Leczenie zgryzu u dzieci a błędy. Na co zwrócić uwagę rozpoczynając korekcję?

Leczenie zgryzu u dzieci a błędy. Na co zwrócić uwagę rozpoczynając korekcję?

Problemy ze zgryzem dotyczą oczywiście zarówno dzieci jak i nastolatków czy seniorów; niewątpliwie jednak szybkość i skuteczność działania w przypadku najmłodszych pozwala na osiągnięcie szczególnych efektów. Trzeba jednak precyzyjnie ustalić:

  • co jest przyczyną nieprawidłowego zgryzu?
  • jakie leczenie ortodontyczne może go skorygować?
  • jaki czasookres pracy nad zgryzem przyjąć?

Wady zgryzu pogłębiają się z czasem

Kluczową kwestią – patrząc na to z perspektywy ortodonty – jest uświadomienie pacjenta, iż wady zgryzu mogą pogarszać się z czasem z powodu kilku czynników. Jednym z najważniejszych czynników jest wzrost i rozwój. Wraz ze wzrostem i zmianami w budowie twarzy dziecka zmienia się pozycja zębów i szczęk. Może to prowadzić do dalszego nieprawidłowego ułożenia i pogorszenia wady zgryzu.

Innym czynnikiem, który może pogorszyć wadę zgryzu są nawyki, takie jak ssanie kciuka lub oddychanie przez usta. Nawyki te mogą wpływać na położenie zębów i szczęk i prowadzić do dalszego nieprawidłowego ustawienia zębów. Tymczasem – warto położyć na to nacisk w rozmowie z pacjentem – rodzice mają skłonność do bagatelizacji problemu. Warto korzystać z możliwości, jakie mają prywatne pakiety stomatologiczne i regularnie analizować stan uzębienia. 

Tymczasem ignorowane wady zgryzu mogą również prowadzić do innych problemów stomatologicznych, takich jak próchnica, choroby dziąseł, a nawet zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Potwierdzają to wyniki polskich badań – wynika z nich, że aż 90% dzieci ma wady zgryzu. Według danych Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego z 2019 roku, najczęściej występującą wadą zgryzu było przodozgryz (35% badanych dzieci), następnie zgryz otwarty (23%) oraz tyłozgryz (12%). Nieco inne wyniki przytacza Dentysta.pl niemniej są zbieżne z ogólnym opisem sytuacji: przodozgryz jest najczęściej występującą wadą zgryzu w Polsce. Według tego badania, przodozgryz dotyczył aż 47% dzieci, które skorzystały z konsultacji ortodontycznej. Drugą najczęstszą wadą zgryzu była zgryz otwarty, występujący u 17% dzieci, a trzecią - tyłozgryz, występujący u 10% badanych. Szokować za to może wręcz analiza naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Przeprowadzili badania na grupie 207 dzieci w wieku 8-12 lat i stwierdzili, że aż 93% - to nie błąd! - badanych dzieci miało co najmniej jedną wadę zgryzu, przy czym najczęściej występowały przodozgryz (47,8%) i tyłozgryz (26,1%).

Próchnica u dziecka a leczenie zgryzu – połączenie niemożliwe?

Jeśli higiena jamy szczękowej nie była odpowiednia, możliwa jest próchnica uzębienia – czy w takiej sytuacji można połączyć ogień z wodą, czyli stomatologię wraz ortodoncją? Odpowiedź jest prosta: tak. W rzeczywistości, leczenie ortodontyczne może pomóc zapobiec dalszej próchnicy i przywrócić prawidłowe ułożenie zębów.

Podczas leczenia ortodontycznego aparat lub nakładka typu clear aligner wywiera nacisk na zęby i szczęki, aby przesunąć je do właściwej pozycji. Nacisk ten może pomóc skorygować takie problemy, jak nadmierne stłoczenie zębów, nadgryz, podgryz i zgryz krzyżowy.

Ważne jednak, by zająć się próchnicą lub ubytkami przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, aby zapewnić najlepszy możliwy efekt w krótkim czasie. Tu warto położyć nacisk na ścisłą współpracę specjalistów: lekarz ortodonta może koordynować działania wraz z dentystą dziecka.

Prawidłowy dobór aparatu ortodontycznego

Proces leczenia sprowadza się do wykorzystywania możliwości, jakie daje aparat ortodontyczny. Stosowanie go – ale regularne! - to wszechstronna metoda leczenia, która może skorygować wiele różnych problemów ze zgryzem. To m.in.:

  • Przepełnienia występujące, kiedy w jamie ustnej nie ma wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich zębów. Aparat ortodontyczny może pomóc w stworzeniu odpowiedniego miejsca poprzez przesunięcie zębów do właściwej pozycji.
  • Nadgryzienie powstające gdy górne przednie zęby zachodzą zbyt mocno na dolne przednie zęby. Tego rodzaju nadgryz może zostać zredukowany ponieważ aparat ortodontyczny przesuwa górne zęby do tyłu, a dolne do przodu.
  • Zgryz krzyżowy, czyli sytuacja, w której niektóre górne zęby zagryzają się wewnątrz dolnych zębów. Aparat ortodontyczny wpływa wtedy na właściwe ustawienie zębów.

W sytuacji, gdy wady zgryzu są częstym problemem u osób poniżej 18 roku życia, należy zwrócić uwagę na perspektywę pogarszania się tego stanu wraz z czasem – oczywiście jeśli nie dochodzi do leczenia.

Wsparcie ortodontyczne przy wykorzystaniu aparatów cza alignerów , może pomóc skorygować różne problemy ze zgryzem i zapobiec dalszym komplikacjom, takim jak próchnica i choroby dziąseł. Ważne jest, aby zająć się wadami zgryzu możliwie jak najwcześniej.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Przeczytaj też

Czy leczenie kanałowe boli? Czym różni się od zwykłej pracy stomatologa? Na ile leczenie kanałowe jest skuteczne? To tylko część wątpliwości, które dotyczą jednego z najczęstszych problemów stomatologicznych.
Prywatna stomatologia bywa wyjątkowo kosztowna. Sposobem na to, by mieć lepsza kontrolę nad kosztami – a jednocześnie utrzymać wysoki standard usług prowadzących do pięknego uśmiechu – stały się pakiety medyczne.
Koszt dentysty bywa sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Stąd pojawiają się pytania: ile kosztuje wizyta u stomatologa czy też z jakim wydatkiem trzeba się liczyć w razie plombowania lub ekstrakcji zęba.
Dobry stomatolog we Wrocławiu bywa na wagę złota. Stolica Dolnego Śląska niezmiennie potrzebuje wysokiej klasy specjalistów zapewniających usługi zarówno podstawowe jak i bardziej zaawansowane. Zastanawiając się, jakiego denstystę we Wrocławiu wybrać, warto rozważyć ofertę, jaką zapewnia w tym mieście nowe centrum stomatologiczne LUX MED.
Jakiego dentystę wybrać w Gdańsku? Oferta gabinetów stomatologicznych poszerza się z miesiąca na miesiąc – co ważne, z coraz większych możliwości można skorzystać w ramach grupy LUX MED. Skład jej grupy w Gdańsku powiększył się o dwie lecznice stomatologiczne Mediss Dental Clinic.
LUX MED to nie tylko kompleksowe pakiety medyczne, które można dostosować zarówno do potrzeb osób młodszych jak i seniorów. Duże znaczenie odgrywa również stomatologia. W Krakowie LUX MED poszerzył swoje możliwości.
Zęby dzieci są szczególnie ważne na każdym etapie rozwoju. Mleczne - pod względem ułożenia - stanowią zawiązkę tego, jak ukształtują się w przyszłości stałe. Stąd tak istotne jest, by zwrócić uwagę na opiekę stomatologiczną od najmłodszych lat. Na co zwrócić uwagę? 
Efektowny uśmiech to efekt dbałości o zęby - ich kształt, biel, trwałość. Jednak warto na to spojrzeć szerzej. Dzięki prywatnym pakietom medycznym oraz wariantom stomatologicznym można kompleksowo zadbać o zaawansowaną higienę jamy ustnej. 
Stomatologia i ortodoncja to detale, zabiegi ukierunkowane często na bardzo szczegółowy zakres prac tak, by poprawić komfort pacjenta. Przykładem jest leczenie TMJD. Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego dobitnie pokazuje, jak bardzo częste – bo obejmująca nawet kilkanaście procent populacji – schorzenie negatywnie wpływa na codzienność, przekłada się na problemy ze snem czy generuje stany zapalne w organizmie.
Dbałość o zęby – czy patrząc szerzej: całą jamę ustną – nie może ograniczać się wyłącznie do konsultacji ze stomatologiem wtedy, gdy dochodzi do bólu czy innych dolegliwości. Bardzo ważna jest profilaktyka i spojrzenie na cały proces od strony swoistej estetyki.
Profilaktyka dentystyczna – np. wizyta u stomatologa, by wykonać regularny przegląd jamy ustnej – to najlepszy sposób na to, by potencjalnym problemom zapobiegać zanim jeszcze powstaną na dobre.
Kwaśny oddech, uczucie nieświeżości w jamie ustnej, wyraźny dyskomfort – tego typu zjawiska niekoniecznie muszą wynikać z niewłaściwej higieny zębów. Aby zrozumieć, jak przeciwdziałać problemom, warto zrozumieć ich genezę.
Higienizacja jamy ustnej to pewien standard – coś, co na stałe powinno znaleźć się w kalendarzu zarówno osób dorosłych jak i dzieci. Warto pamiętać o tym, że w LUX MED – w przypadku akcji tej marki – można liczyć na tego typu pomoc bezpłatnie.