Dla wielu osób prywatne pakiety medyczne stały się zastępstwem dla tradycyjnej formuły ochrony zdrowia. Dla innych – idealnym uzupełnieniem pozwalającym na szybszy kontakt z lekarzem lub szerszy zakres świadczeń. Na czym jednak właściwie polega istota pakietów medycznych w formie prywatnej opieki lekarskiej?
Abonamenty medyczne budzą szczególnie dużo wątpliwości w kontekście relacji do świadczeń z Narodowego Funduszu Zdrowia. Spójrzmy na to z perspektywy pracownika lub osoby prowadzącej np. działalność gospodarczą.
Świadczenia ze strony NFZ działają w oparciu o składkę zdrowotną, która jest obowiązkowa dla wszystkich. Zostaje ona opłacana niejako automatycznie. Jest częścią składową wynagrodzenia w ramach umowy o pracę lub uiszczana zostaje w ramach działalności gospodarczej. To z tych kwot utrzymywany jest NFZ oraz wszelkie aktywności podejmowane przez niego na rzecz pacjentów.
Z kolei prywatny pakiet medyczny to swoisty abonament, który co miesiąc opłacany jest przez daną osobę. Może ona wybrać wariant:
- indywidualny
- dla dwóch osób
- dla rodziny.
Abonamenty medyczne uruchamiane są na podstawie umowy, która zostaje zawierana w zależności od preferencji pacjenta na rok lub dwa lata. W zależności od wybranego pakietu medycznego, użytkownik może dla siebie – lub np. Dla rodziny – wybierać wśród określonych opcji. W ten sposób pakiety medyczne różnią się:
- ilością i specjalizacjami lekarzy, do których można umówić się na konsultacje
- liczbą zaplanowanych zabiegów czy badań
- innymi detalami – głównie technicznymi.
Jaka opieka lekarska wchodzi w skład pakietów medycznych?
To, co zawierają pakiety medyczne regulują precyzyjne poszczególne warianty. Można jednak przyjąć, że bazowym fundamentem wszystkich pakietów jest podstawowa opieka medyczna. W skład tego filaru abonamentów wchodzą konsultacje z internistami, pediatrami czy lekarzami medycyny rodzinnej. To swoista pierwsza stacja w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych.
Zakres opieki specjalistycznej zróżnicowany jest w zależności od danych pakietów. Daje to dość duże możliwości dobrania wariantów pod kątem określonych potrzeb pacjentów. Do dyspozycji są tacy lekarze jak:
- alergolog
- ortopeda
- anestezjolog
- pulmonolog
- urolog
- laryngolog
- onkolog
- hematolog
- reumatolog
- diabetolog
- endokrynolog
- dermatolog
- ginekolog.
Oczywiście najbardziej zaawansowane i rozwinięte pakiety medyczne premium obejmują swoimi usługami konsultacje z najbardziej rzadkimi specjalistami – np. lekarzami zajmującymi się rzadkimi chorobami tropikalnymi.
Dodatkowe świadczenia w ramach pakietów medycznych
Dobre pakiety medyczne to również szerokie zestawienie dodatkowych możliwości dla pacjentów. Ci często bywają nieświadomi, że np. zastrzyki przepisane przez lekarza mogą być realizowane w ramach abonamentu, a nie w formie świadczeń płatnych w najbliższym Punkcie Ochrony Zdrowia.
- abonamenty medyczne obejmują takie usługi jak:
- badania laboratoryjne (analiza krwi, moczu i kału, cytologia)
- badania radiologiczne (mammografia, tomografia, USC, rezonans magnetyczny)
- badania czynnościowe (analizy komputerowe – np. okulistyczne, EKG, spirometria)
- zabiegi pielęgniarskie (wspomniane zastrzyki, usuwanie szwów, regularne zmiany opatrunków
- szczepienia
- bilanse zdrowia dziecka.
Dodatkowo pakiet możliwości poszerzają wizyty domowe – w tym również możliwość wsparcia pielęgniarskiego bez potrzeby wizyty w przychodni. Takie rozwiązania oczywiście zależne są od pakiety i jego skali wybranej przez pacjenta.
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny
