Wizyta u lekarza na NFZ. Jaki jest czas oczekiwania na konsultację?

Wizyta u lekarza na NFZ. Jaki jest czas oczekiwania na konsultację?

Czas oczekiwania na wizytę u lekarza w ramach NFZ jest oczywiście uzależniony zarówno od jego specjalizacji jak i miejsca świadczenia danej usługi. Według aktualnych danych, przeciętny okres to obecnie ok. 4 miesiące. To jednak wartość średnia – uwzględniająca zarówno spotkanie z pediatrą, które jest możliwe natychmiast jak i konsultacje ze specjalistami w bardzo wąskich dziedzinach medycyny. 

Pediatra „od ręki”, ale endokrynolog na lata

Jak długo trzeba czekać na termin wizyty lekarskiej w ramach NFZ? Taką analizę opracowano na potrzeby raportu Fundacji Watch Health Care. Zrealizowały ją pracownia MAHTA oraz Warsaw Enterprise Institute. Według tych danych, aby dostać się do konkretnego specjalisty należy czekać:

 • pediatra – natychmiastowo

 • ginekolog – kilka dni

 • otolaryngolog – ok. tydzień

 • onkolog – ok. pół miesiąca

 • chirurg – ok. pół miesiąca

 • dermatolog – ok. pół miesiąca

 • kardiochirurg – ok. pół miesiąca

 • chirurg dziecięcy – miesiąc

 • chirurg twarzowo-szczękowy – miesiąc

 • neurolog – miesiąc

 • okulista – miesiąc

 • neonatolog – 1,2 miesiąca

 • ginekolog położnik – 1,4 miesiąca

 • nefrolog – 1,6 miesiąca

 • gastroenterolog – 1,6 miesiąca

 • otolaryngolog dziecięcy – 1,7 miesiąca

 • neurolog dziecięcy – 1,9 miesiąca

 • specjalista od chorób zakaźnych – 2 miesiące

 • geriatra – 2 miesiące

 • ortopeda – 2,1 miesiąca

 • chirurg onkolog – 2,2 miesiąca

 • psychiatra – 2,2 miesiąca

 • diabetolog – 2,4 miesiąca

 • alergolog – 2,8 miesiąca

 • urolog dziecięcy – 3 miesiące

 • hematolog – 3,2 miesiąca

 • pulmonolog – 3,4 miesiąca

 • chirurg naczyniowy – 4,1 miesiąca

 • chirurg plastyczny – 4,2 miesiąca

 • urolog – 5,2 miesiąca

 • neurochirurg – 5,3 miesiąca

 • kardiolog – 5,7 miesiąca

 • hepatolog – 7,1 miesiąca

 • kardiolog dziecięcy – 7,3 miesiąca

 • angiolog – 7,8 miesiąca

 • immunolog – 9 miesięcy

 • ortodonta stomatolog – 11,7 miesięcy

 • endokrynolog – 23 miesiące.

To oczywiście wartości średnie i uzależnione m.in. od pory roku oraz lokalizacji. 

Czas oczekiwania na wizytę w ramach pakietów medycznych

Prywatne pakiety medyczne to warianty, w ramach których czas oczekiwania na spotkanie ze specjalistą jest ograniczony do absolutnego minimum. W większości przypadków pacjenci mogą liczyć na bardzo szybką pomoc – zapewnianą podczas bezpośredniego spotkania lub w ramach teleporad popularnych w przypadku mniej skomplikowanych schorzeń. W zdecydowanej większości pakietów można mieć pewność,  iż do konsultacji z lekarzem – nawet zaawansowanymi specjalistami – dojdzie w ciągu kilku tygodni od spotkania w ramach pierwszego kontaktu lub rejestracji. 

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Internista Internista Dostępny w wybranych pakietach
Pediatra Pediatra Dostępny w wybranych pakietach
Ginekolog Ginekolog Dostępny w wybranych pakietach
Urolog Urolog Dostępny w wybranych pakietach
Dermatolog Dermatolog Dostępny w wybranych pakietach
Okulista Okulista Dostępny w wybranych pakietach
Pulmonolog Pulmonolog Dostępny w wybranych pakietach
Nefrolog Nefrolog Dostępny w wybranych pakietach
Chirurg ogólny Chirurg ogólny Dostępny w wybranych pakietach
Diabetolog Diabetolog Dostępny w wybranych pakietach
Alergolog Alergolog Dostępny w wybranych pakietach
Kardiolog Kardiolog Dostępny w wybranych pakietach
Endokrynolog Endokrynolog Dostępny w wybranych pakietach
Gastroenterolog Gastroenterolog Dostępny w wybranych pakietach
Hematolog Hematolog Dostępny w wybranych pakietach
Onkolog Onkolog Dostępny w wybranych pakietach
Proktolog Proktolog Dostępny w wybranych pakietach
Chirurg onkologiczny Chirurg onkologiczny Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Opieka zdrowotna to nie przestrzeń, na której można oszczędzać lub... tracić czas. Jakie są główne korzyści, które niosą za sobą prywatne pakiety lekarskie?
Osoby starsze wymagają szczególnej opieki, którą zapewniają prywatne pakiety medyczne dla seniorów. Co zawierają i dlaczego warto wybrać rozszerzone warianty ochrony?
Na co warto zwrócić uwagę wybierając dobre pakiety prywatnej opieki lekarskiej? Kluczowa jest to ocena stanu zdrowia, ale niemniej istotne okazują się detale, które wpływają na komfort pacjenta.
Prywatne pakiety medyczne to szeroki dostęp do specjalistów, szybka reakcja na problemy ze zdrowiem i wysoka jakość usług medycznych. To tylko część z zalet jakie daje abonament medyczny.
Umówienie wizyty lekarskiej w LUX MED - szczególnie w sytuacji wprowadzonych ograniczeń w służbie zdrowia - coraz częściej wywołuje pytanie o to, jakie są aktualne formy konsultacji lekarskich.
Abonamenty medyczne stają się coraz popularniejsze ze względu na starzenie się społeczeństwa, kolejne choroby cywilizacyjne i rosnącą potrzebę szybkiego dostępu do lekarzy-specjalistów.
Prywatne ubezpieczenie medyczne w 2020 r. jest popularniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Specjaliści określają to zjawisko jako efekt pandemii i problemów z opieką lekarską, jaką odczuwają pacjenci wymagający leczenia czy precyzyjnej, szybkiej diagnozy.
Prywatne abonamenty medyczne przez lata wydawały się czymś niedostępnym i drogim. Nic bardziej mylnego.
Pakiety medyczne dla singli, seniorów, par czy dużych rodzin - niezależnie od tego, jaki wariant wybrać, można zrealizować wszystkie formalności przez internet. Analizując oferty warto zwrócić uwagę na zawartość poszczególnych propozycji. Pakiety są idealnie dostosowane do przeciętnych potrzeb każdej z tych grup odbiorców.
Prywatne pakiety medyczne w ciągu kilku ostatnich lat wyszły z cienia - upowszechniły się łącząc potrzeby singli i rodzin, osób młodych oraz seniorów. Jaki pakiet medyczny wybrać, aby idealnie odpowiadał potrzebom płatnika? Oto pięć porad, które warto wziąć pod uwagę analizując oferty z zakresu prywatnej medycyny.
Prywatne pakiety medyczne zapewniają szczególnie szeroki zakres usług lekarskich - to nie ulega wątpliwości. Są jednak specjalizacje, które nawet w ich przypadku to rzadkość. Wynika to wyraźnego deficytu wybranych ekspertów. Jakie są najrzadsze specjalizacje lekarskie w Polsce?
Internista jest specjalista, bez którego trudno wyobrazić sobie dobre prywatne pakiety medyczne. Wszechstronna wiedza, umiejętność wykorzystania wielu dziedzin medycyny oraz wyjątkowo uniwersalne doświadczenie sprawiają, że wizyta u internisty jest pierwszym krokiem jakichkolwiek działań w zakresie diagnostyki czy poprawy stanu zdrowia. 
Prywatne pakiety medyczne dla rodzin uwzględniać muszą potrzeby wszystkich jej członków: zarówno kilkuletnich dzieci jak i rodziców, którzy np. są już sporo po 40. Roku życia. Bywa też tak, że zakres obejmuje też pakiet wsparcia dla seniorów. W tym kontekście warto pamiętać, jak szerokie możliwości diagnostyczne ma lekarz rodzinny – specjalista medycyny rodzinnej.
Pakiety medyczne LUX MED to szczególnie duża rozpiętość ofert dla różnych grup odbiorców. Bardzo często - jak pokazują doświadczenia Medicccente, operatora LUX MED - wybierany jest pakiet standardowy. Jaka opieka medyczna możliwa jest w ramach tego abonamentu? 
Bóle kręgosłupa mogą być wywołane zarówno bieżącym problemem – np. przeciążeniem – jak efektem poważniejszych problemów o bardziej złożonej specyfice. Bardzo ważny w tym kontekście jest właściwy wybór lekarza. U jakiego specjalisty niezbędna jest wizyta jeśli kręgosłup sprawia spore problemy?
Ceny prywatnych pakietów medycznych to podstawowy z parametrów decydujących o ewentualnym wyborze przez potencjalnych pacjentów. Najczęściej zadawanym pytaniem jest to, czy prywatny abonament medyczny się opłaca. Jak wygląda to w praktyce? Okazuje się, że w relatywnie niewielkiej cenie miesięcznego pakietu można mieć zaskakująco szeroki zakres usług lekarskich.
Prywatne pakiety medyczne dla firmy często analizowane są przez pryzmat oczekiwań właściciela lub członków zarządu. Tymczasem najważniejsze jest, by zakres działania pakietu wpisywał się w potrzeby pracowników. Jak działają pakiety medyczne dla firm i jak wybrać odpowiedni wariant? Oto pięć punktów, które trzeba wziąć pod uwagę analizując oferty operatorów zapewniających prywatna abonamenty firmowy.
Cena wizyty u lekarza rośnie z miesiąca na miesiąc. Ile trzeba obecnie zapłacić za konsultacje medyczne? Sporo i właśnie dlatego coraz większe jest też zainteresowanie możliwościami jakie dają prywatne pakiety medyczne.
Koszt prywatnej wizyty u lekarza może negatywnie zaskoczyć. Ile trzeba obecnie wydać na to, by szybko trafić w ręce specjalisty? Uzależnione jest to oczywiście od danej specjalizacji. Jeśli jednak spojrzeć na informacje Głównego Urzędu Statystycznego, uwagę musi niewątpliwie zwrócić to, jak bardzo zmieniły się ceny usług medycznych. 
Omikron to wariant koronawirusa budzący szczególne obawy. Rozprzestrzenia się zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje, co już na przełomie roku 2021 i 2022 zmusiło niektóre rządy do wprowadzenia lockdownów. Co ważne, należy pamiętać, że kolejne warianty koronawirusa dają nieco inne symptomy. O ile w przypadku wcześniejszych odnotowywane były najczęściej utrata węchu, smaku i gorączka połączona z kaszlem, Omikron charakteryzuje się nieco innym zestawieniem. Jak rozpoznać koronawirus Omikron i jakie są najważniejsze objawy zakażenia?
Prywatna opieka medyczna to niewątpliwie idealne rozwiązanie dla osób, które - nawet niewielkim kosztem - z własnych środków finansować chcą wysokiej jakości usługi lekarskie. Na czym polega model, w którym świadczenia zapewniane są nie przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale w ramach w pełni prywatnego abonamentu?
Prywatna medycyna rośnie w siłę, choć formalnie praktycznie każda osoba, która decyduje się na taką opcję może korzystać również z tradycyjnych świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Skąd tak duża – i rosnąca – popularność prywatnych abonamentów?