Pakiety medyczne - czy warto wykupić prywatną opiekę?

Pakiety medyczne - czy warto wykupić prywatną opiekę?

Prywatne pakiety medyczne podbijają rynek szczególnie wśród osób zapracowanych, z małą ilością wolnego czasu i oczekujących szybkiej, precyzyjnej konsultacji lekarskiej. Cenniki prywatnej medycyny - mimo, że abonamenty są coraz tańsze - sprawiają, że pojawia się pytanie: czy warto wykupić pakiety lekarskie prywatnie skoro istnieje państwowa opieka medyczna?

Jeden z lekarzy - udzielając komentarz dla telewizji - na pytanie, czy warto wykupić pakiety medyczne, stwierdził:

Odwróciłbym to pytanie i zadał je inaczej: czy warto nie dbać o zdrowie?

Pakiety medyczne postrzegane są często przez pryzmat ceny, ale to błąd - zdrowie, szybkie konsultacje i wiedza specjalistów nie powinna być wyceniana. Tym bardziej, że w rzeczywistości obecne pakiety lekarskie dają pełną możliwość dostosowania ich do bieżących potrzeb klientów. To prywatna opieka lekarska dla singli jak i par, rodzin ale też wyłącznie osób starszych, pakiety głównie konsultacyjne jak i zawierające szereg rozwiązań specjalistycznych - w tym zabiegi. Ważne jest więc, by odpowiednio dopasować pakiet do własnych - lub kogoś bliskiego - oczekiwań. 

Oto pięć głównych powodów, dla których warto wykupić prywatną opiekę lekarską:

Pewność szybkiej reakcji na bieżące problemy ze zdrowiem

Pakiet medyczny bywa mylony z ubezpieczeniem medycznym. O ile drugie rozwiązanie ma charakter czysto ochronny - np. pozwala pokryć koszty operacji zagranicznej w przypadku braku możliwości wykonania jej w Polsce - prywatna opieka lekarska ma nieco inny charakter. To możliwość konsultacji, badań, przeglądów zdrowia czy zabiegów, które można zrealizować na podstawie swojego abonamentu w sieci placówek medycznych w całym kraju. Często są to badania diagnostyczne, laboratoryjne czy obrazowe idealnie dostosowane do sytuacji pacjenta - schorzeń, wieku czy ryzyka. Wszystkie cechuje jedno: szybka reakcja na problem. Rozwiązuje to podstawową kwestię, która budzi obawy pacjentów - czy w przypadku kłopotów ze zdrowiem można liczyć na natychmiastową reakcję lekarza-specjalisty oraz pakiet badań. Dobre prywatne pakiety medyczne - w zależności od konfiguracji - dają pod tym względem szczególne możliwości opieki nad chorym. 

Korzystna relacja między cennikiem pakietów a usługami 

lekarze prywatne pakiety medyczne

Czy warto wykupić pakiet medyczny w sytuacji, gdy kosztuje on kilkadziesiąt lub np. ok. 200 zł miesięcznie? To oczywiście kwestia zarobków oraz dobrania pakietu - warto jednak spojrzeć na to, jak wygląda stosunek kosztów wobec usługi prywatnej opieki medycznej. Idealnie sprawdza się tu podliczenie cen prywatnych wizyt lekarskich u specjalistów oraz dodatkowych badań czy zabiegów - w skali miesiąca bywają one wyższe niż cena zaawansowanego pakietu medycznego, który wykupuje się na stałe u operatora. 

Np. pakiet Prestige w LUX-MED to koszt 199 zł miesięcznie, ale zapewniający m.in. nielimitowany dostęp do:

  • 47 specjalistów

  • 450 badań laboratoryjnych

  • 275 badań diagnostycznych

  • 76 zabiegów ambulatoryjnych

  • 114 testów alergicznych

  • 218 zabiegów fizjoteraupetycznych

Szerokość takiego pakietu medycznego zdecydowanie przewyższa miesięczny koszt - regularne konsultacje z lekarzem-specjalistą okazują się zdecydowanie droższe niż stały abonament w LUX-MED. 

Szerokość oferty ze strony prywatnej placówki medycznej

Pakiety oferowane przez operatorów są budowane tak, by z jednej strony spełnić podstawowe i bieżące potrzeby pacjentów, a jednocześnie odpowiadać na bardziej zaawansowane wyzwania. W efekcie oferta to z jednej strony możliwość szybkiej konsultacji z najpopularniejszymi specjalistami. LUX-MED wylicza, że to m.in.:

Jednocześnie pakiety umożliwiają również konsultacje z innymi specjalistami - m.in. ekspertami od hematologii, logopedii, chirurgii naczyniowej czy epidemologami. W ten sposób w ramach pakietu można zapewnić sobie dostęp do szerokiego grona lekarzy z różnych branż. 

Możliwość równoległego korzystania z publicznej opieki

Prywatny pakiet medyczny nie wyklucza opieki lekarskiej świadczonej w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Wykup abonamentu medycznego nie jest - o czym należy pamiętać - równoznaczny z rezygnacją z opieki świadczonej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Może być traktowany jako dodatkowa usługa pozwalająca szybciej osiągnąć główny cel - powrót do zdrowia. W sytuacji, gdy dla pacjenta najważniejsze stają się brak kolejek, wysoka jakość opieki medycznej oraz ponadprzeciętnie szeroki dostęp do specjalistów, abonament w LUX-MED może być rozwiązaniem na wypadek odległych terminów w ramach NFZ. 

Zabezpieczenie lekarskie pod kątem przyszłości

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego już ponad 35 proc. Polaków znajduje się pod stałą opieką lekarską. Trend ten będzie wzrastał - społeczeństwo konsekwentnie się starzeje i będzie wymagało szybkiej wizyty u specjalisty czy np. zabiegu medycznego. W sytuacji, gdy państwowy system opieki lekarskiej miewa problemy z wydolnością, prywatna ochrona zdrowia staje się swoistą gwarancją bezpieczeństwa, że w przypadku problemów zdrowotnych pacjent może liczyć na szybką reakcję i pomoc medyczną.

FOT: Unsplash.com: NCI/ Jesper Aggergaard

Najlepsze pakiety zdrowotne

Indywidualny
okres opieki 24 miesiące
Prestige
199 zł miesięcznie

Operator medyczny

Grupa LUX MED - prywatna opieka medyczna

Przeczytaj też

Opieka zdrowotna to nie przestrzeń, na której można oszczędzać lub... tracić czas. Jakie są główne korzyści, które niosą za sobą prywatne pakiety lekarskie?
Osoby starsze wymagają szczególnej opieki, którą zapewniają prywatne pakiety medyczne dla seniorów. Co zawierają i dlaczego warto wybrać rozszerzone warianty ochrony?
Na co warto zwrócić uwagę wybierając dobre pakiety prywatnej opieki lekarskiej? Kluczowa jest to ocena stanu zdrowia, ale niemniej istotne okazują się detale, które wpływają na komfort pacjenta.
Umówienie wizyty lekarskiej w LUX MED - szczególnie w sytuacji wprowadzonych ograniczeń w służbie zdrowia - coraz częściej wywołuje pytanie o to, jakie są aktualne formy konsultacji lekarskich.
Zamówienie konsultacji lekarskiej w zaciszu mieszkania to wyraźne korzyści dla pacjenta - często wizyty domowe postrzegane są przez pryzmat większego komfortu, bezpieczeństwa czy ograniczenia kontaktu.
Prywatny pakiet medyczny dla rodziny musi połączyć kilka sfer: od zróżnicowanych potrzeb objętych nim osób po uwzględnienie np. typowych chorób cywilizacyjnych. Na co zwrócić uwagę analizując oferty abonamentów np. dla wariantu 2+2?
Abonamenty medyczne stają się coraz popularniejsze ze względu na starzenie się społeczeństwa, kolejne choroby cywilizacyjne i rosnącą potrzebę szybkiego dostępu do lekarzy-specjalistów.
Prywatne ubezpieczenie medyczne w 2020 r. jest popularniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Specjaliści określają to zjawisko jako efekt pandemii i problemów z opieką lekarską, jaką odczuwają pacjenci wymagający leczenia czy precyzyjnej, szybkiej diagnozy.
Prywatne abonamenty medyczne przez lata wydawały się czymś niedostępnym i drogim. Nic bardziej mylnego.
Pakiety medyczne dla singli, seniorów, par czy dużych rodzin - niezależnie od tego, jaki wariant wybrać, można zrealizować wszystkie formalności przez internet. Analizując oferty warto zwrócić uwagę na zawartość poszczególnych propozycji. Pakiety są idealnie dostosowane do przeciętnych potrzeb każdej z tych grup odbiorców.
Prywatne pakiety medyczne w ciągu kilku ostatnich lat wyszły z cienia - upowszechniły się łącząc potrzeby singli i rodzin, osób młodych oraz seniorów. Jaki pakiet medyczny wybrać, aby idealnie odpowiadał potrzebom płatnika? Oto pięć porad, które warto wziąć pod uwagę analizując oferty z zakresu prywatnej medycyny.
Prywatne pakiety medyczne zapewniają szczególnie szeroki zakres usług lekarskich - to nie ulega wątpliwości. Są jednak specjalizacje, które nawet w ich przypadku to rzadkość. Wynika to wyraźnego deficytu wybranych ekspertów. Jakie są najrzadsze specjalizacje lekarskie w Polsce?
Internista jest specjalista, bez którego trudno wyobrazić sobie dobre prywatne pakiety medyczne. Wszechstronna wiedza, umiejętność wykorzystania wielu dziedzin medycyny oraz wyjątkowo uniwersalne doświadczenie sprawiają, że wizyta u internisty jest pierwszym krokiem jakichkolwiek działań w zakresie diagnostyki czy poprawy stanu zdrowia. 
Prywatne pakiety medyczne dla rodzin uwzględniać muszą potrzeby wszystkich jej członków: zarówno kilkuletnich dzieci jak i rodziców, którzy np. są już sporo po 40. Roku życia. Bywa też tak, że zakres obejmuje też pakiet wsparcia dla seniorów. W tym kontekście warto pamiętać, jak szerokie możliwości diagnostyczne ma lekarz rodzinny – specjalista medycyny rodzinnej.
Pakiety medyczne LUX MED to szczególnie duża rozpiętość ofert dla różnych grup odbiorców. Bardzo często - jak pokazują doświadczenia Medicccente, operatora LUX MED - wybierany jest pakiet standardowy. Jaka opieka medyczna możliwa jest w ramach tego abonamentu? 
Bóle kręgosłupa mogą być wywołane zarówno bieżącym problemem – np. przeciążeniem – jak efektem poważniejszych problemów o bardziej złożonej specyfice. Bardzo ważny w tym kontekście jest właściwy wybór lekarza. U jakiego specjalisty niezbędna jest wizyta jeśli kręgosłup sprawia spore problemy?
Ceny prywatnych pakietów medycznych to podstawowy z parametrów decydujących o ewentualnym wyborze przez potencjalnych pacjentów. Najczęściej zadawanym pytaniem jest to, czy prywatny abonament medyczny się opłaca. Jak wygląda to w praktyce? Okazuje się, że w relatywnie niewielkiej cenie miesięcznego pakietu można mieć zaskakująco szeroki zakres usług lekarskich.
Szybkość reakcji na potencjalne problemy ze zdrowiem odgrywa w przypadku choroby czy mniejszych schorzeń niebagatelną rolę. Jaki jest obecnie czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Analizy pokazują, że zakres terminów jest wyjątkowo zróżnicowany. Bardzo duże znaczenie ogrywa w tym kontekście to, do jakiego specjalisty chce się udać pacjent. 
Prywatne pakiety medyczne dla firmy często analizowane są przez pryzmat oczekiwań właściciela lub członków zarządu. Tymczasem najważniejsze jest, by zakres działania pakietu wpisywał się w potrzeby pracowników. Jak działają pakiety medyczne dla firm i jak wybrać odpowiedni wariant? Oto pięć punktów, które trzeba wziąć pod uwagę analizując oferty operatorów zapewniających prywatna abonamenty firmowy.