Na czym polega prywatna opieka medyczna w ramach abonamentów?

Na czym polega prywatna opieka medyczna w ramach abonamentów?

Dla wielu osób prywatne pakiety medyczne stały się zastępstwem dla tradycyjnej formuły ochrony zdrowia. Dla innych – idealnym uzupełnieniem pozwalającym na szybszy kontakt z lekarzem lub szerszy zakres świadczeń. Na czym jednak właściwie polega istota pakietów medycznych w formie prywatnej opieki lekarskiej?

Abonamenty medyczne budzą szczególnie dużo wątpliwości w kontekście relacji do świadczeń z Narodowego Funduszu Zdrowia. Spójrzmy na to z perspektywy pracownika lub osoby prowadzącej np. działalność gospodarczą.

Świadczenia ze strony NFZ działają w oparciu o składkę zdrowotną, która jest obowiązkowa dla wszystkich. Zostaje ona opłacana niejako automatycznie. Jest częścią składową wynagrodzenia w ramach umowy o pracę lub uiszczana zostaje w ramach działalności gospodarczej. To z tych kwot utrzymywany jest NFZ oraz wszelkie aktywności podejmowane przez niego na rzecz pacjentów.

Z kolei prywatny pakiet medyczny to swoisty abonament, który co miesiąc opłacany jest przez daną osobę. Może ona wybrać wariant:

 • indywidualny
 • dla dwóch osób
 • dla rodziny.

 Abonamenty medyczne uruchamiane są na podstawie umowy, która zostaje zawierana w zależności od preferencji pacjenta na rok lub dwa lata. W zależności od wybranego pakietu medycznego, użytkownik może dla siebie – lub np. Dla rodziny – wybierać wśród określonych opcji. W ten sposób pakiety medyczne różnią się:

 • ilością i specjalizacjami lekarzy, do których można umówić się na konsultacje
 • liczbą zaplanowanych zabiegów czy badań
 • innymi detalami – głównie technicznymi.

Jaka opieka lekarska wchodzi w skład pakietów medycznych?

To, co zawierają pakiety medyczne regulują precyzyjne poszczególne warianty. Można jednak przyjąć, że bazowym fundamentem wszystkich pakietów jest podstawowa opieka medyczna. W skład tego filaru abonamentów wchodzą konsultacje z internistami, pediatrami czy lekarzami medycyny rodzinnej. To swoista pierwsza stacja w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych.

Zakres opieki specjalistycznej zróżnicowany jest w zależności od danych pakietów. Daje to dość duże możliwości dobrania wariantów pod kątem określonych potrzeb pacjentów. Do dyspozycji są tacy lekarze jak:

 • alergolog
 • ortopeda
 • anestezjolog
 • pulmonolog
 • urolog
 • laryngolog
 • onkolog
 • hematolog
 • reumatolog
 • diabetolog
 • endokrynolog
 • dermatolog
 • ginekolog.

Oczywiście najbardziej zaawansowane i rozwinięte pakiety medyczne premium obejmują swoimi usługami konsultacje z najbardziej rzadkimi specjalistami – np. lekarzami zajmującymi się rzadkimi chorobami tropikalnymi.

Dodatkowe świadczenia w ramach pakietów medycznych

Dobre pakiety medyczne to również szerokie zestawienie dodatkowych możliwości dla pacjentów. Ci często bywają nieświadomi, że np. zastrzyki przepisane przez lekarza mogą być realizowane w ramach abonamentu, a nie w formie świadczeń płatnych w najbliższym Punkcie Ochrony Zdrowia.

 • abonamenty medyczne obejmują takie usługi jak:
 • badania laboratoryjne (analiza krwi, moczu i kału, cytologia)
 • badania radiologiczne (mammografia, tomografia, USC, rezonans magnetyczny)
 • badania czynnościowe (analizy komputerowe – np. okulistyczne, EKG, spirometria)
 • zabiegi pielęgniarskie (wspomniane zastrzyki, usuwanie szwów, regularne zmiany opatrunków
 • szczepienia
 • bilanse zdrowia dziecka.

Dodatkowo pakiet możliwości poszerzają wizyty domowe – w tym również możliwość wsparcia pielęgniarskiego bez potrzeby wizyty w przychodni. Takie rozwiązania oczywiście zależne są od pakiety i jego skali wybranej przez pacjenta.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Internista Internista Dostępny w wybranych pakietach
Pediatra Pediatra Dostępny w wybranych pakietach
Ginekolog Ginekolog Dostępny w wybranych pakietach
Urolog Urolog Dostępny w wybranych pakietach
Dermatolog Dermatolog Dostępny w wybranych pakietach
Okulista Okulista Dostępny w wybranych pakietach
Pulmonolog Pulmonolog Dostępny w wybranych pakietach
Nefrolog Nefrolog Dostępny w wybranych pakietach
Laryngolog Laryngolog Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Opieka zdrowotna to nie przestrzeń, na której można oszczędzać lub... tracić czas. Jakie są główne korzyści, które niosą za sobą prywatne pakiety lekarskie?
Osoby starsze wymagają szczególnej opieki, którą zapewniają prywatne pakiety medyczne dla seniorów. Co zawierają i dlaczego warto wybrać rozszerzone warianty ochrony?
Na co warto zwrócić uwagę wybierając dobre pakiety prywatnej opieki lekarskiej? Kluczowa jest to ocena stanu zdrowia, ale niemniej istotne okazują się detale, które wpływają na komfort pacjenta.
Prywatne pakiety medyczne to szeroki dostęp do specjalistów, szybka reakcja na problemy ze zdrowiem i wysoka jakość usług medycznych. To tylko część z zalet jakie daje abonament medyczny.
Umówienie wizyty lekarskiej w LUX MED - szczególnie w sytuacji wprowadzonych ograniczeń w służbie zdrowia - coraz częściej wywołuje pytanie o to, jakie są aktualne formy konsultacji lekarskich.
Zamówienie konsultacji lekarskiej w zaciszu mieszkania to wyraźne korzyści dla pacjenta - często wizyty domowe postrzegane są przez pryzmat większego komfortu, bezpieczeństwa czy ograniczenia kontaktu.
Prywatny pakiet medyczny dla rodziny musi połączyć kilka sfer: od zróżnicowanych potrzeb objętych nim osób po uwzględnienie np. typowych chorób cywilizacyjnych. Na co zwrócić uwagę analizując oferty abonamentów np. dla wariantu 2+2?
Abonamenty medyczne stają się coraz popularniejsze ze względu na starzenie się społeczeństwa, kolejne choroby cywilizacyjne i rosnącą potrzebę szybkiego dostępu do lekarzy-specjalistów.
Prywatne ubezpieczenie medyczne w 2020 r. jest popularniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Specjaliści określają to zjawisko jako efekt pandemii i problemów z opieką lekarską, jaką odczuwają pacjenci wymagający leczenia czy precyzyjnej, szybkiej diagnozy.
Prywatne abonamenty medyczne przez lata wydawały się czymś niedostępnym i drogim. Nic bardziej mylnego.
Pakiety medyczne dla singli, seniorów, par czy dużych rodzin - niezależnie od tego, jaki wariant wybrać, można zrealizować wszystkie formalności przez internet. Analizując oferty warto zwrócić uwagę na zawartość poszczególnych propozycji. Pakiety są idealnie dostosowane do przeciętnych potrzeb każdej z tych grup odbiorców.
Prywatne pakiety medyczne w ciągu kilku ostatnich lat wyszły z cienia - upowszechniły się łącząc potrzeby singli i rodzin, osób młodych oraz seniorów. Jaki pakiet medyczny wybrać, aby idealnie odpowiadał potrzebom płatnika? Oto pięć porad, które warto wziąć pod uwagę analizując oferty z zakresu prywatnej medycyny.
Prywatne pakiety medyczne zapewniają szczególnie szeroki zakres usług lekarskich - to nie ulega wątpliwości. Są jednak specjalizacje, które nawet w ich przypadku to rzadkość. Wynika to wyraźnego deficytu wybranych ekspertów. Jakie są najrzadsze specjalizacje lekarskie w Polsce?
Internista jest specjalista, bez którego trudno wyobrazić sobie dobre prywatne pakiety medyczne. Wszechstronna wiedza, umiejętność wykorzystania wielu dziedzin medycyny oraz wyjątkowo uniwersalne doświadczenie sprawiają, że wizyta u internisty jest pierwszym krokiem jakichkolwiek działań w zakresie diagnostyki czy poprawy stanu zdrowia. 
Prywatne pakiety medyczne dla rodzin uwzględniać muszą potrzeby wszystkich jej członków: zarówno kilkuletnich dzieci jak i rodziców, którzy np. są już sporo po 40. Roku życia. Bywa też tak, że zakres obejmuje też pakiet wsparcia dla seniorów. W tym kontekście warto pamiętać, jak szerokie możliwości diagnostyczne ma lekarz rodzinny – specjalista medycyny rodzinnej.
Pakiety medyczne LUX MED to szczególnie duża rozpiętość ofert dla różnych grup odbiorców. Bardzo często - jak pokazują doświadczenia Medicccente, operatora LUX MED - wybierany jest pakiet standardowy. Jaka opieka medyczna możliwa jest w ramach tego abonamentu? 
Bóle kręgosłupa mogą być wywołane zarówno bieżącym problemem – np. przeciążeniem – jak efektem poważniejszych problemów o bardziej złożonej specyfice. Bardzo ważny w tym kontekście jest właściwy wybór lekarza. U jakiego specjalisty niezbędna jest wizyta jeśli kręgosłup sprawia spore problemy?
Ceny prywatnych pakietów medycznych to podstawowy z parametrów decydujących o ewentualnym wyborze przez potencjalnych pacjentów. Najczęściej zadawanym pytaniem jest to, czy prywatny abonament medyczny się opłaca. Jak wygląda to w praktyce? Okazuje się, że w relatywnie niewielkiej cenie miesięcznego pakietu można mieć zaskakująco szeroki zakres usług lekarskich.
Szybkość reakcji na potencjalne problemy ze zdrowiem odgrywa w przypadku choroby czy mniejszych schorzeń niebagatelną rolę. Jaki jest obecnie czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Analizy pokazują, że zakres terminów jest wyjątkowo zróżnicowany. Bardzo duże znaczenie ogrywa w tym kontekście to, do jakiego specjalisty chce się udać pacjent. 
Prywatne pakiety medyczne dla firmy często analizowane są przez pryzmat oczekiwań właściciela lub członków zarządu. Tymczasem najważniejsze jest, by zakres działania pakietu wpisywał się w potrzeby pracowników. Jak działają pakiety medyczne dla firm i jak wybrać odpowiedni wariant? Oto pięć punktów, które trzeba wziąć pod uwagę analizując oferty operatorów zapewniających prywatna abonamenty firmowy.
Cena wizyty u lekarza rośnie z miesiąca na miesiąc. Ile trzeba obecnie zapłacić za konsultacje medyczne? Sporo i właśnie dlatego coraz większe jest też zainteresowanie możliwościami jakie dają prywatne pakiety medyczne.
Koszt prywatnej wizyty u lekarza może negatywnie zaskoczyć. Ile trzeba obecnie wydać na to, by szybko trafić w ręce specjalisty? Uzależnione jest to oczywiście od danej specjalizacji. Jeśli jednak spojrzeć na informacje Głównego Urzędu Statystycznego, uwagę musi niewątpliwie zwrócić to, jak bardzo zmieniły się ceny usług medycznych. 
Omikron to wariant koronawirusa budzący szczególne obawy. Rozprzestrzenia się zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje, co już na przełomie roku 2021 i 2022 zmusiło niektóre rządy do wprowadzenia lockdownów. Co ważne, należy pamiętać, że kolejne warianty koronawirusa dają nieco inne symptomy. O ile w przypadku wcześniejszych odnotowywane były najczęściej utrata węchu, smaku i gorączka połączona z kaszlem, Omikron charakteryzuje się nieco innym zestawieniem. Jak rozpoznać koronawirus Omikron i jakie są najważniejsze objawy zakażenia?
Prywatna opieka medyczna to niewątpliwie idealne rozwiązanie dla osób, które - nawet niewielkim kosztem - z własnych środków finansować chcą wysokiej jakości usługi lekarskie. Na czym polega model, w którym świadczenia zapewniane są nie przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale w ramach w pełni prywatnego abonamentu?