Ponad 185 tys. - tylu jest w Polsce lekarzy, jeśli za wyznacznik przyjąć dane zebrane przez Naczelna Izbę Lekarską. Jeśli uznać tę liczbę za dużą, trzeba mieć świadomość, iż jest ona nieco zawyżona. Obejmuje bowiem zarówno lekarzy jak i stomatologów.
Jak dzieli się polski rynek lekarski pod względem specjalizacji? W sumie krajowi medycy reprezentują ponad 90 dziedzin - można więc przyjąć, że sytuacja Polski jest pod tym względem bardzo dobra. Choć niektórzy lekarze-specjaliści nawet łączą kilka z nich, są też takie warianty, które w skali kraju reprezentowane są bardzo rzadko - wręcz sporadycznie. Oto lekarze, do których naprawdę trudno się dostać.
Specjaliści, których usługi są prawdziwym deficytem
Jacy lekarze są prawdziwą rzadkością w Polsce? Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej, to przedstawiciele takich specjalizacji jak:
-
immunologia kliniczna (135 lekarzy)
-
medycyna morska i tropikalna (127)
-
mikrobiologia lekarska (108)
-
toksykologia kliniczna (108)
-
nefrologia dziecięca (103)
-
perinatologia (98)
-
urologia dziecięca (72)
-
wojskowa medycyna lotnicza (61)
-
medycyna tropikalna (60)
-
neuropatologia (28)
-
metaboliczna pediatria (25)
-
wojskowa medycyna morska (11)
-
wojskowa medycyna sportowa (5)
-
fizjologia kliniczna (2)
-
wojskowa higiena i epidemiologia (1)
-
wojskowe zdrowie publiczne (1)
-
pedagogika medyczna (0, jedna osoba ma uprawnienia, ale nie pracuje w zawodzie)
-
toksykologia wojskowa (0, sytuacja podobna jak powyżej)
-
wojskowa ochrona radiologiczna (0, jak powyżej).
Dlaczego niektóre branże medyczne to rzadkość?
Wynika to z kilku kwestii. Pierwszą jest edukacja - w niektórych specjalizacjach nie jest ona prowadzona w sposób tak upowszechniony, jak w pozostałych. Drugą kwestią jest zapotrzebowanie społeczne. W naturalny sposób wiadomo, iż szczególnie potrzebni są w kraju interniści, pediatrzy, specjaliści, ale związani z newralgicznymi układami ludzkimi - od kardiologii przez choroby wewnętrzne, onkologię. Trzecią kwestią są zarobki. Ze względu na naturalne zapotrzebowanie konkretnych specjalistów, wśród najlepiej wynagradzanych są:
-
anestezjolodzy
-
lekarze medycyny estetycznej
-
okuliści
-
ortopedzi
-
protetycy.
Prywatna wizyta u wysokiej klasy specjalistów - nie tylko z powyższych branż - to często wydatek na poziomie ponad 200 zł. Tymczasem w tym samym przedziale miesięcznie można zapewnić sobie lub rodzinie, prywatne pakiety medyczne, których szerokość ofertowa pokrywa zapotrzebowanie większości pacjentów zarówno na usługi medyczne, jak i diagnostykę czy badania laboratoryjne. Warto zauważyć, że np. pakiet Prestige umożliwia dostęp do takich specjalistów jak lekarze relatywnie rzadkich dziedzin. To m.in.:
-
audiolog
-
foniatra
-
hipertensjolog
-
lekarz medycyny podróżnej
-
angiolog
-
androlog
-
balneolog
-
specjalista medycyny fizykalnej
-
flebolog.