Interesujące dane przytacza w tym kontekście Polska Izba Ubezpieczeń. Z jej analiz wynika, że obecnie ok. 4,08 mln Polaków korzysta z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Jeszcze większe wrażenie robi zmiana tej grupy rok do roku. Okazuje się bowiem, że mamy do czynienia z aż 11-procentowym wzrostem liczby osób, które posiadają prywatne ubezpieczenia zdrowotne.
PIU wskazuje także, że składka brutto w polisach zdrowotnych sięgała w trzecim kwartale 2022 r. kwoty 878,7 mln zł. To również potężna zmiana pokazująca, że coraz więcej osób w kraju wybiera prywatne ubezpieczenia zdrowotne. Co wpływa na taką popularność tej opcji?
Jak wskazuje np. LUX MED, wśród przyczyn można doszukiwać się pandemii COVID-19. W sytuacji, gdy dostęp do lekarza-specjalisty stał się utrudniony - podobnie w przypadku zabiegów - Polacy poszukiwali innych opcji. W ten sposób zyskała na popularności ponadstandardowa ohrona.
Najczęściej bywa ona traktowana jako ciekawe uzupełnienie publicznego systemu zdrowotnego. LUX MED wskazuje, że pozwala ona na dodatkowe możliwości umożliwia skuteczniejszą ochronę zdrowia. W te założenia wpisuje się nowy rodzaj Ubezpieczenia Szpitalnego, czyli opcja Pełna Opieka.
Ubezpieczenie Szpitalne LUX MED – Pełna Opieka zakłada m.in.:
• świadczenia szpitalne np. operacje ortopedyczne, ginekologiczne, zabiegi urologiczne czy laryngologiczne; • opiekę koordynatora, który wspiera pacjenta od momentu organizacji hospitalizacji przez pobyt w szpitalu po medyczną opiekę po hospitalizacji, i dodatkowo Szpitalny Przegląd Zdrowia, czyli kompleksowe badania profilaktyczne dla osób, które w ciągu 2 lat od zakupu ubezpieczenia nie skorzystały z usług ubezpieczyciela.
Jaki jest zakres ubezpieczenia szpitalnego?
Uruchamiając Ubezpieczenie Szpitalne w ramach LUX MED pacjenci po otrzymaniu skierowania do szpitala są wspierani w ścieżce leczenia przez Koordynatora Opieki Szpitalnej. Dotyczy to praktycznie każdego kroku - począwszy od od diagnostyki, przez zabiegi pilne i planowe, aż po wsparcie przypadku nagłych problemów zdrowotnych.
Ubezpieczenie reguluje także rehabilitację poszpitalną i opiekę medyczną po hospitalizacji. Ubezpieczenie Szpitalne Pełna Opieka jest przy tym dostępne finansowo. Ubezpieczenie szpitalne nie obejmuje m.in.: transplantacji, chirurgicznego leczenia otyłości, zabiegu wydłużania kończyn czy zabiegów neurochirurgicznych dotyczące mózgowia. Zdaniem ekspertów Grupy LUX MED polisa umożliwia leczenie większości najczęstszych schorzeń. W celu poprawy stanu zdrowia społeczeństwa uzasadnione jest wspieranie dodatkowych możliwości i form opieki zdrowotnej. / FOT: senivpetro Freepik.