Ile kosztuje lekarz rodzinny zamówiony do domu?

Ile kosztuje lekarz rodzinny zamówiony do domu?

Zamówienie lekarza do domu - o czym należy bezwzględnie pamiętać - możliwe jest tylko w określonych przypadkach. Nie jest możliwe w każdym przypadku. Trudno bowiem, by takie rozwiązanie zapewnił np. chirurg szczękowy, wymagający dostępu do USG ortopeda czy odpowiedzialny za analizę pracy serca podczas testu wysiłkowego kardiolog. Nie będzie więc tak, że w każdej chwili można zamówić wizytę dowolnego medyka. 

Niemniej to opcja warta rozważenia w sytuacji, gdy chodzi o ogólną analizę stanu zdrowia pacjenta. To ważne np. na etapie diagnostyki osoby chorej wirusowo. Przykładem może być angina. W takiej sytuacji rozwiązaniem będzie - co naturalne - teleporada, która pozwoli rozwiązać podstawowe problemy zdrowotne. Jeśli objawy nie ustępują, niezbędna okaże się bardziej zaawansowana diagnostyka. Lekarz rodzinny może ją wykonać w placówce, ale nic nie stanie na przeszkodzie również, by zrobił to np. w domu pacjenta. 

W jakich sytuacjach warto zamówić lekarza do domu?

Tego typu rozwiązanie ma sens w kilku przypadkach. Oto najczęstsze:

  • pacjent jest w stanie chorobowym, w którym dojazd do punktu opieki zdrowotnej jest dla niego obciążeniem
  • osoba chora to np. pacjent w podeszłym wieku lub mający duże problemy z poruszaniem się
  • występują naturalne ograniczenia - np. potrzebny jest lekarz do kobiety w ciąży.

Warto zwrócić uwagę na możliwości, jakie dają prywatne pakiety medyczne. Nawet w standardowych formatach znaleźć można zapisy uwzględniające określoną liczbę wizyt zamawianych bezpośrednio do domu pacjenta objętego ochroną. W ten sposób niejako w ogólnym zakresie działania pakietu placówka lekarska zapewnia możliwość zamówienia lekarza do domu - bez dociekania przyczyn takiego rozwiązania. 

Wizyta lekarska w domu - cena usługi medycznej

Ile kosztuje wizyta domowa lekarza rodzinnego? W dużej mierze wpływ na to ma czynnik geograficzny. Ceny wizyty lekarskiej w domu średnio wahają się od 180 do 220 zł w zależności od lokalizacji. Warto zwrócić uwagę na różnice w wycenie. O ile np. wizyta lekarska zamówiona do domu pacjenta w Warszawie kosztować będzie ok. 225 zł, w przypadku okolicznych miejscowości będzie droższa o kilka zł. Wynika to z długości dojazdu - podróż organizowana jest zazwyczaj właśnie z większych miast. W efekcie lekarz podwyższa koszty w zależności od liczby pokonanych kilometrów. 

Ceny wizyt lekarskich w domu pacjenta obniżyć można stosując wspomniane prywatne pakiety medyczne. W takiej sytuacji, przy stałej opłacie abonamentowej można liczyć na przyjazd medyka nie obawiając się, że koszt takiej wizyty będzie zaskakująco wysoki. Znajduje się on już w cenie abonamentu. 

Kiedy lekarz ma obowiązek wizyty domowej? 

Są oczywiście sytuacje, w których wizyta domowa u pacjenta jest obowiązkowa. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest to możliwe w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia - jeśli niemożliwe jest dotarcie do przychodni. Poszczególne placówki muszą uregulować tę kwestię w kontekście innych terminów - sobót., niedziel i dni świątecznych. 

Należy pamiętać, że jest różnica między wizytą domową lekarza a pomocą ratunkową. Wizyty domowe nie dotyczą sytuacji, w których dochodzi do zagrożenia życia, utraty przytomności, upadków z wysokości, wypadków komunikacyjnych, złamań, urazów wewnętrznych czy nagłych duszności oraz porodu i innych problemów z ciążą.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Indywidualny
okres opieki 24 miesiące
Optymalny
79 zł miesięcznie

Operator medyczny

Grupa LUX MED - prywatna opieka medyczna

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Przeczytaj też

Zamówienie wizyty lekarskiej do domu lub mieszkania pacjenta to wyjątkowe ułatwienie w sytuacji, gdy ten nie może się swobodnie poruszać, obawia się o zdrowie lub chce - np. ze względu na koronawirus - ograniczyć kontakty.
Zamówienie konsultacji lekarskiej w zaciszu mieszkania to wyraźne korzyści dla pacjenta - często wizyty domowe postrzegane są przez pryzmat większego komfortu, bezpieczeństwa czy ograniczenia kontaktu.