Ile kosztuje leczenie i medycyna poza granicami Polski?

Ile kosztuje leczenie i medycyna poza granicami Polski?

Ile kosztuje opieka medyczna za granicą? To dość częste pytanie wśród osób, które zastanawiają się nad emigracją lub po prostu bywają obieżyświatami, dla których nie ma konkretnych granic. Co warto wiedzieć o tym, jak działa służba zdrowia poza Polską?

Przede wszystkim rzuca się w oczy oczywiście potężne zróżnicowanie cen, możliwości czy reakcji na problemy lekarskie. Można jednak wysnuć kilka bardzo konkretnych wniosków – to przede wszystkim efekt analiz firm zajmujących się badaniem rynku medycznego na świecie.

Przyjmuje się np., że w skali świata najdroższe bywa leczenie nowotworów, choć za bardzo kosztowne uznaje się również ogólne zabiegi stomatologiczne – w tym estetykę – oraz leczenie cukrzycy.

Najdroższym leczeniem dla obcokrajowców jest leczenie nowotworów, a cukrzyca, stomatologia i opieka położnicza również wiążą się z ogromnymi kosztami.

Np. leczenie cukrzycy w krajach azjatyckich może kosztować od 5 do 6,5 tys. dolarów w skali kilku miesięcy. Z kolei zabiegi stomatologiczne tam sięgają 3-5-4 tys. dolarów. Najdroższym krajem pod tym względem jest Indonezja. Z kolei np. bardziej zaawansowane zabiegi dentystyczne w Wielkiej Brytanii średnio oznaczają wydatek na poziomie 2,8 tys. funtów – również sporo.

W różnych krajach i regionach funkcjonują różne systemy opieki zdrowotnej. Co oczywiste - bardzo różne są również koszty leczenia. Patrząc na to z polskiego punktu widzenia, nie wszystko reguluje powszechnie doceniany EKUZ, czyli karta ubezpieczenia zdrowotnego obowiązująca w Europie. Można mieć oczywiście również jej globalny odpowiednik. Teoretycznie zapewniają one szerokie pokrycie kosztów leczenia, ale mogą istnieć ograniczenia i wyjątki. Dodatkowo, zapewnia ona państwową opiekę zdrowotną w wielu krajach europejskich w przypadku niektórych dolegliwości. Jednak – o czym należy bezwzględnie pamiętać – tylko karta nie pokryje wszystkich kosztów leczenia. Nie obejmuje swoim działaniem również dodatkowych świadczeń – warto rozszerzyć o nie ubezpieczenie.

Dlaczego leczenie zagraniczne jest tak drogie?

Na wysokie ceny usług medycznych składają się takie czynniki jak:

  • bardzo wysoko opłacani specjaliści
  • wysokiej klasy sprzęt medyczny – szczególnie z zakresu diagnostyki
  • utrzymanie obiektów i pomieszczeń szpitalnych
  • oprogramowanie medyczne.

Niewątpliwie ceny ubezpieczenia zdrowotnego – czy też pakietów medycznych - zależą od miejsca na świecie. Najbardziej bolesna jest sytuacja, gdy konieczne jest ich pokrycie własnymi środkami. Krajami, w których leczenie prywatne jest najdroższe są:

  • Szwajcaria
  • Stany Zjednoczone
  • Hongkong
  • Kanada
  • Francja.

Stąd np. osoby, które na stałe podróżują pomiędzy tymi krajami a chociażby Polską, chętnie sięgają po prywatne pakiety medyczne najwyższej klasy – dzięki nim można liczyć m.in. na zaawansowane badania diagnostyczne, które okazują się zdecydowanie tańsze niż np. w Europie Zachodniej. Dotyczy to także stomatologii.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Przeczytaj też

Opieka zdrowotna to nie przestrzeń, na której można oszczędzać lub... tracić czas. Jakie są główne korzyści, które niosą za sobą prywatne pakiety lekarskie?
Osoby starsze wymagają szczególnej opieki, którą zapewniają prywatne pakiety medyczne dla seniorów. Co zawierają i dlaczego warto wybrać rozszerzone warianty ochrony?
Na co warto zwrócić uwagę wybierając dobre pakiety prywatnej opieki lekarskiej? Kluczowa jest to ocena stanu zdrowia, ale niemniej istotne okazują się detale, które wpływają na komfort pacjenta.
Prywatne pakiety medyczne to szeroki dostęp do specjalistów, szybka reakcja na problemy ze zdrowiem i wysoka jakość usług medycznych. To tylko część z zalet jakie daje abonament medyczny.
Umówienie wizyty lekarskiej w LUX MED - szczególnie w sytuacji wprowadzonych ograniczeń w służbie zdrowia - coraz częściej wywołuje pytanie o to, jakie są aktualne formy konsultacji lekarskich.
Abonamenty medyczne stają się coraz popularniejsze ze względu na starzenie się społeczeństwa, kolejne choroby cywilizacyjne i rosnącą potrzebę szybkiego dostępu do lekarzy-specjalistów.
Prywatne ubezpieczenie medyczne w 2020 r. jest popularniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Specjaliści określają to zjawisko jako efekt pandemii i problemów z opieką lekarską, jaką odczuwają pacjenci wymagający leczenia czy precyzyjnej, szybkiej diagnozy.
Prywatne abonamenty medyczne przez lata wydawały się czymś niedostępnym i drogim. Nic bardziej mylnego.
Pakiety medyczne dla singli, seniorów, par czy dużych rodzin - niezależnie od tego, jaki wariant wybrać, można zrealizować wszystkie formalności przez internet. Analizując oferty warto zwrócić uwagę na zawartość poszczególnych propozycji. Pakiety są idealnie dostosowane do przeciętnych potrzeb każdej z tych grup odbiorców.
Prywatne pakiety medyczne w ciągu kilku ostatnich lat wyszły z cienia - upowszechniły się łącząc potrzeby singli i rodzin, osób młodych oraz seniorów. Jaki pakiet medyczny wybrać, aby idealnie odpowiadał potrzebom płatnika? Oto pięć porad, które warto wziąć pod uwagę analizując oferty z zakresu prywatnej medycyny.
Prywatne pakiety medyczne zapewniają szczególnie szeroki zakres usług lekarskich - to nie ulega wątpliwości. Są jednak specjalizacje, które nawet w ich przypadku to rzadkość. Wynika to wyraźnego deficytu wybranych ekspertów. Jakie są najrzadsze specjalizacje lekarskie w Polsce?
Internista jest specjalista, bez którego trudno wyobrazić sobie dobre prywatne pakiety medyczne. Wszechstronna wiedza, umiejętność wykorzystania wielu dziedzin medycyny oraz wyjątkowo uniwersalne doświadczenie sprawiają, że wizyta u internisty jest pierwszym krokiem jakichkolwiek działań w zakresie diagnostyki czy poprawy stanu zdrowia. 
Prywatne pakiety medyczne dla rodzin uwzględniać muszą potrzeby wszystkich jej członków: zarówno kilkuletnich dzieci jak i rodziców, którzy np. są już sporo po 40. Roku życia. Bywa też tak, że zakres obejmuje też pakiet wsparcia dla seniorów. W tym kontekście warto pamiętać, jak szerokie możliwości diagnostyczne ma lekarz rodzinny – specjalista medycyny rodzinnej.
Pakiety medyczne LUX MED to szczególnie duża rozpiętość ofert dla różnych grup odbiorców. Bardzo często - jak pokazują doświadczenia Medicccente, operatora LUX MED - wybierany jest pakiet standardowy. Jaka opieka medyczna możliwa jest w ramach tego abonamentu? 
Bóle kręgosłupa mogą być wywołane zarówno bieżącym problemem – np. przeciążeniem – jak efektem poważniejszych problemów o bardziej złożonej specyfice. Bardzo ważny w tym kontekście jest właściwy wybór lekarza. U jakiego specjalisty niezbędna jest wizyta jeśli kręgosłup sprawia spore problemy?
Ceny prywatnych pakietów medycznych to podstawowy z parametrów decydujących o ewentualnym wyborze przez potencjalnych pacjentów. Najczęściej zadawanym pytaniem jest to, czy prywatny abonament medyczny się opłaca. Jak wygląda to w praktyce? Okazuje się, że w relatywnie niewielkiej cenie miesięcznego pakietu można mieć zaskakująco szeroki zakres usług lekarskich.
Szybkość reakcji na potencjalne problemy ze zdrowiem odgrywa w przypadku choroby czy mniejszych schorzeń niebagatelną rolę. Jaki jest obecnie czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Analizy pokazują, że zakres terminów jest wyjątkowo zróżnicowany. Bardzo duże znaczenie ogrywa w tym kontekście to, do jakiego specjalisty chce się udać pacjent. 
Prywatne pakiety medyczne dla firmy często analizowane są przez pryzmat oczekiwań właściciela lub członków zarządu. Tymczasem najważniejsze jest, by zakres działania pakietu wpisywał się w potrzeby pracowników. Jak działają pakiety medyczne dla firm i jak wybrać odpowiedni wariant? Oto pięć punktów, które trzeba wziąć pod uwagę analizując oferty operatorów zapewniających prywatna abonamenty firmowy.
Cena wizyty u lekarza rośnie z miesiąca na miesiąc. Ile trzeba obecnie zapłacić za konsultacje medyczne? Sporo i właśnie dlatego coraz większe jest też zainteresowanie możliwościami jakie dają prywatne pakiety medyczne.
Koszt prywatnej wizyty u lekarza może negatywnie zaskoczyć. Ile trzeba obecnie wydać na to, by szybko trafić w ręce specjalisty? Uzależnione jest to oczywiście od danej specjalizacji. Jeśli jednak spojrzeć na informacje Głównego Urzędu Statystycznego, uwagę musi niewątpliwie zwrócić to, jak bardzo zmieniły się ceny usług medycznych. 
Omikron to wariant koronawirusa budzący szczególne obawy. Rozprzestrzenia się zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje, co już na przełomie roku 2021 i 2022 zmusiło niektóre rządy do wprowadzenia lockdownów. Co ważne, należy pamiętać, że kolejne warianty koronawirusa dają nieco inne symptomy. O ile w przypadku wcześniejszych odnotowywane były najczęściej utrata węchu, smaku i gorączka połączona z kaszlem, Omikron charakteryzuje się nieco innym zestawieniem. Jak rozpoznać koronawirus Omikron i jakie są najważniejsze objawy zakażenia?
Prywatna opieka medyczna to niewątpliwie idealne rozwiązanie dla osób, które - nawet niewielkim kosztem - z własnych środków finansować chcą wysokiej jakości usługi lekarskie. Na czym polega model, w którym świadczenia zapewniane są nie przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale w ramach w pełni prywatnego abonamentu?
Prywatna medycyna rośnie w siłę, choć formalnie praktycznie każda osoba, która decyduje się na taką opcję może korzystać również z tradycyjnych świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Skąd tak duża – i rosnąca – popularność prywatnych abonamentów?
JDG, czyli jednoosobowa działalność gospodarcza to wyjątkowo często spotykana forma prowadzenia mikro-firmy w Polsce. Jaki pakiet medyczny wybrać w sytuacji, gdy ktoś prowadzi JDG lub po prostu działa biznesowo w niewielkiej skali?
Rozszerzony pakiet LUX MED uznawany jest za ten, który cieszy się największą popularnością wśród potencjalnych pacjentów. Skąd takie zainteresowanie akurat tą opcją?
Abonamenty medyczne, pakiety lekarskie, systemy ubezpieczeń zdrowotnych – rozwiązań, dzięki którym można prywatnie zadbać o swoje zdrowie jest coraz więcej. Coraz częściej pacjenci zastanawiają się, co wybrać. Tymczasem na wszystkie te produkty warto patrzeć szeroko i kompleksowo, a nie ograniczać się do wąskiego wybory jednego z nich.