Ból kręgosłupa a leczenie. Neurolog, ortopeda, a może rodzinny – którego lekarza wybrać?

Ból kręgosłupa a leczenie. Neurolog, ortopeda, a może rodzinny – którego lekarza wybrać?

Ortopeda – to pierwsze skojarzenie na myśl o tym, że ból kręgosłupa lub jego inne dysfunkcje są zbyt uciążliwe. Nie można jednak generalizować procesu diagnostyki i leczenia wyłącznie do samej konsultacji z tym lekarzem. Co zrobić, jeśli odczuwalne są regularne bóle krzyża?

Niewątpliwie, problemy z kręgosłupem to na tyle duża skala problemu, że nie można odwlekać wizyty u lekarza. Warto pamiętać, że tego typu schorzenie przekłada się na ogólną sprawność organizmu. Nawet jeśli odczuwasz problemy z dolnym odcinkiem kręgosłupa i wydają się być one niezbyt znaczące, w praktyce zaskakująco szybko mogą sparaliżować codzienność – chodzenie, siedzenie w samochodzie czy pracę przy biurku.

Jaki lekarz pomoże na schorzenia kręgosłupa?

Do jakiego lekarza wybrać się w przypadku bólu kręgosłupa? Przede wszystkim – wcale nie trzeba od razu sięgać po konsultacje ze specjalistą. Podstawą powinno być spotkanie z lekarzem rodzinnym. W ramach leczenia pierwszego kontaktu oceni ogólny stan zdrowia – to dobra baza do bardziej pogłębionych analiz. Dlaczego jest to tak istotne? Lekarz – choć nie specjalizuje się w leczeniu kręgosłupa sprawdzi potencjalne przyczyny schorzeń – może np. powiązać je z przechodzonymi niedawno chorobami czy zabiegami. Dopiero po tego rodzaju wywiadzie środowiskowym uruchomi kolejne kroki w zakresie ochrony zdrowia – np. przekieruje pacjenta do typowego specjalisty.

Warto spojrzeć na ten etap z perspektywy szybkości leczenia. Lekarz pierwszego kontaktu może zlecić całe zestawienie badań; w efekcie wizyta u ortopedy będzie efektywniejsza, bo pacjent przyjdzie na nią z kompleksowym zestawieniem prześwietleń.

Jaki lekarz zajmuje się kręgosłupem?

Podstawowym wyborem jest ortopeda. Możliwe jest jednak skierowanie pacjenta do neurologa lub neurochirurga. Ścieżka leczenia zależy bowiem od tego, jakie problemy ze zdrowiem ma chory. O ile to np. ograniczenia ruchowe – z pewnością niezbędny będzie ortopeda. Jeśli jednak idzie za tym np. mrowienie dłoni, konieczny jest neurolog.

Czym konkretnie zajmuje się ortopeda? Przede wszystkim pomoże w przypadku urazów kręgosłupa oraz problemów, które wynikają z tego typu zdarzeń. Bardzo dużym polem działania ortopedów są wszelkie zmiany zwyrodnieniowe, które – co naturalne – pojawiają się z czasem.  Ortopeda pomoże również w takich sytuacjach jak:

  • ustalanie wad postawy oraz ich leczenie
  • stany zapalne w układzie kostnym
  • dyskopatie
  • przepukliny.

Można więc przyjąć, że ortopeda zapewnia wszechstronną opiekę w zakresie wszelkich ograniczeń ruchowych – w tym wynikających z bezpośrednich urazów.

Podstawowe badania w zakresie leczenia kręgosłupa

Fundamentem w zakresie leczenia kręgosłupa jest jego zaawansowana diagnostyka. Niezbędne jest więc wykonanie serii zdjęć RTG, które wykażą miejsca i stan potencjalnych zmian lub uszkodzeń. Lekarz-ortopeda może również wsakzać, że niezbędny do właściwej oceny stanu zdrowia będzie tomografia, ultrasonografia lub zaawansowany rezonans magnetyczny. Wszystkie te technologie sprowadzają się do jednego: swoistej przeanalizowania pacjenta pod kątem miejsca zmian oraz skali problemu.

Dzięki diagnostyce można przejść do kolejnego etapu – leczenia urazu kręgosłupa. W zdecydowanej większości przypadków, ortopeda zaleca farmakologię. Przepisanie lekarstw nie ogranicza się jedynie do przeciwbólowych. Odpowiednie dobranie medykamentów pozwala np. zredukować stan zapalny czy zwyrodnienia – warto o tym pamiętać, gdy w przypadku bólu kręgosłupa ograniczasz się wyłącznie do swoistego ukrywania objawów poprzez ograniczanie samego bólu. Nie rozwiązuje to źródła problemu.

Warto pamiętać, że dobry ortopeda patrzy na leczenie kręgosłupa zdecydowanie szerzej. Może np. wskazać błędy codzienności – złą postawę, niewłaściwą pozycję przy biurku czy podczas aktywności fizycznych.

Nie wolno również lekceważyć zaleceń w kontekście rehabilitacji.  Dobry fizjoterapeuta jest na wagę złota: znając tzw. miejsca spustowe może rozluźnić tkankę mięśniową co często w dużej mierze zapewnia dużą ulgę dla kręgosłupa. Również inne prace fizjoterapeuty – np. odpowiednie naciągnięcie oraz manualna aktywność nad pacjentem – sprzyjają rozwiązaniu problemów z kręgosłupem.

Ile kosztuje leczenie kręgosłupa?

Nie należy ono do – niestety – problemów, które można rozwiązać szybko i tanio. Leczenie kręgosłupa wymaga czasu. W przypadku opieki prywatnej niezbędne będą regularne konsultacje z ortopedą i innymi specjalistami; kosztowna będzie też fizjoterapia. W tym kontekście warto zwrócić uwagę, jak duża w tym względzie jest rozpiętość oferty prywatnych pakietów medycznych. W zdecydowanie tańszych abonamentach zapewniają – w zależności od wariantów – spotkania z lekarzem ogólnym, ortopedą oraz szereg zabiegów rehabilitacyjnych i terapeutycznych.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Ortopeda Ortopeda Dostępny w wybranych pakietach
Neurolog Neurolog Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Opieka zdrowotna to nie przestrzeń, na której można oszczędzać lub... tracić czas. Jakie są główne korzyści, które niosą za sobą prywatne pakiety lekarskie?
Osoby starsze wymagają szczególnej opieki, którą zapewniają prywatne pakiety medyczne dla seniorów. Co zawierają i dlaczego warto wybrać rozszerzone warianty ochrony?
Na co warto zwrócić uwagę wybierając dobre pakiety prywatnej opieki lekarskiej? Kluczowa jest to ocena stanu zdrowia, ale niemniej istotne okazują się detale, które wpływają na komfort pacjenta.
Zielona Góra to pierwsze miasto w Polsce, w którym wykryto przypadek pacjenta z koronawirusem. Co robić w sytuacji, gdy mieszkasz w w mieście, gdzie doszło do zakażenia?
Prywatne pakiety medyczne to szeroki dostęp do specjalistów, szybka reakcja na problemy ze zdrowiem i wysoka jakość usług medycznych. To tylko część z zalet jakie daje abonament medyczny.
Umówienie wizyty lekarskiej w LUX MED - szczególnie w sytuacji wprowadzonych ograniczeń w służbie zdrowia - coraz częściej wywołuje pytanie o to, jakie są aktualne formy konsultacji lekarskich.
Abonamenty medyczne stają się coraz popularniejsze ze względu na starzenie się społeczeństwa, kolejne choroby cywilizacyjne i rosnącą potrzebę szybkiego dostępu do lekarzy-specjalistów.
Prywatne ubezpieczenie medyczne w 2020 r. jest popularniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Specjaliści określają to zjawisko jako efekt pandemii i problemów z opieką lekarską, jaką odczuwają pacjenci wymagający leczenia czy precyzyjnej, szybkiej diagnozy.
Prywatne abonamenty medyczne przez lata wydawały się czymś niedostępnym i drogim. Nic bardziej mylnego.
Jakie są różnice pomiędzy koronawirusem a grypą - to jedno z najczęstszych pytań zdrowotnych w 2020 r. Jeśli porównać objawy obu chorób widać nieco innych schematów.
Pakiety medyczne dla singli, seniorów, par czy dużych rodzin - niezależnie od tego, jaki wariant wybrać, można zrealizować wszystkie formalności przez internet. Analizując oferty warto zwrócić uwagę na zawartość poszczególnych propozycji. Pakiety są idealnie dostosowane do przeciętnych potrzeb każdej z tych grup odbiorców.
Inhalacja - inaczej określana nebulizacją - to rozwiązanie, które łączy pokolenia. Starsi czy młodsi, w przypadku schorzeń związanych z m.in. oskrzelami wymagają dostarczenia organizmowi specyficznych pęcherzyków płucnych miejscowo rozwiązujących problemy zdrowotne. Efekt to niesłabnąca popularność inhalacji. 
Cukrzyca to jedna z najpoważniejszych obecnie chorób dotykających całą populację. Jakie są jej objawy? Po czym rozpoznać cukrzycę? Choć nie jest to łatwe, warto zapamiętać podstawowe symptomy choroby. Ważne, by przy ich odnotowaniu nie czekać na samoczynną zmianę - prawidłowe leczenie może odbywać się wyłącznie we współpracy z wyspecjalizowanym lekarzem. 
40 lat to dobry wiek na to, by sprawdzić swój stan zdrowia pod kątem ogólnej kondycji, ale i szczegółowych parametrów odpowiadających na pytanie, czy organizm działa prawidłowo. Podstawą do tego typu analiz jest zestaw badań laboratoryjnych.
Prywatne pakiety medyczne w ciągu kilku ostatnich lat wyszły z cienia - upowszechniły się łącząc potrzeby singli i rodzin, osób młodych oraz seniorów. Jaki pakiet medyczny wybrać, aby idealnie odpowiadał potrzebom płatnika? Oto pięć porad, które warto wziąć pod uwagę analizując oferty z zakresu prywatnej medycyny.
Prywatne pakiety medyczne zapewniają szczególnie szeroki zakres usług lekarskich - to nie ulega wątpliwości. Są jednak specjalizacje, które nawet w ich przypadku to rzadkość. Wynika to wyraźnego deficytu wybranych ekspertów. Jakie są najrzadsze specjalizacje lekarskie w Polsce?
Internista jest specjalista, bez którego trudno wyobrazić sobie dobre prywatne pakiety medyczne. Wszechstronna wiedza, umiejętność wykorzystania wielu dziedzin medycyny oraz wyjątkowo uniwersalne doświadczenie sprawiają, że wizyta u internisty jest pierwszym krokiem jakichkolwiek działań w zakresie diagnostyki czy poprawy stanu zdrowia. 
Nadciśnienie to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w ujęciu cywilizacyjnym. Choć jest ono bardzo konsekwentnie monitorowane podczas np. Badań okresowych, bywa nieodczuwalne  - a zarazem niezauważalne. Tymczasem prowadzi niestety do bardzo poważnych powikłań, które rzutują nie tylko na ogólny stan zdrowia, ale i mogą doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać nadciśnienie i który lekarz może pomóc pod tym względem?
Prywatne pakiety medyczne dla rodzin uwzględniać muszą potrzeby wszystkich jej członków: zarówno kilkuletnich dzieci jak i rodziców, którzy np. są już sporo po 40. Roku życia. Bywa też tak, że zakres obejmuje też pakiet wsparcia dla seniorów. W tym kontekście warto pamiętać, jak szerokie możliwości diagnostyczne ma lekarz rodzinny – specjalista medycyny rodzinnej.
Wysypka na ciele to szczególnie częsty powód wizyty u dermatologa. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju zmiany na skórze trudno usystematyzować i postrzegać jako jednolity problem. Wysypka wysypce nierówna – szczególnie, jeśli spojrzeć na nią przez pryzmat przyczyny i tego, co ją spowodowało.
Dobre tętno to temat-rzeka. Jaki jest prawidłowy puls, a jaki – powinien być optymalny w zależności od wieku? Co szczególnie ważne, problemy z tętnem bywają problemem dla każdego – nie tylko dla osób starszych i z założenia mających inne choroby współistniejące.
Hemoroidy to przykry, bolesny i – nie ukrywajmy – nieco wstydliwy problem. Niepotrzebnie: to przypadłość zdrowotna taka, jakich wiele. Co zrobić, jeśli pojawiają się podejrzenia związane z hemoroidami? Ważny niewątpliwie jest dobry wybór lekarza, który odpowiednio dobierze badania oraz właściwą terapię.
Pakiety medyczne LUX MED to szczególnie duża rozpiętość ofert dla różnych grup odbiorców. Bardzo często - jak pokazują doświadczenia Medicccente, operatora LUX MED - wybierany jest pakiet standardowy. Jaka opieka medyczna możliwa jest w ramach tego abonamentu? 
Ceny prywatnych pakietów medycznych to podstawowy z parametrów decydujących o ewentualnym wyborze przez potencjalnych pacjentów. Najczęściej zadawanym pytaniem jest to, czy prywatny abonament medyczny się opłaca. Jak wygląda to w praktyce? Okazuje się, że w relatywnie niewielkiej cenie miesięcznego pakietu można mieć zaskakująco szeroki zakres usług lekarskich.
Szybkość reakcji na potencjalne problemy ze zdrowiem odgrywa w przypadku choroby czy mniejszych schorzeń niebagatelną rolę. Jaki jest obecnie czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Analizy pokazują, że zakres terminów jest wyjątkowo zróżnicowany. Bardzo duże znaczenie ogrywa w tym kontekście to, do jakiego specjalisty chce się udać pacjent. 
Wątroba to ten organ, który jest szczególnie ważny dla organizmu, a zarazem - niewątpliwie trudno prawidłowo odczytać potencjalne objawy jego schorzenia. Na co zwrócić uwagę? Oto symptomy, które powinny stanowić impuls do tego, by udać się do lekarza. 
Prywatne pakiety medyczne dla firmy często analizowane są przez pryzmat oczekiwań właściciela lub członków zarządu. Tymczasem najważniejsze jest, by zakres działania pakietu wpisywał się w potrzeby pracowników. Jak działają pakiety medyczne dla firm i jak wybrać odpowiedni wariant? Oto pięć punktów, które trzeba wziąć pod uwagę analizując oferty operatorów zapewniających prywatna abonamenty firmowy.
Zapalenie stawów o charakterze jest szczególnie trudnym i bolesnym schorzeniem, który na dodatek przewlekłością. dłuższej perspektywie prowadzi do deformacji oraz poczucia sztywności. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju choroba reumatoidalne w skrócie określana jako RZS może być w dużej mierze kontrolowana przez pacjenta.
Niedoczynność tarczycy jest schorzeniem, która bezpośrednio wynika ze zbyt małej ilości hormonów wytwarzanych przez organizm. Trudno jednak jest generalizować niedoczynność tarczycy i sprowadzać ją do zarówno jednej przyczyny jak i wąskiego zestawienia efektów. Problem ten należy traktować jako chorobę, która może mieć zarówno zróżnicowane powody jak i sporo efektów oddziaływania na ciało.
Ból kręgosłupa w odcinku lędzwiowym to szczególnie dotkliwy problem. Jak pozbyć się uczucia blokady i unieruchomienia w dolnej części pleców? Lędźwie to odcinek specyficzny – m.in. ze względu na duże obciążenia szczególnie w przypadku spędzania czasu w pozycji siedzącej. Niemniej jednak istnieją sposoby, by ograniczyć ból oraz dyskomfort; ważna w tym kontekście jest również regularna praca nad własną sprawnością.
Cena wizyty u lekarza rośnie z miesiąca na miesiąc. Ile trzeba obecnie zapłacić za konsultacje medyczne? Sporo i właśnie dlatego coraz większe jest też zainteresowanie możliwościami jakie dają prywatne pakiety medyczne.
Koszt prywatnej wizyty u lekarza może negatywnie zaskoczyć. Ile trzeba obecnie wydać na to, by szybko trafić w ręce specjalisty? Uzależnione jest to oczywiście od danej specjalizacji. Jeśli jednak spojrzeć na informacje Głównego Urzędu Statystycznego, uwagę musi niewątpliwie zwrócić to, jak bardzo zmieniły się ceny usług medycznych. 
Miażdżyca to choroba, której objawy można zauważyć i odnotować relatywnie szybko. Problem tkwi w jednak mentalności pacjentów. Objawy miażdżycy bywają często lekceważone i ignorowane. To błąd, ponieważ nawet małe kroki w ograniczeniu miażdżycy mogą skutecznie powstrzymywać potencjalnie duże zmiany. Kluczowe jest jednak prawidłowe rozpoznanie symptomów tej choroby.
Omikron to wariant koronawirusa budzący szczególne obawy. Rozprzestrzenia się zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje, co już na przełomie roku 2021 i 2022 zmusiło niektóre rządy do wprowadzenia lockdownów. Co ważne, należy pamiętać, że kolejne warianty koronawirusa dają nieco inne symptomy. O ile w przypadku wcześniejszych odnotowywane były najczęściej utrata węchu, smaku i gorączka połączona z kaszlem, Omikron charakteryzuje się nieco innym zestawieniem. Jak rozpoznać koronawirus Omikron i jakie są najważniejsze objawy zakażenia?
Prywatna opieka medyczna to niewątpliwie idealne rozwiązanie dla osób, które - nawet niewielkim kosztem - z własnych środków finansować chcą wysokiej jakości usługi lekarskie. Na czym polega model, w którym świadczenia zapewniane są nie przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale w ramach w pełni prywatnego abonamentu?
Prywatna medycyna rośnie w siłę, choć formalnie praktycznie każda osoba, która decyduje się na taką opcję może korzystać również z tradycyjnych świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Skąd tak duża – i rosnąca – popularność prywatnych abonamentów?
Fizjoterapia postrzegana jest często jako pomoc doraźna, jednostkowa, zależna od danej przypadłości medycznej. Można na nią spojrzeć zdecydowanie szerzej. Mając dostęp do niej np. poprzez prywatne pakiety medyczne można działać w pewien sposób prewencyjnie i wyprzedzająco. W takim przypadku pomoc fizjoterapeuty jest nieoceniona. Kto powinien zwrócić szczególną uwagę na to, czy dany pakiet LUX MED obejmuje konsultacje z fizjoterapeutą?
Kardiolog jest lekarzem specjalistą, do którego często niełatwo jest się dostać. Będąc ekspertem w zakresie chorób serca i układu krążenia zazwyczaj ma dziesiątki pacjentów o różnym stopniu zaawansowania problemów. Szczególne wątpliwości często budzi pierwsza wizyta u kardiologa. Jak przebiega, na co zwrócić uwagę i czy można się do niej w jakikolwiek sposób przygotować?
Cukrzyca to choroba, które ma skalę ogólnoświatową i cywilizacyjną. Czym się objawia i na co zwrócić uwagę? Aby skutecznie filtrować potencjalne symptomy cukrzycy należy przede wszystkim zrozumieć całokształt jej działania – m.in. to, na czym polegają problemy diabetologiczne.