Jak działa prywatna opieka medyczna i ubezpieczenia zdrowotne?

Jak działa prywatna opieka medyczna i ubezpieczenia zdrowotne?

Służba zdrowia może działać w oparciu o dwie formuły. Pierwszą z nich jest ta tradycyjna i zakładająca świadczenia medyczne opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dysponuje on kwotami ze składek wpłacanych przez pracowników do swoistej wielkiej skarbonki, z której opłacane są poszczególne świadczenia. Koszty takiego rozwiązania są ogromne, co przekłada się na ograniczone możliwości szybkiego zaspokojenia potrzeb zdrowotnych pacjenta. Efektem są kolejki, długi czas oczekiwania na konsultacje z lekarzem specjalistą czy też poczucie braku sensu opłacania składek NFZ, co cechuje coraz większe rzesze Polaków.

 Alternatywą dla państwowej służby zdrowia podstawowym i średnim zakresie stała się prywatna opieka medyczna. Działa ona w oparciu o miesięczny abonament o zróżnicowanej wysokości, w ramach którego świadczeniobiorca może liczyć na określone usługi. Te są uzależnione od wybranego wariantu opieki.

 Co zawierają pakiety ramach prywatnej opieki medycznej?

 Każdy pakiet LUX MED czy innych formatów opieki medycznej to kompleksowe zestawienie świadczeń i usług niezbędnych do diagnostyki stanu zdrowia oraz pomocy. Zawierają one elementy podstawowej opieki medycznej, czyli na przykład wsparcie internisty oraz konsultacje z lekarzem medycyny rodzinnej czy pediatrą. W zależności od rozbudowanego pakietu, pacjent może liczyć na opiekę specjalistyczną. Wśród lekarzy, którzy są do dyspozycji pozostają między innymi:

 • ortopeda
 • anestezjolog
 • alergolog
 • dermatolog
 • urolog
 • onkolog
 • pulmonolog
 • hepatolog
 • laryngolog
 • reumatolog
 • endokrynolog
 • ginekolog.

 W ten sposób dobry i szeroki pakiet medyczny dla singla lub całej rodziny może zawierać spotkania i konsultacje ze wszystkimi kluczowymi lekarzami specjalistami.

 Jakie są dodatkowe świadczenia regulowane przez prywatną opiekę medyczną?

 Konsultacje lekarskie to tylko część z możliwości, jakie zapewniają podmioty oferujące prywatną opiekę medyczną. Wśród innych są rozbudowane badania laboratoryjne - począwszy od badań moczu i kału przez morfologii krwi po cytologię. Bardziej zaawansowane pakiety uwzględniają zróżnicowane badania radiologiczne. To nie tylko tomografia komputerowa czy badania rentgenem oraz USG, ale też mammografia oraz rezonans magnetyczny.

W ramach pakietów można też korzystać z wielu zabiegów pielęgniarskich. Jest to szczególnie korzystne w sytuacji, gdy pacjent musi regularnie korzystać z iniekcji, czyli systematycznych zastrzyków. Tego rodzaju świadczenia płacone prywatnie jednorazowo kosztować mogą około 20 zł. W przypadku pakietów medycznych są one ujęte już w zestawieniu świadczeń. Podobnie jest w przypadku usuwania szwów czy zmian opatrunków specjalistycznych.

 Warto również zauważyć, że oprócz standardowych pakietów medycznych można zarezerwować też dodatkowe, polegające na konsultacjach stomatologicznych.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Internista Internista Dostępny w wybranych pakietach
Ginekolog Ginekolog Dostępny w wybranych pakietach
Dermatolog Dermatolog Dostępny w wybranych pakietach
Laryngolog Laryngolog Dostępny w wybranych pakietach
Ortopeda Ortopeda Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Opieka zdrowotna to nie przestrzeń, na której można oszczędzać lub... tracić czas. Jakie są główne korzyści, które niosą za sobą prywatne pakiety lekarskie?
Osoby starsze wymagają szczególnej opieki, którą zapewniają prywatne pakiety medyczne dla seniorów. Co zawierają i dlaczego warto wybrać rozszerzone warianty ochrony?
Na co warto zwrócić uwagę wybierając dobre pakiety prywatnej opieki lekarskiej? Kluczowa jest to ocena stanu zdrowia, ale niemniej istotne okazują się detale, które wpływają na komfort pacjenta.
Prywatne pakiety medyczne to szeroki dostęp do specjalistów, szybka reakcja na problemy ze zdrowiem i wysoka jakość usług medycznych. To tylko część z zalet jakie daje abonament medyczny.
Umówienie wizyty lekarskiej w LUX MED - szczególnie w sytuacji wprowadzonych ograniczeń w służbie zdrowia - coraz częściej wywołuje pytanie o to, jakie są aktualne formy konsultacji lekarskich.
Abonamenty medyczne stają się coraz popularniejsze ze względu na starzenie się społeczeństwa, kolejne choroby cywilizacyjne i rosnącą potrzebę szybkiego dostępu do lekarzy-specjalistów.
Prywatne ubezpieczenie medyczne w 2020 r. jest popularniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Specjaliści określają to zjawisko jako efekt pandemii i problemów z opieką lekarską, jaką odczuwają pacjenci wymagający leczenia czy precyzyjnej, szybkiej diagnozy.
Prywatne abonamenty medyczne przez lata wydawały się czymś niedostępnym i drogim. Nic bardziej mylnego.
Pakiety medyczne dla singli, seniorów, par czy dużych rodzin - niezależnie od tego, jaki wariant wybrać, można zrealizować wszystkie formalności przez internet. Analizując oferty warto zwrócić uwagę na zawartość poszczególnych propozycji. Pakiety są idealnie dostosowane do przeciętnych potrzeb każdej z tych grup odbiorców.
Prywatne pakiety medyczne w ciągu kilku ostatnich lat wyszły z cienia - upowszechniły się łącząc potrzeby singli i rodzin, osób młodych oraz seniorów. Jaki pakiet medyczny wybrać, aby idealnie odpowiadał potrzebom płatnika? Oto pięć porad, które warto wziąć pod uwagę analizując oferty z zakresu prywatnej medycyny.
Prywatne pakiety medyczne zapewniają szczególnie szeroki zakres usług lekarskich - to nie ulega wątpliwości. Są jednak specjalizacje, które nawet w ich przypadku to rzadkość. Wynika to wyraźnego deficytu wybranych ekspertów. Jakie są najrzadsze specjalizacje lekarskie w Polsce?
Internista jest specjalista, bez którego trudno wyobrazić sobie dobre prywatne pakiety medyczne. Wszechstronna wiedza, umiejętność wykorzystania wielu dziedzin medycyny oraz wyjątkowo uniwersalne doświadczenie sprawiają, że wizyta u internisty jest pierwszym krokiem jakichkolwiek działań w zakresie diagnostyki czy poprawy stanu zdrowia. 
Prywatne pakiety medyczne dla rodzin uwzględniać muszą potrzeby wszystkich jej członków: zarówno kilkuletnich dzieci jak i rodziców, którzy np. są już sporo po 40. Roku życia. Bywa też tak, że zakres obejmuje też pakiet wsparcia dla seniorów. W tym kontekście warto pamiętać, jak szerokie możliwości diagnostyczne ma lekarz rodzinny – specjalista medycyny rodzinnej.
Pakiety medyczne LUX MED to szczególnie duża rozpiętość ofert dla różnych grup odbiorców. Bardzo często - jak pokazują doświadczenia Medicccente, operatora LUX MED - wybierany jest pakiet standardowy. Jaka opieka medyczna możliwa jest w ramach tego abonamentu? 
Bóle kręgosłupa mogą być wywołane zarówno bieżącym problemem – np. przeciążeniem – jak efektem poważniejszych problemów o bardziej złożonej specyfice. Bardzo ważny w tym kontekście jest właściwy wybór lekarza. U jakiego specjalisty niezbędna jest wizyta jeśli kręgosłup sprawia spore problemy?
Ceny prywatnych pakietów medycznych to podstawowy z parametrów decydujących o ewentualnym wyborze przez potencjalnych pacjentów. Najczęściej zadawanym pytaniem jest to, czy prywatny abonament medyczny się opłaca. Jak wygląda to w praktyce? Okazuje się, że w relatywnie niewielkiej cenie miesięcznego pakietu można mieć zaskakująco szeroki zakres usług lekarskich.
Szybkość reakcji na potencjalne problemy ze zdrowiem odgrywa w przypadku choroby czy mniejszych schorzeń niebagatelną rolę. Jaki jest obecnie czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Analizy pokazują, że zakres terminów jest wyjątkowo zróżnicowany. Bardzo duże znaczenie ogrywa w tym kontekście to, do jakiego specjalisty chce się udać pacjent. 
Prywatne pakiety medyczne dla firmy często analizowane są przez pryzmat oczekiwań właściciela lub członków zarządu. Tymczasem najważniejsze jest, by zakres działania pakietu wpisywał się w potrzeby pracowników. Jak działają pakiety medyczne dla firm i jak wybrać odpowiedni wariant? Oto pięć punktów, które trzeba wziąć pod uwagę analizując oferty operatorów zapewniających prywatna abonamenty firmowy.
Cena wizyty u lekarza rośnie z miesiąca na miesiąc. Ile trzeba obecnie zapłacić za konsultacje medyczne? Sporo i właśnie dlatego coraz większe jest też zainteresowanie możliwościami jakie dają prywatne pakiety medyczne.
Koszt prywatnej wizyty u lekarza może negatywnie zaskoczyć. Ile trzeba obecnie wydać na to, by szybko trafić w ręce specjalisty? Uzależnione jest to oczywiście od danej specjalizacji. Jeśli jednak spojrzeć na informacje Głównego Urzędu Statystycznego, uwagę musi niewątpliwie zwrócić to, jak bardzo zmieniły się ceny usług medycznych. 
Omikron to wariant koronawirusa budzący szczególne obawy. Rozprzestrzenia się zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje, co już na przełomie roku 2021 i 2022 zmusiło niektóre rządy do wprowadzenia lockdownów. Co ważne, należy pamiętać, że kolejne warianty koronawirusa dają nieco inne symptomy. O ile w przypadku wcześniejszych odnotowywane były najczęściej utrata węchu, smaku i gorączka połączona z kaszlem, Omikron charakteryzuje się nieco innym zestawieniem. Jak rozpoznać koronawirus Omikron i jakie są najważniejsze objawy zakażenia?
Prywatna medycyna rośnie w siłę, choć formalnie praktycznie każda osoba, która decyduje się na taką opcję może korzystać również z tradycyjnych świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Skąd tak duża – i rosnąca – popularność prywatnych abonamentów?