Pakiety medyczne - czy warto wykupić prywatną opiekę?

Pakiety medyczne - czy warto wykupić prywatną opiekę?

Prywatne pakiety medyczne podbijają rynek szczególnie wśród osób zapracowanych, z małą ilością wolnego czasu i oczekujących szybkiej, precyzyjnej konsultacji lekarskiej. Cenniki prywatnej medycyny - mimo, że abonamenty są coraz tańsze - sprawiają, że pojawia się pytanie: czy warto wykupić pakiety lekarskie prywatnie skoro istnieje państwowa opieka medyczna?

Jeden z lekarzy - udzielając komentarz dla telewizji - na pytanie, czy warto wykupić pakiety medyczne, stwierdził:

Odwróciłbym to pytanie i zadał je inaczej: czy warto nie dbać o zdrowie?

Pakiety medyczne postrzegane są często przez pryzmat ceny, ale to błąd - zdrowie, szybkie konsultacje i wiedza specjalistów nie powinna być wyceniana. Tym bardziej, że w rzeczywistości obecne pakiety lekarskie dają pełną możliwość dostosowania ich do bieżących potrzeb klientów. To prywatna opieka lekarska dla singli jak i par, rodzin ale też wyłącznie osób starszych, pakiety głównie konsultacyjne jak i zawierające szereg rozwiązań specjalistycznych - w tym zabiegi. Ważne jest więc, by odpowiednio dopasować pakiet do własnych - lub kogoś bliskiego - oczekiwań. 

Oto pięć głównych powodów, dla których warto wykupić prywatną opiekę lekarską:

Pewność szybkiej reakcji na bieżące problemy ze zdrowiem

Pakiet medyczny bywa mylony z ubezpieczeniem medycznym. O ile drugie rozwiązanie ma charakter czysto ochronny - np. pozwala pokryć koszty operacji zagranicznej w przypadku braku możliwości wykonania jej w Polsce - prywatna opieka lekarska ma nieco inny charakter. To możliwość konsultacji, badań, przeglądów zdrowia czy zabiegów, które można zrealizować na podstawie swojego abonamentu w sieci placówek medycznych w całym kraju. Często są to badania diagnostyczne, laboratoryjne czy obrazowe idealnie dostosowane do sytuacji pacjenta - schorzeń, wieku czy ryzyka. Wszystkie cechuje jedno: szybka reakcja na problem. Rozwiązuje to podstawową kwestię, która budzi obawy pacjentów - czy w przypadku kłopotów ze zdrowiem można liczyć na natychmiastową reakcję lekarza-specjalisty oraz pakiet badań. Dobre prywatne pakiety medyczne - w zależności od konfiguracji - dają pod tym względem szczególne możliwości opieki nad chorym. 

Korzystna relacja między cennikiem pakietów a usługami 

lekarze prywatne pakiety medyczne

Czy warto wykupić pakiet medyczny w sytuacji, gdy kosztuje on kilkadziesiąt lub np. ok. 200 zł miesięcznie? To oczywiście kwestia zarobków oraz dobrania pakietu - warto jednak spojrzeć na to, jak wygląda stosunek kosztów wobec usługi prywatnej opieki medycznej. Idealnie sprawdza się tu podliczenie cen prywatnych wizyt lekarskich u specjalistów oraz dodatkowych badań czy zabiegów - w skali miesiąca bywają one wyższe niż cena zaawansowanego pakietu medycznego, który wykupuje się na stałe u operatora. 

Np. pakiet Prestige w LUX-MED to koszt 199 zł miesięcznie, ale zapewniający m.in. nielimitowany dostęp do:

  • 47 specjalistów

  • 450 badań laboratoryjnych

  • 275 badań diagnostycznych

  • 76 zabiegów ambulatoryjnych

  • 114 testów alergicznych

  • 218 zabiegów fizjoteraupetycznych

Szerokość takiego pakietu medycznego zdecydowanie przewyższa miesięczny koszt - regularne konsultacje z lekarzem-specjalistą okazują się zdecydowanie droższe niż stały abonament w LUX-MED. 

Szerokość oferty ze strony prywatnej placówki medycznej

Pakiety oferowane przez operatorów są budowane tak, by z jednej strony spełnić podstawowe i bieżące potrzeby pacjentów, a jednocześnie odpowiadać na bardziej zaawansowane wyzwania. W efekcie oferta to z jednej strony możliwość szybkiej konsultacji z najpopularniejszymi specjalistami. LUX-MED wylicza, że to m.in.:

Jednocześnie pakiety umożliwiają również konsultacje z innymi specjalistami - m.in. ekspertami od hematologii, logopedii, chirurgii naczyniowej czy epidemologami. W ten sposób w ramach pakietu można zapewnić sobie dostęp do szerokiego grona lekarzy z różnych branż. 

Możliwość równoległego korzystania z publicznej opieki

Prywatny pakiet medyczny nie wyklucza opieki lekarskiej świadczonej w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Wykup abonamentu medycznego nie jest - o czym należy pamiętać - równoznaczny z rezygnacją z opieki świadczonej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Może być traktowany jako dodatkowa usługa pozwalająca szybciej osiągnąć główny cel - powrót do zdrowia. W sytuacji, gdy dla pacjenta najważniejsze stają się brak kolejek, wysoka jakość opieki medycznej oraz ponadprzeciętnie szeroki dostęp do specjalistów, abonament w LUX-MED może być rozwiązaniem na wypadek odległych terminów w ramach NFZ. 

Zabezpieczenie lekarskie pod kątem przyszłości

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego już ponad 35 proc. Polaków znajduje się pod stałą opieką lekarską. Trend ten będzie wzrastał - społeczeństwo konsekwentnie się starzeje i będzie wymagało szybkiej wizyty u specjalisty czy np. zabiegu medycznego. W sytuacji, gdy państwowy system opieki lekarskiej miewa problemy z wydolnością, prywatna ochrona zdrowia staje się swoistą gwarancją bezpieczeństwa, że w przypadku problemów zdrowotnych pacjent może liczyć na szybką reakcję i pomoc medyczną.

FOT: Unsplash.com: NCI/ Jesper Aggergaard

Najlepsze pakiety zdrowotne

Indywidualny
okres opieki 24 miesiące
Prestige
199 zł miesięcznie

Operator medyczny

Grupa LUX MED - prywatna opieka medyczna

Przeczytaj też

Osoby starsze wymagają szczególnej opieki, którą zapewniają prywatne pakiety medyczne dla seniorów. Co zawierają i dlaczego warto wybrać rozszerzone warianty ochrony?
Na co warto zwrócić uwagę wybierając dobre pakiety prywatnej opieki lekarskiej? Kluczowa jest to ocena stanu zdrowia, ale niemniej istotne okazują się detale, które wpływają na komfort pacjenta.
Opieka zdrowotna to nie przestrzeń, na której można oszczędzać lub... tracić czas. Jakie są główne korzyści, które niosą za sobą prywatne pakiety lekarskie?
Umówienie wizyty lekarskiej w LUX MED - szczególnie w sytuacji wprowadzonych ograniczeń w służbie zdrowia - coraz częściej wywołuje pytanie o to, jakie są aktualne formy konsultacji lekarskich.
Abonamenty medyczne stają się coraz popularniejsze ze względu na starzenie się społeczeństwa, kolejne choroby cywilizacyjne i rosnącą potrzebę szybkiego dostępu do lekarzy-specjalistów.