Prywatny pakiet medyczny a pieniądze. Czy abonament medyczny się opłaca?

Prywatny pakiet medyczny a pieniądze. Czy abonament medyczny się opłaca?

Kwestia opłacalności abonamentów medycznych to temat-rzeka. Czy opłaca się mieć comiesięczny pakiet prywatny, na który należy przeznaczyć ponad 100 zł w zależności od zakresu poszczególnych usług? 

Zastanawiając się nad tym, trzeba zwrócić uwagę na jedną podstawową liczbę. To 34 – taki jest procentowy odsetek osób, które według Głównego Urzędu Statystycznego znajdują się pod regularną, stałą opieką lekarską. To potężna grupa odbiorców usług, która już teraz jest w ocenie środowiska medycznego niewspółmiernie wysoka wobec możliwości medyków. Stąd zainteresowanie możliwościami, jakie dają prywatne pakiety medyczne. 

To abonamenty, które można przede wszystkim dobrać do możliwości domowego budżetu. Standardowy pakiet medyczny dla singla kosztuje niewiele ponad 100 zł miesięcznie, a zawiera już w wersji podstawowej szeroki zakres usług. Z kolei wariant rodzinny – dla układu np. 2+2 – będzie droższy, ale paradoksalnie również opłacalny.  

Wynika to z prostej kalkulacji. Podstawowy pakiet medyczny LUX MED dla dorosłych i dzieci – tzw. wariant srebrny – to wydatek na poziomie ok. 100 zł w zależności od daty zamówienia. Niemniej jednak to cena poniżej kosztu jednej prywatnej wizyty lekarskiej. Tymczasem zakres takiego przykładowego pakietu zawiera:

  • konsultacje internisty, pediatry i lekarza rodzinnego, które są nielimitowane

  • konsultacje z 11 specjalistami

  • nieograniczone konsultacje z wybranymi lekarzami online

  • telefoniczną pomoc medyczną

  • zabiegi pielęgniarskie

  • zabiegi ambulatoryjne

  • ponad 50 badań w ramach diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej.

Można więc przyjąć, że jeśli dany pacjent raz w na kwartał spotyka z ginekologiem, laryngologiem i okulistą i realizuje prywatnie badania diagnostyczne krwi, koszt roczny przewyższa wydatki ponoszone w ramach prywatnych abonamentów medycznych. Tę samą zależność można zauważyć w przypadku innych rozwiązań takich jak pakiety medyczne dla rodzin czy abonamenty dla seniorów. 

Ile kosztują prywatne pakiety medyczne?

Analizując ofertę MedicCentre.pl – porównywarki usług medycznych – szybko i sprawnie można zweryfikować ceny prywatnych pakietów oraz optymalnie dobrać je do budżetu oraz potrzeb rodziny. Warto zwrócić uwagę m.in. na szczegółowe zapisy poszczególnych ofert. Precyzyjne „uszycie ich” na miarę potrzeb konkretnych grup odbiorców sprawia, że zawierają one najważniejsze usługi medyczne dla danego pacjenta. I tak np. pakiety rodzinne uwzględniają potrzeby zarówno rodziców jak i dzieci. Diametralnie inne są z kolei abonamenty dla seniorów, które stanowią odpowiedź na oczekiwania osób starszych i zmagających się z typowymi dla tego wieku schorzeniami – np. reumatologicznymi. 

Jak pokazują analizy branżowe, ceny abonamentów medycznych stopniowo spadają – to efekt nie tylko konkurencji operatorów, ale też zdecydowanie lepszego dopasowania ofert do konkretnych oczekiwań pacjentów. W sytuacji, gdy równocześnie koszt prywatnej wizyty rośnie – od 2019 r. to ok. 25 proc. – stałe prywatne pakiety medyczne stają się zdecydowanie bardziej opłacalną opcją zarówno dla singli jak i rodzin.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Indywidualny
okres opieki 24 miesiące
Standard
49 zł miesięcznie

Operator medyczny

Grupa LUX MED - prywatna opieka medyczna
Indywidualny
okres opieki 24 miesiące
Złoty
99 zł miesięcznie

Operator medyczny

Grupa LUX MED - prywatna opieka medyczna

Przeczytaj też

Opieka zdrowotna to nie przestrzeń, na której można oszczędzać lub... tracić czas. Jakie są główne korzyści, które niosą za sobą prywatne pakiety lekarskie?
Osoby starsze wymagają szczególnej opieki, którą zapewniają prywatne pakiety medyczne dla seniorów. Co zawierają i dlaczego warto wybrać rozszerzone warianty ochrony?
Na co warto zwrócić uwagę wybierając dobre pakiety prywatnej opieki lekarskiej? Kluczowa jest to ocena stanu zdrowia, ale niemniej istotne okazują się detale, które wpływają na komfort pacjenta.
Prywatne pakiety medyczne to szeroki dostęp do specjalistów, szybka reakcja na problemy ze zdrowiem i wysoka jakość usług medycznych. To tylko część z zalet jakie daje abonament medyczny.
Umówienie wizyty lekarskiej w LUX MED - szczególnie w sytuacji wprowadzonych ograniczeń w służbie zdrowia - coraz częściej wywołuje pytanie o to, jakie są aktualne formy konsultacji lekarskich.
Abonamenty medyczne stają się coraz popularniejsze ze względu na starzenie się społeczeństwa, kolejne choroby cywilizacyjne i rosnącą potrzebę szybkiego dostępu do lekarzy-specjalistów.
Prywatne ubezpieczenie medyczne w 2020 r. jest popularniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Specjaliści określają to zjawisko jako efekt pandemii i problemów z opieką lekarską, jaką odczuwają pacjenci wymagający leczenia czy precyzyjnej, szybkiej diagnozy.
Prywatne abonamenty medyczne przez lata wydawały się czymś niedostępnym i drogim. Nic bardziej mylnego.
Pakiety medyczne dla singli, seniorów, par czy dużych rodzin - niezależnie od tego, jaki wariant wybrać, można zrealizować wszystkie formalności przez internet. Analizując oferty warto zwrócić uwagę na zawartość poszczególnych propozycji. Pakiety są idealnie dostosowane do przeciętnych potrzeb każdej z tych grup odbiorców.
Prywatne pakiety medyczne w ciągu kilku ostatnich lat wyszły z cienia - upowszechniły się łącząc potrzeby singli i rodzin, osób młodych oraz seniorów. Jaki pakiet medyczny wybrać, aby idealnie odpowiadał potrzebom płatnika? Oto pięć porad, które warto wziąć pod uwagę analizując oferty z zakresu prywatnej medycyny.
Prywatne pakiety medyczne zapewniają szczególnie szeroki zakres usług lekarskich - to nie ulega wątpliwości. Są jednak specjalizacje, które nawet w ich przypadku to rzadkość. Wynika to wyraźnego deficytu wybranych ekspertów. Jakie są najrzadsze specjalizacje lekarskie w Polsce?
Internista jest specjalista, bez którego trudno wyobrazić sobie dobre prywatne pakiety medyczne. Wszechstronna wiedza, umiejętność wykorzystania wielu dziedzin medycyny oraz wyjątkowo uniwersalne doświadczenie sprawiają, że wizyta u internisty jest pierwszym krokiem jakichkolwiek działań w zakresie diagnostyki czy poprawy stanu zdrowia. 
Prywatne pakiety medyczne dla rodzin uwzględniać muszą potrzeby wszystkich jej członków: zarówno kilkuletnich dzieci jak i rodziców, którzy np. są już sporo po 40. Roku życia. Bywa też tak, że zakres obejmuje też pakiet wsparcia dla seniorów. W tym kontekście warto pamiętać, jak szerokie możliwości diagnostyczne ma lekarz rodzinny – specjalista medycyny rodzinnej.
Pakiety medyczne LUX MED to szczególnie duża rozpiętość ofert dla różnych grup odbiorców. Bardzo często - jak pokazują doświadczenia Medicccente, operatora LUX MED - wybierany jest pakiet standardowy. Jaka opieka medyczna możliwa jest w ramach tego abonamentu? 
Bóle kręgosłupa mogą być wywołane zarówno bieżącym problemem – np. przeciążeniem – jak efektem poważniejszych problemów o bardziej złożonej specyfice. Bardzo ważny w tym kontekście jest właściwy wybór lekarza. U jakiego specjalisty niezbędna jest wizyta jeśli kręgosłup sprawia spore problemy?
Szybkość reakcji na potencjalne problemy ze zdrowiem odgrywa w przypadku choroby czy mniejszych schorzeń niebagatelną rolę. Jaki jest obecnie czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Analizy pokazują, że zakres terminów jest wyjątkowo zróżnicowany. Bardzo duże znaczenie ogrywa w tym kontekście to, do jakiego specjalisty chce się udać pacjent. 
Prywatne pakiety medyczne dla firmy często analizowane są przez pryzmat oczekiwań właściciela lub członków zarządu. Tymczasem najważniejsze jest, by zakres działania pakietu wpisywał się w potrzeby pracowników. Jak działają pakiety medyczne dla firm i jak wybrać odpowiedni wariant? Oto pięć punktów, które trzeba wziąć pod uwagę analizując oferty operatorów zapewniających prywatna abonamenty firmowy.