyczna – np. wizyta u stomatologa, by wykonać regularny przegląd jamy ustnej – to najlepszy sposób na to, by potencjalnym problemom zapobiegać zanim jeszcze powstaną na dobre.
Dbałość o zęby – czy patrząc szerzej: całą jamę ustną – nie może ograniczać się wyłącznie do konsultacji ze stomatologiem wtedy, gdy dochodzi do bólu czy innych dolegliwości. Bardzo ważna jest profilaktyka i spojrzenie na cały proces od strony swoistej estetyki.
Stomatologia i ortodoncja to detale, zabiegi ukierunkowane często na bardzo szczegółowy zakres prac tak, by poprawić komfort pacjenta. Przykładem jest leczenie TMJD. Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego dobitnie pokazuje, jak bardzo częste – bo obejmująca nawet kilkanaście procent populacji – schorzenie negatywnie wpływa na codzienność, przekłada się na problemy ze snem czy generuje stany zapalne w organizmie.
Zęby dzieci są szczególnie ważne na każdym etapie rozwoju. Mleczne - pod względem ułożenia - stanowią zawiązkę tego, jak ukształtują się w przyszłości stałe. Stąd tak istotne jest, by zwrócić uwagę na opiekę stomatologiczną od najmłodszych lat. Na co zwrócić uwagę?