Prywatne pakiety medyczne podbijają rynek szczególnie wśród osób zapracowanych, z małą ilością wolnego czasu i oczekujących szybkiej, precyzyjnej konsultacji lekarskiej. Cenniki prywatnej medycyny - mimo, że abonamenty są coraz tańsze - sprawiają, że pojawia się pytanie: czy warto wykupić pakiety lekarskie prywatnie skoro istnieje państwowa opieka medyczna?
Jeden z lekarzy - udzielając komentarz dla telewizji - na pytanie, czy warto wykupić pakiety medyczne, stwierdził:
Odwróciłbym to pytanie i zadał je inaczej: czy warto nie dbać o zdrowie?
Pakiety medyczne postrzegane są często przez pryzmat ceny, ale to błąd - zdrowie, szybkie konsultacje i wiedza specjalistów nie powinna być wyceniana. Tym bardziej, że w rzeczywistości obecne pakiety lekarskie dają pełną możliwość dostosowania ich do bieżących potrzeb klientów. To prywatna opieka lekarska dla singli jak i par, rodzin ale też wyłącznie osób starszych, pakiety głównie konsultacyjne jak i zawierające szereg rozwiązań specjalistycznych - w tym zabiegi. Ważne jest więc, by odpowiednio dopasować pakiet do własnych - lub kogoś bliskiego - oczekiwań.
Pewność szybkiej reakcji na bieżące problemy ze zdrowiem
Pakiet medyczny bywa mylony z ubezpieczeniem medycznym. O ile drugie rozwiązanie ma charakter czysto ochronny - np. pozwala pokryć koszty operacji zagranicznej w przypadku braku możliwości wykonania jej w Polsce - prywatna opieka lekarska ma nieco inny charakter. To możliwość konsultacji, badań, przeglądów zdrowia czy zabiegów, które można zrealizować na podstawie swojego abonamentu w sieci placówek medycznych w całym kraju. Często są to badania diagnostyczne, laboratoryjne czy obrazowe idealnie dostosowane do sytuacji pacjenta - schorzeń, wieku czy ryzyka. Wszystkie cechuje jedno: szybka reakcja na problem. Rozwiązuje to podstawową kwestię, która budzi obawy pacjentów - czy w przypadku kłopotów ze zdrowiem można liczyć na natychmiastową reakcję lekarza-specjalisty oraz pakiet badań. Dobre prywatne pakiety medyczne - w zależności od konfiguracji - dają pod tym względem szczególne możliwości opieki nad chorym.
Korzystna relacja między cennikiem pakietów a usługami
Czy warto wykupić pakiet medyczny w sytuacji, gdy kosztuje on kilkadziesiąt lub np. ok. 200 zł miesięcznie? To oczywiście kwestia zarobków oraz dobrania pakietu - warto jednak spojrzeć na to, jak wygląda stosunek kosztów wobec usługi prywatnej opieki medycznej. Idealnie sprawdza się tu podliczenie cen prywatnych wizyt lekarskich u specjalistów oraz dodatkowych badań czy zabiegów - w skali miesiąca bywają one wyższe niż cena zaawansowanego pakietu medycznego, który wykupuje się na stałe u operatora.
Np. pakiet Prestige w LUX-MED to koszt 199 zł miesięcznie, ale zapewniający m.in. nielimitowany dostęp do:
-
47 specjalistów
-
450 badań laboratoryjnych
-
275 badań diagnostycznych
-
76 zabiegów ambulatoryjnych
-
114 testów alergicznych
-
218 zabiegów fizjoteraupetycznych
Szerokość takiego pakietu medycznego zdecydowanie przewyższa miesięczny koszt - regularne konsultacje z lekarzem-specjalistą okazują się zdecydowanie droższe niż stały abonament w LUX-MED.
Szerokość oferty ze strony prywatnej placówki medycznej
Pakiety oferowane przez operatorów są budowane tak, by z jednej strony spełnić podstawowe i bieżące potrzeby pacjentów, a jednocześnie odpowiadać na bardziej zaawansowane wyzwania. W efekcie oferta to z jednej strony możliwość szybkiej konsultacji z najpopularniejszymi specjalistami. LUX-MED wylicza, że to m.in.:
-
dermatolodzy
-
pediatrzy
-
okuliści
-
kardiolodzy
-
neurolodzy.
Jednocześnie pakiety umożliwiają również konsultacje z innymi specjalistami - m.in. ekspertami od hematologii, logopedii, chirurgii naczyniowej czy epidemologami. W ten sposób w ramach pakietu można zapewnić sobie dostęp do szerokiego grona lekarzy z różnych branż.
Możliwość równoległego korzystania z publicznej opieki
Prywatny pakiet medyczny nie wyklucza opieki lekarskiej świadczonej w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Wykup abonamentu medycznego nie jest - o czym należy pamiętać - równoznaczny z rezygnacją z opieki świadczonej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Może być traktowany jako dodatkowa usługa pozwalająca szybciej osiągnąć główny cel - powrót do zdrowia. W sytuacji, gdy dla pacjenta najważniejsze stają się brak kolejek, wysoka jakość opieki medycznej oraz ponadprzeciętnie szeroki dostęp do specjalistów, abonament w LUX-MED może być rozwiązaniem na wypadek odległych terminów w ramach NFZ.
Zabezpieczenie lekarskie pod kątem przyszłości
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego już ponad 35 proc. Polaków znajduje się pod stałą opieką lekarską. Trend ten będzie wzrastał - społeczeństwo konsekwentnie się starzeje i będzie wymagało szybkiej wizyty u specjalisty czy np. zabiegu medycznego. W sytuacji, gdy państwowy system opieki lekarskiej miewa problemy z wydolnością, prywatna ochrona zdrowia staje się swoistą gwarancją bezpieczeństwa, że w przypadku problemów zdrowotnych pacjent może liczyć na szybką reakcję i pomoc medyczną.
FOT: Unsplash.com: NCI/ Jesper Aggergaard